Ako dokladať nové ryby k dravým cichlidám,so šancou prežiť?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Ako dokladať nové ryby k dravým cichlidám,so šancou prežiť?

Odoslaťod salonka » 13 Apr 2010 12:17 pm

Tak možno si tu poniektorí-ktorí chodievajú odtiaľto aj na iné pomerne známe akvaristické stránky,pamätajú,že som písala,ako mi po augustovej príhode v 2009 s hromadným úhynom rýb, zostali dva malinké,asi mesačné tlamovce.Podarilo sa mi ich odchovať a po desiatich mesiacoch spolunažívania v spoločenskej stovke s gupkami a mečúňkami,som uznala ,že tam nemôžu byť nakoľko mali všetky gupky letný zostrih chvostov.Tak som ich preložila po dvojfázovom a výdatnom vykrmení cichlid v 500-ke,aby mali akú takú šancu.Dopadlo to tak,že asi po pár hodinách schovávania sa tlamovcov v jaskynkách ,sa jedna rybka dostala predsa do žravej dráhy Flowerhornky a tak mi zostal len jeden tlamovec.Je mi to ľúto,aj ma to štve,lebo teda človek sa s tým piple 10 mesiacov a jedna nenažraná papuľa to ukončí v jednej sekunde.Ale tak je to asi určené,v stovke by mi robili aj tak šarapatu tlamovce,tu v 500-ke to bolo hop,alebo trop!Tak som zvedavá,akú šancu dala Flowerhornka tomuto druhému tlamovcovi.Včera,ako sa dávila jedným z nich,tak si veľmi nevšímala ,čo jej už pláve okolo papule,tak som videla,že tlamovec sa nebál plávať aj do celého akvária.Ale neviem,čo spraví dnes,keď cichlide vytrávi!Tak takto som dopadla v zadelení tlamovcov do 500-ky.Myslela som si,že veľké citroňáky budú prvé ryby,čo po nich pôjdu.Ale boli práve najnevšímavejšie k novým obyvateľom akvária.Doslova im plávali pred papuľou a ani si ich nevšímali.Útočný bol len samec Flowerhorn.V 500-ke,ak by som v budúcnosti ešte raz chcela pridať nejaké ryby,musela by som tieto pôvodné krmiť asi 4x denne,aby dali pokoj všetkému menšiemu,čo by plávalo okolo nich.A to ani tieto tlamovce neboli najmenšie,mali okolo 8cm.Čo si myslím,že už nie je najmenšia ryba...Ale tak stalo sa,buď vydrží a bude priebojná táto,čo ostala,alebo ju dostane samec skôr,či neskôr.V úprave stolitrovky som prišla na to,že mám aj jednu osamotenú malinkú mečúňku,ktorá prežila čistku tlamovcami,lebo neverím,že sa narodila len jedna.Tak sa deti tešia,že majú malinkú červenú rybku.Na to,že mám stovku len okolo 3 mesiacov,tak je to pomerne plodné akvárium,aj keď o to špeciálne neusiľujem. Teraz,asi po troch dňoch vidím,že zostávajúci tlamovec žije a pomerne sa mu darí,ešte ho asi neobjavili ako možnú potravu,tak som rada a verím,že sa mi ho podarí dochovať vo veľkej nádrži.Aj tak mi však nejde do hlavy,ako je možné,že nie som schopná vložiť akúkoľvek novú a pomerne veľkú rybku/okolo 7-8cm/ do spoločného akvária s cichlidami,napriek tomu,že dokladám cichlidy ku cichlidám!Všetky doposiaľ doložené nové ryby nemali šancu dožiť sa rána.Vždy mi ich ubije,alebo zožerie samec Flowerhorn.
Pokiaľ nemá ryba okolo 15-20cm ,asi nemám šancu!
Obrázok používateľa
salonka
 
Príspevky: 12
Obrázky: 11
Založený: 07 Mar 2010 22:58 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Ako dokladať nové ryby k dravým cichlidám,so šancou prežiť?

