Ako na zivorodky?



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod rusty » 07 Mar 2010 17:08 pm

Večsie akvárium mám 100 litrové. Neviem, či by dospelé jedince ich nepožrali. Mám v ňom rybky: Platy škvrnité a Molinézie(Mrenky Siamske sú mierumilovné). Vodu menim iba za odstatú (48 hodin) a to iba 30 percent z celkového objemu. Filter čistím v odstatej, vlažnej vode. Nie dlhšie ako 5 minút. Mám to risknúť a vrátim ich naspäť do väčšieho akvária?
Obrázok používateľa
rusty
 
Príspevky: 88
Obrázky: 8
Založený: 30 Jan 2009 19:43 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod Miloš » 07 Mar 2010 17:16 pm

nechaj ich v tom malom pokial nemas to 100l dobre zarastene tak by ich s velkou pravdepodobnostou pozrali do 100l ich mozes skusit dat ked budu mat tak 1.5 - 2 cm
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod OverGo » 18 Mar 2010 21:29 pm

stala sa mi taka vec mal som samicu mecuna ktora cakala male ale mala krupicu spolu s ancitrusom a gupkou dam som ich do 15L akvy na preliecenie kedze chorobu som zistil v nedelu a nemal ziadny liek tak som len nastavil teplotu na 30C a pridal sol a druhy den bol ancitru mrtvy mecunke sa to zlepsilo ale scervenalo jej brucho ta uhynula utorok v stredu bola gupka fit tak som ju vratil spät k ostatnym a co som nenasiel mecunka stihla porodit asi s poslednych sil a otazka znie budu tie male zdrave ak samica bola chora ? dalsia otazka zozrali by mi ich black molly ak by som ich dal k ostatnym (40L osadenstvo 2x gubka 2x black molly a samec mecuna viedenskeho) a este by som vas poprosil mohli by ste mi to poslat link ako vyzera samec black molly a ako samica mam pocit ze mi predali len samice za odpovede vam vopred dakujem
OverGo
 
Príspevky: 26
Obrázky: 5
Založený: 07 Mar 2010 21:41 pm

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod crypto231 » 18 Mar 2010 21:39 pm

Pohlavie u black molly zistis jednoducho - samicka ma ritnu plutvu v tvare trojholnika ako klasicka rybka
-samec ju ma premenenu v gonopodium , to sa podoba na akusi ,,tycinku" ktorou dokaze pohybovat az k brusku . U mna si mlade vobec nevsimali.
http://www.rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod OverGo » 18 Mar 2010 22:59 pm

no tak nakoniec som zistil ze mam dvoch samcov :D aj v hornom prispevku to mali bit len samce priplietlo sa i .
OverGo
 
Príspevky: 26
Obrázky: 5
Založený: 07 Mar 2010 21:41 pm

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod MAUceu » 19 Mar 2010 02:03 am

rusty -
Filter čistím v odstatej, vlažnej vode.

Odporucam ti filter vyplachovat iba vo vode ktoru mas z akva. Napriklad ja to robim tak ze odpustim 2 vedra vody a najprv v jednom vedre vyplachnem a potom v druhom.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod SoRex » 19 Mar 2010 09:31 am

MAUceu napísal:rusty -
Filter čistím v odstatej, vlažnej vode.

Odporucam ti filter vyplachovat iba vo vode ktoru mas z akva. Napriklad ja to robim tak ze odpustim 2 vedra vody a najprv v jednom vedre vyplachnem a potom v druhom.
Ano, tímto postupem se nedá nic zkazit. Ale nic se nezkazí ani propráním v čisté vodě. Teorie o likvidaci bakterií čerstvou vodou je zastaralá a nikdy se nepotvrdila.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod Kubo » 19 Mar 2010 09:37 am

Sorex ma pravdu. Ja osobne molitany cistim s cistou vodou z kohutika a vo vani ho preperiem ovela dokladnejsie ako v nejakom vedierku. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod MAUceu » 19 Mar 2010 12:41 pm

No sila zvyku. :)) Dobre vediet. ;) Ale asi zalezi aj od toho ako stare je akva. Osobne mi to vzdy stacilo vo vedre preplachnut. Aj ked pod tecucov vodou by to bolo urcite cistejsie.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod SoRex » 19 Mar 2010 13:07 pm

