Akvarium v japonskom style



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Akvarium v japonskom style

Odoslaťod kilo18 » 06 Mar 2010 08:28 am

Ahojte,

chcel by som zrusit svoje spolocenske akvarium (90l) a urobit z neho prirodne akvarium v style T. Amano.
A tu by som od Vás skúsených akvaristov chcel rady, ako zacat, popripade nejake odkazy na literaturu, web a podobne.
Za vsetky rady a odkazy vopred dakujem.
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Reklama

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod smik » 06 Mar 2010 09:30 am

No jak začít?
V 1. řadě bys měl mít zvládnutou problematiku rostlinných akvárií jako takových. Nevím jak si zkušený a jestli tvoje společenské akvárko obsahovalo i jiné rostliny než Echinodory.
Tento styl je jakýsi druh umění takže k němu je nutné i nějaké estetické cítění.
Nejlepší by bylo nakreslit si rozvržení jaké plánuješ někam na papír nebo použít nějakou existující kompozici a tou se inspirovat, na netu je jich plno.
Studuj technické a chemické parametry nádží které se ti líbý a můžeš je napodobit.
Co se týká technické stránky věci tak drtivá většina takových nádrží je postavena na substrátech ADA, ač jsou drahé tak je považuju za špičku a bez nějakého výživného substrátu se neobejdeš.
Umělé sycení CO2 nevyhnutelné.
Osvětlení dostatečné. Já vyznávám spíš normální intenzitu kolem 0,5W/l.

No a odkazy třeba tyhle:
http://www.cau-aqua.net/index.php?lang=en
http://www.ukaps.org
http://www.aquascapingworld.com

tak studuj a držím palce ať se povede
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod skaner » 06 Mar 2010 10:15 am

dovolím si oponovať: dá sa to aj bez špeciálnych kupovaných výživných substrátov. dá sa dať pod dno črepníkový substrát, hnojiť riadne do vody alebo sa dá aj tabletami. ale bez CO2 a riadneho osvetlenia to rozhodne nejde.
a samozrejme, také nádrže sú dosť náročné na kvalifikovanú údržbu, čo je kameň úrazu najmä v začiatkoch.
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod smik » 06 Mar 2010 10:47 am

skaner napísal:dovolím si oponovať: dá sa to aj bez špeciálnych kupovaných výživných substrátov. dá sa dať pod dno črepníkový substrát, hnojiť riadne do vody alebo sa dá aj tabletami.


Samozřejmě, že se to dá bez speciálního substrátu. Jen ten substrát odpustí chyby právě v nedostatečném hnojení do vodního sloupce. Navíc myslím, že hnojení do vody chce více zkušeností. Ne každý je připraven lít do akvárka fosfor, když se všude dozví jaká je to katastrofa a spouštěč všemožných druhů řas. :D
Navíc nevím co je črepníkový :).
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod Raviolka » 06 Mar 2010 11:04 am

skaner napísal:dovolím si oponovať:...ale bez CO2 a riadneho osvetlenia to rozhodne nejde.

Tak to si zase dovolím oponovat já, bez CO2 to jde :)

Každý z nás si asi na tom "japonském stylu" vybere něco jiného a pak považuje za důležité úplně jiné věci. Pro mě to třeba vůbec není ten nádech hi-tech stylu, nebo konkrétní rostliny... je to o prostoru a o dojmu, který to akvárium ve mě vyvolá. Což se dá dosáhnout i jinými prostředky a jinými rostlinami = bez CO2. Ale vůbec si nemyslím, že tohle je to jediné správné vnímání "japonského stylu"... jo a hlasuju za dobrý substrát, i když nutný taky není :-)

kilo18, na Tvém místě bych nejdřív prohlížela hooodně galerií a ujasnila si představy. Až si najdeš vzorové akvárium, nebo začneš toužit po nějaké konkrétní rostlině, pak má smysl pídit se po prostředcích, které Ti k tomu pomohou. Je tu i dost aquascapingových témat a odkazů, to by Ti mohlo pomoct :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod Ajven » 06 Mar 2010 11:25 am

