mozem 180l akva zavesit na stenu?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod mad_man » 03 Feb 2010 22:00 pm

HI :)
mam nove akva 100x40x45cm = 180l
nasiel som v Hornbachu ocelove konzoly s nosnostou 200kg.

tak a teraz otazka, co sa stane ak pouzijem 3 take L-kove konzoly, a ako policku pouzijem 38mm dosku na kuchinsku linku, vydrzi to?

stena je palena tehla, slo by to na 9hmozdiniek 12mm a ocelovou skrutkou 8*80mm.

ma to perspektivu alebo si raz najdem akva na dve casti??

mate niekto skusenosti s tim??
:?:
mad_man
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 10 Jan 2010 15:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod ladodgers » 03 Feb 2010 22:01 pm

Nosnost 200kg je malo.
ladodgers
 
Príspevky: 50
Založený: 18 Júl 2009 18:11 pm

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod mad_man » 03 Feb 2010 22:09 pm

ked pouzijem tri kusy? nebude to mat nosnost 600kg?
respektive inaq, aku hmotnost moze mat 180l akva plne vody, piesku, nejaky ten koren, pozadie z tenkej lamanej bridlice...
mad_man
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 10 Jan 2010 15:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod Ajven » 03 Feb 2010 22:17 pm

Paolo ma take podobne akva zavesene na stene:
Obrázok
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod HRR » 04 Feb 2010 00:08 am

mad_man napísal:respektive inaq, aku hmotnost moze mat 180l akva plne vody, piesku, nejaky ten koren, pozadie z tenkej lamanej bridlice...


Kľudne môžeš rátať s 300 kg. Dôležitá je však aj hrúbka steny, na ktorú upevníš konzole a typ hmoždiniek aké použiješ.
Obrázok používateľa
HRR
 
Príspevky: 27
Obrázky: 0
Založený: 25 Aug 2004 16:37 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod kostros » 04 Feb 2010 09:58 am

no neviem toto by som neriskoval pri nadrzi nad 100l.musis vediet ci ti to udrzi stena,a ked tak by som dal sroby cez stenu a zakontroval na druhej strane,ale ak byvas v panelaku tak to asi nepojde.radsej by som dalstojan.
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod Jan Blanar » 04 Feb 2010 10:08 am

ja by som na stenu akva nevesal teda urcite nie s vyssie spomínanými konzolami
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod brano BA » 04 Feb 2010 10:20 am

Pokial by si to kotvil do betonovej steny napr. v panelaku, nieje o com, panel udrzi vela, ale pri tehle by som dost vahal. Ta stena by mala byt urcite dostatocne hruba, aby to udrzala a samozrejme by som to uchytaval prierazom cez stenu a na druhu stranu by som dal kovovu platnu, aby sa sila rozlozila na vacsiu plochu steny. Cez stenu das zavitovu tyc. Alebo mozno to dat na chcemiu, urcite nie na hmozdiny. Ale aj tak budes potrebovat poriadne silnu zeleznu konstrukciu, na ktorej bude akva, aby sa ti nezlomila. Predsa len to bude slusna paka. A s celkovou vahou pocitaj niekde okolo 300kg

Este by pomohlo, keby si mohol tie dva rohy, ktore su vzdialenejsie od steny podopret stojkami.
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod mad_man » 04 Feb 2010 13:27 pm

mno planoval som to na obvodovu stenu baraku, cize durch to asi nepojde... je to palena tehla, asi 49cm hruba. mal som v plane to dat na 12ku fisher hmozdinku do tehly. mal som tak kedysi 90l akva a drzalo to vpohodke. ale toto je predsa vacsie. stojan je problem ze je drahy jak svina a nehodi sa mi do obyvacky. :(
tak neviem teraz vazne co s tym :(
mad_man
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 10 Jan 2010 15:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod brano BA » 04 Feb 2010 14:43 pm

Ak sa ti stojan nehodi , tak si daj urobit u stolara presne na mieru, alebo si ho urob sam. Na take akva to nemoze byt nejak extra drahe. Mna vysiel stojan pod 425l akva cca 150€ a to je daleko predimenzovany co sa tyka nosnosti a je oblozeny laminom
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod Tomas54 » 04 Feb 2010 15:17 pm

Jasne, ram sa oblozit ho takym drevom, ako je nabytok. Na stenu by som to urcite nedaval
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod Giftzahn » 05 Feb 2010 14:43 pm

jj,akva na stenu v pohode zavesit mozes ... inak pre inspiraciu tu na Flowgrow to typek riesil .... to zavesenie na stenu:

