Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 24 Aug 2010 00:05 am

Zdravim. V poslednych dnoch mam v hlave velkeho chrobaka so zakladanim akvaria. Oprasil som knizku pre zaciatocnikov z destsva, jednu som si aj kupil, no najlepsie info dostanem aj tak iba z priamych skusenosti, preto pisem sem.

Moje jedine skusenosti s akvaristikou su z pred viac ako 10 rokov, ked som to dobojoval k 50 L akvariu s jednou gumarou, prisavnikom a nejakymi tetrami. Rastlinky mi v tom nikdy nechceli rast, tak tam boli tusim umele.

Teraz by som vsak chcel ist na to hlavne s rozumom a citom a nerobit zaciatocnicke chyby. Najradsej by som chcel hned 600 L nadrz, nech je to poriadne, ale to by ma priatelka asi vyhodila :) Pristupil som teda na kompromis, ze zacnem s niecim malym a teda asi opat tych 50 - 60 L.

Ide mi hlavne o vytvorenie niecoho efektneho, velmi prijemne zeleneho, na co sa vecer s radostou zadivam a zrelaxujem. Rybie osadenstvo bude asi tvorit iba maly hufik neoniek a nieco na sposob prisavnika. Najprv som pochyboval, ze z 50 L sa da nieco spravit, ale ked som tu pozeral temy s akvariamui a videl tu paradu v 38L nadrzke, tak mi padla sanka...

Najblizsi mesiac, mam zakaz nakupovat (vraj nech nie som ako decko a necham si to poriadne prelezat hlavou), chcem ten cas teda vyuzit na intenzivne studium a ziskavanie poznatkov.

Moje prve otazky smeruju na nakup zariadenia. Skusim tomu dat nejaky system.

1/ Nadrz: pri danom objeme toho asi vela nenavymyslam. Ako tak pozeram ponuky, vyhrava rozmer 60/30/30, strasi ma hlavne ta sirka 30 cm - nie je to malo na vytvorenie vhodneho prostredia?

2/ Set alebo skladacka? - v e-shopoch ale aj inde ponukaju hotove sety za prijatelne ceny, otazka je, ci su tie veci, co su tam okrem nadrze vhodne a maju aj ine vyhody ako cenu. Nebude lepsie kupit radsej holu nadrz a k nej povyberat vsetko potrebne osobitne?

3/ Filter - Tak malu nadrz by som nerad este zaprataval vnutornym filtrom, no neviem, ci tie vonkajsie vyrabaju aj pre take male objemy? Co by ste mi poradili na filtraciu takehoto akvarka?

4/ Okyslicenie - z detsva si pamatam, ze motorecek sa napajal na molitanovy filter a tiez na perlitovy kamienok, no teraz citam, ze to nie je velmi dobre pochopene a ze ten kamen je zbytocnost. Aka je pravda? Ako spolahlivo okyslicit vodu?

5/ Osvetlenie v mojom prvom akvarku mi svietli obycajne ziarovky, a teda to bolo dost zlte a skarede, tentokrat by som tam mal radsej nieco vhodnejsie. V tomto sa dost bojim aj tych hotovych setov. Ake osvetlenie potrebujem na takuto nadrzku pre vytvorenie dobreho efektu a taktiez funkcnosti zivota vnutri?

Uz som toho napisal asi az prilis. Viem, ze odpovede na tieto otazky uz na fore isto budu, je to vsak moj prvy den u Vas, tak sa mi este tazsie orientuje a velmi by mi pomohli rady site na mieru. Budem velmi vdacny za kazdu radu alebo odkaz na vhodnu temu alebo clanok.
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Reklama

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod MAUceu » 24 Aug 2010 00:37 am

Kedze je uz dost hodin tak zatial strucne...

1. Odporucam tak okolo 100L. Aj s 30cm sa da kuzlit... Ale 40 je lespie. ;)
2. kedze by si rad externy filter tak skladacka. Uz aj kvoli svetlu ktore by ti v sete nevyhovovalo
3. Ano, robia aj na 50-100 L akva
4. Pri dostatku rastliniek a rozumneho poctu rybiek okyslicovanie nepotrebujes. Cerenim hladiny sa okyslici dost.
5. kapitola sama o sebe a nadlhsie. :) Sila osvetlenia zalezi od rastlin ake tam chces. Vychadzaj z 0.5W/L
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod Mariok » 24 Aug 2010 00:48 am

Začal by som s osvetlením - kryt s osvetlením je najväčšia položka. Set by som osobne nekupoval, obyčajne býva buď so slabým osvetlením, alebo je nehorázne predražený. Na tvoje orientačné požiadavky by som išiel do T8 2x18W s elektronickým predradníkom a reflektormi. Ak poriešiš kryt, prispôsobiť rozmery akva, nie opačne! Ak nechceš "majstrovať, tak potom asi jedine set.alebo skladačka, ale to ti neporadím, možno cez http://www.polit.sk, ale neviem, či robia aj malé.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod astro » 24 Aug 2010 08:00 am

Holubar napísal:Najblizsi mesiac, mam zakaz nakupovat (vraj nech nie som ako decko a necham si to poriadne prelezat hlavou), chcem ten cas teda vyuzit na intenzivne studium a ziskavanie poznatkov.

