17-20l akvárium- výber rybiek



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod Rexar84 » 14 Aug 2010 00:13 am

Zdravím,
začínam s akvaristikou, mám akvárium cca 20l a neviem aké mám doňho dať rybky. V akváriu mám osvetlenie a filter. Napadlo mi, že by som tam mohol dať jedného samčeka bojovnice a párik gupiek alebo namiesto gupiek párik mečoviek. A tiež by ma zaujímalo, aký je najvhodnejší druh potravy pre tieto druhy rybiek. Ja mám doma Daphnie.
Za akúkoľvek radu vopred ďakujem. :D
Rexar84
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 14 Aug 2010 00:00 am
Bydlisko: Tvrdošín

Reklama

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod noiseless » 14 Aug 2010 10:25 am

do tak malého akvária by som skôr radil hejno malých rybičiek (vyzerá to lepšie :)
Ja mám v 16l 5ks kardinálka vietnamská, na rybicky.net písalo, že keď nie sú vo väčšom hejne a aj vo väčšom akvárku tak sa schovávajú, no ja ten pocit nemám.
Ďalej máš na výber poecilia wingei, alebo boraras brigittae ...
do takého akvárka by som dal hejno (cca 8ks) a možno zopár krevetiek :)
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod Raviolka » 14 Aug 2010 10:28 am

Ahoj, to je pro začátek malé akvárium, mnohem lepší by bylo aspoň dvojnásobné. Ale čo už, na to přijdeš rychle sám :wink:
Z rybek, co sis vybral, tam můžeš dát bojovnici. Gupky by ještě šly, ale přemnoží se ti... nedoporučuju. A mečovky vůbec ne, ty potřebují mnohem větší akvárium.

Vyhledej si tady na Akvě "ryby do miniakvária", téma se opakuje a už je tu toho popsáno dost.
Podívej se do sekce Vaše akváriá a prohlídni si, jaké rybky lidi chovají ve 20 l akváriích.
Taky doporučuju časopis Akvárium, č. 3 (téma "miniakvária") a č. 9 (téma "miniryby" - velký výběr), ale i v jiných číslech je psáno o malinkatých rybách vhodných do tvého akvária. --> http://klub.akva.sk/akvarium.php

Co se týká krmiva, tak nejdůležitější je, aby bylo pestré. Tzn. střídat různé druhy.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod Rexar84 » 14 Aug 2010 10:43 am

Ja som tiez rozmyslal ze by sa mi premnozili ale ja mam kamarata ktory strasne rad chova gupky tak ked sa premnozia mam ich kde dat ako som uz spominal mam tam filter HL-BT100B a zda sa mi ze je moc silny mam tam ties svetlo ale chyba mi okyslicovadlo mam v plane si ho do tyzdna kupit ale ak to neni nutnost tak by som radsej usetril takze by som si tam mohlo dat tu bojovnicu a parik gupiek nechcem hufove riby a jeden druh moc sa mi to nepaci ta by som tam mal radsej aspon 2 druhy tie casopisy si precitam a prosim poradte mi este nejake veci okolo akvaristyky lebo sa tomu venujem asi 2 den tak chcem nieco aj od skusenejsich
Rexar84
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 14 Aug 2010 00:00 am
Bydlisko: Tvrdošín

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod noiseless » 14 Aug 2010 10:49 am

vzduchovanie ti netreba .. dokonca ani filter ak budes mat dost rastlin a pravidelne vymienat vodu .. ja mám v mojom tiež filter (vnutorný, ale zistil som ze nie je potrebný (zbytočne zaberá miesta) Hlavne si tam nasaď veľa rastlín .. prečítaj si ten časopis (hlavne číslo 3) tam sa dozvieš veľa o miniakváriách :) a sú tam aj fotky miniakvárií takže dobré na inšpiráciu, Držím palce
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod Rexar84 » 14 Aug 2010 10:57 am

