prosba o pomoc



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

prosba o pomoc

Odoslaťod martina1708 » 19 Júl 2010 08:36 am

Dobry den,
chcela by som poprosit o pomoc. Som uplny zaciatocnik, tak to radsej vsetko podrobne popisem aby Ste mali predstavu. Pred troma mesiacmi som si zriadila 250 litrove akvarko, prve dva tyzden som tam mala len strk, vodu, ohrievac, vnutorny filter plus pripravok na upravu vody a "dobre" bakterie. Po dvoch tyzdnoch som nasadila rastlinky, a po dalsom tyzdni rybicky - guaramy zlate - 6 ks, guramy modre 2 ks, kolizy 6ks, panciernickovia 5 ks a prisavnik 4 ks, trocha neskor pribudli 3 skalare a objednala som si este 2 koi skalare.Vsetko vyzeralo v pohode, problemy nastali az ked som doniesla tie nove skalare plus este 2 kolizy-cca pred 3 tyzdnami. Jedna koliza coskoro zacala len lezat na dne a mala velke brusko a odstavali jej supiny. V obchode mi povedali ze je to vodnatielka a dali mi zlte tablety (mozem pisat nazvy jednotlivych pripravkov?????) proti" zlym" bakteriam - rozpustila som podla navodu 5 tabliet v celom akvarku,choru rybku som dala na 30 minut do koncetrovaneho roztoku - 1 tableta na 2litre, a prelozila som ju do maleho akvarka s normalnou konc. lieciva - tato rybka sa uzdravila a teraz je uz uplnev pohode.Coskoro po nej vsak ochorela aj druha koliza, ta vsak napriek liecbe zomrela.3 dni po pridani tabliet som podla navodu vymenila 50 percent vody -odstata s pripravkom a na upravu vody a pridala som "dobre" bakterie.Za par dni koi skalare prestali zrat a boli schovane v rohu akvarka tak som znova dala liecivo do celeho akvarka. Avsak skalare nemali velke brusko ani odstavaju supiny, zavali plavat hore hlavou a potom hore brucho, obaja zomreli.Myslim ze to nebola ta choroba:o(((((((((Znova som vymenila asi 1/3 vody-rovnakym postupom. No a v piatok minuly tyzden mi bez akychkolvek priznakov choroby zomrela modra guarama samicka - samcek ju den pretym nahanal a bolo mi povedane ze niekedy sa to stava ze sa samica nechce vytriet a samcek ju unahana, poradili mi vsak aj zopakovat znova liecbu a kedze jedna koliza ma na sebe aj akesi sivo biele flaky tak mi podarili skombinovat zlte tablety plus kvapky proti plesni-tak som aj urobila presne podla navodu - plna davka tabliet a polovicna davka kvapiek proti plesni-voda sa sfarbila do modro zelena.Samcek modrej guramy terorizoval vsetky rybky v akvarku-ochranoval si hniezdo hoci v nom nic nebolo - ostatne guramy boli na jednom mieste, v rohu akvarka pri hladine,tak som samca prelozila do maleho akvarka (70litorve so zivorodkami).Avsak guramy sa z rohu nepohli, nezrali, a vcera jedna po druhej zacali plavat ako opite -dezorientovane, lezali na boku, plavali hore hlavou k hladine a potom aj hore bruchom, presne ako koi skalare - zvacsene bruska ani ine vonkajsie znaky choroby nemali - vcera mi uhynuli 3 guramy a dnes rano dalsia:o((((((((((((((((((ostala mi len jedina ale aj ta asi uhynie.Vcera vecer som im vymenila 1/3 vody. Ostatne rybky vyzeraju v pohode.Prosim, neviete mi niekto poradit co mam robit? Som z toho riadne zufala:o((((((((((Vopred dakujem za pomoc.Martina.
martina1708
 
Príspevky: 3
Založený: 19 Júl 2010 07:48 am

Reklama

Re: prosba o pomoc

Odoslaťod BarbarOSA » 19 Júl 2010 09:49 am

Ahoj..
Popisala si to velmi super, az sa normalne cudujem malokto to tak popise..
Guramy su strasne divoke rybky, niekto ma s nimi dobre skusenosti, niekto zle, konkretne aj ja, musel som ich dat prec..
Samec v konecnom dosledku nahanal vsetky ryby do jednej a nedal im pokoj 24hod..
S kolizami nemam skusenosti, ale nepisala si nic dalej o panciernivkoch ani prisavnikoch, ktori su dost nachylny na kadejake zmeny, atd..
Ak mas moznost pridaj fotku, niekto dufam pomoze, lebo neviem o co sa presne moze jednat..
Pri nekoordinovanom plavani by to mohol byt plynovy mechur, ale iste to nie je..
Skus este nieco dopisat, ak si si nahodou vsimla..
Dik pa
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: prosba o pomoc