Tak toto je jedna z najúžasnejších viet, ktoré som na tomto fóre čítal. Mal by si ju každý jeden nováčik prečítať, prípade zarámovať a prilepiť na chladničku aby ju videl každý deň. Držím prsty, chlapci ti už veľmi dobre poradili ale neboj sa pýtať. Kto sa rozumne pýta, rozumne rozmýšľa a rozumne sa k tomuto koníčku stavia dostane aj rozumné odpovede :wink:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 24 Aug 2010 08:38 am

Zacni so 100l, odpusti ti o dost viacej prvych chyb ako 50l (a vacsia sanca pre teba ze u tohto konicka zostanes) -> kompromis zo 600l na 100l je vcelku patrny a mohol by stacit aj Tvojej priatelke, nie?..:-)

K tym bodom co si sa pytal (ak teda ostanes pri tej 60l elementke...)
1. Urcite je lepsie tych 40cm, ak je mozne a priatelka dovoli..:-), tak si vyber 40cm
2. Urcite skladacka (radi ti tu vsetci poradime co, ako a kde nakupit a uz za kratku chvilu pochopis preco ti neradime set...)
3. Externy filter napr. Eheim 2211 pripadne Eheim ecco comfort 2232 alebo Eheim ecco pro 130 (2032)
4. Nie je potreba za beznej prevadzky akva ziaden prevzdusnovac
5. Osvetlenie GloT5 HO 2x24W (58-101cm) je vyborne pre siroky zaber rastlin (aj na svetlo narocnejsich)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod skaner » 24 Aug 2010 09:56 am

podľa mňa je nádrž 60/30/30 úplne v pohode aj na začiatok. samozrejme 100 litrovú nádrž je skoro dvakrát ťažšie celú otráviť, ale nevyzeráš na niekoho, komu by sa to mohlo stať.
malá nádrž má viacero výhod. v pohode môže stáť na bežnom nábytku (sám som to tak mal), nenarúša modul nábytku (ktorý je spravidla práve 60 cm). tiež pravidelná výmena vody bude skôr a s menšou námahou odbavená (raz za týždeň jeden 10 litrový kýbeľ, ktorý ani nemusíš naplniť celý). ja som mal 60/30/30 a v pohode som to obslúžil lacným vnútorným filtrom, i keď je pravda, že som tam mal len krevety (veď kukni do môjho albumu).
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 24 Aug 2010 13:05 pm

skaner napísal:podľa mňa je nádrž 60/30/30 úplne v pohode aj na začiatok. samozrejme 100 litrovú nádrž je skoro dvakrát ťažšie celú otráviť, ale nevyzeráš na niekoho, komu by sa to mohlo stať.
malá nádrž má viacero výhod. v pohode môže stáť na bežnom nábytku (sám som to tak mal), nenarúša modul nábytku (ktorý je spravidla práve 60 cm). tiež pravidelná výmena vody bude skôr a s menšou námahou odbavená (raz za týždeň jeden 10 litrový kýbeľ, ktorý ani nemusíš naplniť celý). ja som mal 60/30/30 a v pohode som to obslúžil lacným vnútorným filtrom, i keď je pravda, že som tam mal len krevety (veď kukni do môjho albumu).

Myslim ze prave 100l akva (pripadne aj cosi viac) bude aj lepsie simulovat (napr. prave aj tu vymenu vody ako aj dalsie veci okolo) tych planovanych 600l (mozno bude najprv ale potrebna vymena priatelky... :D ). Je to ale na Holubovej priatelke co mu dovoli.. :)
K teme interny a externy filter sa uz vyjadrovat nebudem..(radsej.. :wink:)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod Holubar » 25 Aug 2010 17:46 pm

Tak po dlhom nocnom "rokovani" :) sa situacia rapidne zmenila. Z Vasich prispevkov som nadobudol dojem, ze pre zaciatocnika asi bude lepsia vacsia nadrz a ked som si spocital naklady na zriadenie 60 L prcka, tak mi vyjde vyhodnejsie zainvestovat do niecoho vacsieho a realizovat sa tak na uplne inej urovni. Hlavne je, ze som o tom dokazal presvedcit priatelku, takze ma limituju uz len vlastne moznosti a schopnosti.

