Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod pha » 27 Aug 2010 22:30 pm

je to jedna z tem, ktora moze vela ludom pomoct, s niecim nesuhlasim, ale to je jedno, je to perfect navod za malo penazi
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Reklama

Re: Ako spravne na nakup zariadenia (60L)

Odoslaťod trinitysk » 28 Aug 2010 08:35 am

pha napísal:je to jedna z tem, ktora moze vela ludom pomoct, s niecim nesuhlasim, ale to je jedno, je to perfect navod za malo penazi

Ak nesuhlasis tak povedz v com a povedz svoj nazor, od toho je tu toto forum...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 29 Aug 2010 21:37 pm

Ten clanok s akva zahradou je skvely, v mojom pripade ako sity na mieru. Vdaka za link.

Substrat pre rastliny teda vypustam, pochybujem ze sa trafim do mojich predstav hned na zaciatku, takze presadzanie tam isto bude.

Pri strku je dolezite, aby nebol ostry, pozeral som uz aj na nejake rybky na rybicky.net a chcel by som tam v buducnosti dat malu skupinku panciernickov, ktorym by ostre dno vadilo. Tym hagenom asi nic nepokazim, no kolko kg treba priblizne na moj rozmer? Rozmyslam na zaciatok o 4 baleniach a ked sa nevytvori potrebna vrstva, tak dokupim.

Filter, na ktory som dal link sa predava aj s naplnami aj vetilmi, aspon tak pisu, no zacal som pozerat aj po type Prof III 2075. Ten sa pedava novy s naplnami za 205 EUR. Nasiel som jednu aukciu na ebay.de, napisal som predavajucemu, ci by to poslal aj na Slovensko, no a po kladnej odpovedi som po nej aj skocil. Konkretne toto
http://cgi.ebay.de/EHEIM-2075-Professio ... 0458505532

Cena aj s postovnym vyjde 128 EUR, je to vsak bez naplni. Rozumnejsie by bolo spytat sa najprv tu, ci do toho ist alebo nie, ale aj ked nie tak sa nic nedeje, lebo uz teraz by som ho vedel v pohode predat.

Otazka teda je, ci sa mi ho oplati nechat a dokupit k nemu naplne a ak ano, tak ake konkretne?

Aktualne budu po nakupe hlavneho zariadenia aj dekoracie. Cez vikend sme boli pozriet v Snine, tak som zasiel aj k Ciroche, no a nasiel som tam kopec tmavych okruhliakov, niektore aj slusnej velkosti. Farba takmer cierna, ziadne ostre hrany, tak z nich mozno skusim nieco vykuzlit, rybkam by sa mohli pacit.

Rad by som ale do akva umiestnil aj koren a to bude asi tvrdsi oriesok. Skusim pobehat nejake obchody, uvidim aky bude vyber. Predstava je taka, ze by to malo byt nieco podlhovaste, co by sikmo stupalo tesne po uroven hladiny a pri zakladni vytvaralo aj nejake ukryty pre rybky, najst to ale asi nebude az take lahke...
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Aquanaut » 29 Aug 2010 23:31 pm

:mrgreen: odkial si? keď máš Cirochu a Sninu okolo? pozor na tie kamene a donášku z prírody, záhradkári veselo používajú tvrdú chémiu a ani Cirocha nie je najčistejšia, ale aj ja tam občas chodím na štrkoviská, chystám sa už zajtra aj prelúskať korene a samorasty! tak lovu zdar! :roll:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 29 Aug 2010 23:56 pm

No ja som zo zapadu, ale priatelka je z vychodu, tak som sem za nou prisiel, byvame v KE a v Snine ma starych rodicov. Mne sa praveze Cirocha zdala krasne cista oproti ostatnym tokom, co poznam, ja som bol na takom useku, kde je asi 30 cm voda, 10m siroky breh a voda bola krasne priezracna. Cele koryto bolo zaplnene tmavymi okruhliakmi roznej velkosti, par som aj zobral, len som ich nechal vo Vranove, takze foto prilozim neskor.