Na stáří akvária nijak zvlášť nezáleží.
Ve starší literatuře se výše zmiňovaný postup opatrného promývání filtru (ve vodě z akvária) doporučoval proto, že se domnívali, že by se v čerstvé vodě zahubily nitratační a nitrifikační bakterie a filtr by musel znova "startovat". Nyní už ale víme, že ani opravdu pečlivým vymytím v čerstvé a studené vodě se bakterie rozhodně nezahubí, pouze se sníží jejich počet. A to je právě dobře. Pro správnou biologickou funkci filtru je důležitá míra růstu/množení bakterií a ta je významná jen tehdy, mají-li kam růst. Pokud je tedy filtr tzv. "špinavý", tedy jeho komůrky jsou zaplněny nárůsty bakterií, potom jejich růst stagnuje a biologická funkce filtru stagnuje také. Naopak - pokud mají dostatek prostoru k růstu a uvolněné koridory, kterými k nim proudí voda (a živiny), rostou jako "o život" a zpacovávají dusík. A o to nám jde.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod jose » 19 Mar 2010 13:22 pm

Ale teplá voda ich zabije, nie, či ani to už neplatí?
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod MAUceu » 19 Mar 2010 13:26 pm

K prvej vete.... Myslel som ze ak v starom akva je dost bakterii v substratu a vlastne vsade, tak by to nebol vobec problem. Ale v novom akva ktore ma 2 tyzdne od zalozenia a nieje vo filtry dostatok bakterii a este aj tie znicime....
Asi sa mylim, ale myslel som si ze chlor zabije vsetky bakterie, nie len ze ich zredukuje. V odstatej vode je to samozrejme ine.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod SoRex » 19 Mar 2010 14:52 pm

jose napísal:Ale teplá voda ich zabije, nie, či ani to už neplatí?
Psal jsem jasně o vymytí v "čerstvé a studené vodě".
Ano, teplá voda nad cca 45 °C je zabije. Ale troufám si tvrdit, že v tak teplé vodě nikdo filtry normálně nečistí.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod BarbarOSA » 19 Mar 2010 14:54 pm

Ano, teplá voda nad cca 45 °C je zabije. Ale troufám si tvrdit, že v tak teplé vodě nikdo filtry normálně nečistí.[/quote]


No sorex cudoval by si sa..Precitaj si temu naj akva blbost, alebo par inych tem a najdes kadeco..
Nechcem niekoho urazat, ale pisane je tu milionkrat co sa ma a co sa urcite nema a aj tak s tym niekto vyhrkne do eteru :-D
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod SoRex » 20 Mar 2010 11:05 am

Znovu si dovolím upozornit na přesné znění mé odpovědi - "...v tak teplé vodě nikdo filtry normálně nečistí" s důrazem na "normálně". Samozřejmě se mohou vyskytnout výjimky. Ale opět si troufám tvrdit, že pokud to snad někdo dělá, potom to jistě není čtenář tohoto diskusního webu, ten už by se dávno dozvěděl, že dělá chybu. A s těmi, kteří nečtou, stejně nic nenaděláš :x
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: P L A T Y - CORAL a RUBÍN požiadavky na chov

Odoslaťod divad33 » 23 Mar 2010 19:54 pm

mna tiez.ja mam red wagtail platy a pinapple swordtail mecunov.ale chcel by som chovat aj coral platy.ak sa mozem spytat kolko mozu mat platy mladych :?:
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Samoregulace množství živorodek v akváriu

Odoslaťod vlada » 23 Mar 2010 22:04 pm

Prosím o sdělení zkušenější chovatele,které další živorodky kromě Poeciliopsis prolifica,Heterandria formosa a Neoheterandria elegans udržují stále stejný stav při dostatečném namnožení a dále se již nerozmnožují? Pouze při dalším snížení stavu např.odebráním kusů se začnou znovu množit. Mám občas problémy s přebytky živorodek,o které není v mém okolí zájem a nechci je používat jako krmivo. Také akvarijní burzy jsou od mého bydliště daleko (Brno,Ostrava) a přebytků není zas tolik,že by se vyplatilo na burzy jet. Děkuji Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Mečovka

Odoslaťod PETER+ » 08 Apr 2010 07:28 am

Pozdravujem kolegov akvaristov. Som začínajúci akvarista a v akvarku sa dejú čudné veci. Samček Mečovky Viedenskej nahána svoju samičku obtiera sa o ňu a potom sa k jej chvostu otočí svojím a na spiatočku ju naháňa akoby ju na ten meč chcel napichnúť. Ospravedlňujem sa ak je to hlúposť ale akvarko mam vlastne moj chlapec asi mesiac. Takto samec naháňa svoju samičku Viedenskú a začal aj naháňať obyčajnú zelenú. Žeby to bolo párenie???
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod Raviolka » 08 Apr 2010 14:20 pm