Rad by som sa vsak najpr spytal Vas. Situacia je takato: Momentalne byvame s priatelkou v podnajme este s jednym parom v 3 izbovom byte v KE (sidlisko Tahanovce). Planujem tam ostat asi este tri roky, kym priatelka ukonci studium a potom sa rozhodneme kam dalej. Ja pracujem z domu, cize cez pracovne dni travim vacsinu casu v izbe, na vikendy vsak vacsinou cestujeme mimo mesta. Otazka teda je, ci je takyto sposob zivota vhodny na prevadzkovanie akvaria..

Po posunuti pracovneho stola vznikne priestor pre akvarium o dlzke 120 cm. Je to miesto pri stene, kde nesvieti priame slnecne svetlo, ked sa dostanem na byt, urobim aj foto. Zacal som teda rozmyslat nad rozmerom 120x50x60 cm (d s v), no nie som si isty, ci sa takym rozmerom neprecenim. Pisal som aj s uzivatelom BarbarOSA po skype, podla neho je 60 na vysku vela kvoli zlej manipulacii a presvieteniu. Ja by som zas nerad siel do akvaria s rovnakou vyskou a sirkou (viac sa mi paci, ked je vyska o nieco vacsia) a zas so sirkou nechcem ist pod 50 cm. No ale skusenosti urcite povedia viac ako predstava, preto si rad necham poradit.

Co ma zaujima je aj vyska investicie. Samotna nadrz vychadza priblizne na 180 EUR. Velka polozka je aj ako bolo spomenute kryt s osvetlenim, no a kedze nemam nic vhodne, na com by to mohlo stat, treba zohnat aj skrinku alebo stojan. Co som pozeral komercne ponuky, tak tie dve veci to vedia natiahnut o dalsie 4 stovky, co je dost. Rad by som sa spytal, na kolko vidite asi celkovu investiciu do vsetkych potrebnych zariadeni, resp. kolko by ste boli max ochotni zaplatit na rozbeh spomenutej nadrze, aby som si vedel spravit obraz a pripravit rozpocet. Cele by som to mal zacat nakupovat 20. septembra, tak aby ma potom nic neprekvapilo.

Nevyhoda je, ze nie som ziadny majster a zo skusenosti viem, ze sa nemam do nicoho pustat svojpomocne :), budem teda este rozpravat s bratom, ktory si to cele vyrobil sam na 600-ku a uvidim, ci nieco vymyslime.

Musim sa teda este raz spytat na vyber vhodneho filtra a osvetlenia pre takuto nadrz. Osvetlenie podla BarbarOsu bude dobre 4 x 30 W, ale pre filter nepoznam zatial vseobecne pravidlo.

Zaujima ma aj mnozstvo strku, ktore bude treba nakupit, aby vznikla dostatocna vrstva, no a strasi ma aj vymena vody, kedze cisty objem bude niekde okolo 300 litrov a vymena tretiny vody asi nebude na jedno vedro. Ako sa to riesi pri vacsich objemoch?

V kazdom pripade Vam dakujem za rady, som rad, ze sa moja tema vyhla ignoracii a verim, ze to aj vdaka Vam dotiahnem do uspesneho zaciatku ;)
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod MAUceu » 25 Aug 2010 18:57 pm

Ak ti brat dokaze svojpomocne riesit osvetlenie, usetris pomerne dost financii.
Strku odporucam 5cm a viac... Kolko kg to je neviem, ja to tam daval v kybloch. :)
Vymena vody? Hadicou vytiahnem kolko potrebujem a hadicou napuistim kolko potrebujem. Jednoduhsie ako vedro. :)
Na filter plati len jedno pravidlo... Ak mas financie tak urcite externy. A ak externy, tak by som vyber bud z ponuky Fluvalu alebo Eheimu. Za fluval by som sa priklonil k modelu 305 ktory by bol dostacujuci. Ohladne Eheimu neviem, urcite poradia Eheimisti.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 25 Aug 2010 21:52 pm

Holubar: V prvom kroku si najprv pozri par nadrzi na nete (napr.http://www.akvarko.cz/akvaria3.php alebo cez google) co sa ti vlastne paci, ake rybky a aky design akvaria (S hufom neoniek a zeleneho akva sa da este stale tazko pracovat...). Je dobre aby si vedel co vlastne chces (cim podrobnejsie/detailnejsie to budes vediet, tym lepsie), nie je akva ako akva. Nasledne sa od tejto predstavy treba odrazit a zvolit vhodnu velkost a rozmery nadrze (tie zavisia hlavne od chovanych ryb a charakteru nadrze), ako aj dalsiu techniku vratane svetla. V tretom kroku si povieme na co mas financie, priestor a casove moznosti a najdeme kompromis tak, aby si boil spokojny aj ty a akva vyzeralo podla Tvojich predstav. V stvrtom kroku mozes zacat nakupovat (doporucujem internet). Hlavne sa s nicim velmi neponahlaj, nic ti neutecie, akvaristika tu bude stale, o nic neprijdes. Sila akvaristu byva v rozvahe a nie v zbrklosti...
A medzi jednotlivymi krokmi si nastuduj nieco o akvaristike (kniznica, kupa kniha a pod.), akakolvek kniha, akvafora na nete, casopis akvarium atd atd. je toho velmi vela. Comu nebudes rozumiet si najdi bud tu v temach alebo sa tu spytaj ak nic nenajdes. Ak mas v okoli akvaristu stretni sa s nim, chod na navstevu a pokecaj o tom celom...
Nie je rozumne zacinat hned s tym na co mas miesto a mam tolko a tolko EUR...to je az ten 3. krok..:-)
Az budes mat jasnu a ucelenu predstavu co vlastne chces (1.krok) posli pripadne link na akvaria ake mas na mysli...a pojdeme dalej...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod Holubar » 25 Aug 2010 23:23 pm

