Pantodon buchholzi - motylkovec africky



Všetko okolo akvarijných rýb

Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Peter » 07 Mar 2004 19:49 pm

Pantodon buchholzi - motylkovec africky
Kupil som dva ks tejto rybky. Je tu niekto, kto ma s nou prakticke skusenosti a chcel by ma na nieco zvlastne upozornit? Dik. :?: :|
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Reklama

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Peter » 13 Mar 2004 08:42 am

No vidim, ze nikto nic. Zatial ma len jeduju. Cital som, ze odchov mladych je narocny, lebo ak im okolo huby nic nepreplave tak zomru hladom. No a tak sa spravaju aj tie moje. Musim im doslova pred papulku strkat nozik s cervikmi. Takze velicenstva krmim kazde osobitne, priamo do ust. (Neutecu, nechaju sa krmit) Jeden zivotaschopnejsi sa vrhne na nozik a bleskovych "vypadom" zchmatne hrst cervikov, tak ze mu chvilu trci z pusy aj pet cervikov. Druhemu musi okolo huby preplavat tona cervikov, aby cosi chytil (chemizmus vody sa z tolkych cervikov urcite narusi). Maju cca 5-6cm, takze su mozno naozaj este male, ale myslel som, ze ked maju dosahovat velkost 10 cm, tak uz by mohli byt samostatnejsie. Zatial suchu potravu plavajucu na hladine, ako granulky, vlocky ignoruju. Onuchaju a nahaju tak... Nech uz je jar, aby som im mohol dat aj nejakeho chrobaka... Inak su nadherni, skor plutvami, ako farbou a dravi v tom zmysle, ze sa nehybu a zrazu "paf". Tak utocia aj na seba, aj na rybky ktore si ich nevsimnu a priplavaju na hladinu, i ked im zatial neublizili. Svoj zivot travia nehybne prilepeni na hladinu akvaria medzi vrcholmi rastlin, ani ich velmi nevidno... Bojim sa aby pri zasahoch do akvaria nevyskocili, takze vsetko robim opatrne... No aspon sa prerusil stereotyp starostlivosti o akvarium... :)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Papagaj » 13 Mar 2004 12:43 pm

Počuuuvaj Peter nechces si spravit foto album ?
Pozrel by som si tvoje akvarko . :shock:
Obrázok používateľa
Papagaj
 
Príspevky: 119
Obrázky: 14
Založený: 25 Feb 2004 22:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Peter » 13 Mar 2004 22:38 pm

....aj by som, ale nemam fotak... :( vsak aj to raz bude... :)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod gabriela » 15 Mar 2004 11:19 am

ja mam na krmenie taku placatu pinzetu, vezmem do nej patentky a pomaly ponaram do vody, a ryby - nomorhampus, presne takymi vypadmi utocia na cervicky.
Skus si zohnat drzophyly, mozno by im chutili.
A na popadane cervicky mam na dne panciernickov, a potom sa mi pekne krmene vytieraju :)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod azet » 15 Mar 2004 13:07 pm

gabriela napísal: A na popadane cervicky mam na dne panciernickov, a potom sa mi pekne krmene vytieraju :)

a ake panciernicky sa ti vytieraju?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod gabriela » 15 Mar 2004 13:45 pm

tie najobycajnejsie - corydoras anaeus
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod andy.betta » 15 Mar 2004 18:47 pm

gabriela napísal:ja mam na krmenie taku placatu pinzetu, vezmem do nej patentky a pomaly ponaram do vody, a ryby - nomorhampus, presne takymi vypadmi utocia na cervicky.
Skus si zohnat drzophyly, mozno by im chutili.
A na popadane cervicky mam na dne panciernickov, a potom sa mi pekne krmene vytieraju :)

Chcem sa opytat, cim inym ich krmis(Nomorhamphus)?Len kvoli inspiracii, aby moji mali aj nejaku zmenu. Ja krmim gamarus, dafnie, mrazene pakomare. Co im este chuti?? :D
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod salik » 15 Mar 2004 21:27 pm

Peter napísal:....aj by som, ale nemam fotak... :( vsak aj to raz bude... :)
odkial si? (nemas to v profile), ba a okolie nie je problem

