14l pre začiatočníka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

14l pre začiatočníka

Odoslaťod Libi » 24 Mar 2010 10:38 am

Krásny deň všetkým akvaristom dobrej vôle. :D

Som začiatočník, nehanbím sa zato a dostalo sa mi do pazúrov akvárium 35 x 17 x 24 (DxŠxV) teda cca 14 litrové. 8)
K tomu mám filter AQUAEL FAN mikro Plus, osvetlenie DENNERLE Nano Light 9 W a vzduchovací motorček Elite 799. Bez ohrievača v ňom viem udržať celoročne teplotu 24°C - 26°C.
Istý čas v ňom nažívali gupky, mečúne, neónky a pancierniček. No len posledne menovanému sa v ňom pri mojej starostlivosti darí.

Chcel by som teda viac skúsených kolegov (naozaj skúsených, nie pseudo pforíkov) poprosiť o radu.
Zo všetkých mám už len po kuse :dead: (iba pancierníčkov mám 2 ks). Neviem teda, či sa mám ešte snažiť o ich záchranu, ale asi by som sa osobne radšej priklonil k úplnemu začiatku od začiatku. Za posledný týždeň my vyrástli riasy na kameňoch a na kmeni (umelom) a rastlinkách mi vyrástli také čierne "riasy". Tiež mám dlhodobo problémy s premnoženými slimákmi.

Určite si chcem nechať pancierničkov, lebo pravdupovediac sa mi zo všetkých čo mám najviac páčia. Aby sa však akvárko páčilo aj iným poraďte nejaké pekné a nenáročné osadenstvo, 2 - 3 druhy. A samozrejme aj vhodné rastlinky a vhodné parametre na ich chov a pestovanie.

Čiže sumárum:
1. Čo sú tie čierne chumáčiky zač a ako sa ich zbaviť?
2. Ako sa zbaviť slimáčikov, ktorí prežili aj premytie celého akvária a štrku vriacov vodou?
3. Ktoré druhy rybiek sa hodia do 14l akvária a v akom množstve?
4. Ktoré druhy rastlín sa hodia do 14l akvária k rybkám z bodu 3?
5. Ako pripraviť akvárium pred výsadbou rybiek?

Uvedomujem si, že chcem možno priveľa, ale ak by sa taká ochotná a skúsená duša našla, bol by som veľmi rád. :kiss:
Libi
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Mar 2009 03:01 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod xDodox » 24 Mar 2010 10:44 am

1) 14 l je pre začiatočníka málo - je to vlastne miniakvárium - niečo o "miničkách" sa dočítaš v časopise Akvárium (zadarmo na stiahnutie) - číslo: 3 a 9
2) čierna riasa - téma: štetinková riasa
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod MAUceu » 24 Mar 2010 10:53 am

1. pravdepodobne stetinkova riasa (tazko sudit bez fota)
2. slimacikov sa zbavuje tazko Bud predatora (zalezi aky druh slimakov mas) alebo vyzbieravat. O chemii mlcim.
3. Gupky (nenarocne rybky) - 3 samice a 1 samec popripade krevetky k tomu... Tazko sudit rybky, zalezi od tvojho vkusu. Rozhodne nie neonky ktore ziju v hufoch. A huf v 14L nespravis.
4. rastliny nejake mensieho vzrastu (Lileaopsis, pogostemon, ...) a dozadu nieco strednej velkosti. V podstate akekolvek rastlinky ktore sa ti pacia a splnaju velkost akva.

Spominal si ze tam mas koren nejaky a kamene. Cize objem asi nebude 14 L... A to je dost malo na to osadenstvo ake si tam mal.
Este upozornim ze nie som profik a ani pseudo profik. Len sa akvaristike venujem uz par rokov a pisem podla vlastnych skusenosti.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod MAUceu » 24 Mar 2010 10:56 am

Dodo ma predbehol... Pomali pisem. :D
Este dodam, ze by sa hodilo pridat nejake fotky sem, nech sa da od coho odpichnut - poradit.
Nejako si nespominal filtraciu... Tu mas vyriesenu ako?
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Libi » 24 Mar 2010 11:29 am

Reálny objem je okolo 12l.

