odhnivajuce rastlinky



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod martin_s » 09 Dec 2009 15:12 pm

V beznych setoch (najmä tych lacnejsich) byva osvetlenie v kryte znacne poddimenzovane. Odporcane osvetlenie je viac ako 0,5W/l, ty mas 0,19 W/l.
Nenapisal si ake mas rastliny. Aj medzi bezne dostupnymi druhmi su rastliny menej ci viac narocne na osvetlenie, ziviny...
Aky druh kraba tam mas? Väcsina druhov potrebuje pre zivot aj sus, na ktoru mozu vyliezt.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Reklama

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod nadseny amater » 12 Dec 2009 09:42 am

fuha akeho kraba mam to neviem ale vylezie si po kameni na ohrievac a potom sedi na nom na spici nad hladinou . uz sa niekolkokrat vyzliekol tak si myslim ze sa ma dobre :)
s tym svetlom skusim dat viac len som sa spoliehal ze ked kupim komplet akvarko tak sa nemusim starat ake svetlo kupovat.
mal som jeden set 54l a tam som zas nestihal strihat rastlinky ale zas mal som aj problemy s riasami. tu je to zas naopak ani riasy ale ani rastlinky :D
tieto rastlinky som si kupil a zije uz len mach a Ammania senegalensis
Vallisneria gigantea 1,93 €
1 x Alternanthera rubra 1,59 €
1 x Cabomba piauhyensis 1,93 €
1 x Caladium humboldtii 1,59 €
1 x Cladophora aegagropila 1,59 €
1 x Hemigraphis alternata 1,59 €
1 x Ammania senegalensis 1,59 €
1 x Eleocharis parvulus 1,59 €
1 x Chlorophytum viridis 1,59 €
1 x Pistia stratiotes 0,66 €
nadseny amater
 
Príspevky: 8
Obrázky: 1
Založený: 09 Dec 2009 14:52 pm
Bydlisko: Blava

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Erinko » 19 Feb 2010 00:48 am

Pôvodne som nechcel reagovať, ale nedá mi to. Akvaristike sa venujem už 11 rokov, momentálne mám doma 2 akva- 450l Amazonku so zameraním na terčovce a 350l afriku zameranú na tanganiku. Vždy som sa venoval prevažne chovu rýb, preto som rastliny nikdy neriešil a prípadný úbytok riešim dokupovaním (bavíme sa o Amazonke). Samozrejme sa mi veľmi nedarí čo môže mať za následok najskôr nedostatok niektorého chem. prvku. Príčin môže byť samozrejme mnoho no nejeden z Vás by mi povedal že je to určite nedostatočným osvetlením. Ja si ale myslím opak ktorý podkladám príkladom z praxe. Akvaristiku som prebral po otcovi ktorý s ňou začínal už v skorých 70- tych rokoch kedy sa mu mohlo o našich vymoženostiach iba zdať. Mal založené následujúce akva: 130l, osvetlenie 1x klasická 60W žiarovka, dno 2 cm rašeliny zasypanej 3 cm štrku, BEZ ohrievača a filtra, osadenstvo- rôzne druhy živorodiek, rastliny- rôzne čeľade kryptokorýn, valisnérií a aponogetonov, ktoré boli v tej dobe najviac dostupné. Akva bolo prevažne osvetlené iba denným svetlom- bolo umiestnené pri okne, uchránené ale od priameho slnka. Dosvecovalo sa nepravidelne, pár krát do týždňa. Po zakorenení rastlín sa im aj napriek týmto podmienkam darilo natoľko, že po 2 rokoch po založení akva v ňom bola džungľa a po jeho zrušení bol z dna vytiahnutý súvislý hustý koreňový systém s rozmermi pôdorysu akvária. To či sa prisvecovalo alebo nie malo za následok iba rýchlejši rast rastlín. žiadne prehnané odumieranie a odhnívanie. Zaujímalo by ma teda že ako je to možné že aj pri týchto-podľa vašich postrehov- absolutne nevyhovujúcich podmienkach sa týmto druhom tak veľmi darilo.
Ďalšiu otázku by som mal v súvislosti s jednou z najlepšich kníh o akvaristických rastlinách od Karla Rataja s názvom Akvaristika začíná u rostlin vydanou v roku 1980 vydavateľstvom Svépomoc v ktorej je napísaná jedna veta ktorá je zase v rozpore s vašimi tvrdeniami a to táto:
"Hlavní a nejjednoduhší zásadou je, že doba osvětlení v hodinách je mnohem důležitější než intenzita světelného zdroje. Není proto důležité zda nádrž osvětlujeme žárovkou o přikonu 40 nebo 100W, ale podstané je jak dlouho a kdy svítíme."
Posledný postreh mám z nedávneho rozhovoru s jedným mojim známym s ktorým som sa bavil o chove terčovcov a medzi rečou som mu spomenul že uvažujem s osadením niekoľkých umelých rastlín na zatraktívnenie akvária pretože živým sa veľmi nedarí. Prvá otázka ktorú sa ma opýtal bola že čim osvetľujem. Po mojej mávol rukou s tým že je to jasné a že mám málo svetla on vraj 450l akva osvetluje 5x 36w žiarivkami. Keď som sa ho však ale opýtal či sa jeho rastlinkám darí odpovedal źe nie. PH, GH bude samozrejme v poriadku, nakoľko sa jedná o chov terčovcov.
Z mojej strany by to bolo všetko a tešim sa na vaše odpovede...
Erinko
 
