LED osvetlenie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod roberto33 » 21 Máj 2010 15:05 pm

Eminence už si skúšal ak osa dajú tie SMD T-10 objednať z Nemecka.ja by som bral 2 ks 150cm
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Reklama

Re:

Odoslaťod majko » 22 Máj 2010 12:27 pm

ocotuide napísal:majko: ak odchadzaju po par mesiacoch je nieked problem u teba, alebo kupujes fakt nieco nanic. naviac aj lecne led maju dlhu zivotnost, akurat nemaju garantovane parametre, cize ak ich kupis 100 kazda svieti inak, znackove svietia totozne.
Takze moje posledne LED osvetlenie vydrzalo 9 mesiacov kym postupne prestali svietit posledne LED...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod eminence » 22 Máj 2010 12:43 pm

aky typ trubice si mal ? to ti postupne odchadzalo ?
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod majko » 22 Máj 2010 13:03 pm

Nemal som trubicu, nadviazal som na nasu starsiu debatu, kde som pisal, ze mam LED "ziarovky" na 12V. Pekne postupne prestavali svietit jednotlive segmenty, predpokladam, ze odisiel driver. Len pre zaujimavost skusim kupit "drahy" vyrobok, kedze lacne sa porucali...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod eminence » 22 Máj 2010 13:29 pm

aha. lebo co sa tyka led, tak sa pouzivaju uz aj na osvetlenie exterieru, ako poulicne lampy, a tam keby to odchadzalo kazdych par mesiacov tak by to bolo onicom :)
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Tatoo » 22 Máj 2010 15:18 pm

Momentálne skusam led osvetlenie - zhotovené z led pásov, kúpil som na skúšku 60 cm ( odstrihli mi z 5m kotúča v jednej elektro predajni - Tenet v PN ) asi tieto : http://www.sos.sk/?str=12&code=E2036&level=4
svietivost dostatočná, len treba dotiahnut odizolovanie pásu, lebo som kúpil nezaliaty pás - tie sú o dosť drahšie, skúsim pás natriet vrstvou laku ( okrem lediek ) cenovo : 1 m led pásu cca 9 eur a zdroj podla kapacity, tiež cca 9 eur
Prílohy
44.jpg
43.jpg
Obrázok používateľa
Tatoo
 
Príspevky: 129
Obrázky: 35
Založený: 25 Mar 2010 10:38 am
Bydlisko: Piešťany

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Gogi » 22 Máj 2010 21:18 pm

Tatoo napísal:svietivost dostatočná, len treba dotiahnut odizolovanie pásu, lebo som kúpil nezaliaty pás - tie sú o dosť drahšie, skúsim pás natriet vrstvou laku ( okrem lediek ) cenovo : 1 m led pásu cca 9 eur a zdroj podla kapacity, tiež cca 9 eur

tebe to vazne staci? je to ten isty co mam ja(s rozdielom elektrickeho krytia)
mne to robilo iba take sero v malej(rozumej 25l) nadrzi
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Tatoo » 22 Máj 2010 22:02 pm

Gogi napísal:
Tatoo napísal:svietivost dostatočná, len treba dotiahnut odizolovanie pásu, lebo som kúpil nezaliaty pás - tie sú o dosť drahšie, skúsim pás natriet vrstvou laku ( okrem lediek ) cenovo : 1 m led pásu cca 9 eur a zdroj podla kapacity, tiež cca 9 eur

tebe to vazne staci? je to ten isty co mam ja(s rozdielom elektrickeho krytia)
mne to robilo iba take sero v malej(rozumej 25l) nadrzi



jj, na večerné-nočné osvetlenie 100l akva co si pripravujem ako druhé akva, denné svetlo bude el. predradník + 2x18w T8 :wink:
Obrázok používateľa
Tatoo
 
Príspevky: 129
Obrázky: 35
Založený: 25 Mar 2010 10:38 am
Bydlisko: Piešťany

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Gogi » 23 Máj 2010 10:22 am

Tatoo napísal:jj, na večerné-nočné osvetlenie 100l akva co si pripravujem ako druhé akva, denné svetlo bude el. predradník + 2x18w T8 :wink:
mi nedoslo ze to chces iba ako nocne osvetlenie
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Tatoo » 23 Máj 2010 12:03 pm

Gogi napísal:
Tatoo napísal:jj, na večerné-nočné osvetlenie 100l akva co si pripravujem ako druhé akva, denné svetlo bude el. predradník + 2x18w T8 :wink:
mi nedoslo ze to chces iba ako nocne osvetlenie