Pohľad na celé akvárko:
http://www.darkblack.ic.cz/akvarko/IMG_3252.jpg(Nevšímajte si otlačky, sklo som už dávno z vonku nečistil.)
Detail na koreň:
http://www.darkblack.ic.cz/akvarko/IMG_3257.jpg
Detail na rastliny:
http://www.darkblack.ic.cz/akvarko/IMG_3259.jpg
http://www.darkblack.ic.cz/akvarko/IMG_3260.jpg
Filter som písal.

1. Je tá riasa nejako škodlivá alebo len esteticky to zavadzia? Z tej témy čo mi poslal xDodox som sa to nejako nedozvedel. Ak to rybkám a ostatným rastlinám neškodí, tak mne osobne by nevadila.
2. Slimákov mám takýchto: http://www.darkblack.ic.cz/akvarko/IMG_3261.jpg (Lepšie som ho odfotiť nevedel.)
3. Bol som si istý, že gupky, ale nejaký iný druh k tomu? Aby bolo viac pestrosti.
Libi
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Mar 2009 03:01 am
Bydlisko: Košice

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod MAUceu » 24 Mar 2010 11:43 am

Rozhodne by som tam pridal viac rastlin... Vo vode mas dost zivin (sudim podla korenov na rastlinach pri hladine). Aj preto mas stetinkovu riasu. Ak ti nevadi, neriesil by som to.
Prepac, ten filter som si nevsimol napisany (predsa len je skore rano). :D Je mozne, ze ak pridas viac rastlin, tak i stetinkova riasa trochu ustupi. Ale nie je to pravidlo. CO ku gupkam? No krevetky. :))
Slimaka sa mi nepodarilo vdaka zlej foto identifikovat. Najskor kotulka... V tom pripade 2ks Anentome helena.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod milaneo » 24 Mar 2010 11:45 am

štetinkové riasy nie sú myslím škodlivé,skús na pár dní zatieniť a nesvietiť, ako začiatočník budeš mať problém udržať v takom malom akva biologickú rovnováhu (je to náročnejšie ako vo väčšom), ale vždy sa riaď jednoduchým pravidlom na 1 cm ryby 1 liter vody vtedy ho neprerybníš a aj rybky budú spokojné, slimákov stačí pravidelne vylovovať pretože aj oni potrebujú kyslík a týmpádom ho odoberajú rybkám, gupky sú aj nie sú dobré do mini, sú lebo sú malé a krásne variabilné, ale nie sú kvôli ich apetítu - odpadovým látkam, rýchlemu rozmnožovaniu (musíš častejšie meniť vodu, častejšie stresuješ osádku, častejšie sa narúša rovnováha), pre teba sú vhodné kardinálka čínska, danio, mikrorazbory a pod. ale POZOR na prerybnenie
milaneo
 
Príspevky: 28
Založený: 22 Dec 2009 18:55 pm

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Libi » 24 Mar 2010 12:23 pm

Viem, že 14l je na začiatok málo, ale buď budem pracovať v tom alebo nebude nič. :cry:
O tom pomere 1cm k 1l viem a zatiaľ som ho cca dodržal, ale rybky stále dochli.

Rastlín som mal viac (najmä tým v popredí, z ktorých sú aj detaily sa veľmi darilo), ale ako amatér som sa toho čierneho zľakol a keď to bolo skoro po celej rastline, tak som ich vyhodil. :(
Keď vravíte, že nie je škodlivá, tak tomu nechám prirodzený priebeh.

