Riasy-ryby



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Peter » 09 Apr 2004 02:53 am

Duri dakujem za velmi dobry clanok. Prvy rozdiel, ktory som si hned vsimol na tych kreslenych obrazkoch je pokracovanie cierneho pasika na SAE az na chvostovu plutvu, kym u tej druhej vlastne pasik nepokracuje, konci na tele. Bohuzial na realnych fotkach sa mi zda, ze ten pasik pokracuje. Znova som sa utvrdil, ze mam doma znova nejaku falosnicu, uz len tie fuziky musim zratat, ale pockam kym bude svetlo.... :) Aj na tych kresbach SAE vlastne nemy tmavy pasik na chrbte... lenze na niektorych Photo ma na Fishbase ho ma... (trosku to myli)... fuzy budu asi najistejsie... Este raz dikes
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Reklama

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Ceco » 09 Apr 2004 15:59 pm

To pokracovanie cierneho pasu cez chvostovu plutvu je diskutabilne. Moje ho napriklad maju, ale urcite mam SAE, aspon podla ostatnych rozlisovacich znakov.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod nino_q » 09 Apr 2004 17:01 pm

ceco ved on pise ze SAE ho maju, aspon ja som to tak pochopil...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Peter » 09 Apr 2004 19:38 pm

nino_q napísal:ceco ved on pise ze SAE ho maju, aspon ja som to tak pochopil...


Presne tak. Ta moja rybka ma evidentne 4 fuziky, nie je SAE :( ... nuz myslel som si...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Ceco » 09 Apr 2004 23:17 pm

nino_q napísal:ceco ved on pise ze SAE ho maju, aspon ja som to tak pochopil...

Aha. Fakt. V tej rychlosti mi to uslo. Hlavne, ze uz som v obraze, ked som si to precital este raz. Thanx.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod salik » 10 Apr 2004 09:16 am

Peter napísal:...Presne tak. Ta moja rybka ma evidentne 4 fuziky, nie je SAE :( ... nuz myslel som si...


pred kupou si to treba nastudovat, nieco sme preberali aj u nas :idea:
požierače rias-
www.akva.sk/viewtopic.php?t=329
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Peter » 10 Apr 2004 20:46 pm

Velka pravda. Lenze ja som tam bol kupovat nieco ine, a mali posledny ks. Tvrdili, ze je to SAE. Nebol som si isty, ale kedze islo len o jeden ks, tak som ju kupil.... U nas totiz predavaci dlho nevedeli co to SAE vobec je (raz mi nukali ako SAE otocinkla, nuz a zase to poplietli... zase na druhej strane ocenujem, ze sa snazia). Ja by som do 240l akva potreboval ovela viac ks. Sag je to tiez bozi tvor, takze sa nic nedeje, ja sa o nu postaram, ako o vsetky dalsie, len som sa utvrdil, ze to SAE nie je...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod yansen » 10 Apr 2004 22:44 pm

odporucam zlteho slimaka, myslim, ze sa vola Ampularia
genialne zlikviduje ciernu stetinkovitu riasu na 100%
Obrázok používateľa
yansen
 
Príspevky: 25
Obrázky: 2
Založený: 23 Dec 2003 21:34 pm
Bydlisko: obec

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Stuka » 10 Apr 2004 23:14 pm

ohladne tych slimakov v stvrtok ked som si kupil 2 nove mrenky tak v tom akvariu som videl ze boli aj take male ciernohnede slimaky a co to nevidim dneska som uz chytil 3troch z nicoho nic sa objavuju v akvariu...je mozne ze niaky zarodok toho slimaka bol prichyteny na tych rybkach co som kupil a tu sa vyliahli? Obavam sa invazie keby to aspon bol riasozravi druh :oops: ked chytim dalsieho tak ho odfotim teraz som tie dva hladal v smietaku ale bez uspechu :roll:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod nino_q » 10 Apr 2004 23:27 pm

yansen napísal:odporucam zlteho slimaka, myslim, ze sa vola Ampularia
genialne zlikviduje ciernu stetinkovitu riasu na 100%

no neviem, dovolim si pochybovat :-?
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod duri » 11 Apr 2004 02:09 am

yansen napísal:odporucam zlteho slimaka, myslim, ze sa vola Ampularia
genialne zlikviduje ciernu stetinkovitu riasu na 100%