Hadam, ked ich poraidne ocistim a prevarim, tak to bude OK.

Nad celkovym dizjanom este rozmyslam a neviem, ci sa budu hodit, no za skusku to stoji.
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod trinitysk » 30 Aug 2010 08:13 am

Filter- gratulujem, urcite velmi dobra kupa, ved ma len nieco cez 6M a za tu cenu je to fajn... naplne o tych som tu zu pisal...chod bud tu: http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index ... 25403_ehde alebo si pozri akukolvek inu bio napln (Sera, JBL, dennerle atd.) je toho dost, a to aj na to eBay (mimochodom vcera som si tam kupil spongie do mojich filtrov za pakatel...vlastne som za 10ks spongii aj s postovnym dal 8 EUR) . Orientuj sa podla ceny pretoze funguju rovnako vsetky (ja mam Eheim tiez z ebay...), rozdiel je len v cene a vyrobcovi. Namiesto Eheim vaty (ako aj eheim molitanu) mozes pouzit Filtren ci Biokvacid (jemnejsi). Do najspodnejsej casti filtra treba dat nejake gulicky ci podobne umelohmotne srandicky, ktore sluzia len na rozbitie privodu vody tak aby voda prechadala hned prvym molitanom cez co najvacsiu plochu...Takze pobrowsuj na nete je toho dost, staci si len vybrat podla fin.moznosti...Na Tvoj rozmer si myslim ze 4 baliky 25kg by mohli byt tak akurat, radsej by som ale kupil hned tych 5 (tipujem ze 4,5 balika to bude)..nic tym nepokazis a nie je nic horsie ako hned na zaciatku setupovania akva dojst na to, ze musis ist nieco zhanat...to vie poriadne znechutit a pokazit zazitok..:-). Zbytok budes mat do zasoby, strk si zvykne aj "sadnu", nie je zle ho mat trochu v zasobe...
Dekoracie je vec osobneho vkusu, tu tazko radit. Osobne nemam rad tie kusy dreva, take tie trhance ..radsej mam nieco na styl red moor alebo finger wood...napr. tu http://shop.khanh-aquarium.cz/, koren by som hladal pripadne aj na nejakej burze a pod. Velmi velky koren by som ale nekupoval, skor len nieco co bude trochu vycnievat akoby spoza rastlin...ale ako vravim je to subjektivne a akva sa musi pacit hlaven tebe..a aj tak ho budes stale prerabat tak ako kazdi z nas...:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 30 Aug 2010 10:07 am

Tento filter ma to rozbijanie vody asi uz vstavane, prikladam obrazok z oficialnej stranky. Tak mi treba len vrchnu spongiu a tu vatu - origo set sa predava po 15 EUR (1 ks spongia a 3 ks vata) a taktiez nieco do tych troch kosikov, tam bude stacit asi tak ako pises hocijaka bionapln
Prílohy
12253632995631633_2073_klein.jpg
Prierez filtrom
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod trinitysk » 30 Aug 2010 10:42 am

Nie nema..:-) Je to ta najspodnejsia uroven/kosik (mozes tam dat rozne gulky, valceky keramicke, umelohmotne perlicky)...Zaklad je, aby to nebolo nahusto ale minimalne 05cm az 1cm medzery medzi tymi jednotlivym gulkami, valcekmi a pod. Pozri tu...http://www.eheim.cz/cz/, mas tam aj popis k tym naplnam od eheim-u ako aj rozpis co ako pouzit.... Tymto sposobom funguje kazdy.. Ale je samozrejme na tebe co das do toho prveho kosika, ak tam aj das hrubsiu spongiu tak nic neskazis...
Tym rozbijanim vody som chcel povedat, ze to cisti len mechanicky a to tiez len najvacsiu spinu ale hlavny ucel je vytvorit prudenie vody vo filtry tak (preto tie medzery), aby isla co najvacsou moznou plochou cez akukolvek vrchnejsiu napln...origo set je prilis drahy (tych 15 EUR), ak kupit tak za podstatne inu cenu inak biomolitan...Ten vrchny molitan je akoze predfilter...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 31 Aug 2010 19:09 pm

No tento prispevok asi pokazi dojem, ale snad nie uplne.