Skúsim teda toho "nájomného vraha" na slimákov. ;)

Je to trochu off-topic, ale viete mi povedať, ktorý druh Corydorasu mám?
http://www.darkblack.ic.cz/akvarko/IMG_3262.jpg (Ako som si všimol, tak je tam celkom dobrý záber aj na tých slimákov.)
Libi
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Mar 2009 03:01 am
Bydlisko: Košice

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod martin_s » 24 Mar 2010 12:50 pm

Libi napísal: Čiže sumárum:
1. Čo sú tie čierne chumáčiky zač a ako sa ich zbaviť?
2. Ako sa zbaviť slimáčikov, ktorí prežili aj premytie celého akvária a štrku vriacov vodou?
3. Ktoré druhy rybiek sa hodia do 14l akvária a v akom množstve?
4. Ktoré druhy rastlín sa hodia do 14l akvária k rybkám z bodu 3?
5. Ako pripraviť akvárium pred výsadbou rybiek?


Vsetky odpovede sa uz davno nachadzaju vo fore.
search.php

Libi napísal:Určite si chcem nechať pancierničkov, lebo pravdupovediac sa mi zo všetkých čo mám najviac páčia.
Na panciernikov mas zalostne male akvarium, cize ak si ich chces nechat tak by si si mal zadovazit podstatne väcsie. Navyse panciernici sa dobre citia v skupine. 2 ks je malo.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod mystka » 24 Mar 2010 13:05 pm

Ako casto a ako si menil vodu v akvariu? Ked pises, ze ti umierali rybky..
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod martin_s » 24 Mar 2010 13:08 pm

Libi napísal:O tom pomere 1cm k 1l viem a zatiaľ som ho cca dodržal, ale rybky stále dochli.

Si si isty ze si ho dodrzal?
mecun - 5 a viac cm
gupka - cca 5 cm
neonka 3-4cm (neviem aky druh)
panciernicek 6-8 cm
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Libi » 24 Mar 2010 13:21 pm

Uznávam, že pancierničkom som si urobil škrt cez rozpočet, ale ostatné ryby boli v norme.
A nikdy som nepozoroval to také klasické správanie, že by sa niekde skrývali alebo len tak ležali pod kameňom.

Ja som si plne vedomí, že mám miniakvárko a preto Vás aj pýtam o radu, že ak by som si chcel nechať tých dvoch pancierníčkov, aké rybky a v akom množstve k tomu, aby to aj vyzeralo hojne aj rybky sa mali fajne. 8)

Moje rozmery boli skôr takéto:
Gupka - cca 3cm
Mečúň - 3cm až 5cm
Neónka - 3cm
Pancierniček - 6cm
Libi
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Mar 2009 03:01 am
Bydlisko: Košice

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Gogi » 24 Mar 2010 13:30 pm

Libi napísal:Gupka - cca 3cm
Mečúň - 3cm až 5cm

to je prave ono, maju mat viac cm ale na to by museli mat vecsie akva
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Raviolka » 24 Mar 2010 13:46 pm

Libi napísal:Viem, že 14l je na začiatok málo, ale buď budem pracovať v tom alebo nebude nič. :cry:

14 l neni malo na zacatek - to je malo pro ryby. I na zacatek, i na konec... (a ten nastava v takovych podminkach driv :roll:)

Pouzij hledani, zajimaji Te "miniryby". xDodox Ti uz v prvni odpovedi dal link na 9. a 3. cislo casopisu Akvarium - fakt doporucuju si to precist, mas tam mimo jineho velky vyber minirybek. Ale pozor na to, ze ne kazda mala rybicka se bude v 14 l akvariu citit dobre.
Dva pancernicci podle me do takoveho miniakvaria v zadnem pripade nepatri. A chtit mit osazenstvo v takove malinke nadrzce hojne a pestre... nuz, co takhle zajit se podivat do akvaristiky, kolik stoji aspon 30 l akvarium?