Odoslaťod hongi » 19 Júl 2010 09:50 am

podla mna si to prehnala s tymi vodickami a tabletkami. ak by som ja zbadal rybu napadnutu vodnatielkou cim skor by som ju chytil a vyhodil. neoplati sa ti liecit ju , za tie peniaze co das za lieciva si mozes kupit niekolko novych ryb. aj ked sa ti ju podari vyliecit, uz to bude ryba krypel, nevraviac ze si rozhadzala cely biosystem v akvarku. vymenil by som vodu, vycistil filtre a nechal to tak. bez vsetkych komercnych vodiciek a tabliet, pockat co sa bude diat dalej. kolko tam mas rastlin?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: prosba o pomoc

Odoslaťod thorncrown » 19 Júl 2010 10:08 am

hongi napísal:vymenil by som vodu, vycistil filtre a nechal to tak.


nemusi menit vodu, staci dat uhlie do filtra.
Obrázok používateľa
thorncrown
 
Príspevky: 136
Obrázky: 5
Založený: 31 Máj 2009 12:17 pm
Bydlisko: Bratislava-DNV

Re: prosba o pomoc

Odoslaťod martina1708 » 19 Júl 2010 11:03 am

Dakujem Vam vsetkym trom za odpoved a napady.Este doplnenie:panciernickovia,prisavnici, ostatne skalare aj kolizy su v pohode.Fotky uhynutych rybiek nemam, ale ako som vravela nebolo na nich nic vidiet - myslim tie 2 skalare a guramy - navonok boli uplne OK:o(((Asi som tou liecbou fakt narusila rovnovahu v akvarku, to som samozrejme nechcela, bolo mi vsak povedane ze musim dat tablety aj do celeho akvarka ako prevenciu aby to nedotali aj ostatne rybky:o(((((((((Co sa tyka rastliniek, mam tam echinodory 3 ks, anubiasy 3 ks, valisneria 3 ks, cabomba 1 ks a u jednej neviem nazov ale zistim ho. Hnojim raz za 2 tyzdne hnojivom JBL. Dnes si este chcem kupeit nejaky test na kvalitu vody - hlavne urcenie mnozstva NO2, NO3 a amoniaku - veiete mi nieco poradit? Kupim si aj to uhlie - to sa da priamo do molitanu filtra?
martina1708
 
Príspevky: 3
Založený: 19 Júl 2010 07:48 am

Re: prosba o pomoc

Odoslaťod martin_s » 19 Júl 2010 11:18 am

Uhlie sa nedava do molitanu, ale ako samostatna vlozka do filtra. Ak si do vyhladavaca fora zadas "aktivne uhlie" tak najdes temu (temy) venovane aktivnemu uhliu a jeho pouzitiu v akvaristike. To ti vsak musi filter umoznovat aby sa to tam dalo vlozit (pises iba ze mas vnutorny). Co sa tyka toho uhlia - s thorncrown-om v tomto celkom nesuhlasim. Tu vodu by som menil aj v pripade ze by som pridal uhlie na rychlejsie odburanie zbytkov lieciva (predpokladam ze tie tbl. boli Bactopur direct).
Tie testy na mnozstva NO2 a NH4/NH3 by bolo dobre urobit. Recenzie roznych testov najdes v temach fora, staci ich vyhladat.
Tych rastlin sa mi tam zda byt dost malo (navyse takto si to aj predstavit je tazke, kedze nie je echinodorus ako echinodorus, anubias ako anubias a valisneria ako valisneria...)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: prosba o pomoc

Odoslaťod xDodox » 19 Júl 2010 12:50 pm

Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: prosba o pomoc

Odoslaťod martina1708 » 19 Júl 2010 13:03 pm

SUPER, velmi pekne dakujem za radu!!!!Prestudujem aktivne uhlie a dufam ze sa to bude dat pouzit na moj filter Fan3.Uvazujem aj o kupe vonkajsieho filtra - to by hadam pomohlo???Nechcem aby mi uhynuli dalsie rybicky:o(((((((((Vedeli by Ste mi nejaky kvalitny poradit???Ano to liecivo bol Bactopur direct tablety kombinovany s Mycopur kvapkami.Prepac, ze som nevedala presne nazvy rastkiniek z hlavy, ale odlozila som si stitky z obchodu a tu su ich presne nazvy-niektore z rastliniek mam v malom akvarku ale vacsina je v tomto velkom:

cryptocoryne wendtii green
echinodorus europa
cryptocoryne wendtii weinerberg
hygrophila cherry lear
vallisneria neotropicalis
echinodorus isabella
egeria najas
anubias gigantea
cabomba caroliniana
anubias barteri nana
echinodorus macrophyllus
anubias barteri
anubias lanceolata
martina1708
 
Príspevky: 3
Založený: 19 Júl 2010 07:48 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.