Mas pravdu, urcite sa niet kam ponahlat a potom si buchat hlavu o stenu. No myslim si, ze moja predstava sa bude formovat so zariadovanim vlastneho akvarka. Na tej stranke som nazrel hned do vacsich rozmerov a nemusel som ani dlho hladat a nasiel som nieco blizke mojmu idealu

http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=6008

aj ked mozno trochu prehustene, ale inak lahodka pre oko.

Ide mi dost o to, aby som tym rybkam vytvoril zaujimave prostredie pre zivot, kde budu mat kopec zakuti a zaroven dostatok priestoru pre volne plavanie. Uz predtym som snival o velkom akvariu, kde by som dal iba zopar malych rybiek a vytvoril im tak maly raj.

Dlhorocnym akvaristom je moj najstarsi brat, ktory uz ale oproti minulosti v tomto smere "zakrnel" a skoncil pri spomenutej 600-ke kde ma par skal, koren, umele rastliny a zopar velkych tlamovcov. To je dost daleko od mojej predstavy.

Co sa tyka ryb, tak mi nejde o ziadny specializovany chov, viem si dokonca predstavit akvarium len ako zahradku, ale to by asi nebolo ono. Nieco by sa tam hybat predsalen malo. Urcite nechcem velke ryby, zacnem asi naozaj tymi neonkami a k nim sa vyberie nieco, co ich v nadrzi bude doplnat a hlavne s nimi dokaze zit bez konfliktov.

Mozno to takto nie je spravne a mal by som mat stanovene nejake presnejsie ciele, ale tie hadam pridu casom. Preto dufam, ze ked takto strelim rozmery podla priestorovych moznosti, tak tym nic nepokazim...
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 26 Aug 2010 09:15 am

Pekne akva si si vybral..:-) Ak teda spravne rozumiem, tak pojde skor o mensie rybky, pravdepdobne tetry a doraz bude aj na pekne rastlinky. Rozmer akva 120x50x50 je uplne fajn (ak trvas na vyske>hlbke/sirke akva tak mozes tuto zmensit na 40cm, to by ale bola naozaj skoda..), rovnych 300l hrubeho objemu, vyssie akva nema zmysel pri tychto rybkach, dlhsie by bolo este lepsie.
Na akej svetovej strane bude akva? Hlavne pozor na to svetlo zvonku + aby si mal okolo dost priestoru na manipulaciu s nim, radsej o par centimetrov na dlzku menej ako to mat uplne narvate, ak mi rozumies.

Krok 2. a 3...:-)
1. Nadrz (kupoval by som urcite nove, kvoli istote) cca 90 EUR (8mm sklo).
2. Skrinka (drevotrieska) cca 100-130 EUR.
3. Svetlo min 0,5W/l (cize min. 150W spolu) najlepsie T5 trubice...tu je vela moznosti ako na to a od toho sa odvija aj cena. Najlacnejsie je vyrobit si to sam (dal by som tam 4x54W aj s rezervou do buducna, trubice o dlzke 115cm) pripadne kupit uz hotove svietidlo (dobra skusenost s GloT5 HO 2x54W - treba 2ks, cena spolu cca 160 EUR). Dolezite je mat tam tych aspon 150W, este lepsie 200W pre rezervu...
4. Filter - jednoznacne externy, rataj s cenou od cca 90 do 130 EUR aj s naplnami (ja doporucujem Eheim...je ale drahsi)
5. Rastlinky cca 70-100 EUR
6. Strk (cca 60l), plus ine dekoracie cca 50-70 EUR
7. Ostatne cca 100 EUR (rybky, ohrev, zakladne pomocky atd atd.)
Spolu cca 700-800 EUR.
Do buducna setrit aj na CO2 (cca 100 EUR, pouzite) ak chces mat naozaj aj narocnejsie rastliny a podla toho co citam tak to bude zamerane dost prave na ne...
Vsetky ceny horeuvedene su ceny novych veci z internt. obchodov. Vela veci sa da najst ci uz na burzach, pripadne cez inzerat, alebo na aukcii (ebay.com, v CR je dobre aj aukro.cz), pripadne od znamych akvaristov, strk sa da zohnat aj po vlastnej ose, rovnako ako aj ine dekoracie do akva. Nadrz by som, ako som pisal, kupil urcite novu, vsetko ostatne sa da kupit aj pouzite. Od toho sa potom odvija aj ta cena. Nesetrit na svetle (tych 150W je potreba) a na rastlinach, hlavne na ich pocte...Nie je sa kam ponahlat a veci si mozes postupne zhanat aj sam, pripadne pockat na nejake vypredaje, ci na burzy...Myslim ze z povodnej horeuvedenej ceny sa vies dostat na cca 500 EUR (a mozno aj trochu menej).
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod Holubar » 27 Aug 2010 01:19 am