Už to mám poskladané a umiestnené v kryte, svietivost 1 ks 60 cm pásu je samozrejme slabá na celé osvetlenie akva, ale na večerné-nočné osvetlenie je plne dostačujúce, plánujem svietit ním spolu s 2x18w T8 - ako celodenné svietenie a rano-večer nechat svietit iba led pás. Kedže kryt osvetlenia som už mal povodny k staršiemu 100l akva na už spomínané 2x18w, tak som nemal dôvod vymýšlat komplet nové osvetlenie, len som ho doplnil o tento led pás. Myslím že ak by niekto vyrábal komplet osvetlenie a použil vedla seba niekolko pásov 4-6 radov tak by to mohlo plne osvietit akva s výškou do 40 cm. Podla mna má dostatočný osvit, len som to nemeral tak to je v rovine úvah a špekulácie :wink:
Pokial sú tu úvahy o náhrade T5 a T8 žiariviek za led trubice tak si myslím, že na experimenty je to drahý špás a pokial ich nebudú vyrábať svetový výrobcovia osvetlenia ako osram, philips a další, tak sa bežnému spotrebitelovi neoplatí s týmto zapodievat.
Obrázok používateľa
Tatoo
 
Príspevky: 129
Obrázky: 35
Založený: 25 Mar 2010 10:38 am
Bydlisko: Piešťany

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod eminence » 23 Máj 2010 13:32 pm

Tatoo : preco sa neoplati zapodievat ? Ked mas na akvariu 40W svetlo, tak je to jedno, ale ked mas osvetlit velke akva, kde davas tak 6-8 trubic, tak je rozdiel ci svietis napr. 400W alebo 180W a pritom mat taky isty svetelny vykon, ak nie este lepsi, tak to je trosku rozdiel, alebo sa mylim ?
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod budulinecek » 23 Máj 2010 14:03 pm

Popravdě je rozdíl i v tom jestli zvolím osvětlení menšího akva 2x24W a nebo jen 2x9W při srovnatelném množství světla. Jak už jsem někde psal, pokud musím vyrobit úplně nové osvětlení, tak už by se mělo vyplatit investovat do LED. Pokud už ale nějaké osvětlení mám, funguje a nemusím ho měnit, tak pak se LED ještě nevyplatí a stojí za to ještě nějaký ten rok vyčkat jak to půjde. Výpočet jsem v tomhle tématu už uváděl: led-osvetlenie-t9837-48.html#p150080
A to že světla od LED trubic bude také dost tu už také bylo počítáno: led-osvetlenie-t9837.html#p131574
Jediné co mě už zbývá zjistit je jestli nebude nějak škodit barevné spektrum LED, ale to už ověřím pokusem, protože těžko seženu někoho kdo už pouze LED svítí aspoň půl roku a pokud se mu daří, tak že seženu přesně stejné LED trubice.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Tatoo » 23 Máj 2010 15:11 pm

eminence napísal:Tatoo : preco sa neoplati zapodievat ? Ked mas na akvariu 40W svetlo, tak je to jedno, ale ked mas osvetlit velke akva, kde davas tak 6-8 trubic, tak je rozdiel ci svietis napr. 400W alebo 180W a pritom mat taky isty svetelny vykon, ak nie este lepsi, tak to je trosku rozdiel, alebo sa mylim ?


To čo som napísal neplatí pre priekopníkov v oblasti led osvetlenia :wink: , prečítaj si to celé a uvidíš že to je smerované pre bežného akvaristu, stojím si za tým, že pokial nebudú led trubice vyrábat výrobcovia ako OSRAM, PHILIPS ......v širokom spektre výkonov, tak to domáce majstrovanie ( led žiarovky a žiarivky ) a patlanie lediek :P do krytov zostane iba na nadšencoch a ludoch čo sú ochtní vysolit kopec eur. Pokial má niekto obrovité akva ( 500l a viac ) a investoval kopec peňazí do výbavy, myslím že nebude kukat na to či spolahlivé a osvedčené svietidlo ( žiarivky T5 alebo výbojky ) spapá 300w alebo 400w/1h, toť moj názor :mrgreen:
Obrázok používateľa
Tatoo
 
Príspevky: 129
Obrázky: 35
Založený: 25 Mar 2010 10:38 am
Bydlisko: Piešťany

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod eminence » 23 Máj 2010 18:40 pm

Tatoo - nevidim nijake majstrovanie ked vyhodis klasicku trubicu z osvetlenia, vyhodis tlmivku a starter a zapnes to :)
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Tatoo » 23 Máj 2010 19:04 pm

eminence napísal:Tatoo - nevidim nijake majstrovanie ked vyhodis klasicku trubicu z osvetlenia, vyhodis tlmivku a starter a zapnes to :)


