molitan do filtra



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: molitan do filtra

Odoslaťod MAUceu » 14 Jan 2010 23:27 pm

Riasy este moc neries. Pockaj mesiac a potom uvidis ako na tom si.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Reklama

Re: molitan do filtra

Odoslaťod Les » 15 Jan 2010 17:03 pm

hmm ok ... uz som nasadil aj ryby... 3 otikov a 4 black a 4 golden molly + mrenka siamska... a tie sa pustili do tych rias a aj som to manualne pocistil z miest kde to bolo uz neunosne.... teraz si vsimam skor tie hnede rozsievky na listoch bacopy hlavne a sagitarie... ale mas pravdu pockam... ja som aj tak mal v plane cakat len som uvazoval do buducnosti :) a diky za radu
Les
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 04 Jan 2010 15:03 pm

Re: molitan do filtra

Odoslaťod jeylm » 08 Mar 2010 22:37 pm

zdravim, mam aquael mini a niesom si isty ci robim dobre, preplachujem molitan raz tyzdenne cez horucu vodu.
ako casto ho cistit a ako casto menit molitan ?
Obrázok používateľa
jeylm
 
Príspevky: 13
Založený: 05 Nov 2009 18:09 pm
Bydlisko: Kosice

Re: molitan do filtra

Odoslaťod MAUceu » 08 Mar 2010 22:52 pm

Tak to robis dost zle. Zabijas tym uzitocne bakterie. Preplachuj ho vo vode ktoru mas z akva. Ja dam do 2 kyblov tak po 5 litrov a vyplachnem v jednom a potom v druhom. Ako casto? No to je dost individualna otazka. Nie je mi zname ani velkost tvojho akva, ani vek od zalozenia, ani osadenstvo. Ale v podstate ho cistim vzdy ked je uz dost spinavy. ;)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: molitan do filtra

Odoslaťod jeylm » 08 Mar 2010 23:21 pm

mam 45 litrov 5 danii, 2 dospele gupky + cca 7-8 1-mesacnych, 6 neoniek, napadol ma presne ten problem s bakteriami. skusim to cistit ako si napisal, dik
Obrázok používateľa
jeylm
 
Príspevky: 13
Založený: 05 Nov 2009 18:09 pm
Bydlisko: Kosice

Re: molitan do filtra

Odoslaťod MAUceu » 08 Mar 2010 23:52 pm

Spravis len dobre. ;) Molitan nemusis cistit tak casto. Ja cistim tak raz za 3-4 tyzdne. Ale to je individualne. Zistis to aj prietokom vody cez filter.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: molitan do filtra

Odoslaťod mardzo » 08 Feb 2013 21:07 pm

salik napísal:molitam je len jeden, nazvite si ho ako chcete, staci si vybrat hustotu


Ahoj,

tohto sa musim chytit nakolko prave to ma zaujima. Dnes som mal moznost zohnat si molitan, resp odpad z molitanu, s ktorym sa plnia asi vankuse ci co... Proste molitan o velkosi cca 1m kubicky...

Mozem takyto molitan pouzit vo filtri? Ked pises ze molitan je len jeden :?: :|
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: molitan do filtra

Odoslaťod mardzo » 08 Feb 2013 22:41 pm

oprava: 1cm kubicky...
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: molitan do filtra

Odoslaťod mardzo » 03 Apr 2013 00:30 am

opat otvaram tuto diskusiu prosim nezastrelte ma :)

kedze pisete ze molitan je len jeden, tak mozem pouzit do filtra ako medium aj TOTO???
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: molitan do filtra

Odoslaťod MAUceu » 03 Apr 2013 07:49 am

Je to dost jemne a predpokladam ze sa rychlo zanesie a teda znizi prietok na minimum.
Samozrejme pouzit to mozes, ale ci ti to stoji za to... Radsej by som zvolil hrubsi.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: molitan do filtra

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2013 08:21 am

@mardzo: njn, mozes ... ale budes ho cistit ako "o dusu" ... nakolko ma "jemne pory" a tie sa ti rychlo zanesu malymi ciastockami "bordelu" ... co je vsak podla mna podstatne horsie ... velke castice "bordelu" tento molitan nezachyti ... cize nebude to isto to "prave orechove" .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: molitan do filtra

Odoslaťod mardzo » 03 Apr 2013 11:12 am

Vdaka chlapy, ja som to chcel pouzit na externy filter, takze velke castice to snad zachyti ked ich dopravim cez cerpadlo do kanistra s molitanom... to cistenie bude pravdepodobne horsie, to beriem.. Preto som chcel zvacsit plochu molitanu, aby sa nezanasal az tak rychlo. mozno to chce len otestovat, lebo biomolitan sa mi zda trochu drahy na to ze ho dokazu vyrobit pri dnesnych technologiach na kvanta za lacno...
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: molitan do filtra

Odoslaťod Balu212 » 04 Máj 2013 14:16 pm

Zdravim chcel by som sa opytat mam akvarium 50L a mam cerpaciu hlavu atman a objednal som si biomolitan ale je nejaky strasne velky... na ake rozmery by som ho mal upravit aby bol dostatocny pre moje akvarium ?
Balu212
 
Príspevky: 15
Obrázky: 2
Založený: 16 Aug 2012 13:24 pm

Re: molitan do filtra

Odoslaťod prasan » 04 Máj 2013 15:38 pm

Rozmer si uprav podľa objemu akvária.Odsleduj aby bola filtrácia dostatočná a účinná.
Tu máte priamo výrobcu http://www.eurofoam-tp.cz/
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: molitan do filtra

Odoslaťod mardzo » 06 Máj 2013 16:01 pm

Caute, moze mi potvrdit niekto tuto info?