fuu, dakujem za vycerpavajuci prispevok.

K tomu umiestneniu: v prilohe je fotka toho miesta kde pojde akva. Polica zavesena nad nim je dlha 123 cm, celkovo od steny po postel je 180 cm, cize po 30 cm miesta po bokoch. Pripadne rozmyslam predlzit to na 140 cm a nechat priestor iba od steny a z lavej strany to "obrabat" z postele. Okno je orientovane na severo - zapad, ta stena pre akva je na zapad, cize priame slnecne svetlo sa tam nedostane pocas celeho dna.

Dnes som volal aj s bratom, on mi pozvara komplet stojan pod nadrz, ten uz len dam nejakemu stolarovi obalit drevom, nech to sluzi aj ako ulozny priestor, cize aj tam sa nejake peniaze usetria. Taktiez mi zisti cenovu ponuku vyroby nadrze od sklara, ktory mu robil tu 600-ku, takze snad sa dostanem na tych 90 eur, ako si pisal. Inak vo vsetkych eshopoch vidim ceny za 120/50/50 okolo 130 eur.

Brat tiez spominal, ze mi zozenie strk o velkosti 8 - 16 mm, no neviem, ci je to ten spravny rozmer. Netreba tam dat nieco mensie?

A to osvetlenie tiez neviem ako riesit. Tie rampy GLO T5 sa mi celkom pozdavaju, no na druhej strane by som z dizajnoveho hladiska radsej zakryl nadrz krytom a dal tomu kompletny kvadrovy vzhlad. Na http://www.polit.sk ponukaju vyrobu krytov aj na mieru, tak skusim zavolat pre cenovu ponuku, co by vysiel kryt pre 4x54W T5 a dany rozmer, no predpokladam, ze to bude nejaka palka podla tych cien na ich stranke...

Filter kupim urcite externy Eheim, len neviem, po ktorom type zacat pozerat. Tiez o tom musim precitat nieco viac, aby som zistil, ako to funguje s tymi naplnami a pod.

A co ma este zaujima je ohrev. Viem, ze treba teleso s termostatom o vykone priblizne 0.5 W na liter, no treba pozerat po nejakej speci znacke alebo type, alebo staci nieco s dobrou cenou? Byvaju aj tam nejake pasce?

Inak sa na cely ten proces zakladania dost tesim. Pamatam si este ten pocit z detstva, ked som naplnil akvarko, zapol "stroje" a vsetko to tam zacalo ozivat, no nadhera. Ale teraz hlavne trpezlivost, dobre povyberat tie hlavne veci a potom zacne to pekne.
Prílohy
miesto.jpg
Miesto pre akva
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 27 Aug 2010 09:13 am

