Založenie nového akvária 80x35x40



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod tritrek » 04 Jan 2011 17:35 pm

Zdravím,
plánujem založiť akvárium 80x35x40, bude to moje prvé akvárko a rád by som to neskazil hneď na začiatku :roll:
Prečítal som všetky súvysiace články na rybycky.net aj na tu, ale stále mám pár otázok:

1. Dám piesok, na to jemný štrk (0.3-0.5), napustím akvárium do 1/4, dám rastliny, kamene a dekor, napustím do 3/4, dám filter, ohrievač, teplomer, napustím doplna, dám kryt so svetlom. Nalejem to zlepšovadlo vody z vodovodu a ten druhý sajrajt na vytvorenie mikroflóry. Nechám to takto fungovať týždeň. Dám tam ryby. Mohlo by to takto fungovať?

2. Je treba si premiť a prevariť piesok a štrk, čo si kúpim v akvashopoch? Ak prevariť, koľko?

3. Čítal som už všeličo o hnojení rastlín, viacerí písali, že im z toho vykapali rastliny... mám ich teda nechať tak, aby rástli z toho, čo si nájdu?

4. Vybral som si asi takúto zostavu:
10x Paracheirodon innesi (resp. iné neónky)
3-4x Botia macracanthus
3-4x "Black Molly"
3-4x nejakých robotníkov na dno (sumčeky alebo pancierničky) alebo prísavníkov

Ďakujem!!!
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Reklama

Re: Založenie nového akvária

Odoslaťod kubko82 » 04 Jan 2011 17:59 pm

mas pocit ze o zakladani akva je tu malo tem?V prvom rade citaj a potom sa pytaj na veci ktore nenajdes alebo ti niesu jasne.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Založenie nového akvária

Odoslaťod tritrek » 04 Jan 2011 19:38 pm

Vlastne som mal pocit, že toto je fórum... prečítal som čo sa mi zdalo byť o tomto, a mal som tie otázky, ktoré som napísal... keď si už prečítal, čo som písal, stačilo by napr. áno, áno, nie, áno... :wink:
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Založenie nového akvária

Odoslaťod noiseless » 04 Jan 2011 19:43 pm

nekydaj tam žiadne vodičky, radšej nechaj akvárium zabehnúť tri týždne a ryby si tam daj potom ...

ako môžu od hnojenia umierať rastlinky ? to som ešte nezažil ...

inak čítaj čítaj čítaj, len to je cesta k úspechu ...
akvaristika ťa musí baviť .. ja keď som zakladal prvé akvárium, týždeň som nespal .. stále som rozmýšľal čo a ako, sedel nad knižkami a väčšinou nad internetom a čítal a čítal a čítal a stále čítam, stále som mal v hlave návrh čo kde umiestnim, a bol som celý šťastný z toho ako ma to baví ... (bez toho sa ti nikdy nepodarí akvárium pekné a funkčné) ...
len tak sa dá dosiahnuť úspech a akvárium, ktorému sa bude dariť ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Založenie nového akvária

Odoslaťod tritrek » 04 Jan 2011 19:58 pm

Díky, to je odpoveď, na ktorú som čakal :wink:

Ináč už asi mesiac nič iné nerobím, len čítam (asi 4-5 fór, články, weby....) :lol: Furt rozmýšlam, kombinujem... ja som skôr ten prípravný typ, že chcem vedieť pomerne veľa a potom to odskúšať. Nerád by som makal a šteloval a potom že celé zlé a všetko by vykapalo. Skôr čítam, pýtam sa, potom sa dočítam niečo úplne iné, zase sa spýtam... je to otravné a banálne pre tých, ktorím už to ide, no ale každý raz začínal :roll:
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Založenie nového akvária

Odoslaťod noiseless » 04 Jan 2011 20:09 pm

odporúčam ešte prečítať dve témy (o mojom akváriu) - je to síce menšie akvárium, ale predsa len informácie sa z toho vyčítať dajú, ako som začínal ja, sú tam celkom zaujímavé informácie čo sa týká hnojenia, štrku atď ...

najskôr táto ... (spravil som tam mnoho chýb, na ktoré som bol upozornený, teda dá sa z toho poučiť)
post158484.html?hilit=noiseless#p158484

a druhá, tu už trochu zložitejšie veci ako je hnojenie pomocou PMDD či CO2
post171660.html?hilit=noiseless#p171660

potom treba čítať aj iné témy ohľadom zakladania akvária tuto na fóre, treba použiť
search.php

a taktiež časopis akvárium, niektoré témy sú tam zaujímavé, ja som postupoval tak, že som išiel od prvého čísla a výdy som prečítal to čo ma zaujímalo ...
http://issuu.com/salik

tak teda držím palce :)
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Založenie nového akvária

