Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?



Oznámenia / Novinky / Články / Informácie

Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod MOD » 30 Jan 2011 20:40 pm


Touto otázkou sa zaoberajú začiatočníci ale aj skúsenejší akvakrajinkári. Ako stanoviť hranicu doby svietenia aby sa nám darilo pestovať aj náročnejšie druhy rastlín ( teda nie len machy, microsorium resp. anubiasy) a zároveň aby sme eliminovali rozvoj nežiaducich rias?
Na túto otázku niektorí kvázi skúsení akvaristi bez mihnutia oka odpovie, že optimum je svietiť 10 – 12 hodín. Pritom to vôbec nie je také jednoduché.


Akvárko potrebuje dostatok svetla, v novozaloženom však prvý týždeň stačí svietiť menej ( 6 hod)

Po prečítaní domácich fór, blogov a stránok som nenašiel žiadny seriózny odrazový mostík k určeniu správnej doby osvitu. Keďže som presvedčený, že správne zvolená dĺžka svietenia v kombinácii s intenzitou svetelného zdroja (celkové W) zohráva dôležitú úlohu v boji proti bujneniu rias v našom akváriu, začal som pátrať na zahraničných fórach.
Viacero odborníkov z renomovaných firiem zaoberajúcich sa pestovaním rastlín dospelo k záveru, že naozaj nie je vhodné svietiť rastlinám viac než často uvádzaných 10-12 hodín, pretože tropické rastliny nebudú schopné po 12 hodinách vykonávať fotosyntézu. Nejeden akvarista to dosvedčí so svojich vlastných pozorovaní, kde zistil, že pri dlhom svietení sa rast rastlín naopak spomalil a rastliny pôsobili unaveným dojmom. 
Toľko som pátral, až som na veľmi zaujímavé pravidlo, ktoré naozaj môže byť pre aquascaperov dobrým odrazovým mostíkom pri určení dĺžky svietenia. Môžeme ho nazvať:

Pravidlo 24 WPG (zo skratky wpg – watt per gallon) .

Ako väčšina z vás pochopila, základom je objem akvária v US gallon-och, nebudem pravidlo meniť na litre. Takto sa dá dobre pravidlo zapamätať a tí, ktorí trvajú na litroch nech si to prepočítajú v rámci tréningu mozgových závitov. 
Základom výpočtu je teda prepočet objemu akvária na gallony.

1 US gallon = 3,78541178 litra, po zaokrúhlení 1 US gallon = 3,8 l

Výpočet doby svietenia uvediem na príklade:

1. Máme akvárium štandardných rozmerov 90 x 45 x 45 cm, tj. o objeme 182 litrov.
Po prepočte na gallony

182 / 3,8 = 47,9 gallon – ov

2. Nad akváriom mám 2 x rampu osadenú dvomi T5 – kovými žiarivkami s celkovým výkonom:

4 x 39 W = 156 W

3. Následne celkový výkon osvetlenie objemom akva v gallon – och:

156 W / 47,9 gallon = 3,2 WPG ( 3,2 wattu na jeden gallon vody)

4. Toto číslo ( 3,2 WPG) dosadíme do konečnej rovnice:

počet hodín svietenia = 24 / 3,2 WPG = 7,5 hodín

Obrázok

Z tohto výsledku je jasné, že dostatočné svietenie v mojom vysnívanom akváriu je 7,5 až 8 hodín. Keby som svietil v akva kruhoch zažitých 12 hodín, s najväčšou pravdepodobnosťou posledné 4 hodiny sa venujem hlavne pestovaniu rias. Nehovoriac o tom, že skrátením doby osvitu z 12 na 8 hodín šetrím elektrickou energiou a predlžujem si životnosť žiariviek. V tomto prípade až o 33 %.

Podľa pravidla 24 WPG môžeme rozdeliť intenzitu osvetlenia na:

- nízku, tj. pod 2 WPG, dĺžka svietenia 10-12 hod, tu zabudnime na pestovanie náročnejších druhov raslín,

- strednú, 2 – 3 WPG, dĺžka svietenia 8-10 hod, pri tomto osvetlení sa už začína dariť väčšine dostupných rastlín,

- silnú, 3 – 4 WPG, dĺžka svietenia 8-10 hod, potrebné osvetlenie pre na svetlo najnáročnejšie rastliny, najmä červenolisté a kobercovité,

- extra silnú, 4 WPG a viac, dĺžka svietenia 6 hod, táto intenzita je potrebná len pri hlbokých nádržiach, resp. v morskej akvaristike (a cena takýchto zdrojov je výsoká)

Optimálna bude teda stredná cesta, čiže osvetlenie okolo 3 WPG. Pokiaľ máme osvetlenie pod 2 WPG a máme v pláne vážnejšie sa zaoberať pestovaním širokého spektra rastlín, neostáva nám nič iné ako investovať a prikúpiť nad akvárko ďalšie „Watt-y“ osvetlenia. Veď naše vysnené akvárko za to stojí! :)

P.S. Vo výpočtoch sa počíta so svetelnými zdrojmi, ktoré sú opatrené reflektormi.