Predvcerom som sa pozeral na tunajsiu burzu a nasiel som tam ponuku na nadrz so stojanom a nejakym dalsim prislusenstvom. Rozmery 135x50x50. Vymenil som s majitelom par mailov a dohodli sme sa na kupe. Nadrz je starsieho data, no pred rokom bola kompletne rozlepena a znovu zlepena ciernym silikonom, stojan je z jokloviny, obaleny drevom. Dohodli sme sa na cene 120 EUR s tym, ze mi to priviezol pred bytovku a pomohol vyniest priamo na miesto. Cistim ju este od vodneho kamena, zajtra urobim foto. Nadrz je vcelku v poriadku, budem asi este robit skusku tesnosti pre istotu, akurat sklo je pomerne dost doskriabane, ale za sucha to vidiet ovela viac, cize ak tam bude voda, az take tragicke to nebude. Rozmery su tiez v poriadku, dostanem sa bez vacsich problemov k obom bokom. Sice unahleny obchod, ale stalo mi to minimalne za ten stojan, ktorym som odbremenil brata od zvarania a seba od zhanania cenovych ponuk na obalenie drevom...ta moja pohodlnost :)

Zlakol som sa akurat toho cierneho silikonu, lebo brat mal s nim v minulosti zle skusenosti, dva krat mu povolila 6 - hranna nadrz, ale to bolo pred 20 mi rokmi, tak snad sa kvalita materialov pohla o nieco dopredu.

Priatelku som musel pre porusenie dohody utesit slubom na kupu bonsaje :D

Dnes som bol pozriet Hornbach, Baumax a Aqua-Canis v KE, chcel som kupit cierne pozadie, aby som mohol akva posunut k stene, kde by bolo nastalo, ale nikde nemali samolepiace, v Hornbachu mali lesklu foliu z jednej strany ciernu z druhej s fotografiami ryb vysoku 45 cm, tak rozmyslam nad nou, len by to potom asi chcelo pritlacit nejakou tabulou na sklo, aby to nikde neodstavalo.

Pozeral som aj strk, ale vacsinou mali iba drt, kremicity piesok alebo rozne farbene strky. Hagen som zatial nasiel iba tu
http://www.akvashop.sk/Strk-25kg-p-6681.html

Precital som trochu aj o tych filtroch. Cize prvy suflik (zospodu) bude mechanicka filtracia a vytvorenie toku a ostatne dva biologicka. Cize ostava zohnat 2 L naplne nejakych guliciek a 4 L biologickej naplne plus molitan a tu penu.

Rampy z miga.cz som uz objednal, uz len zohnat tie ziarivky (2x840 a 2x860).

Z shopakva.sk objednavam ohrievac Jager 200 W a kedze je tam moznost vyzdvihnutia osobne tak asi hned objednam aj nejake potrebne drobnosti - no a na tie sa chcem spytat: bez coho sa pri takej nadrzi nezaobidem?
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Ajven » 31 Aug 2010 19:22 pm

Mne sa len zda divne, ze nikde nemali ciernu tapetu, tu vacsinou maju vzdy.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod trinitysk » 31 Aug 2010 19:38 pm