O tom som teda este nepocul, a moja ampularia celkom urcite ciernu stetinkovu riasu nezrala, mozno preto, ze nebola zlta :D . Ale vazne, mas nejaky zdroj, ktory to tvrdi? Pokial ja viem, tak ciernu stetinkovu riasu zerie LEN pravy SAE, aj to len ked je vyhladovany (tie moje zeru ciernu stetinkovu az ako poslednu moznost). Slimaky zeru zelene riasy, najma tie slizke makke povlaky.

Stuka: Tie slimaky prisli skor s rastlinami, vyvoj ich vajicok nejaky cas trval, tak si si to nevsimol. Zatial vyckaj a skus ukazat, co su to zac.
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Rori » 11 Apr 2004 11:08 am

yansen napísal:odporucam zlteho slimaka, myslim, ze sa vola Ampularia
genialne zlikviduje ciernu stetinkovitu riasu na 100%


Ako uz niekolko ludi predo mno - moja skusenost je, ze moje Ampullarie ciernu stetinkovu riasu nelikviduju (mam ich cca 100 malych a 3 velke a riasa tam je). Lenze ampullarii je viacej druhov - ja mam Pomacea Bridgesii co je najrozsirenejsie (mozu byt zlte, hnede, cierne, pasikave ...) takze ak vies blizsie specifikovat tak mozna - ale skor pochybujem.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod skala » 13 Apr 2004 08:18 am

Existujú aj biologické prostriedky proti riasam - slimáky, ryby: živorodky, najmä Poecilia shenops, Xiphophorus helleri; Gyrinocheilus aymonieri, Crossocheilus siamensis, Otocinclus, Epalzeorhynchus, Labeo, Helostoma temmincki, Ancistrus atď; krevety: najmä Caridina japonica, slimáky: najmä Pomacea bridgesi. Treba prihliadať na to, že pre niektoré tieto organizmy je riasa prirodzenou potravou, ale častokrát ak majú dostatok inej potravy, dávajú prednosť práve jej. Čiernu riasu žerie spoľahlivo len prísavka thajská - Gyrinocheilus aymonieri a krevetka Caridina japonica. V prírode mikroskopické riasy konzumujú malé kôrovce, takže ak je schodná cesta použiť cyklopa, vírnika na zlikvidovanie zákalu z rias, tak snáď neexistuje lepšia voľba.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod duri » 13 Apr 2004 15:14 pm

skala napísal:Čiernu riasu žerie spoľahlivo len prísavka thajská - Gyrinocheilus aymonieri...

Mas na mysli ciernu stetinkovu riasu? Tak to pochybujem, skus napisat viac. Mlada prisavka thajska je mimoriadne vykonna rybka, ale zeby zrala ciernu stetinkovu riasu, o tom som ani nikde necital, ani som to nezazil (aj ked moja prisavka thajska nebola zlta, mozno preto :) ).
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod skala » 13 Apr 2004 16:04 pm

Cierna riasa sa vyznacuje chromatickou adaptaciou, tam asi bude pes zakopany. Prisavka thajska asi veru nie :(

