Tlak na sklo nádrže



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod Adhara » 01 Jún 2010 17:58 pm

Nenašla som podobnú tému a tak zakladám... dúfam, že nie duplicitne...

Chcem sa spýtať, aký tlak maximálne vydržia lepené spoje, presnejšie hocijaké spoje akvária. A tiež, či tam je nejaká závislosť od pomeru strán (napr. že by užšie a dlhé akvárká boli na tom horšie než akváriá so štvorcovou podstavou a rovnakou výškou). 120-litrovka s rozmermi 32 x x 110 cm, výška 42 cm, mi začala pretekať. Síce až po 9 rokoch poctivého držania, ale aj tak. A jej výrobca spomínal čosi také, že to nie sú z hľadiska tlaku veľmi optimálne rozmery. Ja som síce fyziku nikdy nemala rada, ale priznávam, že logiku v tom nevidím. Všetko predsa závisí len od výšky a plochy hladiny, alebo nie? O koľko je asi väčšia šanca na rozlepenie spoja pri zvýšení výšky (pri týchto rozmeroch) o 10 cm? Veľmi by som chcela nové akvárko vyššie, lebo je to pre mňa jediný spôsob zväčšenia jeho objemu (a zároveň chcem chovať skaláre, ktoré majú radi vyšší stĺpec vody). Len neviem, o koľko sa tým zväčší riziko.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Reklama

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod ASUSKO » 01 Jún 2010 18:42 pm

podla mna pokial nemas akva nahnute a je pekne vyrovnane v rovine tak ti vydrzi dlchsie ... (9 rokou je dost dlha doba .. ale zalezi i na tom aka bola dana hrubka skla a ci akva bolo lepene na zakazku alebo seriovo )
Dospely jedinec Skalara potrebuje na seba 50 L .. vody - samo ze cim objemovo akva ma viac l vody tym lepsie pre rybu ..
Co sa tyka vyski tak 40 cm pre skalara neni boch vie co ja osobne odporucam aspon 50cm a viac a budu ako doma
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod petriik » 01 Jún 2010 18:45 pm

noo tak toto je velmy zaujímavý postreh...
tiez by ma to velmy zaujimalo...ja mam stlpec 80cm a mam tiez obavy...mam ho lep. ciernim silikonom..
ak ti to pomoze dopocul som sa ze cim vyšší je stlpec a je uzsie tým vzrasta aj tlak v nom a s tym aj namahanie na spoje..!
pomost mozu take tie výstuhy po obvodoch akvaria... vraj to zmnohonasobuje jeho pevnost.
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod ASUSKO » 01 Jún 2010 18:57 pm

pomost mozu take tie výstuhy po obvodoch akvaria... vraj to zmnohonasobuje jeho pevnost.
pred 9 rokmi sa este tak vystuhi nepouzivali ako teraz , je to pravda pomozu na ten tlak ale malo kdo ich pri lepeni pouziva ..
jeden priklad ako vystuhi vyzeraju .. myslim ze to je 88L akva s dvojitim dnom od uzivatel menom .. gabrielkoo
Prílohy
Fotografia3070.jpg
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod petriik » 01 Jún 2010 19:04 pm

jj presne toto som mal na mysli...dakujem za doplnenie...
je tam este ten jeden artikel s nazvom silikon...podla mojich informacii je povnejsi a aj trvacnejsi..vraj..
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod Adhara » 01 Jún 2010 19:31 pm

ASUSKO napísal:podla mna pokial nemas akva nahnute a je pekne vyrovnane v rovine tak ti vydrzi dlchsie ... (9 rokou je dost dlha doba .. ale zalezi i na tom aka bola dana hrubka skla a ci akva bolo lepene na zakazku alebo seriovo )
Dospely jedinec Skalara potrebuje na seba 50 L .. vody - samo ze cim objemovo akva ma viac l vody tym lepsie pre rybu ..
Co sa tyka vyski tak 40 cm pre skalara neni boch vie co ja osobne odporucam aspon 50cm a viac a budu ako doma


Na zákazku (s týmito rozmermi veľmi nie sú sériové). Čo je teda lepšie? Veru, ja by som chcela ulahodiť chudákom skalárom, no prasknuté akvárium ma nenadchýna (a prepdokladám, že ani tie ryby nie :D ) .

