PRVe akvarium pls o rady



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 11:13 am

Ahojte. ja som zaciatocnik v akavristike a chcel by som sa poradit zo skusenymi co ma mdat do akavria ktore ma cca 75 l.
MAm prestavu ze by som tam chcel dajake danio pruhovane dajake ,neonky,a dajake zivorodky par kuskov a chcel by so msa spytat ci by tam mohl pribudnut aj parik bojovnic?lebo som sa dozvedel ze jeden ich ma spolu a vsetk oje v pohode..
ale neveim ake rastlinky by som tam mal dat a ake dno spravit..potrebujem kompletne poradit vopred dakuejm.
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Reklama

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod tigrik321 » 17 Jan 2010 11:32 am

spravny pristup..najskor sa poradit potom spekulovat...
no opis este predstavu akva a techniku aku mas alebo chces kupit.....
bojovnice by som moc neodporucal....bud jedno alebo druhe......no a ty si snapisal hore presne tie ryby ktore by boli skor potravou pre ne....alebo dobrou zabavou......mne neonky zbombardovali jednu po druhej ,danio by bol na tom asi podobne a zivorodky napriklad gypky by asi chvosty nemali......takze si vyber.....
moze ich mat niekto spolu aj ja som mal a bolo to ok ale neskor sa to ukazalo ako zly napad.....teraz mam bojovnice gurami a pohoda....
ake dno...?no podla vkusu..popozeraj si nadrze tu zainteresovanych a vyber si co sa ty paci...napriklad ja mam piesok.....
dalej od zrnitosti dna by sme mohli rozvijat rastlinne osadenstvo.....od konecneho vyberu ryb.....a pod....ci sa chces zamerat na neaky biotop ja napriklad azia/aj ked skalare my tam nepatria/ale co uz ked som sa nepytal a bol neskuseni.....alebo len tak chces tam nahadzat rastliny co sa ty pacia/samozrejme by mali mat aspom podobne naroky/...
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod fantuomas » 17 Jan 2010 11:47 am

king11690 napísal:Ahojte. ja som zaciatocnik v akavristike a chcel by som sa poradit zo skusenymi co ma mdat do akavria ktore ma cca 75 l.
MAm prestavu ze by som tam chcel dajake danio pruhovane dajake ,neonky,a dajake zivorodky par kuskov a chcel by so msa spytat ci by tam mohl pribudnut aj parik bojovnic?lebo som sa dozvedel ze jeden ich ma spolu a vsetk oje v pohode..
ale neveim ake rastlinky by som tam mal dat a ake dno spravit..potrebujem kompletne poradit vopred dakuejm.


je fajn, že k tomu pristupuješ zodpovedne :idea: :pivo: ale je to opäť ďalší topic na štýl "chcem akvárium-poraďte mi resp.urobte to za mňa"...rady o ktoré žiadaš -dno, zeleň, ryby...sú x krát rozpitvávané inde na fóre, v článkoch na webe, knihách..stačí sa troška posnažiť a pohľadať. Je lepšie trocha pochopiť princípy, čo , prečo..a ako? než nechať si inými "zostaviť" na základe rád akvárium..je to pohodlné ale potom sa ukracuješ o tú "kreatívnu časť"...a o dôležité súvislosti najmä. Naozaj to neber v zlom :angel:
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 14:30 pm

pohoda.....a dik za rady.ako ja by so mchel mat tie neonky,danio a zivordoky dajake...a dno mno nevem.pozeral som toho uz vela..ale asi by som zvolil dajaky drobný štrk mozno do toho dajke okruhliaky szoapr skal a samozrejme drevo (koren).ale dalej neveim ake rastliny..tedamam predstavu...len dakotre co sam i aj lubili v mojom okoli niesu...tak som ich zatial vylucil.A preto osm sa rozhodol ze by osm tam dal ais daco s tohto: bahnička ihličkotvitá, amazonske echinodorusy, šipatkove jemný, hnedovka krídlatá,anubias konžský,stolístok vodný,kabomba vodna anubias najmensi...len nevem rpesne kolko rastlin si mozem do toho akavria dat...a docital som sa ze tieito rastliny maju cca rovnake podmeinky na vodu aj hnojenie atd
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod tigrik321 » 17 Jan 2010 14:45 pm