Červené riasy. Medzi červené riasy (Rhodophyta) patrí štetičková riasa, ktorá je takmer vždy nevítaným hosťom. Často je nazývaná aj ako čierna riasa. Vyznačuje sa chromatickou adaptáciou - svoje fotosyntetické pigmenty (sfarbenie) mení vzhľadom na momentálne svetelné podmienky. Do nádrže obyčajne infiltruje prinesenými rastlinami, vodou z inej nádrže, slimákmi, alebo aj rybami. K prenosu riasy vodou z inej nádrže by som chcel spomenúť, že k nemu môže dôjsť z hľadiska akvaristu veľmi nevinne - riasu prenesie nevdojak, nemusí ju vidieť - na to, aby došlo k úspešnej introdukcii postačia zárodky, spóry tejto riasy. V prípade ak tieto zárodky dostanú príležitosť, prejavia svoju životaschopnosť. Živnou pôdou sú pre ne najmä staršie listy rastlín. Taxonomicky ide o viaceré druhy napr. Audouinella, Compsopogon, Batrachospermum moniliforme, Lemanea, ktoré akvaristi poznajú pod pojmom štetičková riasa. Skúsenosti akvaristov s ňou sú rôzne. Všeobecne môžem povedať, že sa jej darí pri prebytku živín. Napr. v letnom období sa často vyskytuje veľmi hojne, kdežto cez zimu, od septembra začne postupne miznúť v akváriu. Množstvo živín teda ovplyvňuje množstvo denného svetla, na to nemožno zabúdať. Tento prebytok môže tkvieť aj v príliš bohatom dne. Táto riasa je obyčajne čierna, jej farba môže byť však aj tmavomodrá, tmavozelená. Prichytáva sa prakticky na všetko, na rastliny, na substrát, na schránky slimákov, na sklo akvária, narúša lep na okrajoch stien apod. Drží veľmi pevne, mechanicky ju likvidovať z povrchu rastlín je veľmi problematické, pretože veľmi pevne drží - obyčajne pri takomto pokuse odtrhneme aj kus z rastliny. Z vlastnej skúsenosti viem, že je ťažké odstrániť ju aj cirokovou kefou z tvrdého kameňa.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Peter » 13 Apr 2004 17:27 pm

Pochopil som to teda tak, ze prisavka thajska zerie ciernu riasu. Spravny nazov stetinkovej riasy by mal byt cervena stetinkova riasa, a tu uz prisavka nezerie. Lebo moja prisavka thajska na nu kasle z vrchola.....
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod skala » 14 Apr 2004 10:03 am

no neviem, akosi mam pocit, ze ludia maju zmatok v rybach. Ci ide o Gyrinocheilus aymonieri, alebo o Crossocheilus siamensis.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Stuka » 14 Apr 2004 11:10 am

heh keby len v rybach :? ja mam zmetok vo vsetkom
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Kryt » 15 Apr 2004 23:20 pm

prosim pomozte mi rozlustit tuto rybku :o ,
v akvachove mi nevedeli povedat co je to za rybka
tak sa pytam tu. :D

Obrázok

dik
Obrázok používateľa
Kryt
 
Príspevky: 82
Obrázky: 10
Založený: 31 Mar 2004 20:02 pm
Bydlisko: Vranov

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Stuka » 16 Apr 2004 01:17 am

ja mam taku istu teda dve a kupene pod menom Mrenka Thajska. Inak moja oblubena :roll:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod skala » 16 Apr 2004 07:24 am

Crossocheilus siamensis
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Ceco » 16 Apr 2004 08:04 am

... alias SAE, mrenka siamska
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod nino_q » 16 Apr 2004 08:29 am

to napadlo aj mna ako prve, ale cierny pasik sa jej netaha az na chvost, takze nie som si 100% isty... :?:
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Riasy-ryby

Odoslaťod Kryt » 16 Apr 2004 08:30 am

nino_q napísal:to napadlo aj mna ako prve, ale cierny pasik sa jej netaha az na chvost, takze nie som si 100% isty... :?:


a co ine by to mohlo byt?
Obrázok používateľa
Kryt
 
Príspevky: 82
Obrázky: 10
Založený: 31 Mar 2004 20:02 pm
Bydlisko: Vranov

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.