katex annex potrebojem pomoc



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 04 Jan 2010 20:30 pm

arowana : dikes a myslis ze je to ta moja chyba moze to byt tim ze sa ta kolona dobre nezregeneruje ked som to nenechal pretekat
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Reklama

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 04 Jan 2010 20:58 pm

Presne ako píšeš, nedá sa takým spôsobom, ako si to previedol, dostatočne regenerovať.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 13 Jan 2010 18:33 pm

arowana: nikde som nezohnal demi vodu tak som nachytal dazdovu a dal som to polalicky prekvapkavat na celu noc myslis ze je to v poriadku ta dazdova zajtra dam vediet jak som dopadol ci to uz bude lepsie
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 13 Jan 2010 19:43 pm

Dažďová voda je žial už kôli znečisteniu ovzdušia takmer nepoužiteľná. Možno ešte v nejakej horskej oblasti po dlhotrvajúcich dažďoch, ale aj tak je to riziko na vlastnú zodpovednosť.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod Poly » 13 Jan 2010 22:54 pm

V kazdej normalnej lekarni sa da kupit panensky cista demi voda :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 14 Jan 2010 00:37 am

Poly napísal:V kazdej normalnej lekarni sa da kupit panensky cista demi voda :)


Panny už predsa vyhynuli . :wink: :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod xoxo » 14 Jan 2010 11:20 am

vlasto1984 napísal:arowana: nikde som nezohnal demi vodu tak som nachytal dazdovu a dal som to polalicky prekvapkavat na celu noc myslis ze je to v poriadku ta dazdova zajtra dam vediet jak som dopadol ci to uz bude lepsie

Zober bandasku a choď radšej niekde do kotolne a tam ti destilku určite za flašku dajú.Stačí na to aj technická demi voda.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 14 Jan 2010 16:57 pm

xoxo napísal:Zober bandasku a choď radšej niekde do kotolne a tam ti destilku určite za flašku dajú.Stačí na to aj technická demi voda.


Xoxo, opäť jedna z tvojich neoverených rád...

V kotolni mu môžu dať max. tzv. " soľanku ", teda katexom zmäkčenú vodu, ale v žiadnom prípade mu nedajú destilku, ktorá je ekonomicky najnákladnejšou prípravou zmäkčenej vody. Katex je však vo vykurovacích systémoch regenerovaný v sodíkovom cykle, teda pomocou NaCl.
Pre zmäkčovanie technickej vody je to ekonomicky najmenej nákladné, ale pre účely akvaristiky absolútne nepoužiteľná voda.

Jediná prípustná regenerácia ionexov v sodíkovom cykle pre akvaristiku, sú selektívné iontomeniče.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 14 Jan 2010 19:50 pm

chlapci dakujem tak vysledky pokusu tento krat som bol uz uspesnejsi po zregenerovani dezdovou vodov som zaznamenal uspech na zaiatku som mal vodu 1mikro simens ale potom sa to zacalo zvedsovat a nakoniec to robi vodu 3 GH takze u mna uspech s 30 GH ale chcem sa spitat ci to moze byt tim ze som to nechal cely vecer pretekat tie regeneracne roztoky a rano ked som dosiel to preplachnut uz to bolo pretecene a ionex uz nebol v roztoku neviem ako dlho moze to byt tim dikes zatial ste super
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod xoxo » 14 Jan 2010 20:24 pm

arowana napísal:
xoxo napísal:Zober bandasku a choď radšej niekde do kotolne a tam ti destilku určite za flašku dajú.Stačí na to aj technická demi voda.

Xoxo, opäť jedna z tvojich neoverených rád...

Vážený pán R.P./alias Zolo/-chceš povedať že v kotolni nerobia destilku ktorou by sa mohol prepláchnuť Kat.An. :?: Neviem ako sa upravuje u Vás voda do potrubných systémov ale u nás sa destiluje slabý katex+silný katex+slabý anex+silný anex a potom upravuje prípravkami proti korozií/ochranu proti koroizí nerobia všade/ a následne púšťa do systému..-existujú na to skriptá....Nepleť tu selektívne iontomeniče ktoré slúžia na úplne niečo iné.....

Off-topic :Nikto nepochybuje o tvojich vedomostiach,máš to všetko za tie roky naštudované a možno niečo aj vyskúšané,aj keď za niektoré príspevky by som sa ja osobne hanbil :dead: /Aquatera/.