Ja by som rozlepene a nasledne zlepene akva a hlavne takych rozmerov nikdy nekupil, je to riziko. A podla mna aj dost velke. Nove sklo je zkratka nove sklo...je to jednoduche a logicke.
Cierny klasicky silikon je o.k. ak je spravne pouzity, predpokladam ze u brata to mohla byt zla zhoda nahod alebo nekvalitny silikon (to sa mi ale ani verit velmi nechce aj ked cierne silikony maju roznych vyrobcov..:-). Ale 20 rokov dozadu, to sa vela veci zmenilo...
Cierna samolepiaca folia sa mi nezda ze by nemali...Skus este raz, pripadne sa s nimi dohodnut ci mozu objednat, alebo v nejakom obchode pre umelcov ci obchode s tapetami...je to zakladna tapeta ktora je tu v Phe na tony a nikdo okrem akvaristov to snad ani nekupuje...Nezabudaj ze ked ju nalepis na zadnu stenu akva (samozrejme z vonku) tak ju uvidis vlastne z tej lepiacej strany a tam su tie tapetu ci je matna/leskla rovnake, takze aku kupis je vlastne jedno, lebo tu matnu/lesklu stranu vlastne vobec neuvidis...Tapetu ktora je z jednej strany cierna a z druhej nieco ma (napr. tie rybky ci co) by som radsej nekupoval, neviem ci nemoze presvitat, najma ak to este nasvietis pomerne silnym svetlom z blizka...radsej teda celu ciernu...
K svetlu -> http://www.e-light.cz/svitidla/10359/ (FQ54W/840HO a FQ54W/865HO) za 117,2 CZK/ks ("specialky" stoja niekde okolo 400-450czk/ks). Su vyskusane a naozaj vyborne...Najdi si nejaky shop co ti najvaic vyhovuje...toto bol len priklad.
K tej mech.filtracii ako prvy stupen -> http://levnaakvaristika.cz/ceramlit-600-g/1830 (aj cenovo sa mi to zda vcelku o.k.), skus nieco podobne co najlacnejsie najst, naozaj to neplni ziadnu vacsiu funkciu, je skoda do toho davat nejake velke peniaze...
Nezabudni este ale na podlozku pod akva..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 31 Aug 2010 21:18 pm

Podlozka tam uz je. Je to nieco ako makka drevotrieska. S tym znovalepenim si ma vystrasil, ja som to pokladal za pozitivum a nejaku logiku v tom nevidim. No ale mozem to urobit este tak, ze ho strelim a dam si spravit nove, rozpocet mi to neohrozi a casovo som tiez popredu, akurat to zase trepat vytahom... :)

Ale je pravda, ze si nemozem dovolit riskovat, kedze casto na vikendy odchadzam a za vikend sa rozleje dost vody aj cez mal skaru. Skrinka je navyse 130 cm dlha, cize to po krajoch trci, tak by sa hodilo dat tam akurat rozmer....Uvidim, co sa s tym da spravit.

Ta posledna otazka boa smerovana na drobnosti: v ponuke je vela malych predrazenych hluposti, ako su pinzety, noznice, prehrabovace na strk, odkalovace atd, tak chcem vediet, ktore by bolo dobre kupit...
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod hitmanius » 31 Aug 2010 21:32 pm

Tak noznice a pinzety chod si kupit do predajne so zdravotnickymi potrebami...urcite ta to lacnejsie vyjde ako nejaka pinzeta,lebo je od SERA :)
Obrázok používateľa
hitmanius
 
Príspevky: 305
Obrázky: 0
Založený: 20 Okt 2009 00:23 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod trinitysk » 31 Aug 2010 21:48 pm