Ne, to neni pareni, ale imponovani. Snazi se ji zaujmout, aby se potom mohl pokusit o pareni :-). Neni to nic neobvykleho, co by Te melo znepokojovat. A jestli je samicka cervena nebo zelena je mu uplne jedno, vsechny povazuje za "svoje".
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod PETER+ » 14 Apr 2010 08:34 am

Prosím o bližší popis pôrodničky v akvaristike mi ponúkali nejaké ale chcel by som vedieť keď dám samičku do pôrodničky malé prepadnú cez sito a dostanú sa do hlavného akvária alebo pôrodnička má dvojité dno a ostanú v pôrodničke potom samicu vyberiem a oni budú rásť tam kým sa trochu nezmôžu. Ak mi prepadnú do hlavného akvária tak pôrodničku ani mať nemusím či ich zožerie matka alebo ostatné ryby je mi jedno. Nechcem kupovať ďalšie akváriá chovať ryby na biznis ale človeka poteší keď niečo vychová. Predávať ich aj tak nebudem skôr darujem alebo vymením sa krmivo resp.niečo do akvária. Popíšte svoje pôrodničky prípadne hodte nejaké foto.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod MAUceu » 14 Apr 2010 10:46 am

Ja pouzivam externu. Interna by mi asi v akva dost vadila. Ano, funguje to tak ako si napisal. Cize sam sa musis rozhodnut ako to chces riesit. Mne mlade nezozeru. Ak je tam dost rastliniek a maju dost ineho krmiva. Krm 2x denne nejaku dobu a mlade preziju aj vo vacsom akva. Samozrejme ak budu narodene padat priamo do akva, tak su velmi lahkou obetou, kedze su chvilu mimo a neplavaju nejak moc dobre. Tak bud umiestnit nadobu nad nejaku jemno listu rastlinku bohatu, alebo pouzit nadobu z ktorej nemozu ist do akva medzi ostatne. Aspon nejaku dobu.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod Raviolka » 14 Apr 2010 12:47 pm

PETER+, ty prodavane porodnicky funguji tak, ze rybka propadne "sitem" do spodni casti nadoby a tam zustane, resp. do akvaria se nedostane. Muze se zase dostat nahoru k mame, v tom ji nezabranis. Ja jsem minule nasla po nocnim porodu mamu ve spodni casti a narozene rybicky v horni - naprosta zahada :lol:
V Tvem pripade, pokud jde o mecovky, je ale porodnicka pro vzrostlou samici dost mala - radeji bych si sehnala mensi akvarium nebo vetsi kybel a nechala samicku porodit tam. S dostatkem rostlin mlade nestihne pozrat, nemusis ji omezovat nejakou porodnickou.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod PETER+ » 21 Apr 2010 08:14 am

Pochodil som akvaristiky u nás ale ukazovali mi pôrodničky s jedným dnom čiže keď samička porodí mladé prepadnú otvormi na spodku ale priamo do akvária kde ich ostatné požerú. Prosím Vás neviete o nejakých pôrodničkách ktoré majú dvojité dno keď mladé prepadnú prcým sitom ostanú na dne pôrodničky a nejdú do akvária. Rozmýšlal som že by som obyčajnú pôrodničku umiestnil do iného akvária prázdneho samičku by som po pôrode vybral z pôrodničky a mladé by ostali v tomto provizornom akváriu. Nechcem však kupovať ďalšie akvarko mohol by som použiť plastovú krabicu cca 15l chlapec ma v tom hračky je však nepriehladná iba priesvitná kúpili sme to tušim v kauflande ako set troch takýchto krabíc zvnútra je hladka a zvonu taká drsná a to robí že steny niesú priehladné ako sklo. V skratke taký materiál ako sú bandasky s náplňami do ostrekovačov. Na vrch by som dal nejaké osvetlenie malý filter na vodu so vzduchovaním neraké rastlinky. Čo vy na toto provizorné pôrodné akvárko?
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Ako na zivorodky?

Odoslaťod martin_s » 21 Apr 2010 09:22 am

Ako vytieracku/porodnicku to mozes pouzit a ked podrastu tak ich premiestnis.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.