A ešte jedna vec: k tým neovereným radám,ty "radíš" viacerím ,ale len polopravdy a teóriu.Z tvojej osobnej praxe nepovieš zadarmo vôbec nič.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 15 Jan 2010 00:27 am

xoxo napísal:...chceš povedať že v kotolni nerobia destilku ktorou by sa mohol prepláchnuť Kat.An. :?: Neviem ako sa upravuje u Vás voda do potrubných systémov ale u nás sa destiluje slabý katex+silný katex+slabý anex+silný anex a potom upravuje prípravkami proti korozií/ochranu proti koroizí nerobia všade/ a následne púšťa do systému..-existujú na to skriptá....


V KE je 188 výmenníkových staníc a s TEHO / tepelné hospodárstvo / som dlho aj spolupracoval, môžem teda zodpovedne prehlásiť, že to čo tvrdíš sa v KE neaplikovalo ani za bývalého režimu a ani v súčastnosti. Destilačné prístroje boli maximálne v labákoch TEHO, ale nie na prevádzkách. Antikorozívna ochrana sa prevádzala už za bývalého režimu a boli na to dokonca ČSN smernice, teda nie je to žiadna súčastná inovácia.

xoxo napísal:Nepleť tu selektívne iontomeniče ktoré slúžia na úplne niečo iné.....


Prečítaj si ešte raz môj príspevok vyššie a hlavne nečítaj medzi riadkami...

xoxo napísal:Off-topic :Nikto nepochybuje o tvojich vedomostiach,máš to všetko za tie roky naštudované a možno niečo aj vyskúšané,aj keď za niektoré príspevky by som sa ja osobne hanbil :dead: /Aquatera/.


V " Aquatera " pokial ma pamäť neklame, som mal len článok o rode Nannostomus a nemám z toho pocit hanby, aj keď to bolo už dávno.
Predpokladám, že si lepší autor a v lepších témach, čo koniec - koncov, dokazuješ aj tu na fóre.

xoxo napísal:A ešte jedna vec: k tým neovereným radám,ty "radíš" viacerím ,ale len polopravdy a teóriu.Z tvojej osobnej praxe nepovieš zadarmo vôbec nič.


Buď poradím, prípadne neporadím, avšak nič medzitým nie je...
Za svoje rady som nikdy nič nepýtal a nemal som z toho ani žiaden vedľajší osoh, takže tvrdenie , že zadarmo odo mňa žiadna rada nie je, je len opäť jedno z tvojich klamstiev. V každom prípade, som však na rozdiel od teba slušný teoretik a ešte slušnejší praktik.
Čo je ale najpodstatnejšie, nie som na rozdiel od teba nútený sa schovávať za anonymný nick a gumovať niekomu mozgy na fóre, ako to prevádzaš ty.

Pokús sa miesto osočovania niekoho a dokazovania si silou mocou niečoho, na čo evidentne nestačíš a nemáš, excelovať buď inou formou, alebo v inom obore.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod xoxo » 15 Jan 2010 10:31 am

Aký si len múdry,neodpovedal si zas na konkrétnu otázku ohľadom destilovanej vody v kotolniach.Ja som kedysi pred15 rokmi v jednej robil a ty ma ideš o tom poučovať? Je to už trápne ako sa paprčíš ako kohút na smetisku . Robíš to stále zas a zas.Zase len tvoja teória.... a zase len demagógie,proste stará štruktúra.Nechaj si to smetisko a kontroluj sa-doporučujem.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 15 Jan 2010 14:42 pm

takze chalani dikes za rady a uz sa prosim vas prestante hadat a chytat za slovicka este by som potreboval radu takze vyteka s toho kysla voda ph4 myslite ze pomoze ked odoberiem s katexu trosku som ho tam pridal a asi to nieje dobre alebo po pripade vodivostje super len ako zvysim ph aby mi nesla hore aj vodivost dik za rady
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 15 Jan 2010 17:54 pm

vlasto1984 napísal:takze chalani dikes za rady a uz sa prosim vas prestante hadat a chytat za slovicka este by som potreboval radu takze vyteka s toho kysla voda ph4 myslite ze pomoze ked odoberiem s katexu trosku som ho tam pridal a asi to nieje dobre alebo po pripade vodivostje super len ako zvysim ph aby mi nesla hore aj vodivost dik za rady


To pH naznačuje, že voda pretiekla len katexovou kolónou a anexová buď v zmäkčovacom cykle vôbec nebola, alebo bola zle regenerovaná a v tom prípade je na akva účely nepoužiteľná.
Pufrovať pH smerom nahor, môžeš napr. pomocou hydroxidu sódneho / NaOH /.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod xoxo » 15 Jan 2010 18:53 pm