odkalovac,hadica s napojenim na vodovod (Gardena?,Toro?), pinzeta, noznice, prisavky,teplomer,hnojivo tekute,hnojivo ku korenom (uz som o tom pisal), koooopec rastlin (uz som pisal), nejako deko (kamen, koren), sietku na rybky,hubku na riad (na riasy), viacej mi teraz nenapada, nech skusi niekto doplnit co sa mu moze hodit ...mozno nejaky kybel na strk, nejaku plastovu mysku (aj viacej) na rastliny pri sadeni a manipulacii s nimi, postrekovac rastlin (zvlhcovanie rastlin pri sadeni)
K tomu akva,nevravim ze je zle, ale prelepene je nieco ako protektor pneumatiky u auta ak mi rozumies...uz len to ze to musis cele rozlepit, ocistit, odmastit a znovu cele zlepit, ja nemam k tymto veciam doveru...taktiez bohvieako je stare sklo (ktore je uz aj tak poskrkane)...nadrz a stojan je z hladicka bezpecia to najdolezitejsie, na tom by som naozaj nesetril...a aby nadrz precnievala stojan to tiez zrovna nemusim...nielen ze to vyzera divne (az amatersky naivne), ale aj tie precnievajuce boky nie su nicim chranene, da sa o ne zabrdnut cimkolvek (vysavanie alebo proste cokolvek), staci ulomit kusok z rohu akva a si v prusvihu...Preto podlozka pod akva/resp.stojan rovnako dlhy ako akva (hlavne pri takych rozmeroch ako je tvoje akva, nejake 60l elementky, tam si to este viem predstavit v nejakej "chovni na kolene", ci absolutneho akva fanatika ktory ma 30 akvariek okolo hlavy v spalni a pod..:-)..)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod MAUceu » 01 Sep 2010 00:46 am

Ohladne folie... Ja som kupil prave v hornbachu. Ale nie v oddeleni akvaristiky. Tam kde maju tapety... Myslim ze aj v baumaxe som videl. Zajdi tam este raz a daj si tu namahu pohladat to. Nerob ziadny kompromis, lebo akva chces mat co najskor na mieste a potom uz sa bude velmi tazko nieco menit a vymyslat ked v nom bude strk a voda. Poznam to z vlastnej skusenosti (150x50x50). Musel som to absolvovat a znova podkladat podstavec a presuvat akva hore dolu.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod trinitysk » 01 Sep 2010 07:51 am

jasne, tapeta v Honbachu a spol. je v oddeleni tapiet nie akvaristiky...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 01 Sep 2010 14:54 pm

Tak tam bol problem, dnes som sa vybral zas a pre zmenu aj s uspechom. Kupil som tapetu s vyskou 45 cm, aby som nemusel rezat aj horizontalne. Tiez sa mi zapacili aj dva kusky Finger Wood. Prikladam aj foto.

Vcera vecer som dal inzeraty a uz sa aj ozvali nejaki zaujemcovia. Ak by to slo predat do nejakych troch tyzdnov, kym pozhanam vsetko potrebne, bolo by fajn.

Spytam sa este na ten odkalovac. Videl som rozne typy za rozne ceny, mate nejaky tip?
Prílohy
akva.jpg
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod trinitysk » 01 Sep 2010 15:08 pm

Budem rad za teba ked tu nadrz predas a kupis novu ako som vravel (s dlzkou 130cm aby si to mal cele na tom stoliku)....
Ja pouzivam 2 odkalovace : Tetra Tec GC50 a Eheim (http://www.sklorex-akvarium.cz/prisluse ... ac-eheim-/)...
Dobre su odkalovace hranate aby si mohol ist aj do rohov nadrze, pripadne po stranach akva, je to prakticke (rovnako ako moznost mat tam kohut ako to ma napr. ta Tetra). Inak je to zase len marketing, vsetko je to o tom istom. A nakoniec ak to bude niekedy u teba naozaj zarastene tak si vystacis iba s hadicou, pripadne len trubkou na konci...a odkalovac nebudes potrebovat (skor noznice, pinzetu a sietku na rybky na vyberanie odstrihnutych listov..)
Este k drevku: vyzera fajn, mne sa pacia take tie jemne a dlhe vetvicky, pripadne aj ked idu mimo/von z akva...
K stoliku len pripominam, ze ak ho chces nejako natret alebo nieco s nim urobit aby ti nejako ladit do interieru (prebrusenie, farba, tapeta a pod.), tak to urob este teraz, resp. najlepsie ked predas tu nadrz...az bude vsetko hotovo tak s tym bude, logicky, problem...(to len aby si sa neunahlil a urobil si taketo veci teraz ked mas na to cas a moznosti...). Neviem ako vyzera stojan vo vnutry ale treba dat pozor aby tam boli otvory na hadice pre ext.filter...Skus nafotit este to vnutro...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 02 Sep 2010 13:48 pm

