Čierny povlak na rastlinách



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 03 Máj 2010 21:51 pm

Ja osobne s kolisanim pH nemam dobru skusenost, robil som to obdobne svojho casu ako ty, len som nezapinal cerpadlo, ale len som vypol CO2. Dokonca aj kolisanie hodnot pH som mal podobne ako ty. Rastliny zacali stradat pricom nic na hnojeni som nemenil, nemenil teplotu vody, hodnoty vody, nemenil rastliny, proste nic...a zacala sa objavovat riasa a spomalil sa mi rast. Kupil som sondu a pH zafixoval na prislusnom Kh, to mam stabilne 4-5 podla namiesania vod. vody s RO. Asi po tyzdni bolo vsetko o.k. a odvtedy nemam problem....a znovu som na hnojeni nic nemenil. Na faune som si nevsimol ziaden negativny vplyv CO2 fixaciou pH, na rastlinach ale ano (aby som bol konkretny tak eusteralis, L.aromatica a didiplis...). Hlavne si neprehod na spinacich hodinach tie casy medzi zapinanim CO2 a svetlom, to uz by bol zrejme problem..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod pha » 03 Máj 2010 22:17 pm

Takze kolisanie neriesi ,,Barbar,, problem? Mal som oba sposoby a nic zle sa nedialo, to je fakt aj podla mna.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 03 Máj 2010 22:26 pm

Ještě jsem zapoměl napsat že KH mám někde od 4-6°
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod pha » 03 Máj 2010 22:30 pm

smik: a celkovu tvrdost neriesis?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 03 Máj 2010 22:32 pm

pha napísal:smik: a celkovu tvrdost neriesis?

No ani ne, ale vím jaké parametry má moje vstupní voda. Když naředím mou vodu tak abych měl KH někde na 4 tak GH mám někde na 7°
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod pha » 03 Máj 2010 22:35 pm

aj mne to tak vychadza, sranda. DIK
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod StanleyPWL » 03 Máj 2010 23:05 pm

BarbarOSA napísal:Ak tu niekoho obtazujem SORRY..
Chcem len vyriesit svoje problemy s akva ktore mam..


zle si ma pochopil ... mne slo len cisto o to, ci proste toho nerobis prilis vela naraz a prilis unahlene, cim mozes robit chyby, ktore ani robit nechces ... nie ze tu niekoho obtazujes alebo tak ...

proste klud, chladnu hlavu, zbytocne sa neponahlaj a k akvarku pristupuj s laskou ;)
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 03 Máj 2010 23:16 pm

StanleyPWL napísal:
BarbarOSA napísal:Ak tu niekoho obtazujem SORRY..
Chcem len vyriesit svoje problemy s akva ktore mam..


zle si ma pochopil ... mne slo len cisto o to, ci proste toho nerobis prilis vela naraz a prilis unahlene, cim mozes robit chyby, ktore ani robit nechces ... nie ze tu niekoho obtazujes alebo tak ...

proste klud, chladnu hlavu, zbytocne sa neponahlaj a k akvarku pristupuj s laskou ;)



No tolko lasky asi ziadne akva nedostalo ako moje, lebo komu sa dari, ten je rad a tesi sa, komu sa nedari pacne s tym a hotovo..
Ja som myslel ze to myslis tak ze tu kazdeho ziadam o nieco a bud nic nerobim, alebo tu len vypisujem..
Pisem moje realne veci ktore sa deju a chcem ich vyriesit, ked sa to podari mne bude to rada pre dalsich aspon dufam, takze dufam este raz nikoho nezatazujem..
Jasne ze robim napravy, len nechapem viacerim vasim veciam co ste tu poloprofesionali a nie ja uplny zaciatocnik..
Preto potrebujem niektore veci poriadne rozkecat, lebo neviem co vlastne chcete, alebo zase doladit nieco co som si vsimol a nezda sa mi, alebo naopak paci..
Ked bude vsetko OK, napisem sem stav co som vsetko robil a co mi pomohlo a naopak co ma dostalo vlastne akva do este vacsieho bordelu..
Teraz sa posnazim dostat pod kontrolu to cernanie listov, uvidime ako sa zadari..
Ked napriklad s hnojenim pisete ze ked nieco prezeniem nabehne riasa, ale ako som s nou zabojoval neviem myslim si skusal som pridavat PMDD az na davky nadstandardu mojho akva a nic sa nedialo..Riasa proste nic comu som velmi rad..
A rastliny vsetky sa maju ok,tie co odisli hned na zaciatku uz nezhanam,. ktorym sa aspon ako tak dari som rad ze ich mam :-D
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 04 Máj 2010 08:07 am