A ake druhy mini rastlin by ste mi poradili a este neviem ci vlasne u nas na orave budu mat bojovnice ked ich nebudu mat ake ribky by ste mi poradili
Rexar84
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 14 Aug 2010 00:00 am
Bydlisko: Tvrdošín

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod Raviolka » 14 Aug 2010 11:18 am

Rexar84 napísal:A ake druhy mini rastlin by ste mi poradili a este neviem ci vlasne u nas na orave budu mat bojovnice ked ich nebudu mat ake ribky by ste mi poradili
Heeej, přečti si ten časopis a pak se ptej. Je tam psáno i o rybách i o rostlinách... a taky využij ostatní zdroje informací, co jsem ti radila. Je to určitě lepší, než se vyptávat naslepo a čekat, že ti někdo dá řešení. Všechno je tady už napsáno...

Na akvaristice je nejdůležitější trpělivost. Nepotřebuješ ty ryby kupovat zítra a dokonce ani za týden, neuplavou - takže klidně studuj :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod martin_s » 14 Aug 2010 11:46 am

Rexar84 napísal:...a prosim poradte mi este nejake veci okolo akvaristyky lebo sa tomu venujem asi 2 den tak chcem nieco aj od skusenejsich
A co tak si prejst toto forum a nieco si precitat? Zacni s touto sekciou a casopisom akvarium, ako ti radila raviolka. Je tu dost postrehov aj od skusenejsich. Necakaj ze ti tu hned niekto naserviruje navod co a ako mas robit... Mas dost casu na studovanie, kedze to akva mas este iba 2 dni... Nie je kam sa ponahlat. A ked si to nastudujes a nebudes niecomu rozumiet (a nenajdes odpoved na otazku) potom sa pytaj v prislusnej teme. Takymto sposobom sa dostanes aj k informaciam, ktore by ta mozno ani nenapadlo hladat a casto zistis ze aj niektore veci, ktore by si povazoval za zbytocne su v skutocnosti dolezite...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod Rexar84 » 14 Aug 2010 11:48 am

uz so si ho precital vdaka za rady ale rad by som vedel kho namiesto bojovnice a ake male rastlinky a kolko dni ma voda odstat kym tam dam rybky
Rexar84
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 14 Aug 2010 00:00 am
Bydlisko: Tvrdošín

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod martin_s » 14 Aug 2010 11:55 am

Vsetko toto najdes pri pouziti vyhladavania search.php
Tomu odstatiu vody sa hovori zabeh akvaria. Je to obdobie pri ktorom sa "nastartuju" biologicke procesy v akvariu a dosiahne sa biologicka rovnovaha.
Precitaj si aj ostatne cisla casopisu akvarium, nie iba jedno ci dve.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 17-20l akvárium- výber rybiek

Odoslaťod noiseless » 16 Aug 2010 17:44 pm

dovoľ mi ešte reagovať ...
Taktiež som nevedel aké rybky do akvária (malého a prvého). Väčšinou mi všade odporúčali na tak malé akvárium krevetky .. no ja nie, ja som tam chcel mať rybky .. pretože akvárium bez rybičiek? nešlo mi to dokopy ...
no teraz som tomu pochopil .. spočiatku som mal len rybky (konkrétne Tanichthys micagemmae), no teraz som dokúpil krevetky redcherry. Pekné, nenáročné, stále v pohybe a to po CELOM akváriu !!! Spočiatku vyzerali bezfarebne, no teraz sú už pekné farebné. A po tom, čo som ich zbadal ako spestrili akvárium, hneď by som bral len krevetky a žiadne rybky .. ale nie na darmo sa hovorí, že človek sa učí na vlastných chybách ... ja som tých chýb už pri zakladaní akva spravil veľa, čiže som o niečo múdrejší, ale onedlho budem musieť akva robiť nanovo, keďže ako píšem, chýb tam bolo viac. Takže radím ti, počúvaj, čo ti radia skúsenejší, i keď sa ti to možno zo začiatku nepozdáva ... časom pochopíš že mali pravdu (tak ako ja :))
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.