No len tie výstuhy nie sú moc estetické.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod petriik » 01 Jún 2010 19:41 pm

ono to sklo casom krehne...
jednoznacne nove..!
aj skalare ti budu vdacnejsie...cim vyšší stlpec tym krajsie ti narastu...
pisala si aj o tom tlaku pre skalare je to lepsie pretoze pre rast ten tlak vody potrebuju..
esteticke ani nie ale to sa da hravo zakryť.!
napr.urobit to na sposob skrine
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod ASUSKO » 01 Jún 2010 20:16 pm

Adhara napísal:
Na zákazku (s týmito rozmermi veľmi nie sú sériové). Čo je teda lepšie? Veru, ja by som chcela ulahodiť chudákom skalárom, no prasknuté akvárium ma nenadchýna (a prepdokladám, že ani tie ryby nie :D ) .

No len tie výstuhy nie sú moc estetické.

esteticke niesu ale ak vystuhi zakrijes strkom tak ich schovas ide o to ze to posilni steny akvaria co
Volba je na tebe ak chces nove pytaj sa v akva obchodochmpripadne im ukaz obrazok toho maleho akva ci ti vedia take velke urobyt pripadne za aku cenu .. ak chces pouzivane .. akva burza
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod petriik » 01 Jún 2010 20:29 pm

teraz by som si akva bez vystuh uz asi ani neurobil!!!
je to na ukor estetiky... ale lepsie ako pozerat pri pripadnom povolení na rozmočený nábytok..mam to z vlastnej skusenosti :cry: ..
pripajam sa k ASUSKOVI je to len na tebe
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod ASUSKO » 01 Jún 2010 20:41 pm

toto je 300l tusim bez vystuch od majitela maximus sk.. tak si to mozes porovnat ..popripade sa porad v obchode ake maju plus a minus tieto rozdielne akvaria ci z vystuhou alebo bez ..... samotna volba je na tebe
Prílohy
Testovanie 300l akva.jpg
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod Johny18 » 02 Jún 2010 13:01 pm

Ja mam 330l akva a vystuhy mam aj po obvode dna a aj po vyske v kazdom rohu a vobec sa mi to nezda "neesteticke". Ani si ich nevsimnes ked o nich nevies, proste vytvaraju troska robustnejsi dojem ale to je asi tak vsetko. :D A akva drzi.. :D
Obrázok používateľa
Johny18
 
Príspevky: 41
Obrázky: 4
Založený: 14 Okt 2009 17:41 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod MAUceu » 22 Jún 2010 22:45 pm

ASUSKO napísal:toto je 300l tusim bez vystuch od majitela maximus sk.. tak si to mozes porovnat ..popripade sa porad v obchode ake maju plus a minus tieto rozdielne akvaria ci z vystuhou alebo bez ..... samotna volba je na tebe

Ty tam nevidis vyztuhu? A to hore je co podla teba? :mrgreen:
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod crypto231 » 22 Jún 2010 22:54 pm

Podla mna listy na krycie skla. To nie je vyztuha , ci ?
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod MAUceu » 22 Jún 2010 23:02 pm

Ano, pouziva sa to zaroven na krycie skla. No sluzi ako vyztuha, kedze hore sklo nie je o nic prilepene a tym vznika prehybanie. Tato pozdlzna vyztuha tomuto ohybu zamedzi.Pri vacsich dlzkach sa pouziva na tuto pozdlznu vyztuhu tzv. priecna.
Niekde to vo fore som to aj kreslil. Pre posilnenie spojov naboku sa pouziva este bozna vyztuha. Ta je nalepena na boku skla akva a prechadza az po hranu celneho skla. Ale to je zriedkave... Napriklad ja to tak mam.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod crypto231 » 22 Jún 2010 23:08 pm

Ano mas pravdu , ja som myslel skor na priecne vystuhy , tamto beriem skor ako samozrejmost u klasickeho akvaria.
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: Tlak na sklo nádrže

Odoslaťod MAUceu » 22 Jún 2010 23:10 pm

To bola len reakcia na ASUSKA a jeho koment o tom akva bez vyztuh.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.