OK, OK mas pravdu ze pre teba to je hracka, mozno pre mna to je hracka a aj pre kopec dalších, no vela ludí na tomto fóre nevedelo že žiarivky v akva setoch treba vymenit skor ako sa odpalia :) LED má samozrejme budúcnost, o rok, možno o dva roky ale pokial budú led trubice 1 ks za 50-60 eur od NONAME výrobcov tak vela ludí do toho nepojde. To samozrejme ze ta nechcem odhovarat, rad si precitam tvoje a iných skusenosti ako to im z ich led trubicami ide, ako im rastú rastliny a kolko vlastne im vydržali svietit :wink: .
Obrázok používateľa
Tatoo
 
Príspevky: 129
Obrázky: 35
Založený: 25 Mar 2010 10:38 am
Bydlisko: Piešťany

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Gogi » 24 Máj 2010 09:28 am

nuz pridal som jednu 10W ledku("specialne" pre HC) a to je teda svetlo, bodove a silne, sa cudujem ze rybkam nevadi, som potom musel este poriesit trubku okolo bo ked clovek pozeral na akva spod urovne osvetlenia tak to bol problem
kedysi kolega pouzil par podobnych led(nie na kava) a k nim dosiel aj papierik kde bolo, okrem ineho, zakazane pozerat do led, a veru nemal nikto tie gule aby to skusil
ps: no tento krat sa mi podaril daky dobry vyluh z raseliny ze "polozil na kolena" aj tuto ledku
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod eminence » 24 Máj 2010 10:10 am

no tiez ked kupujes obycajnu trubicu, tiez neni nejaka extra vysoka kvalita. su obycajne trubice - napr. 120 cm ktore stoja tiez 30 EUR. To že je na trubici nejaká značka väčšinou nič neznamená. Pokiaľ je aj noname výrobok kvalitný, tak nemáš čo riešiť. Veľakrát vidíš ten istý výrobok - ale máš na ňom len iný názov. Viď. napr. redbull - na tej istej linke plnia aj iné "značky" akurát že majú iný obal, a sú podstatne lacnejšie. Takisto je to napr. s DVD médiami, iná potlač a hneď to má inú cenu. Teraz nehovorím o tom že existujú naozaj aj šmejdy, ale to vo všetkom. Takže tí noname výrobcovia nie sú všetcia až takí nekvalitní.
Keď sa jedná o cenu. Ceny na LED trubice sú priamo od výrobcu prijateľné. Tuná to predražia obchodníci. Horšie je že keď si chceš objednať sám, tak doprava je veľmi drahá, pokiaľ neberieš rovno kontajner.
Ja kebyže si robím v budúcnosti akva, tak s dĺžkou 2,5 metra, a tam by som dal 8 x 120 cm trubíc. Tak keď počítam.
20W trubica T10 - SMD3528 super bright - 324 LED, lm - 1900-2000 dokopy je to 160W
napr. Aqua GLO 120cm/40W - 320W
pri svietení 10 hodín denne / rok vychádza cena za elektrinu zhruba /ceny za elektrinu EUR/kWh - 0,0751/ -
pri LED trubici / rok - 43,8584 EUR
pri klasickej trubici / rok - 87,7168 EUR
Čo znamená že ročne ušetrím 43 EUR.
Kebyže platí to, že trubica vydrží cez 50 000 hodín, pričom svetlo výkonovo neklesá, tak mám na cca. 12 rokov vystarané a za tých 12 rokov by som ušetril 512 EUR.
Takže je to jednoznačne lacnejšie, a nad akva LED trubice - ktoré som skúšal svietia jednoznačne lepšie ako klasické, keďže majú vyžarovací uhol 120 stupňov a nie 360. Takže žiadne reflektory a odrazové plochy v podstate tiež netreba.
Ďalšou vecou je teplota. Keď som skúšal LEDky, tak som mal v akva teplotu vody cca. na hranici 23 stupňov. Keď som dal späť znova klasické trubice tak vyskočila na 25 a vyššie, čo mi moc nevyhovuje. V lete si to ani neviem predstaviť, keď bude teplo a ešte aj trubice budú variť vodu.
Ďalšou vecou sú predradníky. Pokiaľ by som dával svetlo na akva, tak by som ich tiež musel kúpiť. A to tiež na 8 trubíc neni zadarmo. S tým žeby som musel riešiť ešte niekde ich umiestnenie, čo v prípade LED odpadá.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod budulinecek » 28 Máj 2010 15:52 pm