Davas na tady ultimatum, bud 14 l a nebo nic. To je jako bys tem rybam rekl, bud prestanete okamzite chcipat a zacne se vam v tom vezeni libit, a nebo nic. Hadej, co Ti na to odpovi. Na druhou stranu, zalozil jsi tohle tema, coz je jasnym dukazem, ze Ti na rybach zalezi a chces mit dobre fungujici a pekne akvarium. Nech si poradit, ve 14 l pestrou a hojnou osadku udrzis jen par dni :wink:

Dej si tam krevetky a jeden druh minirybicek, ktery se Ti bude libit.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod martin_s » 24 Mar 2010 14:14 pm

Libi napísal:Ja som si plne vedomí, že mám miniakvárko a preto Vás aj pýtam o radu, že ak by som si chcel nechať tých dvoch pancierníčkov, aké rybky a v akom množstve k tomu, aby to aj vyzeralo hojne aj rybky sa mali fajne. 8)
Odpoved je jednoducha - ziadne. Uz pre tych panciernikov je to male (a navyse ich je malo). Mal by si sa snazit skor aby ti ryby zili a nie iba prezivali.
Raviolka napísal:Na druhou stranu, zalozil jsi tohle tema, coz je jasnym dukazem, ze Ti na rybach zalezi a chces mit dobre fungujici a pekne akvarium.
Dovolim si nesuhlasit. Jasnym dokazom to nie je. Max. tak dokazom ze chce mat 14l akvarium s rybami, ktore sa mu pacia.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Libi » 24 Mar 2010 14:23 pm

Oba články som už čítal. Ja som chcel skôr osobné skúsenosti s chovom v malom akvárku, než zoznam minirybiek.

Ultimátum dávam sebe a nie rybkám. Momentálne nemám priestor a ani peniaze sa zriadenie iného akvária, čiže buď niečo vymyslím s týmto alebo sa nato musím vykašľať a počkať si.
Určite chcem mať pekné fungujúce akvárium, v ktorom sa rybky budú cítiť dobre. A naozaj úprimne podľa toho čo som si prečítal, tak sa mi nikdy rybky nesprávali ako v prerybnenom akváriu aj keď ich tam podľa vzorca bolo viac.

Ja hlavne nechápem, že pancierníčkom sa darí úplne perfektne, nikdy s nimi nič nebol a sú pritom najväčšie z akvárka.
Odkedy som ho založil (cca rok), tak mám tých dvoch stále a furt a ostatné rybky som už v podstate asi dvakrát úplne vymenil.
Libi
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Mar 2009 03:01 am
Bydlisko: Košice

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Libi » 24 Mar 2010 14:29 pm

martin_s napísal:Dovolim si nesuhlasit. Jasnym dokazom to nie je. Max. tak dokazom ze chce mat 14l akvarium s rybami, ktore sa mu pacia.

Je to dôkaz toho, že chcem mať 14l akvárium s peknými rybkami, ktoré sa mi budú páčiť a ktoré mi prežijú viac ako pólroka.
Viem, že pre Vás Akvaritov s bazénmi, kde máte na jednu gupku 10l vody a cítia sa tam tak šťastne, že sa množia každý druhý deň, je ťažké pochopiť, že aj človek s 14l miniakvárkom sa chce postarať o svoje rybky, ale zároveň sa tešiť z ich pestrosti.
Libi
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Mar 2009 03:01 am
Bydlisko: Košice

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod skaner » 24 Mar 2010 14:39 pm

že sa rybám darí úplne perfektne usudzuješ z toho, že ešte neskapali?
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Libi » 24 Mar 2010 16:02 pm

skaner napísal:že sa rybám darí úplne perfektne usudzuješ z toho, že ešte neskapali?