Link:
http://www.flowgrow.de/aquarienvorstell ... 1d1d9aa4e2

Obrázok
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod skaner » 05 Feb 2010 15:51 pm

ak by bola tá konzola taká vysoká ako to akvarko a mala skrutky na úplných koncoch, boli by vyťahované zo steny silou necelých 45 kg. to keby vážilo to akvarko 300 kg a bolo na troch konzolách.

daj presné rozmery tej konzoly a urobím presný výpočet
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod brano BA » 05 Feb 2010 17:07 pm

Ak sa spravi dobra konstrukcia, tak to moze dat na stenu. Ale ako uz bolo vyssie pisane, on to chce dat do tehlovej steny, takze by som skor zvazoval, ako to poriadne do tej steny ukotvit. Ak sa to dava do panelu, tak nieje co riesit, ale tehla, predsa len nieje taka pevna ako beton
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod Caiman » 05 Feb 2010 17:12 pm

do tehly jedine na chemiu a zavitove tyce a aj to poriadne hlboko...
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod Poly » 06 Feb 2010 02:06 am

Mozno by to bolo dobre prediskutovat s nejakym odbornikom-statikom, metoda pokusu a omylu je v tomto pripade dost nevyhovujuca :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod Giftzahn » 06 Feb 2010 08:57 am

jj, prene ako pise poly ...amaterizmus tu nie je rozhodne mieste ... urcite by som zapojil do akcie statika ... nechal si vypracovat posudok a az potom nieco realizoval ...rozhodne ten statik bude lacnejsi ako pripadne neblahe nasledky amaterizmu ... plus urcite by so vzal chrumkavu poistku .... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod skaner » 06 Feb 2010 09:25 am

Poly napísal:Mozno by to bolo dobre prediskutovat s nejakym odbornikom-statikom, metoda pokusu a omylu je v tomto pripade dost nevyhovujuca :D

ved vravím nech dá údaje, môžem to spočítať a posúdiť. som síce len štvrták na stavebnej, ale statiky sme už mali dosť na takýto jednoduchý prípad. spočítam presnú ťahovú silu na najnamáhanejšiu skrutku, podľa nej sa vyberie kotvenie. môžem posúdiť skrutky aj na strih. aj murivo sa dá posúdiť. len vravím: treba presné a reálne rozmery a materiálové charakteristiky. tehlová stena hrubá 49 cm, to je slabý údaj.

ešte mi tak napadlo, že aj všetky tie zvárané stojany, skrine a čo ja viem čo. to všetko by som mal vedieť spočítať a posúdiť. takže ak niekto niečo má, nech dá.
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod arkon » 06 Feb 2010 11:16 am

Pokial to das do tehlovej steny a budes mat to stastie, ze to udrzi...pojdes dost hlboko, potesis nejakeho suseda na druhej strane. (nemusis prejst na druhu stranu, ale stierka opadne zarucene, nas uz tak sused potesil) Na taketo zataze tehla nie je stavana. Inak chalani nerozumiem preco mate potrebu davat akvaria na stenu? Pokial sme mali len staru vrtacku mal som panicky strach vrtat do panelu aj dieru na obraz.
Obrázok používateľa
arkon
 
Príspevky: 163
Obrázky: 11
Založený: 27 Okt 2006 20:45 pm
Bydlisko: Nitra

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod kostros » 06 Feb 2010 12:18 pm

on tam nema suseda,uz pisal ze to je do obvodoveho muru nie do spolocnej priecky.a suhlasim ze tehla je na to slaba.ja som mal taky strach uz len plazmu zavesit na stenu tak som to dal radsej durch aby mi hmozdiny nevyleteli z tej tehli.muroval to moj stary takze tusim ze tam povliepal co mu prislo pod ruku.len ked som vrtal diery na garnize tak mi vypadla diera ako keby som tadel tahal hydrant.takze ak si si nie isty pevnostou tej steny tak radsej urob stojan.
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod mad_man » 06 Feb 2010 12:25 pm

skaner napísal:
Poly napísal:Mozno by to bolo dobre prediskutovat s nejakym odbornikom-statikom, metoda pokusu a omylu je v tomto pripade dost nevyhovujuca :D

ved vravím nech dá údaje, môžem to spočítať a posúdiť. som síce len štvrták na stavebnej, ale statiky sme už mali dosť na takýto jednoduchý prípad. spočítam presnú ťahovú silu na najnamáhanejšiu skrutku, podľa nej sa vyberie kotvenie. môžem posúdiť skrutky aj na strih. aj murivo sa dá posúdiť. len vravím: treba presné a reálne rozmery a materiálové charakteristiky. tehlová stena hrubá 49 cm, to je slabý údaj.