Vlasto 1984-v žiadnom prípade nepufruj hydroxidom /NaOH/sodným ph je to žeravina a jed .Obsahuje sodík ktorý sa v tele rýb hromadí,/ióny/ a brzdí rybu vo vyrovnávaní osmotického tlaku.Nadmerné hromadenie tekutín v tele ryby spôsobuje konštitučnú vodnatielku a ďalšiu plejádu iných chorôb.Ph môžeš zvýšiť CaCo3-uhličitan vápennatý/krmné vápno/.Je trochu menej rozpustný vo vode,ale je prirodzenejší.Urob si roztok do 5 l pohára 1-2Pl +voda zamiešaj,nechaj ustáť kým sa to vyčíri a potom kvapkaj do akvária na požadovanú hodnotu ph.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 15 Jan 2010 19:03 pm

tak dikes moc chalani obydvaja xoxo: pri tom tvojom sposobe sa nezdvihne aj celkova tvrdost skusal som dvihnut ph jedlov sodov ale hned sa mi zdvihla aj celkova tvrdost vody este raz dakujem za vase rady ste super ze mate trpezlivost
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 15 Jan 2010 21:40 pm

xoxo napísal:Vlasto 1984-v žiadnom prípade nepufruj hydroxidom /NaOH/sodným ph je to žeravina a jed .Obsahuje sodík ktorý sa v tele rýb hromadí,/ióny/ a brzdí rybu vo vyrovnávaní osmotického tlaku.Nadmerné hromadenie tekutín v tele ryby spôsobuje konštitučnú vodnatielku a ďalšiu plejádu iných chorôb.Ph môžeš zvýšiť CaCo3-uhličitan vápennatý/krmné vápno/.Je trochu menej rozpustný vo vode,ale je prirodzenejší.Urob si roztok do 5 l pohára 1-2Pl +voda zamiešaj,nechaj ustáť kým sa to vyčíri a potom kvapkaj do akvária na požadovanú hodnotu ph.



Tvoje " odborné znalosti " sú úplne úžasné a mali by ťa nominovať na Nobelovu cenu za blbosť... :o

Nemám tušenia odkial si zobral tvrdenie, že NaOH má vo vývojovej vode účinky, ktoré tu uvádzaš, ale to už skutočne začína hraničiť s demenciou. Keď už sa tu hráš na vzdelanca a chrobáka Truhlíka, skús si o tejto téme niečo prečítať napr. od Dr. Stanislava Franka v publikácii " Akvaristika " .
Uhličitan vápenatý je vo vode takmer, alebo úplne nerozpustný ...
Radšej si o vápníku niečo preštuduj a zhodnoť svoje tvrdenia. :pivo:

http://www.oskole.sk/?id_cat=5&rocnik=8&clanok=891

http://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/ ... 6/?print=1

http://sk.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1pnik
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod xoxo » 15 Jan 2010 21:51 pm

vlasto1984 napísal:tak dikes moc chalani obydvaja xoxo: pri tom tvojom sposobe sa nezdvihne aj celkova tvrdost skusal som dvihnut ph jedlov sodov ale hned sa mi zdvihla aj celkova tvrdost vody este raz dakujem za vase rady ste super ze mate trpezlivost


Takto: celková tvrdosť a mineralita sú dva rôzne pojmy. Sóda BB, je látka ktorá svojou štruktúrov zvyšuje ph,a podieľa sa predovšetkým na uhličitanovej tvrdosti spôsobené ionmi sodíka/Na/africké jazerá/.Zvyšuje viac mineralitu,pretože je to v podstate sol ale nie kuchynská :D
Naproti tomu uhličitan vápennatý CaCo3 spolu s kyselinou uhličitou /H2O+Co2/ tvoria hydrogén uhličitan vápennatý,ktorý až tak nezvyšuje mineralitu,ale uhličitanovú tvrdosť,ktorú rastliny okrem iných minerálov využívajú pre svoj rast.
P:S o vlastnostiach uhličitanovej tvrdosti /KH/je tu toho dosť.Treba hľadať.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 15 Jan 2010 22:02 pm

xoxo napísal:Vlasto 1984-v žiadnom prípade nepufruj hydroxidom /NaOH/sodným ph je to žeravina a jed .Obsahuje sodík ktorý sa v tele rýb hromadí,/ióny/ a brzdí rybu vo vyrovnávaní osmotického tlaku.Nadmerné hromadenie tekutín v tele ryby spôsobuje konštitučnú vodnatielku a ďalšiu plejádu iných chorôb.Ph môžeš zvýšiť CaCo3-uhličitan vápennatý/krmné vápno/.Je trochu menej rozpustný vo vode,ale je prirodzenejší.Urob si roztok do 5 l pohára 1-2Pl +voda zamiešaj,nechaj ustáť kým sa to vyčíri a potom kvapkaj do akvária na požadovanú hodnotu ph.