Odoslaťod Luboo » 13 Apr 2010 13:10 pm

Salonka (super nick...) prečo sa neobrátiš o radu k odborníkom? Stačí kliknuť na: http://cichlidportal.sk/ . Myslím, že tam ti dajú nielen fundovanú odpoveď, ale nájdeš dosť praxou overených skúseností od vyznávačov a chovateľov väčšiny druhov cichlíd. Aj keď nie som ameriko-veľko-cichlidár, (ale informácií o ich živote, potrebách, zvykoch, chorobách, atď.. mám viac ako väčšina bežných akvaristov - však Stiff?) som presvedčený, že dospelé a zdravé Flowerhorny vo svojej nádrži zabijú postupne všetko, čo sa im nedokáže ubrániť. A ešte jedna moja skúsenosť - nie je dobré pridávať k dospelým ameriko-cichlidám jednu, či dve rybky. Domáci sa novousadlíkov budú snažiť okamžite alebo zožrať, alebo im ukázať, kto je v nádrži šéf...
Obrázok používateľa
Luboo
 
Príspevky: 97
Obrázky: 114
Založený: 04 Jan 2007 22:28 pm

Re: Ako dokladať nové ryby k dravým cichlidám,so šancou prežiť?

Odoslaťod salonka » 13 Apr 2010 13:29 pm

Ano,viem,že to asi tak funguje,že starousadlíci nechcú prijať nič nové.Len sa mi akvárko preriedilo a potrebovala som niekde vložiť tieto dva tlamovce a teda som si postupne chcela doplniť ryby,nakoľko mi vtedy v auguste 9ks uhynulo v jeden deň.Ďakujem za radu,iste sa na tú stránku pozriem.
Obrázok používateľa
salonka
 
Príspevky: 12
Obrázky: 11
Založený: 07 Mar 2010 22:58 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako dokladať nové ryby k dravým cichlidám,so šancou prežiť?

Odoslaťod Luboo » 27 Máj 2010 11:17 am

Ak by si v budúcnosti zháňala krásne, ale hlavne miernejšie - stredoamerické cichlidy, popozeraj sa po rode VIEJA. Sú to jednoznačne moji favoriti. Zo začiatku sa mi zdali akési bežné, nie veľmi výbojné, skôr utiahnuté. Odkedy si zvykli, prekvapujú (PREDOVŠETKÝM) nielen krásnym sfarbením, ale aj temperamentom a všetkým, čo k veľkým americkým cichlidám patrí. Napriek tomu, sú relatívne pokojné, nevyvolávajú súboje za každú cenu a hlavne - nikdy som u nich nevidel takú razantnosť pri bitkách, ako vidieť napríklad pri Flowerhornoch. Na spomínanej stránke http://www.stiffcichlids.com/ (ale samozrejme nájdeš to aj inde...) máš suprové zábery na Vieje, ktoré chová Stiff. Mne sa z nich najviac (doteraz) páči Vieja fenestrata.
Obrázok používateľa
Luboo
 
Príspevky: 97
Obrázky: 114
Založený: 04 Jan 2007 22:28 pm

Re: Ako dokladať nové ryby k dravým cichlidám,so šancou prežiť?

Odoslaťod salonka » 13 Júl 2010 20:53 pm

Ano,videla som ich už a začali sa mi veľmi pozdávať.Ani neviem,či mi pripadali najprv tak škaredé,až sú pekné,ale naozaj som nad nimi uvažovala,ale asi preto,že sú veľké,nenáročné a farebne pestré.Ale to by som nesmela mať v akvárku to,čo tam mám teraz.Ale sú to moje možné typy na novú osádku rýb,ako sa tieto moje rokmi pominú.Ale to sa ešte načakám....
Obrázok používateľa
salonka
 
Príspevky: 12
Obrázky: 11
Založený: 07 Mar 2010 22:58 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.