Biomolitan TM10 - pre jazierkový filter, predfilter pre zachytávanie hrubých nečistôt,
Biomolitan TM20 - ideálna zrnitosť pre akváriá
Biomolitan TM30 - pre elementkový filter, akvárium s plôdikom rýb

Ak je to tak, mozem dat do externeho homemade filtra pol na pol TM20 a TM 30??? Alebo radsej z TM30 max tretinu/stvrtinu?
Budem vdacny
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: molitan do filtra

Odoslaťod lubosmihula » 10 Máj 2013 22:31 pm

Niekedy som mal molitan so zrnitosťou TM 20 s rozmerom 10 x 10 x 20 zn. Atman, nepral som ho ako bol rok dlhý, lebo som nemusel, vždy cezeň prúdila voda naplno. Až mi začal vypľúvať bordel do vody, tak som ho vypral. Biologicky stačil v pohode. Len som nebol spokojný s mechanickým čistením vody.
Tak som sa rozhodol dať najjemnejší molitán aký je. Spočiatku som filter čistil každý tretí deň. Jednoducho sa vcucol do seba a tak som vedel, že ho treba vyprať.
Trvalo to cca 2 mesiace a teraz ho čistím raz za dva týždne. Všimol som si, že sa mi vytratila takmer všetká hnedá riasa. Myslím, že to má na svedomí okrem iného aj fitler. Chytá skutočne aj tie najjemnejšie nečistoty.
Jedoducho povedané - čím jemnejší, tým lepší (toť len môj názor) 8)
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: molitan do filtra

Odoslaťod mardzo » 11 Máj 2013 19:05 pm

Hm, cely nechcem dat jemny... koli tomu aby som nemal problemy so zanasanim, a naslednym pracnym cistenim molitanu...
V kupovanom externom f. mam najhrubsi molitam ten, tadial vteka voda y akva, potom voda cestuje cez valceky ktore (nepomozem si ale) si iba trosku zaspineme od bykalov, nasledne ide voda cez 2vrstvy jemnejsieho, a nakoniec kde voda vychadza von do akva, tam je iba 2x2cm vrstva uplne najjemnejsieho. Valceky neplanujem pouzit, ciste iba molitan... snad ma ryby neznenavidia :) Chcel by som pouzit asi 20l molitanovy filter na 300l akvarko. Nebude to zbytocne vela? Dovod->nechce sa mi to cistit casto...
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: molitan do filtra

Odoslaťod lubosmihula » 11 Máj 2013 21:14 pm

Keď sa ti filter zanáša, to znamená, že máš vo vode špinu (mechanické nečistoty). Pokiaľ dáš do takej vody filter s veľkými dierami, nebudeš ho musieť čistiť, ale ani ti nevyčistí vodu. Jemný molitan ti vodu vyčistí lepšie, no musíš filter vyčistiť častejšie. Ak máš ale akvárium zabehnuté, rastliny rastú, neprekrmuješ, tak sa ti aj jemný molitan nebude často zanášať. Problém môže nastať ak ti napr. odhnívajú listy rastlín, vo vode máš riasu, kal a pod.
Jemný filter je ako oblička, krásne čistí a stará sa o to, aby bola voda kvalitná. Hrubý molitan je dobrý akurát na biologickú filtráciu. O mechanickej nemôže byť ani reči.
Jemný filter je aj biologicky a mechanicky dôsledný.
A že ho musíš častejšie čistiť? Veď akvaristika je o strarostlivosti. Ak ti to prekáža tak nechovaj rybky a nemusíš sa o nič starať.
Mňe takáto starostlivosť prináša relax - neberiem to ako povinnosť.
Aby nebolo čistenie filtra prácne a aby som nemusel dávať do akvária ruky, tak mám filter obrátený hore nohami (na spodku je čeradielko a nad ním je molitan) a pinzetou chytím molitan a odoberiem. Vyperiem ho a rovnako pinzetou ho nasadím. Do vody nedám ani prst. Samozrejme hovorím o vnútornom filtri.
S vonkajším nemám skúsenosť žiadnu.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: molitan do filtra

Odoslaťod mardzo » 11 Máj 2013 22:06 pm

Dakujem za ozrejmenie, cenim si to :)
Nieze by sa mi nechcelo cistit akvarko, je to skor o tom, ze sa akvaristikou nezivim, a travim s nou cas ktory uz teraz nemam.
Snazim sa iba pomoct niekomu blizkemu, ktoremu mozno nejaka ta rybka pomoze, tym som povedal mozno dost...
Ked sa mi to podari nahodou, tak to sem cele zavesim a mozno pochopite co bol moj ciel ;)
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.