Príspevky: 2
Založený: 06 Sep 2009 02:35 am

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Dedo » 19 Feb 2010 10:32 am

ERINKO: Určite si akvandšenec, keď tvoj komentár je tak rozsiahly. Môžem len potvrdiť tvoje skúseností, hlavne preto, že som tiež začínal v 70 - tých rokoch ako tvoj otec. Tiež mám príklad, keď som našiel na školskej chodbe v tmavom rohu staré rámové akvárium asi 80 litr., nikto nevedel povedať, ako dlho už je tam, voda bola už iba 1/3, žiadne osvetlenie. Na prekvapenie tam žilo aspoň 50 gupiek a celé akvárko husto zarastené krásnym crypt. affinis. Príroda je zázračnica.
Dnes dostupný sortiment rastlín si ale vyžaduje náročnejšie podmienky, chce viac vedomostí o vode, svetle, dne a potom sa nám odvďačí krásnou "Amazonkou" alebo "Holanďanom". Takže vždy je to o tom, čo chceš dosiahnuť a čo k tomu máš.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod kostros » 19 Feb 2010 22:14 pm

takisto by som rad vedel cim toje.zacinal som s akva 80l strk som mal slabe 3cm dunajskeho filter bol klasika dvijmolitan na vzduch a svietil som 25w ziarovkov a to len vecer ked som sedel pred akva takze asin 2 maximalne 3 hodiny dene,a neposla mi ani jedna rastlina a behom roka som ich zacal rozdavat lebo bolo prerastene,nikdy viacej som nemal krajsie akva.teraz mam 500l svietim 3x 36 w,v prepocte je to malo no ked zapnem stvrtu tak sa mi ryby zacnu schovavat takze svetlom to asi nebude,uz som dokonca vyskusal niekolko trubic a nie lacnych.2 som doniesol aj z nemecka a nic.,filter 1100l/h a asi 10lnapln biomolitanu.v 160l akva svietim 2x30w a svetla je podla oka tiez dost,skusal som hnojivo a nic.je pravda ze tam mam afriky a tie im trosku pomozu,no dobu az ked sa list rozpada.v porovnani s bratom ma 100l akva svieti jednou modrou 18w trubicov a kazdy mesiac mi da pol vedra rastlin a nijak extra sa o akva nestara,dakedy chyba aj 7cm vody pricom akva je zakrite.
takze asi tak.nie vzdy plati 0,5watt na liter-vlastna skusenost.
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Erinko » 21 Feb 2010 02:38 am

Dedo, kostros, ďakujem za Vaše reakcie. Som rád že moje domienky ste potvrdili vlastnými skúsenosťami. Tiež si myslím že oveľa dôležitejšie je dbať na iné dôležité faktory ako je iba intenzita, ktorá má podľa mňa vplyv hlavne na rýchlosť rastu. Niesom však odborník a vychádzam iba z vlastných skúseností, preto budem rád ak sa aj ostatní podelia so svojími skúsenosťami a poriadia tým ktorí majú problém s rastlinkami.
Dnes som založil skúšobné 40l akva čisto na pestovateľské pokusy- dno 1.vrstva:3cm raselina s jemnym strkom 50/50, 2.vrstva:1cm štrk 2-5mm, 3.vrstva:2cm štrk 5-12mm. Filter vnutorny Shark1, Svetlo 18W ziarivka ktorou sa nechystam nejak prehnane prisvecovat. Teplota 24, PH6,8 GH 5,5, Rastlinky: 1x Echinodorus osiris, 1x Vallisneria Spiralis, 1x Cryptocoryne tropica... Tak uvidime ako sa im bude darit v tychto podmienkach. :-)
Erinko
 
Príspevky: 2
Založený: 06 Sep 2009 02:35 am

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod kostros » 21 Feb 2010 17:02 pm

tak potom napis ako sa im dari.inak co som videl s prirody videa tak som nikde nevidel niejak presvietenu vodu ako mavame v akva,samozrejme svetlo je treba na fotosyntezu.drzim palce.
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Mariok » 21 Feb 2010 17:46 pm