Diery su tam na oboch stranach, to by nemalo robit problem, pre istotu prikladam aj foto. Dizajn nejak tu v podnajme neriesim, kedze cely byt je v povodnom stave, v izbe su otrasne tapety, dve rozne farby nabytku, stare okna atd. Cele to beriem ako prvy pokus v akvaristike, na ktorom sa chcem hlavne vela naucit a ziskat prax. Ked uz raz budem vo svojom, celkovy vyzor bude uplne ina priorita. Teraz ma bude zaujimat iba dizajn za sklom.

Dnes som objednal strk, nasiel som ho iba v jednom obchode
http://www.akvashop.sk/Strk-25kg-p-6681 ... ath=477_75

Problem je, ze je to v BA, postovne je podla prevadzkovatela 7 eur za jeden balik, cize 35 EUR, preto som sa s nim dohodol na osobnom odbere, cestu mam niekedy buduci tyzden.

Taktiez som odoslal platbu do miga.cz, tam moze nastat problem s poplatkami banke, kedze pre platby do EU/EHP je povinny kod SHA (kazdy svojej banke). Mne stiahla banka 10 eur, kedze to bolo v CZK, otazka je, kolko to bude na strane predajcu a ako na to bude reagovat.

Este ma napada jedna vec, resp. scenar: Co ak sa filter pokazi? Do Nemecka ho isto posielat nebudem, budem musiet najst nejaku opravu tu, tiez to asi nebude na pockanie a kedze filter je pre chod akvaria esencialny, vodny svet asi taku poruchu neprezije. Ako sa riesia take krizove situacie? Napada ma kupit dva filtre a jednu napln, a v pripade poruchy len prehodit kosiky.
Prílohy
skrinka.jpg
skrinka
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod trinitysk » 02 Sep 2010 14:55 pm

ja som nasiel hagen napr. aj tu a este aj za trochu menej: http://www..akvariumonline.sk/category.p ... acturer=16 (inak ceny co tam v tejto int. predajni su na slovenske pomery dobre, je to niekde v Bytči, najdi si pripadne v kontaktoch).Neviem odkial si a co mas teda pripadne blizsie...
K platbe - ak robis prevod je to tak ako pises (bohuzial miga specialne u SR chce peniaze vopred na ucet), ale ak platis kartou na nete (pripadne jej obdoba PayPal) tak je to podobne ako ked platis s nou (teda non cash prevod cez POS terminal v restauracii ci normalnom obchode a pod.) mimo EUR krajiny napr. v GB...t.j. poplatok je zaratany vo vymennom kurze (napr. GB/EUR). a to nie su ziadne poplatky typu 10 EUR a pod. Ak platis kartou v ramci EUR krajin tak je to to iste ako keby si s nou platil u seba v obchode v potravinach (europska komisie pred nedavnom zakazala extra spoplatnovat taketo platby, v minulosti sa to ale dialo...)
Preto je lepsie hladat vzdy int. obchod so secure zabezpecenim a moznostou platenia kartou (debetnou ci kreditnou alebo PayPal). Uz je ich na nete dost. Vyhnes sa problemu prevodov, administracie zi uz v internet bankingu alebo pri papierovom prevodaku (no a vyhybas sa aj poplatkom). Preto som ti aj pisal, aby si si pozrel konkretne vsetky tie obchody a podmienky ake su aby ti to co najviac vyhovovalo, to si musis (a to iste uznas) zmanagovat sam.
Tie diery v skrinke su prilis male a zdaju sa mi aj prilis nizko, az budes mat filter doma tak uvidis sam...tipujem ale, ze ich bude treba zvacsit v smere nahor k zakladnej doske.
Eheim..je jedno kde si to kupis, podobne ako je jedno kde si kupis bmw (teda nechcem to prirovnavat..:-) Autorizovany servis tipujem, ze niekde v SR je (http://www.akvaprodukt.sk/ predava v SR, nieco by mal o tom vediet, skus mu pripadne napisat a mozno je aj tu niekde na fore uvedene). V kazdom pripade nie je toho naozaj vela co sa moze pokazit. V principe ide o tesnenia (doporucujem kazdych cca 6M jemne navazelinovat) a rotor s keramickou oskou (doporucujem mat v zalohe). Ostatne veci ako ked sa nieco odlomi a pod. samozrejme ani nespadaju do garancie (tie prve dve su 3 roky ak si spravne pamatam). Spalenie motora som u Eheim este nikdy nikde nepocul...Nahradne diely sa daju dokupit pre kazdy prislusny diel filtra (kazda ma svoje jedinecne cislo, da sa to najst na ich strankach a podla neho objednat). Nie je na zavadu mat filter nahradny (teraz by som u teba ale neriesil) aj ked dobre akva vydrzi par dni aj bez neho...ide o to ake to bude akva...
Esencialne su hlavne rastliny a spravne udrziavanie akva (hlavne pravidelne vymeny vody)...filter tomu celemu "len" dopomaha a doplna to..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 02 Sep 2010 15:38 pm