king11690 napísal:pohoda.....a dik za rady.ako ja by so mchel mat tie neonky,danio a zivordoky dajake...a dno mno nevem.pozeral som toho uz vela..ale asi by som zvolil dajaky drobný štrk mozno do toho dajke okruhliaky szoapr skal a samozrejme drevo (koren).ale dalej neveim ake rastliny..tedamam predstavu...len dakotre co sam i aj lubili v mojom okoli niesu...tak som ich zatial vylucil.A preto osm sa rozhodol ze by osm tam dal ais daco s tohto: bahnička ihličkotvitá, amazonske echinodorusy, šipatkove jemný, hnedovka krídlatá,anubias konžský,stolístok vodný,kabomba vodna anubias najmensi...len nevem rpesne kolko rastlin si mozem do toho akavria dat...a docital som sa ze tieito rastliny maju cca rovnake podmeinky na vodu aj hnojenie atd


pocet rastlin si myslim ze je neobmedzeny ...kolko chces ako sa ty paci......nabuduce pis radsej latinske nazvy keby niekto nevie o co ide lahsie najde.....na atlase si precitaj o kazdes a ked maju tak je v pohode su to menen narocne rastliny a sam uvidis ktorym sa darit bude ...lebo pochybujem ze vsetkym sa bude darit....rovnako......no stk by som dal skor jemnejsi.....a aby ty vynikli neonky skor tmavsi.....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 14:48 pm

a kolko toho stku cca?tu musi byt orginalny z akavristiky.alebo by mohol byt aj obycajny strk?taky moc drobny??
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod tigrik321 » 17 Jan 2010 14:54 pm

king11690 napísal:a kolko toho stku cca?tu musi byt orginalny z akavristiky.alebo by mohol byt aj obycajny strk?taky moc drobny??


akvaristicky......iny ani nerozmyslaj.....neviem kolko mas litrov akva ale rataj tak 6-8cm vrstvu od dna..takze si vyrataj kolko kg.......
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod martin_s » 17 Jan 2010 15:04 pm

tigrik321 napísal:
king11690 napísal:a kolko toho stku cca?tu musi byt orginalny z akavristiky.alebo by mohol byt aj obycajny strk?taky moc drobny??


akvaristicky......iny ani nerozmyslaj.....neviem kolko mas litrov akva ale rataj tak 6-8cm vrstvu od dna..takze si vyrataj kolko kg.......
Aky je to ten "akvaristicky strk"? Resp. aky je rozdiel medzi "akvaristickym" a napr. riecnym?
king11690 nemusi byt kupovany z akvaristiky. Dolezite je aby nebol priliz velky (najlepsia je frakcia 2-3mm), aby neobsahoval vapenec, pripadne nerasty s obsahom napr. Cu, aby nemal ostre hrany. Ak mas niekde v okoli napr. rieku kde tazia strk, tak kludne mozes mat strk aj odtial. Len si vezmi sito na ziskanie potrebnej velkosti (resp. 2 sita) so sebou aby si zbytocne nebral domov aj "odpad". Pripadne ak mas v okoli triedicku strku tak skus tam. Tu trochu strku by ti mohli venovat, pripadne das vratnikovi par evri na pivo :D
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod tigrik321 » 17 Jan 2010 15:08 pm

martin_s napísal:
tigrik321 napísal:
king11690 napísal:a kolko toho stku cca?tu musi byt orginalny z akavristiky.alebo by mohol byt aj obycajny strk?taky moc drobny??


akvaristicky......iny ani nerozmyslaj.....neviem kolko mas litrov akva ale rataj tak 6-8cm vrstvu od dna..takze si vyrataj kolko kg.......
Aky je to ten "akvaristicky strk"? Resp. aky je rozdiel medzi "akvaristickym" a napr. riecnym?
king11690 nemusi byt kupovany z akvaristiky. Dolezite je aby nebol priliz velky (najlepsia je frakcia 2-3mm), aby neobsahoval vapenec, pripadne nerasty s obsahom napr. Cu, aby nemal ostre hrany. Ak mas niekde v okoli napr. rieku kde tazia strk, tak kludne mozes mat strk aj odtial. Len si vezmi sito na ziskanie potrebnej velkosti (resp. 2 sita) so sebou aby si zbytocne nebral domov aj "odpad". Pripadne ak mas v okoli triedicku strku tak skus tam. Tu trochu strku by ti mohli venovat, pripadne das vratnikovi par evri na pivo :D



