Koľko kameňov do akvária?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod janik3 » 23 Apr 2010 21:44 pm

dobrý podvečer, chcel by som sa opýtať, či je nejako dané, koľko - akú hmotnosť "vnútorností" - môžem do akvária naložiť. chcel by som do neho dať viacero kameňov, no prídu mi dosť ťažké. akvárium má 126 litrov. nazbierané kamene majú spolu okolo 60 kg, isto sa ale všetky nezmestia :) no keď z nich budem chcieť použiť napr. 40 kg, nebude problém?
janik3
 
Príspevky: 4
Založený: 23 Apr 2010 21:37 pm

Reklama

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod MAUceu » 23 Apr 2010 23:15 pm

Skus si ponorit do napusteneho akva vahu a odvazit kamen...
Ano, mozes si tam dat 40 kg. Zalezi z akej vysky ich tam budes davat. :) Samozrejme by som volil nejaky jemnejsi strk ako spodnu vrstvu, ktora vahu rozlozi a taktiez eliminuje ostre hrany.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod Aaron » 24 Apr 2010 08:56 am

a nebude skoda toho objemu ked tam das tolko skal?? co tam budes mat? afriku ci stredoam. cichlidy?
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod janik3 » 24 Apr 2010 10:33 am

nooo, ja este neviem kolko tych skal tam vojde a ako to bude vyzerat. ale pytam sa pre istotu dopredu. kedze sa mi nepacia lahke lavove kamene, vybral som si ine, ktore su tazke. co sa tyka rybiek, este nemam presne vybrane. chcel by som to mat naaranzovane nejako takto ako je na obrazku.
Prílohy
akva13.jpg
janik3
 
Príspevky: 4
Založený: 23 Apr 2010 21:37 pm

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod Michal1987 » 24 Apr 2010 12:16 pm

Hm, tými kameňmi ubudne dosť miesta pre ryby z už aj tak pomerne malého objemu akvária, aspoň podľa mňa.
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod remusator » 25 Apr 2010 09:09 am

MAUceu napísal:Skus si ponorit do napusteneho akva vahu a odvazit kamen...

Teraz neviem presne ako si to myslel, ci to bolo len zo srandy (dufam) alebo nie.
Totiz voda nadlahcuje aj kamen, cize ho tlaci hore. Avsak neplava. To ale neznamena ze ma inu hmotnost... Tu je ten rozdiel medzi vahou a hmotnostou ! (Vela ludi na fyzike nikdy nechapalo). Vaha kamena sa mozno troska znizi, cize pocit, alebo aky tlak to na tvoju vahu / ruku vo vode vyvinie. Netreba vsak zabudnut, ze hmotnost ostava.

A preto 60kg kamen bude mat stale hmotnost 60kg !
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod MAUceu » 25 Apr 2010 09:37 am

Ano, vaha kamena sa znizi. Preto som pisal o vazeni. Fyzika som az tak nemal rad, ale co to sa na cloveka nalepilo. :) Samozrejme ze mi je jasne ze jeho skutocna hmotnost ostava. To je hadam jasne ze z neho nevypari. :) Mam po ruke iba digitalnu vahu a tu do vody nebudem davat, ale zozeniem klasicku analogovu a uz len zo zvedavosti si to porovnam. ;) Ono este zalezi aj aky kamen. Pokial by mal v sebe uzavrete dutiny tak by bol nadnasany viac.
Ale to sme niekde uplne inde kde sme chceli byt. Podstata je to ze za urcitych podmienok tam moze dat do akva co chcel. :)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod remusator » 25 Apr 2010 09:47 am

Jj, nenapisal som to zrovna najlepsie. Vaha ostane, avsak tlak toho kamena sa podstatne lepsie rozlozi po dne...
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod MAUceu » 25 Apr 2010 09:52 am

No dolezite je ze sme sa pochopili. :) A ze to pochopil aj ten co sa pytal. ;)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod Poly » 25 Apr 2010 11:50 am