Ono zalezi na tom, ci vsetko si predstavujes pod pojmom "akvarium v style Takashi Amano". Ak to vnimas ako celok: stolik na mieru, neviditelna technika, zavesene hlinikove osvetlenie, ..., tak nema zmysel bavit sa o cenach substratov typu ADA Amazonia, lebo ich cena v porovnani s ostatnymi polozkami je zanedbatelna.
Ale co chcem povedat: zalozil si temu, svoj zamer si nam priblizil iba dvomi vetami, takze ani nevieme co ti vlastne mame poradit. Napis nam co vsetko mas zahrnute v plane a potom konkretizuj svoje otazky.
Ja sa tiez pohravam s myslienkou, ze by som zriadil akvarium(cca 100L), ktore by sa mohlo aspon zhruba podobat na tie akvaria co ma Amano v tej svojej galerii, ale ked som si zratal polozky tak kym nebudem mat volnych 500-600 € tak sa do toho ani nebudem pustat.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod skaner » 06 Mar 2010 11:54 am

Raviolka napísal:Každý z nás si asi na tom "japonském stylu" vybere něco jiného a pak považuje za důležité úplně jiné věci...
tak ja v amanových akvarkách vidím efektnú kompozíciu vyjadrenú hlavne bujným, hustým porastom prekypujúcim zdravím. darmo tam budú perfektne rozmiestnené kamene a drevá, keď to nebude riadne zarastené (naopak by to však šlo). a myslím, že bez CO2 proste nedosiahneme také výsledky ako s ním. stačí pozrieť na tú galériu nature akvárií v niigate v japonsku. všade co2. to samozrejme ani náhodou neznamená, že výsledky bez CO2 za nič nestoja.

Smik napísal:Navíc nevím co je črepníkový
črepník je kvetináč
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod hongi » 06 Mar 2010 12:12 pm

Ajven ma pravdu, ked uz sa pustat do niecoho takeho tak nech je to poriadne. a to si vypyta slusne peniaze...
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod BarbarOSA » 06 Mar 2010 13:32 pm

Ja velmi do toho nemam co kecat nemam s takym nicim skusenosti..
Mozem len pridat ze je to pravda, ze kazdemu sa urcite na takom style nieco paci a kazdy si tam najde to nieco svoje co by chcel mat, alebo sa o to snazi a chce to dosiahnut..
Mne sa na tom velmi pacia tie rozne tvary ktore sa daju dosiahnut tak hustou vegetaciou, tvarovanim, zastrihavanim atd..
Mam tu jeden odkaz ktory mnohi mozno poznaju, je tam nieco aj o tejto teme, tu ho mate -

http://maniakva.sweb.cz/odkazy.htm

Dufam, ze to je to spravne, ak nie opravim to..
Este som chcel dodat, ako vsetci pisu, ze penazi na toto nikdy nie je dost, a najprv by som si vyhranil nejaky styl, potom sa poobzeral co sa da zohnat a ohladom osvetlenia da sa to spravit aj z lacnejsich lamp, ktore sa daju zavesit a CO2 je na kazdom.
Na nejakom ceskom webe som nasiel lampu za 132 000 ceskych korun, skoro mi oci vypadli..
Ale nic proti vyzerala nadherne, len take peniaze netusim kto vysoli za lampu..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod smik » 06 Mar 2010 14:12 pm

Ano souhlasím s Raviolkou, že to jde i bez CO2 a s nízkým osvětlením. Pokud má člověk estetické cítění a ví které rostliny jsou pro takovou konfiguraci vhodné tak udělá parádní aquascape i z nich. Někdy to může být výhoda v podobě pomalejšího růstu rostlin a tím možnosti né tak intenzivní údržby.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod kilo18 » 06 Mar 2010 19:13 pm

Dakujem za odpovede, No takze momentalne mam v akva 3 druhy rastlin, ale moja predstava je takato...