Odoslaťod Giftzahn » 05 Jan 2011 08:34 am

tritrek napísal:Díky, to je odpoveď, na ktorú som čakal :wink:

Ináč už asi mesiac nič iné nerobím, len čítam (asi 4-5 fór, články, weby....) :lol: Furt rozmýšlam, kombinujem... ja som skôr ten prípravný typ, že chcem vedieť pomerne veľa a potom to odskúšať. Nerád by som makal a šteloval a potom že celé zlé a všetko by vykapalo. Skôr čítam, pýtam sa, potom sa dočítam niečo úplne iné, zase sa spýtam... je to otravné a banálne pre tých, ktorím už to ide, no ale každý raz začínal :roll:


jj, ked vies citat mas vyhrane ... plus ked rozmyslas a kombinujes jj, tak sa to urcite podari :mrgreen: ... ale zarty bokom ...

pokial nechces makat, stelovat, skusat atd. tak nezakladaj akva, akvaristika je prave o pokusoch, stelovani, pozorovani kym nedospejes ku kyzenemu uspechu ... nie je to exaktna veda ... to co funguje u mna nebude fungovat u teba, cize kludne akva zaloz a vyskusaj ... a ano bude aj kopa neuspechov to je iste a ano aj par rybiek,rastliniek pojde dole "zachodom" kazdy tym presiel, ale len na chybach sa naucis a najrychlejsie na vlastnych .... :wink:

k tvojim otazkam ....
1. na zlepsovadlo vody sa mozes tak akurat ... :mrgreen: zbytocne vyhodene peniaze .... existuje mnozstvo substratov ... pokial niekedy v buducnosti chces panciernickov zvol si jemny substrat, panciernicky sa ti urcite odvdacia ... co sa tyka zabehu akva nie 1 tyzden ale aspon 4 tyzdne, osobne u mna prebieha zabeh akva min. 8 tyzdnov potom idu do akva slimaci atd. .... :wink:

2. nie netreba .... treba ho max. premyt v kybly v studenej vode, kludne mozes pouzit aj teplu .... osobne nic neprevaram a nepreplachujem ....

3. hmm ... a ja som pocul ze ked do nadrze auta nalejes benzin (u dieslaku diesel) tak sa auto pokazi :P ked sa nad svojou otazkou zamyslis najdes istotne riesenie tejto dilemy a rastlinky pekne pohnojis vhodnym hnojivkom :wink:
cize pre zjednodusenie auto=rastlinka , pohonna hmota (diesel, benzin)= svetlo + hnojivo (tekute, pevne napriklad v substrate, co2)

4. hmm ...preco nie ale moj nazor je ze zbytocne akva prerybnujes ...
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod tritrek » 05 Jan 2011 09:16 am

@GiftZahn
:lol: jj, všetko sedí :roll: ... a vďaka za rady!
Takže skrinka+akva príde cca o 2 týždne, takže koncom februára by to už malo vyzerať ceľkom sľubne 8)
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod tritrek » 16 Jan 2011 17:43 pm

Sranda, čítam si, ako žeravý a už som aj premyslel ryby... teda tie neónky tam pôjdu, síce možno len 8, ale som sa presvedčil, že namiesto veľkého farebného svetového gulášu tam dám (resp. sa pokúsim dať) ryby aspoň z jedného kontinentu... a to z J.Ameriky... nejaké tetry, sumčeky, pancierničky...

Zaujímavé je, že iné zdroje uvádzajú iné informácie.... napr. o Botii macracanthus píše rybyčky.net, že veľkosť 15-30cm, aqua-fish.net že 15-20cm a už je o 10cm kratšia, čo je akože dosť veľký rozdiel... plus, aqua-fish.net dodáva, že v menších nádžiach dorastá iba na 10-12cm... je jasné, že do 40-50l akva ju nedám, ale odkiaľ viem, od akej veľkosti nádrže by sa cítila aspoň v pohode, ak už nie ako v grand hotely? :)
Čo sa týka internetu, je pravda, že je tam, čo tam ľudia dajú. Teda môžem si napísať článok o niečom (úplnú blbosť) a ak ju niekto nájde cez Google a prečíta si to, potom si prečíta dakde inde na fórach dačo... a odkiaľ vie, čo platí? Teda, ak sa už trošku dostane do toho, zistí , už aj podľa zákona try-fail.
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod dodofix » 16 Jan 2011 21:38 pm

no jedna vec je, aku velkost ryba dorasta v akva a v prirodzenom prostredi, pritom akva ber ako akva s dobrymi podmienkami ... je v tom vela premennych, ktore maju vplyv na velkost ryby (prostredie, velkost akva, podmienky na vyvoj, genetika, krmenie, ostatne osadenstvo, ... )