Tlak na podlozku akvaria sa nezmeni, bez ohladu, ci je kamen ponoreny do vody, alebo nie. Ak ma kamen 50kg a das ho do akva, hmotnost celeho akva sa zvysi presne o 50kg aj keby plaval na hladine.
K veci - niekde som videl video, kde chlapik dal na spodok akva pod velke kamene polystyren a ten zasypal substratom. Tym zabranil, aby ostre hrany kamena tlacili na sklo.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod MAUceu » 25 Apr 2010 12:04 pm

Samozrejme akva nie je cierna diera kde vlozis 50 kg kamen a vaha nikde. :)
O podklade som pisal hned v druhom prispevku. Presne kvoli ostrym hranam a rozlozeni tlaku.
To s tou vahou som myslel skor tak ze liter kamena je tazsi ako liter vody. Myslim... Tym padom posobi ina velicina nanho vo vode.
Cim je mensia vaha napr. na spodne sklo. Ale to je len moja teoria, ktoru urcite preskumam. :)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod janik3 » 25 Apr 2010 20:21 pm

tak, nalozil som okolo 40 kg, zatial to drzi, viac nebudem davat. najvacsiu obavu som mal z 23 kg drobceka, tak snad nesposobi skodu. mozu byt kamene oprete o bocne sklenene steny?
janik3
 
Príspevky: 4
Založený: 23 Apr 2010 21:37 pm

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod remusator » 25 Apr 2010 23:05 pm

Poly napísal:Tlak na podlozku akvaria sa nezmeni, bez ohladu, ci je kamen ponoreny do vody, alebo nie. Ak ma kamen 50kg a das ho do akva, hmotnost celeho akva sa zvysi presne o 50kg aj keby plaval na hladine.

To je pravda. Hmotnost akvarka sa zvysi o 50kg. Ale tlak kamena o dno sa rozlozi inak, ako keby si ten kamen polozil do sucheho akva.
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod Giftzahn » 26 Apr 2010 07:16 am

@janik3: njn, kamenov mozes nalozit do akva vo svojej podstate kolko chces ... kludne aj kopcom ... :mrgreen: jedine na co je treba dbat su snad asi dve veci .... po prve kamene zaistit tak aby sa napr. nezosmysli a neposkodili akva - rozbitie skla alebo poskrabanie .... cize overenou praxou je pod velke kamene dat napr. polystyren nan polozit kamene hlavne tie vacsie a tazsie ... samozrejme ze kamene mozu byt oprete o steny akva ... ale opat je vhodne ich zaistit proti zosmyknutiu ... napr. ich prilepit o zadnu, bocnu stenu .... potom nasypat substrat ...samozrejme je vhode zabezpecit dost priestoru pre rybky na plavanie ..... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod janik3 » 28 Apr 2010 08:12 am

tak, akvarko mam uz tri dni napustene, cakam len na rybky a kamene zatial drzia. Jedina vec co ma zaraza, je zelena voda, ktorej akosi nerozumiem. Kamene boli vyvarene a ocistene, rastlinky tam nie su, slnko mi tam nesvieti. Jedine co mi napada je taky deravy kamen, v ktorom mozno vo vnutri bol nejaky mach ktory som nevidel. Cital som ostatne diskusie ohladom zelenej vody, ale nikde nie je spomenute este "prazdne" akvarko len s kamenmi...
janik3
 
Príspevky: 4
Založený: 23 Apr 2010 21:37 pm

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod remusator » 06 Máj 2010 23:20 pm

Tak stačí ak máš vo vode zárodky nejakých, teraz neviem ako sa volajú, ale tuším nálevníky, riasy, ..
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: Koľko kameňov do akvária?

Odoslaťod BarbarOSA » 06 Máj 2010 23:28 pm

Nic sa neboj..
Pusti vzduchovanie a filter naplno, ak mas aj dva daj nech to filtruju a bude po za nejaky cas..
Chce to len vydrzat..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.