Dobre, ospravedlňujem sa za výraz "úplne perfektne".
Tak sa im teda darí oveľa lepšie ako ostatným. A logicky jedným z hlavných znakom toho bude asi aj to, že ešte neskapali. Aspoň teda podľa môjho skromného názoru nezvyknú umierať rybky, ktorým sa darí.
Libi
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Mar 2009 03:01 am
Bydlisko: Košice

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod MAUceu » 24 Mar 2010 16:13 pm

Ani ludia v koncetracnych taboroch len tak nezomierali...
Ale to uz sa debata zacina zvrhavat trosku.
V kazdom pripade si tu poziadal o rady. Skusenejsi akvaristi ti dali rady priblizne rovnake. Ak si chces spravit akva aj tak podla svojich predstav, tak ti v tom nikto nezabrani. Ale potom mi pride zbytocne pytat sa.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Libi » 24 Mar 2010 16:22 pm

Ďakujem, že som prirovnávaný k Hitlerovi. Nabudúce viac zvážim, či sa niečo opýtam. Ja som len chcel radu ako im spríjemniť život a sebe skrášliť aj to malé akvárko.

Ľudia tam hneď nezomreli, ale určite si tiež neplávali spokojne po tábore a v pohode nejedli a nerástli. Som síce amatér, ale myslím si, že aj človek čo prvýkrát v živote vidí rybu vie približne posúdiť, či sa má aspoň dobre.
(Z dejepisu som mal síce len dvojku, ale podľa mňa tam narozdiel od mojich pancierničkov ľudia neprežili ani rok.)
Libi
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Mar 2009 03:01 am
Bydlisko: Košice

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod MAUceu » 24 Mar 2010 16:28 pm

Dobre, tvoje panciernicky su stastne.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod astro » 24 Mar 2010 16:36 pm

Libi napísal:Ďakujem, že som prirovnávaný k Hitlerovi. Nabudúce viac zvážim, či sa niečo opýtam. Ja som len chcel radu ako im spríjemniť život a sebe skrášliť aj to malé akvárko.

Ľudia tam hneď nezomreli, ale určite si tiež neplávali spokojne po tábore a v pohode nejedli a nerástli. Som síce amatér, ale myslím si, že aj človek čo prvýkrát v živote vidí rybu vie približne posúdiť, či sa má aspoň dobre.
(Z dejepisu som mal síce len dvojku, ale podľa mňa tam narozdiel od mojich pancierničkov ľudia neprežili ani rok.)

vezmi si rady, ktoré si tu dostal ks rdcu, sú naozaj dobre mienené. ak chceš mať aj ty dobrý pocit z dobre vyzerajúceho akvárka, hoc aj malého, daj si tam rastlinky, slimáky, krevetky a nejaké minirybky ako ti radila Raviolka. Budeš spokojný ty aj obyvatelia akvária, pri troche starostlivosti ti to bude fungovať. Ak chceš mať pancierničky, zadováž si väčšiu nádrž, nemusí to byť práve "vaňa", prečítaj si nároky rybiek a dopraj im ich. Tvojich 14 litrov a pancierničky dokopy nejdu, to ti tu napísali ľudia, ktorí už majú čo to za sebou. Ak si predsa urobíš po svojom bude to tak, že rybky budú nespokojné, nedorastú do takých veľkostí ako by mali (v tom lepšom prípade) a začnú kapať jedna po druhej a ty budeš nespokojný a budeš stále dokupovať nové a nové ryby a čudovať sa prečo kapú. Jediný kto na tom získa je predajca tých rybiek.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: 14l pre začiatočníka

Odoslaťod Libi » 24 Mar 2010 17:25 pm

Tak asi presedlám na tie krevetky a niečo k tomu. :) Ak ešte môžem otravovať, nejaký link na chov krevetiek?

Ale fakt mi nedá jedna vec. Všetci máte hlavne problém s tými panciernikmi, že to je pre nich malé akvárko a nemajú sa tam dobre. Ale ako je potom možné, že tam žijú rok a iné oveľa menšie rybky mi zomreli po troch mesiacoch? :?:
Túto jedinú otázku mi odpovedajte a máte odo mňa pokoj. :P
Libi
 
Príspevky: 18
Založený: 10 Mar 2009 03:01 am
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.