Erinko, kostros, dedo : Mal by som len jednu otázku - spomeniete si na to aké druhy rastlín ste mali v akva, keď tak dobre šľapalo?
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod diablo664 » 21 Feb 2010 20:21 pm

Pridavam sa k tomu, ze uhlie z filtra von.....mal som podobny problem aj ked nie tak dlho...kym som filtroval cez molitan tak bolo vsetko v poriadku...potom som kupil novy a tam bol aj molitan, uhlie, aj siporax...hned mi zacali zltnut rastliny a pomaly odhnivali...potom som uhlie vyhodil a zatial je to v pohode.......myslim si ze velka cast problemu je vo filtri a samozrejme v osvetleni...
diablo664
 
Príspevky: 32
Založený: 08 Feb 2010 19:00 pm

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Dedo » 21 Feb 2010 22:00 pm

Klasiku: bežné cryptocoryny a anubiasy.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Mariok » 22 Feb 2010 00:33 am

Dedo napísal:Klasiku: bežné cryptocoryny a anubiasy.

To som aj očakával! Dá sa vytvoriť fungujúce akva aj bez umelého svetla, lenže pointa je práve v tom...
Na umelé svetlo sa prešlo hlavne z dôvodu, aby sa eliminoval vplyv skracovania dňa v našich zemepisných šírkach vplyvom ročného obdobia - preto akva do tieňa (nezávislosť od denného svetla) a svietiť napr. 12h umelým svetlom - metóda umožnila relatívne rovnaký rast rastlín, či v lete, či v zime.
Okrem niektorých kryptokorín a Anubiasov, Jávskeho machu skracovanie dňa väčšina druhov rastlín neznesie a hynie, v lepšom prípade úplne zastavuje rast.
Ale súhlasím s tým, že jestvujú, aj keď obmedzené možnosti vytvoriť napr. monokultúrne akvárko s C.affinis v blízkosti okna úplne bez osvetlenia, alebo s obmedzeným svietením (3-4h denne), kde sa bude týmto rastlinám dariť lepšie ako vo "vysvietenom" akvárku. :P Problémom je však práve to obmedzenie na pár druhov...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Dedo » 22 Feb 2010 10:02 am

Mariok:Ja som zase očakával, že budeš pozorne čítať a potom reagovať. Nikdy som nespochybňoval dĺžku osvetlenia 12 hodín. V inom príspevku to uvádzam ako axiomu. Ja som reagoval na anomálie, resp. akvaristiku mojich začiatkov v 70 rokoch. Môj názor ti zopakujem ešte raz (pozri vyššie moje stanovisko): Dnes dostupný sortiment rastlín si ale vyžaduje náročnejšie podmienky, chce viac vedomostí o vode, svetle, dne a potom sa nám odvďačí krásnou "Amazonkou" alebo "Holanďanom". Takže vždy je to o tom, čo chceš dosiahnuť a čo k tomu máš.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Mariok » 22 Feb 2010 23:31 pm

Dedo: Sorry, ale to si nepochopil zas ty mňa (asi som za zle vyjadril)! Ja som začínal tiež v 70 rokoch a podľa mňa sa pod slniečkom od jari do jesene diali v akvárku veci... :roll: , to pri sebelepšom (dostupnom) umelom svetle jednoducho nejde (to vyrovnané slnečné spektrum jednoducho nevytvoríš). Ja som len chcel vysvetliť mnohým začínajúcim, PREČO umelé osvetlenie - aby sa vyvarovali sklamania na jeseň z odhnívajúcich rastlín. :dead:
Nebolo to adresované tebe, ale zrejme sa ťa to dotklo, to ma mrzí :oops:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Dedo » 23 Feb 2010 10:37 am

Mariok: je to v pohode, nič sa nedeje. Odborne tvrdíme to isté, tak som to pochopil. Asi podobné dlhoročné skúsenosti. Len trošku som zareagoval na tvoje "To som aj očakával!"
Obdivujem tvoje krásne skaláre, musí byť teda aj akvárko nádherné. Dávnom si nedal foto na akvu. Potešilo by.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

nedarí sa my

Odoslaťod mrkvár » 07 Apr 2010 12:40 pm

prosím o radu. mám 120l akvarium, vnútorný veľkoplošný filter do ktorého pridávam bioaktiv, svietim 2x18W typ 830, používam studničnú vodu,dosť tvrdú, CO2 pridávam kvasením, časť vody mením pravidelne. Rastliny sa postupne rozpadávajú, stále sa mi množia čierne riasy. Poradte na čo sa mám zamerať. Vopred ďakujem. Mrkvár.
mrkvár
 