Z postele obrabaj nieco ine..;-), na akva si tam nechaj tych 30cm po kazdej strane, je to tak lepsie...120cm na dlzku je peknych..nemusis to tahat do extremov. Umiestnenie je o.k., len pozor naozaj na to okno aj ked je to SZ.
S nadrzou do 90 max 100 EUR by si sa mal zmestit (pozri tu...http://www.zekia.cz/akvarium-standard.php alebo http://www.akvarium-pavlica.eu/akvarium ... 2-Standard). Su to sice ceny z CR ale aj tak si nemyslim, ze by mal byt velky rozdiel v SR ...
Strk 8-16mm je nevhodny pre akva ake chces ty...3mm je idealna velkost, ver mi.
Svetlo: mozes tam dat aj ten kryt ale 2 rampy s T5 54W tam nedas (kvoli dlzke akva), 54W rampy zacinaju od dlzky 130cm...pozri si tieto stranky http://www.zekia.cz/osvetlovaci-rampy.php. Celkova cena je cca dvojnasobna (cca 330 EUR aj s krytom) ako u GloT5...Rozhodnutie je na tebe..Pripadne zavolaj do tej firmy (ak to naozaj chces) a porad sa aj s nimi ohladom dlzka akva vs.trubice, ostal by som ale urcite u tych 54W...Dalsia moznost je urobit si to sam, alebo dat urobit nejakej firme, domacemu majstrovi (pripadne sa spytat toho stolara co bude obkladat ten podstavec akvaria...)
Filter: Eheim Classic 2215 (pripadne kludne aj 2217), su najlacnejsie a urobia tu istu sluzbu ako Prof. ci Prof II. Nastuduj si to tu..http://www.eheim.cz/cz/ Ak by si ale nasiel dobru cenu na Eheim Prof. alebo Eheim Prof II. (nejaky uz jazdeny napr. na http://www.ebay.de) tak je pravda, ze je s nimi lepsia manipulacia pri cisteni a udrzbe a teda aj kupa nebude ziadnou chybou...skor naopak, vsetko tu zavisi od tvojich fin. moznosti. Kedze mas akva hned pri posteli tak urcite kup Eheim, je to velmi tiche, ani nevies ze to ide, ostatne ext. filtre zacnu po case byt pocut...takze v zaujme zdravia a nervov Eheim..:-)
O filtr. mediach EHEIM info tu: http://eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp ... 25403_ehde a je tu aj jedna otvorena tema kde som pred par dnami pisal, najdi si to, nech sa neopakujem.
Ohrev: Ako pises, staci ti 150W, ale ani s 200W neurobis ziadnu chybu (zavisi aj od toho ako chladna je miestnost, ako casto sa bude v zime zapinat a pod.), cenovy rozdiel medzi nimi je cca 5 EUR. Ak mas financie na ohrievac Jager, pozri tu http://www.akvarista.cz/web/shop/item-t ... jager-150w (alebo uvidis za este lepsiu cenu niekde) tak ten si mozes kupit hned, su to vyborne ohrievace. Ak najdes nieco ine, daj vediet, poradim/e.
Trpezlivost je zaklad uspechu a v akvaristike dvojnasob, tak hlavne nic zbytocne neunahli...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod Holubar » 27 Aug 2010 12:30 pm

S tym osvetlenim si ma trochu zmiatol. Nadrz bude teda dlha 120 cm.

Pises, ze 54 W zacinaju na 130 cm. Ako to potom funguje s GLO T5 2x54 W, ked pri nom pisu, ze je vhodne na dlzky od 116 cm do 182 cm?

Nejake ceny som nasiel tu
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_osvetlo ... 00866.html

Cize ak by som kupil 2x hagen Glo T5 bude to 240 EUR plus trubice

Nieco som nasiel aj tu

http://www..akvaobchod.sk/osvetlovacia-r ... Path=71_44

Tam to je v jednom a vyslo by to udajne aj s trubicami na 159 EUR. Len tam nepisu, ci su tam predradniky a neviem, co k tomu este treba.

Inak sa to uz pekne krystalizuje a zacinam mat viac jasno. Vdaka za vsetky rady ;)
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 27 Aug 2010 13:21 pm

T5 trubice sa vyrabaju v 3 dlzkach (105cm, 115cm, 120 cm). 105 a 120 su niektorymi vyrobcami ponukane navyse prave preto , aby dlzka akva nebola limitovana dlzkou T5 trubic ( napr. Dennerle si nechava vyrobit na zakazku u niekoho ako OSRAM, PHILIPS, SYLVANIA, TUNGSRAM a spol. 105cm a 120cm T5 trubice pre Juwel akva sety). Nicmenej ako Farao rampy (Zekia) tak aj Glo T5 pracuju so 115 (u Glo T5 som si nie 100% isty, nech niekto ak vie potvrdi/vyvrati), rozdiel je v konstrukcii kde Zekia potrebuje ten rozdiel (130cm a 115cm na uchytenie, patice trubic + vyvod elektriky), Glo T5 je celkovo subtilnejsia a kompaktnejsia zostava. Mimochodom v Zekia ti vedia urobit rampou aj na zakazku (za priplatok, ale nejakych cca 7cm budu chciet vzdy nad ramec dlzky trubice...teda aj tak to tam nenarves...).
Standard je 115cm a je aj vyhoda mat taketo svietidlo, nie si odkazany na znackove trubice specialnych rozmerov, su predrazene a plnia tu istu funkciu (niekedy aj horsie) ako klasicke trubice.
Obchody v SR su zrejme predrazene, pozri len napr. tu: http://shop.miga.cz/osvetleni_glot5_ho_ ... 74074.html. Aj ked priratas postovne ako aj poplatok v podobe spreadu vymenneho kurzu EUR CZK (ci priamo nejaky plateny poplatok) tak ta to nevyjde na 40 EUR (240 EUR v SR vs. 200 EUR v CR). Doporucujem pozerat aj CR obchody, mam pocit ze je to vcelku nejako drahsie na Slovensku...
K tej lampe za 160 EUR. Nepoznam ju ale je mi podozrivo lacna. Je v nej vsetko vratane el. predradnikov, inak by to nepredavali ako lampu ale ako polotovar. Nie je tam ale uvedeny vyrobca (aspon ja nevidim) a je tam len jeden vyvod na elektrinu, cize budes musiet zapinat a vypinat lampu celu, bez ohladu na tvoje/akva potreby ak mi rozumies. Hlavne zo zaciatku pri nasetupovani akva nie je vhodne a ani potrebne mat zapnutych tych 200W...Je to dost velke obmedzenie, mozno by sa to dalo nejako prerobit (potom ale samozrejme stracas zaruku...), ale mne sa nepozdava. Lepsie lampy podobnych parametrov stoja od cca 260 EUR...Ak mas z nej ale dobry pocit tak si ju chod pozret osobne, inak by som nekupoval...
Na zasnivanie sa posielam...taku malu pecku ako stvorenu pre tvoje akva (stacilo by len poprosit ich nech vymenia trubice za nejake okolo 6500K). Krasne svietidlo s nadhernym designom, mozes kupit aj bez osobnej navstevy, za nu garantujem ja... :lol:
http://cgi.ebay.de/Arcadia-OT2-1200mm-4 ... arf_fische