no myslim ze v akvaristike je to pohodlnejsie,aj lepsi vyber a estetickejsi.....ako vyberat,triedit,hladat,prevarit a pod.....
inak obycajny bieli strk som v akvariu este nevidel.....a si myslim ze je dost ostry...../hrany/...napriklad pre prisavnikov a ryby zijuce na dne......
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 15:10 pm

mno blisko je akurat Váh..teda kaskady..a tam je stku dost..a tusim ze tu kusok aj daco tazia...ale nesom isty...ale tak mi mame doma strk preto som sa pýtal ako obyčajny co je na stavanie a tak...taky drobný a preto os mchcel s toho daco vyuzit..inak ako zistim ze ten strk je vhodny?
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 15:12 pm

ja osm mal namysli nie biely ale obycajny stkr co je na stavnbach.a ten pozostava z okruhliakov a nie z drte...
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod Barbora =) » 17 Jan 2010 15:13 pm

Na začiatok je veľmi dobré si prečítať napr. časopis Akvárium - je online a zadarmo a je tam rubrika pre začiatočníkov (začína v 1. čísle) : http://klub.akva.sk/akvarium.php .
Substrátov je veľké množstvo a výber závisí od rôznych faktorov, ale samozrejme hlavne od vkusu - tu je k tomu téma: substraty-druhy-porovnanie-alternativy-t3571.html .
Prajem veľa úspechov. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod tigrik321 » 17 Jan 2010 15:14 pm

king11690 napísal:ja osm mal namysli nie biely ale obycajny stkr co je na stavnbach.a ten pozostava z okruhliakov a nie z drte...



no to neviem ci sa da zaradit ako strk alebo skor ako kamen......neviem ja by som dno z okruhliakov nerobil.....to uz je podla tvojho vkusu.....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod martin_s » 17 Jan 2010 15:17 pm

tigrik321 napísal: no myslim ze v akvaristike je to pohodlnejsie,aj lepsi vyber a estetickejsi.....ako vyberat,triedit,hladat,prevarit a pod.....
inak obycajny bieli strk som v akvariu este nevidel.....a si myslim ze je dost ostry...../hrany/...napriklad pre prisavnikov a ryby zijuce na dne......
To co je ostre nie je strk ale drt. Ja mam minimalne v 2 akva strk z dunaja zobraty priamo z vytazenych kop alebo z triedicky. Praca s tym nebola velka a ani som ho neprevaral (ked sa to tak vezme, ak mas potrebu strk prevarit, tak musis prevarit aj kupeny strk, kedze ten tiez nie je nijak sterilizovany, max. je iba triedeny a oplachnuty, ale nie velmi). Jedine co som urobil po ziskani potrebnej frakcie (pri strku z triedicky je to jednoduchsie) bolo ze som ho poriadne premyl, co musis urobit aj s kupenym strkom. Roovnako aj to ci z akvaristiky je estetickejsi strk je vec nazoru. Mne osobne sa zda estetickejsi strk s prirodnou farbou, nie cisto biely, alebo cisto tmavy (cierny), alebo cerveny...
Navyse otazka bola ci MUSI byt strk z akvaristiky. Odpoved je ze nemusi.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod martin_s » 17 Jan 2010 15:23 pm

tigrik321 napísal:
king11690 napísal:ja osm mal namysli nie biely ale obycajny stkr co je na stavnbach.a ten pozostava z okruhliakov a nie z drte...


no to neviem ci sa da zaradit ako strk alebo skor ako kamen......neviem ja by som dno z okruhliakov nerobil.....to uz je podla tvojho vkusu.....