ešte mi tak napadlo, že aj všetky tie zvárané stojany, skrine a čo ja viem čo. to všetko by som mal vedieť spočítať a posúdiť. takže ak niekto niečo má, nech dá.


ahoj, mno keby si to mohol preratat... bol by som vdacny
tu su udaje:
akva 100x40x45 DxSxV 8mm sklo
konzola je trojuholnik, odvesny maju 35cm a 50cm (ktoru z nich dat pod akva? chcel som ho dat tak 5cm od steny dalej..)
stena: novy rodinny dom, palena tehla 48cm siroka.
na druhej strane je 5cm polysterenove zateplenie, cize preburanie sa k susedovi alebo padnutie omietky nehrozi. realne, ta skrutka v stene moze mat 45cm...

ak este nieco potrebujes, napis spravu.

a diki :)
mad_man
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 10 Jan 2010 15:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod emkac » 06 Feb 2010 16:34 pm

pockaj, ty myslis tehlu na tento sposob?????
http://www.heluz.cz/pdf/prirucka09/listy/49.pdf
nie plnu tehlu ale tu novu rebrovanu?

na to NEMOZES dat v ziadnom pripade nic taketo
(ano, urcite existuju fisher hmozdinky do dierovanej tehly, aj budu mat deklarovanu nosnost, ale pri dierovanej tehle sa tomu velmi verit neda)
skoda ze to nie je beton, potom by si to dokazal spravit cez specialne kotvy (ja som takto uchytaval striesku nad dvere, a je to tak pevne, ze ani vichrica ani sneh mi nic neposkodili, a to mam kotvy pritom iba v nejakej hlbke 10cm)

jedinu moznost mas, ked urobis cca 40cm hlboke diery, das tam chemicke kotvy a tych konzol bude viac, nie tri

ALE
a) ked budes blizko seba vrtat diery na tie kotvy, tak vnutorne rebra tej tehly popraskaju a mas pruser
b) predpokladam, ze pri takejto tehle to nemas zateplene (ak mas, tak mas pruser vseobecne, ak nemas, tak mas pruser pri kotveni)
ono totiz vsetky tie zavitove tyce ktore pojdu az skoro von, budu teplene mosty
to znamena, ze sa ti tam bude kondenzovat voda
a to znamena, ze z dlhodobeho hladiska ta voda znici kotvenie a jedneho dna ti akva odpadne :(

urcite chod do stojana
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod emkac » 06 Feb 2010 16:35 pm

aha, mas tam 5 cm zateplenie :( :( :(
hmm
nuz, vela stastia za par rokov pri rieseni plesnivych stien
moje odporucanie: vetrat, vetrat, vetrat (a udrziavat vlhkost v dome na nizkej urovni)

ale to sme uz offtopic
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod renatte616 » 06 Feb 2010 18:29 pm

riskni radsej ten stojan...

mozes si navrhnut akykolvek chces... gallery/dedo-a34/moja-stara-250-p30207.html

tu je moj... http://akva-renea.meu.zoznam.sk/skrinka-pod-akvarium/...

staci zvarit konstrukciu a kupit drevotriesku aku len chces... http://www.drevotrieska.com/?p=vzorkovnik... dnes je toho vela na vyber...

mozes si kupit aj hotovu skrinku... http://www..akvaobchod.sk/akvarijne-komp ... -5_73.html

alebo ti to moze spravit aj stolar gallery/dedo-a34/celkovy-pohlad-na-nove-akvarium-p32526.html

ja som si stojan navrhla na zaklade zvysku nabytku v izbe, ktory mam z ikei... je to vsetko v brezovej farbe, dnes sa vyraba len biela... je to vlastne toto: http://www.ikea.com/sk/sk/search/?query=aneboda .... konstrukciu mi zvari otec, drevotriesku si oblozim sama a dvierka mi spravi stolar... (je tam potrebne vsadit to plexisklo a to by som nezvladla)....

porozmyslaj, pospekuluj... je to bezpecnejsie...
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.