Ešte jedna poznámka k tvojmu nezmyselnému tvrdeniu...

Nezavádzaj tu svojimi pojmami o sodíku - kontra osmotický tlak a už vôbec nie o konštitučnej vodnatielke, nakoľko je evidentne jasné, že o svojich zlátaninách nemáš ani hrubý pojem. Bavíme sa tu o zvyšovaní pH vody pomocou NaOH a nie úprave vývojovej vody, kde vo vode s nulovou tvrdosťou, môže vo výnimočných prípadoch tebou spomínaný efekt nastať, ale len v prípade embryonálného vývoja plôdika, v prípade, že sa zvyšuje vodivosť / nie pH /pomocou NaCl / nie NaOH /.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod Poly » 15 Jan 2010 22:40 pm

Na zvysenie pH kludne roztok NaOH. Dobre demineralizovana voda nema prakticky ziadnu pufracnu schopnost. Len tak pre zaujimavost, ked pridas do demi vody pH7 tolko NaOH, aby si dosiahol koncentraciu Na 10mg/l beznu pre vodovodnu siet, pH ti vyleti na 10,6!. A staci pridat len nieco vyse 0,8g NaOH na 50! litrov vody. Tolko sodika rybam urcite uskodit nemoze, kedze sa v takom mnozstve vo vode bezne nachadza. Plati to ale len pre demi vodu! Voda z vodovodu pohlti omnoho viac hydroxidu (resp. kyseliny, kedze pH vodovodnej vody je zvacsa vyssie, ako chceme) na to, aby sa aspon ciastocne zmenilo jej pH.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod salik » 15 Jan 2010 23:52 pm

tema premazana, osobne spory riesit mimo fora, dakujem za pochopenie
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod martin_s » 16 Jan 2010 00:39 am

xoxo napísal:
vlasto1984 napísal:tak dikes moc chalani obydvaja xoxo: pri tom tvojom sposobe sa nezdvihne aj celkova tvrdost skusal som dvihnut ph jedlov sodov ale hned sa mi zdvihla aj celkova tvrdost vody este raz dakujem za vase rady ste super ze mate trpezlivost
Takto: celková tvrdosť a mineralita sú dva rôzne pojmy. Sóda BB, je látka ktorá svojou štruktúrov zvyšuje ph,a podieľa sa predovšetkým na uhličitanovej tvrdosti spôsobené ionmi sodíka/Na/africké jazerá/.Zvyšuje viac mineralitu,pretože je to v podstate sol ale nie kuchynská :D
Naproti tomu uhličitan vápennatý CaCo3 spolu s kyselinou uhličitou /H2O+Co2/ tvoria hydrogén uhličitan vápennatý,ktorý až tak nezvyšuje mineralitu,ale uhličitanovú tvrdosť,ktorú rastliny okrem iných minerálov využívajú pre svoj rast.
P:S o vlastnostiach uhličitanovej tvrdosti /KH/je tu toho dosť.Treba hľadať.

Vlasto1984 sa pytal na GH a nie KH, aj ked v tomto pripade je to jedno. Ked beries definiciu celkovej tvrdosti a definiciu prechodnej (uhlicitanovej) a pouzitie CaCO3 ako si radil zvysi obidve (je to logicke). Teraz si zacal zrazu spominat NaHCO3...
S tvojim tvrdenim o NaOH a upravou pH pomocou neho tiez nemozem celkom suhlasit. Podla tvojej teorie o Na+, by na svete asi ani ryby nemohli existovat a uz vobec nie morske alebo z braktickych vod...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 17 Jan 2010 23:58 pm

dikes chalani teda este jedna otazocka na vas ako zistim ci je funkcny anex ked ho odpojim od katexoveho valca a necham pretekat vodu len nim mal by tiez vodu upravovat ked je dobry vsak ?
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod Poly » 18 Jan 2010 00:08 am

Ked nechas neupravenu vodu pretekat len cez demi vodou preplachnuty anex nabity zasadou, mala by ti z toho vyliezat voda s pH vyrazne nad 7.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.