navyse velkost nie je vsetko - niektore maju radi priestor na plavanie, niektore sa len tak potuluju po akva a hoci obe mozu byt rovnako velke, vyzaduju rozdielnu velkost nadrze, rozdielnu dlzku alebo vysku nadrze ... skus si urobit nejaky stred, pokial najdes viacero roznych nazorov, idealne je, ked urves cas nejakemu skusenejsiemu co ma zameranie ako planujes (juzna ameika) a poradis sa s nim ... :)

neonky su dobry vyber, mozes sa pozriet po platach skrvrnitych (je kopec farebnych verzii) ... nadrz nie je velka, neprezen to s nimi ... aj keby si sa obmedzil len na rastlinky, neonky, panciernikov (napr. corydoras panda), podla mna budes spokojny ...
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod tritrek » 16 Jan 2011 22:30 pm

Veľkosť: Aha, jasné. Dáva zmysel...

Akvarista Juž.Am.: Už len nájsť toho dotyčného :)

Neonky: Hej, neónky som si vybral, lebo sú pekné, malé a hejno ukáže super :) Pancierničky, no hej, tie pandy sú pekné, aj tie čiarkované formy, lenže oni sú dosť skrývaví... preto som hľadal, resp. hľadám ešte tak 4-5 kusov dačoho do stredných vrstiev... preto som si myslel, že dajaké tetry... čierne, alebo tie machové...
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod dodofix » 16 Jan 2011 22:43 pm

konkretne corydoras panda sa prehana u mna po celom akva, dost casu je dole na dne, ale aj tak ihned vies, ze je ta ryba v akva
(napr. prisavnika furt musim hladat, to je skor predstavitel ryby ktora sa schovava )

pokial sa chces zamerat na juznu ameriku, pozri aj http://www.cichlidportal.sk/, minimalne pre inspiraciu ...
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod tritrek » 16 Jan 2011 23:24 pm

Díky!
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod kathynka » 16 Jan 2011 23:44 pm

ja mam juznu ameriku 160 litrov, v marci to bude mat 2 roky a je to super...uznavam, mam to prerybnene, ale dakedy si nemozem pomoct, ked zbadam daco nove...najvacsiu rybu tam mam akaru hnedu a dianemu urostriatu...vsetko ostatne su mensie tetry, cichlidky, panciernicky, prisavnici...mam kvoli vacsiemu poctu ryb silnejsi filter...
je pravda, ze strk nemusis prevarat, staci poriadne premyt pod tecucou vodou v kybli...proste strc hlavicu sprchy na dno toho vedra a nechaj tak, obcas premiesaj rukou, ono sa ti vsetok bordel pekne vyplavi...
ja som hnojivo v zivote nepouzila a mam tam riadnu dzunglu, ktorej sa dari (pochopitelne udrziavanu a usmernujucu)...moje jedine hnojivo bolo pri zakladani - pod strkom mam il z dunaja...a na upravu vody tiez nic nepouzivam, proste klasicka voda z vodovodu...
a fungovat bez ryb to nechaj dlhsie ako 1 tyzden...minimalne dva...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod tritrek » 16 Jan 2011 23:51 pm

Ááá, vďaka, máme tu aj nejaké mená rýb, tak si idem vygúgliť ;)

A ináč čestné pionierske slovo, že akva pobeží i 3 týždne bez rýb. Už keď som vydržal toľko, tých zopár týždňov už naozaj vydržím ;)
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod dodofix » 16 Jan 2011 23:59 pm

kathynka napísal:najvacsiu rybu tam mam akaru hnedu a =

mozem vediet ako sa im dari ? aku presne osadku mas ? pred cca mesiacom som bral 6ks (klasicky obchod) v snahe, ze sa najde par, ale zatial mi to pride, ze je tam 6ks samcov, ked to spravne dokazem rozlisit ...
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie nového akvária 80x35x40

Odoslaťod kathynka » 17 Jan 2011 19:27 pm

ja mam akary od zaciatku a su 4...netusim pohlavie, aj ked som sa uz parkrat pokusala ich rozoznat, pri nich je to totiz tazsie, tiez mam pocit, ze su vsetci samci, z toho si nic nerob...hlavne, ze su to krasne a kludne ryby...
zvysok: tetra ziariva, tetra cierna, tetra sikmopruha, tetra cisarska, drobnoustka (nanostomus beckfordi), sekierky, corydoras panda, corydoras sterbai, corydoras similis, corydoras aeneus sp. black, dianema longibarbis, dianema urostriata, microgeophagus altispinosus, dicrossus filamentosus, aphyocharax rathbuni, otocinclus affinis, parotocinclus, sturisoma, rineloricaria, farlowella
takze ako vidis, ja tam mam toho pozehnane...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.