P.S. som si teraz vsimol to oko holuba (alebo neviem teda coho), nic proti holubom (aj ked ich teda moc nemusim), ale nechces si to zmenit? Az ma pri tom obrazku ztriasa.. :?
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 27 Aug 2010 13:39 pm

Tak ja teraz dakujem za zmenu oka za holuba..:-) Uz je to lepsie...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod Mariok » 27 Aug 2010 16:02 pm

Pre inšpiráciu ku svetlu: http://www.prismaecat.lighting.philips. ... 65_1SL.pdf
- nie je nevyhnutne nutné kupovať predražené akváriové špeciály.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod Mariok » 27 Aug 2010 16:08 pm

Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 27 Aug 2010 17:16 pm

Mariok napísal:http://www.dnacap.sk/objimky.html#obj4 pätice
EL 2x54s: http://www.dnacap.sk/predradniky.html

Ano, to je ta najlacnejsia moznost o ktorej som pisal t.j. urobit si to sam/na zakazku.
K predrazeniu: je otazne co je a nie je predrazene. O tom mozes hovorit len ked mas 2 totozne vyrobky a jeden je drahsi ako druhy (ale ani tam sa to celkom neda, zavisi na viacerych faktoroch).
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod Holubar » 27 Aug 2010 17:38 pm

Tak davam dokopy predbezny rozpocet prvej investicie:

Stojan na akva (domace zvaranie + obalenie u stolara) : 80 EUR (zatial len zbieram cenove ponuky od stolarov, mozno viac, mozno menej)

Nadrz 120/50/50 - 90 EUR - cenovu ponuku budem mat buduci tyzden

Osvetlenie cca 200 EUR - 2x Hagen GLO T5 HO 2x54W , lacnejsie ako na miga.cz som nenasiel, v cene uz by malo byt aj postovne
link od trinitySK
http://shop.miga.cz/osvetleni_glot5_ho_ ... 74074.html

Trubice 4 ks pocitam cca 20 EUR. BarbarOSA mi dal link na tieto
http://www.lightspectrum.sk/tovar/svete ... rcoat.html

Filter Eheim Classic 2217 s naplnami 124.5 EUR
http://www..akvaobchod.sk/eheim-classic- ... Path=19_21

Ohrievac 23 EUR - Jager 200 W
http://www.akvaprodukt.sk/akva/index.ph ... cts_id=217

Substrat pre rastlinky 29 EUR - 2 balenia po 5 L
link od BarbaOSA
http://www..akvaobchod.sk/jbl-aquabasis- ... l?cPath=47

Strk 60 EUR - predbezne 15 baleni po 8.7 kg, pri hustote cadica 2.8 kg na L by to mohlo dat spolu so substratom tych 60 L
link od BarbaOSA
http://www..akvaobchod.sk/strk-cierny-ca ... l?cPath=51

Zatial celkova investicia priblizne 626.5 EUR
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod Aquanaut » 27 Aug 2010 17:43 pm

ten štrk a substrát, ak chceš ušetriť prejdi sa po prírode a niečo vhodné pri riekach - potokoch nájdeš, aj rôzneho zloženia ak chceš ušetriť, len rada, možno nájdeš aj nejaký samorast - pekný kameň, pozadie, a pod. vonku nájdeš všeličo, len to potom dobre vyčistiť
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 27 Aug 2010 18:37 pm