Strk v stavebninach je zvycajne zmes strku a piesku. Zvycajne ide o riecny strk (ak su tie drobne kamienky okruhle, co je sposobene ich neustalym prevalovanim sposobenym prudom vody). Ak (ako som uz vyssie pisal) dostanes z neho potrebnu frakciu bez zbytocneho piesku, a po skuske octom nesumi ak by si ho mohol pouzit po dokladnom premyti (ak v nom uz nie je zamiesany pri odoberani cement, vapno a pod., kedze ho asi mate doma za ucelom betonovania...).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 15:26 pm

tak dno by sme cca mali doriesene po prestudovani este dajakych detajlov...
rastlinky sa maju adit priamo do toho strku?alebo sa sadia v kvetinacoch..alebo sa tam rpidava poda alebo ako?
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 15:30 pm

martin_s,
ten ocot som nepochopil....to mam naliat na vsetok ten strk?
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod martin_s » 17 Jan 2010 15:39 pm

staci odobrat vzorku a na nu ho naliat. skus pouzit aj vyhladavanie, je toho tu napisane uz dost aj o sadeni, aj o vhodnosti substratoch, aj o skuske octom... Jednak sa tu nebudu stale dokola omielat tie iste napisane informacie a tym zahlcovat forum a jednak pri takomto hladani sa dozvies ovela viac uzitocnych informacii ako sa dozvies pri "naservirovani" urcitych odpovedi na urcite otazky.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 15:47 pm

ok..len nevem ci so mdobre pochopil ak nebdue sumet strk tak je vhodny..ak bude tak nevhodny?
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod Adik22 » 17 Jan 2010 15:54 pm

Ahoj, ides na to urcite lepsie ako mnoho inych. Co sa tyka rastliniek, ja som to robil tak, ze som si pozrel Ratajove stranky, on tam ma velmi pekne rozdelene rastlinky na narocne a nenarocne, plus co jednotlive rastlinky potrebuju (teplota vody, poloha v akvarku, vyska...) zober si zosit a pero a pis si poznamky, pis si nazvy a potom sa chod pozriet do nejakej lepsej akvarsitiky, alebo si objednaj z nejakeho e-shopu. Je to ozaj lepsie, lebo ked prides niekam, kde maju kopec rastlin, nechas sa zlakat a nakupis nieco, co sa ti neskor neujme, lebo to ma nejake specificke naroky (voda, CO2...). Tak isto to ries s rybkami. Nekupuj, co sa ti paci, pozri si najprv v atlase ake sa ti pacia, prestuduj si nieco o nic, a potom sa hoci aj spytaj na vhodnu kombinaciu. Urcite sa tak vyhnes zbytocnemu utracaniu a sklamaniu. Vela zdaru
Adik22
 
Príspevky: 53
Založený: 09 Apr 2009 18:53 pm

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 15:55 pm

to len ostrihnem korienky ako treba pichem do strku max zatazim okolo vedcim okruhliakom a jeto.....(teda dufam ze so mdobre pochopil) lebo teraz mi to chapanie nefunguje..mam plunu pamat..a procak prehriaty:D xixi..z ucenia:(
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod Adik22 » 17 Jan 2010 16:00 pm

Adik22
 
Príspevky: 53
Založený: 09 Apr 2009 18:53 pm

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod king11690 » 17 Jan 2010 16:03 pm

dik za daslie rady:D ...mno hej.ale myslim si rastlinky ktore som pisal neisu zas moc narocne...vodu potrebuju tak cca vsetky rovnaku okolo 6,8 az 7,5 cize v poho rybky ktore som psial tiez vladaju vodu teplota cca 24-26 C je idealna pre kombinaciu..tka primer toho osm hladal co sa mi lubi..a co by sa malo dat aj zohnat....
len teraz ma napadlo ze dajake 2 vedcie rybky by sa tam zisli take vyraznejsie...aspon take 8 cm alebo daco co je vyrazne..aby to tam tak kralovsky posobilo
king11690
 
Príspevky: 145
Založený: 17 Jan 2010 11:07 am
Bydlisko: Kajal okres Galanta

Re: PRVe akvarium pls o rady

Odoslaťod Adik22 » 17 Jan 2010 16:07 pm

Hehe. To co sa moze pacit tebe, sa nemusi pacit rybkam. Skus si galerie a forum o neonkach. Oni su dost velkou pochutkou, pre vela vacsich ryb. Na tvojom mieste by som zacal skor s hufom neoniek a par zivorodkami. Aby si nahodou nespravil kralovsku veceru, pre velke ryby, ak ich tam pustis. Tym padom netvrdim, ze tam nesmies dat nejake vacsie ryby, ale pozor na vyber.
Adik22
 
Príspevky: 53
Založený: 09 Apr 2009 18:53 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.