Smik mam uplne rovnaku vodu ako ty. K tomu kolisaniu si myslim ze som mal ten problem ze sa mi svetlo rano zapinalo spolu s Co2 a UT som maval vtedy niekde okolo 2-3...cize na zaciatku dna mali rastliny urcite deficit CO2 a spravna koncentracia nastala az po nejakych 3-4 hodinach....Pamatam si aj ked to bolo uz velmi davno ze nastup rias a celkova zmena k horsiemu prebiehala velmi pomaly..urcite pomalsie ako ked sa napr. prehnoji...Pri mojom svetle a hnojeni co mam teraz ak prestanem s CO2 tak nastupuje riasa do 3-4 dni....vyskusane ked mi dosla bomba....Takze pre mna je zaklad hlavne nizke UT a stabilne pH k tomu = dostatok CO2 po cely cas asimilacie. Az je toto zabezpecene tak odporucam sa vyraznejsie "hrat" s hnojenim...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 04 Máj 2010 11:23 am

To Trinitysk: V podstatě souhlasím. Podle mých zkušeností se slabším osvětlením (0,5W/L) a perfektním CO2 i když naleju hnojivo, řekněme nad rámec spotřeby rostlin tak se nic neděje (co se týká řas). Chraň bůh pokud mám mizerné CO2 to je pak kalamita. Proto považuju CO2 za klíčové.
Tak jak píšeš. Snažím se aby CO2 na hodnotě 30-40 mg/l bylo v době zapnutí osvětlení. Proto začínám pouštět COčko tak 5 hodin před spuštěním světel
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 04 Máj 2010 13:51 pm

to smik: k cirkulacii CO2...ja som s tym mal naozaj problem ked som mal len jeden filter. Dokupil som druhy externy filter (nechcel som uz ziadnu techniku do nadrze...), zvysila sa mi cirkulacia (aj ked hladina sa vobec nehybe) a bolo po probleme. Poradil mi to znamy, jeden rastlinkar z nemecka. Filtre su v zadnych rohoch nadrze. Kedze som stary maximalista tak som skusil cez oba filtre distribuovat CO2 (ze to este vylepsim), len na skusku co to urobi. Velku zmenu som nezbadal resp ziadnu takze mam teraz klasicky flipper od dennerle v nadzi za rastlinami a staci to...ked by som ale zobral ten jeden filter tak mam problem...Inak to prudenie samo o sebe je dobre nielen kvoli Co-cku ale aj kvoli distribucii zivin ako takych...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod smik » 04 Máj 2010 15:24 pm

To trinytisk: Souhlasím. Mám akvárko dlouhé 180cm (500 L) používám dva filtry Eheim jeden 1000L/hod, druhý 1300 L/hod. Výstupy mám Lilly Pipe každou v jiném rohu a k tomu čerpadlo Koralia 2 o výkonu 2300 L/hod. Distribuci CO2 mám přes 2 keramické difuzory Rhinox 5000 a budu to zlepšovat. Mám ještě externí reaktor Aquamedic 1000, ale s tím jsem nebyl moc spokojený, protože hodně brzdil průtok filtru. Teď mi jeden anglán poradil ať z něho vydělám náplň (biokuličky) a že funguje dobře tak to budu zkoušet. Ještě jsem si objednal tři inline difuzory na výstup z filtru ty Lilliny co mám tlačí vodu spíš ke dnu tak by to mohlo taky fungovat.
Jinak když dodávám CO2 tak se mi hladina taky nehýbe. Až večer to CO2 vytěsním další čerpací hlavou.