Príspevky: 1
Založený: 06 Apr 2010 15:47 pm

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod MAUceu » 07 Apr 2010 16:50 pm

mrkvár - Co tak viac info?
Ako stare akva?
Ake rastliny mas?
Aku teplotu?
Hnojenie?
Foto?
Prepac, ale tazko radit, alebo konstatovat podla ojemu a svetla...
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod jankoo » 11 Máj 2010 23:48 pm

Erinko : tvoj otec mal "založené následujúce akva: 130l, osvetlenie 1x klasická 60W žiarovka, dno 2 cm rašeliny zasypanej 3 cm štrku"

Ty máš dno 2 cm rašeliny a 3 cm štrk?
Nie som chemik ale podľa mňa rašelina musí obsahovať široké spektrum chemických prvkov podporujúcich rast a zdravý vývin rastlín.

A moja otázka. odhnívajúca valisneria rubra može sposobiť biely zákal?

A čo chýba keď valisneria rubra odhníva? celá zosivela až zhnedla a listy jej odpadávajú a niektoré sa rozpadávajú ako servítka vo vode.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod trinitysk » 12 Máj 2010 20:32 pm

Ten zakal je tam preto, ze je to akva o minimalne rovnovahe, typicky sa robi v novych nadrziach ale aj v takych kde dojde k totalnemu rozhodeniu rovnovahy. Odhnivanie akejkolvek rastliny PRIAMO nesuvisi s bielym/bakterialnym zakalom. V. rubra daj foto a hodnoty vody..GH, KH, UT, N, P, Fe + ako casto hnojis mikropvky a cim. Inak ti nikto nemoze dat adekvatnu odpoved.

P.S. Specialne tebe doporucujem pisat menej prispevkov a viacej si citat co je tu, pripadne inde na akva serveroch popisane. Z niektorych tvojich prispevkov mam niekedy pocit ze pises len aby si pisal a nemas co ine na praci, nudis sa a potrebujes na seba upozornovat. Ber to prosim ako konstruktivnu kritiku. Zamysli sa nad tym. Myslim to v dobrom.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod jankoo » 14 Máj 2010 22:50 pm

mrkvár.Máš reverznú osmózu?

No chemik tu je Martin_s a je tu aj moderátor. A nech ma opraví ak sa mýlim.
Ide asi o to že voda z tvojej studni do akva asi nevyhovuje. Podľa mňa čo som sa tu naučil od decembra na ph a gh aj NO3 možeš rovno zabudnúť. Aj keď je nízke. V studni je všetok bordel čo máš na periodickej tabulke.asi o to ide.Si myslím. a pre rastliny je asi najlepšie používať vodu z RO a potom pridávať minerály a prvky ktoré potrebuje len rastlina.

Či?
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod martin_s » 15 Máj 2010 11:16 am

jankoo tak to sa teda mylis a dost. Naozaj by si mal asi menej pisat a viac citat.
V studni ten vsetok bordel nema co hladat a ak tam ten bordel je tak (ked mas studnu a chces z nej pouzivat vodu tak aj koli sebe by si mal mat urobeny rozbor) nie je vhodna ani na polievanie, cize ti je taka studna nanic.
Co sa tyka tvojej teorie ze je lepsie pouzivat vodu z RO a potom pridavat mineraly - je to nezmysel, pretoze vsetko co rastlina potrebuje pochybujem ze budes vediet pridat. Podobny postup sa robi iba v laboratornych podmienkach, nie v akvariu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod regnak » 15 Máj 2010 19:47 pm

mám dosť podobný problém...

problem-rozpad-listov-rastlin-t10966.html
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Veemak » 26 Feb 2012 15:33 pm

Mojim problem je /napr. Staurogyne repens, Pogostemon helferi/, ze najprv sa rozrastu ako dive a potom po mesiaci - dvoch zacnu tesne nad dnom odhnivat.. Nejakeho pol centimetra.. Potom sa rastlina od spodku oddeli a vyplava na hladinu.. Netusim, co moze byt zle.. Svetlo 0,5W/L, CO2, hnojim takmer celou skalou Seachem..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod trinitysk » 27 Feb 2012 10:24 am

Ak to vyzera tak, ze ti akoby stonka zcernie v nejakej oblasti a zhruba v strede toho zcernaneho zmakne a nasledne odhnije a vyplava, tak je to malo svetla a vela zivin (najma odspodu). Staci pridat svetlo priamo nad rastlinku a pomaha aj castejsie strihanie...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Veemak » 27 Feb 2012 18:47 pm

Viac menej nie je co strihat, napr. staurogyne je max 2cm, no ta odhnita cast /zrovna nic neplava aby som urobil foto/ ma asi tak pol cm, je taka biela, slizovita.. Vela zivin od spodu? Ako to znormalizovat? O pridani svetla som uz uvazoval, ale nie su chechtaky..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.