S tou cenou od Migu (Svetlo) vcetne postovneho, to ma milo prekvapilo ak je to naozaj tak....Mava naozaj dobre ceny, nevyhoda je ta, ze je to klasicky priekupnik (nic v zlom), pretoze castokrat ani nevie co vlastne ma,velakrat ma napisane ze je to skladom a nakoniec nie je a casto nedodrzuje terminy (a sluby). Na druhu stranu nemas sa kam ponahlat takze si myslim, ze to bude v poriadku. Na druhu stranu ked mas detailne otazky a chces sa nejakoporadit tak neporadi, lebo nevie (a mozno ani nechce, neviem)..:-)
K tomu Eheimu sa uisti ci su tam aj kohuty (ak nevies o com hovorim, pochopis ked si to nastudujes na ich stranke)...miga to ma aj s naplnami tu: http://shop.miga.cz/eheim-242_41_261_506.html (za cca 140 EUR + dvojkohuty + naplne). Pozri sa ale najprv co vsetko mas v tom Eheime a porovnavaj ceny na nete, kalkuluj... (vies ako to myslim.., nakoniec ten Miga nemusi byt najlacnejsi len mi napadol ze zvykne najlacnejsi byvat, takze browsuj este kvoli tomu..:-))
K strku, je to vec vkusu ci naozaj takto cierny...(btw. neverim ze je to cadic, minimalne nei na foto, tipujem ze je to z flexiobkladov ten umely/umelo nafarbeny piesok/strk). Fungovat funguje, znamy to ma a neda na to dopustit. Ak by si chcel inu farbu tak ti poslem nejaky link...(inak uz som ho tu dval na strk Hagen->moj velky favorit, skus si to najst, myslim v teme substraty som to niekomu radil...)
JBL hnojivo na rastliny...tu som na vazkach ci doporucit alebo nie...zalozit s tym akva no prob., ale ked udrzujes akva, presadzas rastliny (najma vacsie s mohutnejsim kor. systemom a pod.), proste menis layout za pochodu bez znovuzalozenia celej nadrze, tak je problem...ak sa to dostane do vody tak za par dni mas riasy a fakt pruser. Preto sa skor pripajam v tomto akva kde zacinas ako akvarista odznovu, to tam radsej nedavat. Maximalne doporucujem JBL Florapol 700g za cca 10 EUR (a to dat len na tie miesta kde budes mat vacsia rastlinky a kde si si naozaj isty ze nebudes najblizsiu dobu (cca 1 rok) s nimi hybat. Na to by ti malo stacit max. polovicka balenia (ak najdes aj mensie balenie tak si teda kup mensie).
K trubiciam, mne sa najviac osvedcili 860, kombinovane s 840. Uplne najlepsie co som doteraz mal sa mi osvedcili Dennerle Trocal Plant (to boli T5, vyrabaju ale aj T8), ale tie su naozaj velmi drahe, postupne mozes niekedy vyskusat, myslim ze na zaciatok je o.k. tie co pisem....(castokrat su lepsie ako kadejake specialy...vynimkou u mna su len tie Dennerlacke). Inak o svetle je tu toho mraky tak si to nastuduj nech si v obraze..:-)
Na zaver pripajam tip na velmi pekne citanie http://akvarium.napady.net/zakladame-akva, pisane po lopate a zrozumitelne, taka abeceda akvaristu. Krasna stranka ktora je fakt fajn http://www.horacovoakvarium.cz./moje_ak ... k_2007.htm, najma dennik nema chybu... :lol:
Este nieco a dolezite. Pred zakupenim veci si vsetko o nich naozaj dobre nastuduj (vratane fotiek cez google a pod., naozaj sa nikam neponahlaj) aby si nebol sklamany a nebodaj nahnevany na mna ci kohokolvek ineho, ze co sme ti to poradili, ked to uvidis live. Kazda rada, aj ta najlepsie mienena je vzdy, vec subjektivna, takze rozhodnut sa musis aj tak sam...kazdy ma iny vkus a ocakavania. Za seba mozem len povedat, ze vsetky veci co som ti napisal mam osobne odskusane a su o.k., ak by nahodou trebalo tak by som ich kupil este raz...Podobne aj obchody, ja nepotrebujem niekomu robit nejaku reklamua pod. takze si v klude pozri na nete kde je najlepsia cena, co ti najviac vyhovuje a pod. Nikde nie je napisane ze obchody/linky co od nas mas su najvyhodnejsie..tie co som posielal jamam z hlavy co si pamatam, iste uznas ze nemozem vyhladavat za teba...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 27 Aug 2010 20:00 pm

Holubar: Este jedna vec mi napadla. Kedze tejto teme venujem pomerne vela casu a je to aj dost detailne, bolo by dobre aby aj iny mali z toho nieco (aj po dlhsom case)...Skus prosim premenovat temu na Zariadovanie 300l nadrze - detailne (alebo nejako podobne). Bude to prehladnejsie a aj s odstupom casu pre ostatnych lahko dohladatelne, pripadne sa da na to jednoducho odkazat ak bude niekto v podobnej situacii ako ty teraz a bude chciet poradit...
Ak ti to nepojde (neviem ci sa to tebou este da dodatocne zmenit) kontaktuj prosim administratora (Martin_s ?).Dakujem.
Martin_s da sa to nejako zariadit? Dakujem.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.