89l nadrz
na lavej a pravej strane do speadu smerom k stredu rozlozit kamene - len este neviem aky druh by to mal byt
jedina rastlina vysadena v celom akvariu: Utricularie graminifolie
CO2: momentalne pumpujem biologicky, ak by trebalo zvysit kupim gejzir
osadenstvo krevety a max. 10 ryb
potrebujem teda doriesit : dno- substrat, druh kamena, a este kolko korenov Utricularie graminifolie budem na zaciatok potrebo vat na plochu akvaria s dlzkou 80cm a širkou 35cm, samozrejme kamenmi sa plocha este zvacsi
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod fantuomas » 06 Mar 2010 23:09 pm

K tomu co2 - ja sa pripájam k názoru, že sa dá zaobísť aj bez umelého pridávania, mám v akva zopár rastlín kde napr. rataj alebo aj tropica udávajú vyššie nároky...a idú mi v akváriu bez hnojenia a co2...že rastliny nerastú ako burina (teda ako ktoré) nepovažujem za nevýhodu...cieľ je podla mňa dosiahnuť pekné akvárium, nemám zapotreby strihať x krát za mesiac predsa ;p
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod trinitysk » 10 Máj 2010 11:50 am

fantuomas: Mysliet si, ze pridavanim CO2 ti rastliny porastu ako burina je viac ako zkreslene..je to velmi dlha cesta kym sa tomu len priblizis a zvycajne trva tato faza pomerne kratko a len u niektorych rastlin..staci ze rastlinu zastrihnes a mozes znovu spekulovat ako hnojit (vcetne Co2)...Nerobme z CO2 modlu, ze ked sa da tak ide vsetko super a rychlo (a pomaly sa akva aj same vycisti a odriasy..)...pravdou ale je, ze s Co2 je to lahsie a vyber rastlin pestrejsi...ak clovek vie ako na to.
raviolka: da sa vsetko ak clovek chce a ma stastie. Aj bez Co2...to je ten klasicky pristup. Nakoniec niekedy nemali akvaria ani motorceky ani T5 trubice ani HQI ani UV a pod. Ale nechapem preco sa branit CO2 ked mi poskytuje sirsi vyber pouzitia rastlin? Pokial sa drzim zdraveho rozumu a nejde pouzivanie CO2 na ukor fauny v akva tak kde je problem? Ak abstrahujem od filozofickych uvah typu vsetko je relativne a vsetko so vsetkym suvisi, tak musim povedat ze jap. akvarium (nature akvarium) bez CO2 je skor velka vynimka ako pravidlo....Alebo ma niekto presvedci o opaku (clanky, linky, foto a pod.)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod Raviolka » 10 Máj 2010 12:16 pm

trinitysk napísal:raviolka... Ale nechapem preco sa branit CO2 ked mi poskytuje sirsi vyber pouzitia rastlin? Pokial sa drzim zdraveho rozumu a nejde pouzivanie CO2 na ukor fauny v akva tak kde je problem?
trinitysk, ja jsem reagovala na vetu "ale bez CO2 a riadneho osvetlenia to rozhodne nejde" s tim, ze to jde.
Na co ted reagujes Ty? Ztracim se... Kdyz jsi me primo oslovil, tak bych i odpovedela, ale nemam na co :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod trinitysk » 10 Máj 2010 13:05 pm

Ale ved presne na tu istu vetu reagujem aj ja ;-) Ja len nevidim dovod preco sa skrabat lavou rukou za pravym uchom. Ked skaner napise rozhodne to nejde bez CO2 je jednoduche konstatovat ze to ide, podobne ako som to naznacil s tymi rukami. Vsetko ide a vsetko je relativne. Pravdou ale je, ze s CO2 sa taketo akvaria v drvivej vacsine naozaj robia...a ten zbytok co sa nerobi (ja som videl len jedno ale necham si poslat nejaky link a pod ako som uz hore spomenul) je tak minoritny ze slovo rozhodne nie je vobec od veci...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod Ajven » 10 Máj 2010 13:08 pm

Trinitysk, a vies uviest priklad nejakej rastliny, pri ktorej je co2 nevyhnutnou podmienkou ? Len som zvedavy, nechcem tu zacat nejaky flame.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarium v japonskom style

Odoslaťod trinitysk » 10 Máj 2010 13:21 pm

Ja predpokladam ze Co2 je nevyhnutne pre akukolvek rastlinu...;-) Ale chapem mas na mysli, dodavanie CO2 resp., zabezpecenie jeho dostatku v akva tak aby dlhodobo vyzerala rastlina zdravo, netrpela a nakoniec neodisla. Z mojej skusenosti jednoznacny top Cabomba piauhyensis, najnarocnejsie co som kedy mal a bez CO2 bez sance...mozno sa niekomu podarilo takze nechcem pausalizovat. Staci?
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.