Mimochodem pěkné akvárko přesně podle mého gusta :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 04 Máj 2010 16:33 pm

Vidim ze postihnuty sme minimalne dvaja...dobre vediet ze to nie je diagnoza..:-) Pozeral som videa M. Evansa a tie cerpadla ma naozaj zaujali...jediny problem je, ze by som to nerad videl v akva..a ked to skryjem za rastliny tak to neplni svoju fukciu, to je jedina vec co mi vadi, inak ten mierny pohyb rastlin v prude vody mi prijde dost sexy...Uvidime. Napisem ti SS kvoli tym Lilli pipes, ja to akurat riesim...a vdaka za pochvalu...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod StanleyPWL » 07 Máj 2010 07:54 am

http://picasaweb.google.sk/ucekaj/UntitledAlbum#5366180433063699906
http://picasaweb.google.sk/ucekaj/Akvar ... 3686645794


tak taketo povlaky z rastli jednoznacne vie dat dole ancistrus, takze to predsalen je nejaka forma riasy (asi rosivky) ...

mne to dali z echinacov a anubisov ancistrusy v pohode dole (mam nejake v "uschove" docasne) a hadajte co sa podtym objavilo ... biela tvrda "krusta" (biogenne odvapnenie) ... ja nepouzivam CO2, takze si z toho tazku hlavu nerobim ...

inak SAE to nesu schopne "oskrabat" dole, tie u mna byvaju uz nejaky ten rok a teda pozeru rozne riasy (aj sinice sa mi vidi) ale toto dole proste nedaju ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 07 Máj 2010 08:40 am

A kolko mas prisavnikov??
Ja mam v mojom 200L 3 kusky, sice niesu najvacsi, maju asi po 5cm..
Ale ked im nedam uhorku, tak sa z korena ani nepohnu..
Tento povlak asi som nespominal mi dokaze odstranit slimak neritina, tie sa prehanaju kadetade, su aktivnejsi, ako prisavniky,,
Ale len v zaciatkoch, uz ked je list viac ako polovia cierny uz to nedam dole ani ja nechtom..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod StanleyPWL » 07 Máj 2010 09:28 am

mam 3 v 100L akva ... nemam tam ziadny koren (ziadne drevo) tak sa prehanaju kade tade ... uz su trosku vacsi (tak do 10cm) ... ja im uhorku nedam dokial neuvidim prvy ohlodany list echinaca :D
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod StanleyPWL » 07 Máj 2010 09:31 am

inak ze spominas neritiny, tebe sa neritiny odvazili vyskrabat sa na nejaku rastlinu? u mna cisto iba po tvrdych povrchoch chodia, akoby si boli vedome svojej vacsej hmotnosti a nechceli spadnu z rastli ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 07 Máj 2010 09:40 am

ja im supnem uhorku sem tam a hned sa nanu vrhnu, cize tipujem ze toho nie je tak vela pre nich v akva..
neritiny zozaciatku akoby tiez ine nepoznali len koren, nic ine, nevidel som ich zliezt odtial..
teraz zase koren nejako opustili, asi je uz ,,cisty" pre ne a snoria po skalach, skle a aj rastlinach, kludne aj po stonkach sa splhaju na listy a tak..
tie jedine som videl ze tie skvrny ale v pociatocnom stadiu dokazu dat dole, ale ked sa to rozvinie uz im to nejde :-(
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Gogi » 07 Máj 2010 16:48 pm