Mas pravdu, kartou je to najjednoduchsie a aj najrychlejsie, no nie vzdy to predajca podporuje. Z prevodov je najlepsia alternativa SEPA, kde je maximalny poplatok 0.15 EUR, no pri krajinach ako CR, ktore maju este vlastnu menu to ostava komplikaciou. Prevod sa da uskutocnit iba v EUR a co som pozeral cennik Reifeisen Bank (Miga ma ucet u nich) tak tiez za dosle platby SEPA uctuju 220 Kc)... No ale to uz je OT

Zadna stena je z tenkej preglejky, cize zvacsit otvory podla potreby nebude problem.

Ten strk, co pises som videl, ten je vsak zrnitosti 1-2 mm, ten co som objednal je 2-5 mm pod domnienkou, ze taka zrnitost bude lepsia, no asi nie. Mozem teda tu dnesnu objednavku zrusit a vziat tamten. Trasu Ba - KE absolvujem cca raz za mesiac, najblizsie pojdem niekedy buduci tyzden, tak by som mohol ist spat do KE severnou cestou a z D1 zajst do Bytce. Tiez sa mi ten ich obchod celkovo pozdava, maju to pekne spravene a ceny su az na niektore veci dost dobre
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod astro » 02 Sep 2010 15:45 pm

Holubar - zájdi do hornbachu a pozri si substráty, štrky majú rôznych zrnitostí
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod Holubar » 02 Sep 2010 15:51 pm

Bol som v kosickom. Mali tam vela farbenych, potom nejake drte alebo kremicite piesky.
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Zariadenie pre 300 L akvarium - detailne

Odoslaťod trinitysk » 02 Sep 2010 16:02 pm

Hagen urcite nema zrnitost 2-5mm, bud je to nieco ine, alebo maju k tomu zly popis, tazko povedat...Hagen su tie 1-2mm a je vyborny. Samozrejme ak najdes nieco ine, obdobnej zrnitosti, inertne a v rozumnej farbe, nie je dovod to nekupit...Ja som doporucil Hagen lebo je cenovo prijatelny a aj naozaj dobry...U nas v Hornbachu nemaju kvalitny strk, vsetko je to bud velke, alebo farebne a ked je to aj o.k., tak to nakoniec sumi...neviem ale ako je na tom Hornbach v SR, mozno je na tom lepsie.
OT: Ked som naposledy predaval nejake rastliny do Vivaria (cca 3 tyzdne dozadu) tak sa p.Kucerovi tak velmi zapacil, ze ho hned dal objednat...a za tu cenu je to naozaj vyborna kupa.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.