Tak dnes dorazila jiná trubice. Z jiného obchodu a jiný výrobce. Ta již svítí jak má. Ale až když jsem jí vybalil tak jsem zjistil, že je to zde na začátku tématu zmiňovaná od firmy KAKI.
Zatím jsem jí umístil nad 20L akva na testování jak to pod ní poroste. Vzal jsem tu s označením denní bílá. Světlo velmi mírně nažloutlé, ale velmi příjemné. Není to úplně ta klasická teple bílá, kde je světlo vyloženě nažloutlé. Co do množství světla z ní mám subjektivně velmi dobrý pocit.
Jen jeden postřeh - nevěřte údaji o směrovosti světla - pro tuto trubice je tam 180° ale skutečnost je jiná. Možná u SMD LED tento údaj bude odpovídat více, ale pro tu mou trubici určitě neplatí. Dokonce při pohledu z boku akvária je jasně zřetelný kužel světla, který se směrem ke dnu rozšiřuje - trubice leží zatím přímo na krycím skle, ale časem půjde kousek výš.
Ani se příliš nezahřívá, horní část tvoří hliníkový kryt, který je po několika hodinách provozu jen mírně vlažný.
A poslední věc: uváděný výkon nebo příkon je papírově 9W. Já jsem naměřil 8,25W
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod eminence » 28 Máj 2010 19:34 pm

ked su v trubici obycajne ledky tak svetlo je viacmenej bodove.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod roberto33 » 30 Máj 2010 16:41 pm

eminence kao si pokročil s tým LED trubicami myslím SMD T-10 mám záujme o 2ks 120cm a čakám či sa Ti to podarí objednať lecnejšie...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Hubik » 01 Jún 2010 23:22 pm

mam akvarko 60l, vyska 35cm a mam tam t8 trubicu 15W, viem ze je to nedostacujuce a preto by som tam chcel doplnit led pasik, bolo by to cez den ako doplnujuce a vecer (v noci) by som svietil iba led, myslite ze by to pomohlo aspon trosku tomu akvarku? lebo dalsiu neonovu trubicu tam uz nedostam
Hubik
 
Príspevky: 59
Obrázky: 2
Založený: 10 Máj 2010 20:07 pm
Bydlisko: Bratitslava - Dubravka

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod eminence » 02 Jún 2010 07:25 am

pomoze to ale len minimalne. tiez zalezi od toho o aky typ pasiku ide, kolko ma diod a ake.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Kubo » 02 Jún 2010 08:29 am

eminence napísal:no tiez ked kupujes obycajnu trubicu, tiez neni nejaka extra vysoka kvalita. su obycajne trubice - napr. 120 cm ktore stoja tiez 30 EUR. To že je na trubici nejaká značka väčšinou nič neznamená. Pokiaľ je aj noname výrobok kvalitný, tak nemáš čo riešiť. Veľakrát vidíš ten istý výrobok - ale máš na ňom len iný názov. Viď. napr. redbull - na tej istej linke plnia aj iné "značky" akurát že majú iný obal, a sú podstatne lacnejšie. Takisto je to napr. s DVD médiami, iná potlač a hneď to má inú cenu. Teraz nehovorím o tom že existujú naozaj aj šmejdy, ale to vo všetkom. Takže tí noname výrobcovia nie sú všetcia až takí nekvalitní...
eminence s mediami by som to velmi neporovnaval , pretoze par ich cezomna preslo :mrgreen: Ked ma niekto kvalitnu zostavicku v obyvacke (audio + video) , tak rozdiel pocitis hned. A to nehovorim o tom , ked napalujes media , tak od kvalitnej znackovej firmy ti medium padne iba raz za dlhu dobu. Pri tych no name to ide oproti kvalitnym mediam dasapovedat zaradom. U mna jednoznacne za tie roky vyhrala firma Verbatim. Ani Imation , Traxdata , TDK ci Memorex a dalsie sa Verbatimu nevyrovnali. No name nepocitam , tie uz nekupujem davno.

Zaver : Tiez si myslim ako niekto uz uviedol , ze co sa tyka LEDiek je to este v uplnych plienkach a kym sa to poriadne rozbehne a bude to na vysokej urovni este potrva nejake tie 2-3roky. Potom pouvazujem o tom aj ja.

Co sa tyka toho vypoctu elektriny co si porovnaval je podla mna akysi divny. Nepohybuje sa cena 1KWh niekde inde ? Tipoval by som , ze tak na dvojnasobnej cene aku si uviedol ty. To by som bol na tom s elektrinou ovela lepsie , kebyze stala tolko. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Gogi » 02 Jún 2010 08:48 am

Hubik napísal:mam akvarko 60l, vyska 35cm a mam tam t8 trubicu 15W, viem ze je to nedostacujuce a preto by som tam chcel doplnit led pasik

mam asi presne to iste akva aj svetlo, po pridani 5W LED pasiku sa opticky dvojnasobilo osvetlenie, ovsem samostatne ten pasik svieti asi polovicu z tej neonky, z coho usudzujem ze sa jedna len o dojem zdvojnasobenia svitu
tu som sa pokusil cvaknut rozdiel v osvetleni
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.