Peter napísal:....Druhemu musi okolo huby preplavat tona cervikov, aby cosi chytil (chemizmus vody sa z tolkych cervikov urcite narusi)
skus pouzit plavajuce krmitko, je z plastu alebo skla, dovnutra das cerviky ktore sa casom zacnu "predierat" cez dierky v krmitku

Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Peter » 15 Mar 2004 22:34 pm

Jeeej to krmitko mam kdesi zahrabane medzi starymi akvaristickymi rarohmi. :| Trochu sa ale obavam, ze by ich vyrusovali ostatne ryby, ale skusim to. Okrem toho oni lovia len to co je na hladine, vobec sa neponaraju... nikdy neprenasleduju padajuceho cervika (myslim, ze na to nema stavanu pusu). Dnes ked som ich krmil tak furt tam strkala pusu gurama, tak ju ten motylkovec jednoducho preskocil .... hop a uz bol na druhej strane akvaria. :shock: Tak reaguje aj jeden z nich, ked sa po nom ozenie ten druhy, jednoducho ho preskoci. Mam ale problem urcit, ktory je ktory, iba to viem, ze su obaja samce, a to bola asi chyba, predavac nevedel totiz urcit pohlavie... aj ked sa da relativne lahko. Tie musky budem zhanat. Bohuzial nie som z BA ani okolia, diky. :)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod gabriela » 16 Mar 2004 10:06 am

taketo krmitko sa da vyrobit aj z redsieho sitka, ktore sa pripevni polystyrenom aby plavalo tesne na hladine.
Ale je to dobre len na zive cervicky ;) Mrtve neprelezu.
Patentky, ked kladiem na vodu pomaly, tak sa nejakym sposobom chvilu drzia na hladine.
Vsetky rybky co lovia na hladine treba krmit tym co na hladine bude plavat, trebars najjednoduchsie je chovat si drzophyly.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Peter » 09 Nov 2004 08:02 am

Tak sa mi zda, ze tie tri ikry boli naozaj od nich. Pisal som v inom pripsevku. Dnes som ich pristihol, ze spolu spali, telo na telo. Maju sa k sebe. Stale ich prikrmujem skoro priamo do papulky. Su zlate.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod milop » 09 Nov 2004 08:52 am

Peter :
Mne sa celkom uspešne P. buchholzi živili poterom živorodiek - guppy a plata.
Je to nádherná rybka a pri aspon 1,5 - lepšie 2,0m akváriu frčí po hladine ako klzák.
Tu mušku - tuším drozophyla melanogaster ak si nezohnal nemusíš špeciálne zháňať, nadáva sa jej aj bananová, alebo vinná muška- stači keď nechaš šupku z banana, vylisované šupky z hrozna, ... a oni sa objavia same , potom treba nájsť návod ako sa chovajú - kaša ovocie + kvasnice,prekrytá servitkou a nádoba uzavretá sieťovinou - niekedy sa to inštalovalo tak aby lietali priamo na hladinu akvaria - halančikári. Zháňa sa "prijemnejšia"- (rodinou akceptovatelnejšia) forma westigal, ktorá nelietá, má zakrpatené krídla a používajú ju v labakoch na pokusy- majú aj podrobný návod na chov.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Dany Five » 04 Aug 2006 14:36 pm

no ja som dnes jedneho zakupil aby pozral haved ako pavie ocka a neonky ktorych mam prilsi vela.....no zatial len nehybne plava na hladine
Obrázok používateľa
Dany Five
 
Príspevky: 133
Založený: 10 Jún 2006 13:51 pm
Bydlisko: Kosice, Terasa

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Phantom » 04 Aug 2006 19:19 pm

Hlavna podstata je mat zarastenu hladinu(mozete pouzit Limnobium spongia,Salvinia natans,Vallisneria gigantea...) a mierne osvetlenie(bohuzial neviem vam to mierne osvetlenie presne definovat,takze necham to na vasom vkuse).
Ja osobne som ich choval 3 krat do tyzdna po jednom cvrckovi-cvrcek bol polozeny na hladine-nasledne sa dokaze pohybovat po hladine co ma za nasledok,ze ho okamzite chytia dane jedince.Tiez mozete podavat rozny hmyz-smykanim-mate sietku s malymi ockami,pojdete na luku a robte pohyby v tvare lezatej osmicky-pochytany hmyz roztriedte(skodlivy hmyz dajte prec-vcela,osa,chraneny hmyz...) a nasledne uzavrite do pohara=zkrmujte. :wink:

Moje jedince vzdy,ked som nieco robil v akvariu,tak isli ku dnu.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Dany Five » 04 Aug 2006 20:01 pm

no ja ho mienim chovat rybami v akva, co ju mam dajak uviazat nech je na dne ?
Obrázok používateľa
Dany Five
 
Príspevky: 133
Založený: 10 Jún 2006 13:51 pm
Bydlisko: Kosice, Terasa

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Dany Five » 08 Aug 2006 18:06 pm

mam dvoch pantodonov, jeden je sfarbeny do cierna jeden bledsi, chvostove plutvy aj brusne sa mi zdaju byt rovnake, ako sa rozona samica a samec ?
Obrázok používateľa
Dany Five
 
Príspevky: 133
Založený: 10 Jún 2006 13:51 pm
Bydlisko: Kosice, Terasa

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Dany Five » 09 Aug 2006 20:11 pm

no uz ich krmmim asi najlacnejsou metodou, mucha vleti do izby, dostane supu a sup do akvarka, pantodony sa idu potrhat
Obrázok používateľa
Dany Five
 
Príspevky: 133
Založený: 10 Jún 2006 13:51 pm
Bydlisko: Kosice, Terasa

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Peter » 08 Okt 2006 08:43 am

Neonky a gupky chytat nebudu, lebo tie malokedy plavaju po hladine. Na dno ich nedostanes nikdy, naozaj len vtedy ked sa nieco robi v akva a to su vtedy cele poplasene, takze nelovia. Samca od samickypodla mozno rozoznat spolahlivo jedine podla tvaru plutiev.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod milop » 08 Okt 2006 18:50 pm

Pantodon buchholzi - motylkovec africky
:idea: Mňa by zaujmalo či ho niekto uspešne rozmnožil :?:

v starých AT sú nejaké správy, že nejake vytery boli , ale v poslednej dobe som nepočul o uspešnom odchove
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod Peter » 16 Dec 2006 17:23 pm

Je mozne ze by sa zvliekal, ma na "kozi" taky ostrapkany flak (akoby strapce koze, ale povrch tela je rovnaky bez zjavnej rany) alebo je chory? Vie to niekto?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Pantodon buchholzi - motylkovec africky

Odoslaťod arowana » 29 Dec 2006 16:27 pm

Kedysi sa motýlkovce úspešne množili aj u nás a pred pár rokmi som sa im venoval aj ja, ale odkedy zvonku vozíme hotové XXL ryby, nemá to už ekonomický význam a námaha vynaložená na odchov je adekvátne veľká na to, aby človek nekonkurencieschopné mláďatá likvidoval.
Samec od samice sa líši iba vykrojenou análnou plutvou, inak variabilita veľkosti a farby nehrá žiadnu rolu. Ryby aj dovezené po relatívne rýchlej aklimatizácii bez problémov menia stravovacie návyky a zožerú takmer všetko, čo im chovatel ponúkne. Samozrejma najlepším krmivom je rôzny hmyz, bez ktorého o odchove ani nemôžeme snívať. V mojom prípade sa vytierali vo vode mierne kyslej reakcie / pH 6,2-6,7/, tvrdosť vody 4-7 °DNGh a do 1°DNKh. Vodivosť do 210 mikrosiemens. Preferovali na výter skôr zimné obdobie, ale je to skôr preto, lebo v lete sa viacej flákam a nevenoval som im náležitú pozornosť. Ikry sú relatívne drobné, šedavo sfarbené a vznášajú sa po vodnej hladine. Jediným kritickým bodom je ich krmenie prvých pár dní, kým sa im vytvoria veľké prsné plutvy. Najviac sa mi na to osvedčil lyofilizovaný vírnik, ktorý má vynikajúcu nutričnú hodnotu a ostáva do úplného rozmočenia plávať na hladine. Často však v určitých veľkostných štádiách dochádza k hromadnejším úhynom, ktorý si neviem veľmi vysvetliť.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.