StanleyPWL napísal:inak ze spominas neritiny, tebe sa neritiny odvazili vyskrabat sa na nejaku rastlinu? u mna cisto iba po tvrdych povrchoch chodia, akoby si boli vedome svojej vacsej hmotnosti a nechceli spadnu z rastli ...
napodobne, kamene a sklo ocistili tak ze sa mi to az nepaci, ale na rastlinku doposial nevyliezli
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod bito » 17 Okt 2010 13:07 pm

BoSA napísal:Úvodom musím povedať že som mal kedisy nádherné akvárium, ktoré som tu aj publikoval http://www.akva.sk/moje-300-l-akvarium-t7941.html. Posledný polrok ale postupne mi odumierajú rastliny. Mal som nádherný koberec z HC dnes je preč, ostali mi zopár stoniek a onedlho asi aj tie vyhodím. Na starších listoch všetkých rastlín sa tvorí zvláštny čierny povlak, ktorý sa dá prstami odstrániť, ale postupne obklopí všetky listy rastlín. Rastliny prestali rásť. Svietim 6 trubicami T5 10-12 hodín denne. Denne prilievam 10 ml PMDD a aj dusičnany aj CO2. NO3 mám okolo 10mg a zdá sa mi to málo. Ďalší problém je s teplotou vody. Teraz ju mám okolo 30 stupňov. Posledný týždeň sa mi začali tvoriť aj modré riasy - mám pocit že moje rastlinné akvárium sa rúti do záhuby. Prikladám zopár fotiek o rastliách s tým čiernym povlakom.

cau este mas problem s tou ciernou riasov?mal som to aj ja .predavac mi poradil ze mam kupit prisavku thajsku a musim priznat ze to zabralo riasa sa postupne redukovala az zmizla.snad by ti to pomohlo
Obrázok používateľa
bito
 
Príspevky: 77
Založený: 30 Okt 2009 12:15 pm
Bydlisko: šenkvice

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod candino » 22 Nov 2010 11:14 am

ja mám tiež tento povlak a to už dlhšiu dobu, voda UT/18, CT/13, pridávam 8 ml pmdd denne, v externom filtry rašelina, CO2 z bomby, aqua 240 l, osv. 4 x 30W....rozmýšľam o reverznej osmoze....

Obrázok
Obrázok používateľa
candino
 
Príspevky: 343
Obrázky: 42
Založený: 09 Dec 2008 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Hubik » 10 Dec 2010 00:05 am

aj ja mam problem s ciernym povlakom, hlavne na anubiasy na starsich listoch, nove co rastu tak nemaju, ale po takych 2-3 tozdnoch sa aj tam zacne robit, je taky tvrdy a z tych listov to vobec nejde oskrabat nicim,

mam aj prisoavnika, ale ten je furt iba na koreni alebo na kameni, alebo na skle pricucnuty.
mam aj 4 SAE, ale tym sa do cistenia nejako nechce, mam taky dojem ze by to mohlo byt tym ze sa asi najedia ked dostavaju krmivo ostatne rybky, potreboval by som ich nejako vyhladovat ale neviem ako to mam spravit ked nechcem aj ostatne rybky ukratit o jedlo, alebo neviete mi nejako pomoct co stym?

prikladam aj foto listu (tento je na tom najhorsie, povlak je najvacsi)
Prílohy
IMG_0441.jpg
Hubik
 
Príspevky: 59
Obrázky: 2
Založený: 10 Máj 2010 20:07 pm
Bydlisko: Bratitslava - Dubravka

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod akvarko166 » 04 Dec 2017 22:59 pm

Caute, ja mam presne takyto problem, tak sa chcem apytat ci uz niekto prisiel na to cim to je sposobene?
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod urgy » 04 Dec 2017 23:39 pm

Chalani, vygooglite si biogénne odvápnenie, resp. aspoň na poslednej foto je to ono..
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.