František Prochászka

Je zakázaná reprodukcia textu alebo fotografií bez súhlasu autora!

Obrázok
V Malawi akva vydržia len anubiasy, aj to len krátku dobu (často ich mením :x ), tu si s pravidlom 24 WPG nerobím ťažkú hlavu
MOD
globalny oznam
globalny oznam
 
Príspevky: 67
Založený: 09 Nov 2009 20:48 pm

Reklama

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Tommy770 » 30 Jan 2011 21:30 pm

Nejako sa mi tento vypocet nezda.
Tommy770
 
Príspevky: 33
Založený: 09 Jan 2011 18:32 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod melbymbo » 30 Jan 2011 23:29 pm

nechcem ta moc kritizovat ale podla tychto vypoctou je mi 100w na 200 litrou / 52,6 galonu málo :?: to sa ani mne moc nepozdava
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod chnuro » 30 Jan 2011 23:39 pm

Nechcem vyjadrovat suhlas prip. nesuhlas s clankom. Myslím si, že je to komplexnejší pohľad na prvotnú voľbu osvetlenia v porovnaní s pravidlom W/L. Chcel by som akurat doplniť najaký ten priklad na zamyslenie a mozno rozsirit, co znamena, ze kazdy akvarista musi denne svietenie prisposobit podla reakcii akvaria. Toto je napriklad pre mna ako zacinajuceho a nie priliž skuseneho akvaristu problém - nadšenia mám viac ako dosť ;-).

V jednom akva (128L), kde som riesil svetlo, svieti sa trubicami SERA DAYLIGHT BRILLIANT 35W + SERA PLANT COLOR 35W, vo vlastnom minicku (16L) mam osvetlenie s OSRAM LUMILUX DE LUXE 930 8W + OSRAM LUMILUX DE LUXE 956 8W.
Obe osvetlenia sú realizované s trubicami T5.

Teraz niekoľko údajov o svietivosti, tá sa udáva v lumenoch (lm) a vyjadruje, koľko svetla vyžaruje svetelný zdroj:
SERA DAYLIGHT BRILLIANT 35W -> 3000lm
SERA PLANT COLOR 35W -> 1500lm
OSRAM LUMILUX DE LUXE 930 8W -> 380lm
OSRAM LUMILUX DE LUXE 956 8W -> 380lm

Veľmi dôležitý je údaj o efektivite trubice, ktorý vyjadruje koľko lumenov vyžiari svetelný zdroj za 1W spotrebovanej elektrickej energie (lm/W). Viac je lepšie.
SERA DAYLIGHT BRILLIANT 35W -> ~85,7lm/W
SERA PLANT COLOR 35W -> ~42,9lm/W
OSRAM LUMILUX DE LUXE 930 8W -> ~47,5lm/W
OSRAM LUMILUX DE LUXE 956 8W -> ~47,5lm/W
len pre porovnanie, najlepšia trubica na ktorú si spomeniem je PHILIPS MASTER TL5 HE Eco 32=35W/840 UNP, ktorá má efektivitu 114 Lm/W. Trubice T8 majú vo všeobecnosti horšiu efektivitu.
Tu je vidieť, že 8W trubice nedávajú úmerne menej svetla k 35 Wattovým (viem, že je to iný výrobca, iný rad trubíc,... ale ak si porovnáte trubice T5 jednej série, zistíte, že tie krátke majú značne nižšiu účinnosť v porovnaní so silnejšími, pričom najvyššiu zvyknú mať trubice T5 35W).

Ďalším faktorom je výška vodného stĺpca. Pre predstavu uvediem príklad od SERA:
Kód: Vybrať všetko
http://www.sera.de/en/products/technical-equipment/lighting/fluorescent-tubes/sera-daylight-brilliant-t5.html

v tabuľke je vidieť, že so zvyšujúcou sa hĺbkou rapídne klesá intenzita osvetlenia uvádzaná v luxoch (lux). Tá je závislá od celkovej svietivosti svetelného zdroja v lumenoch.
Praktický záver je, že v mojom miničku by malo aj jednoduché pravidlo xx W/L, alebo pravidlo z článku vyššie xx W/G iný vplyv, ako v akváriu 128L, pretože sú rôzne hlboké.

Celú situáciu ešte komplikuje vyžarované spektrum svetelného zdroja. Skúsenejší by ma vedeli v tomto doplniť. Rastlinky využívajú svetlo hlavne v oblasti červenej a modrej, človek zasa najcitlivejšie vníma zelené svetlo. Znamená to asi to, že rastlinkám nie je jedno, čím im svietite (a ani riasam :-) ) a druh použitej trubice vo výsledku tiež ovplyvní celkovú dobu svietenia v akváriu.

Faktorov, ktoré komplikujú výpočty doby osvetlenia je určite ďaleko viac. Na ilustráciu, ako je to zložité by som povedal, že by už aj stačilo.

Záver by bol asi takýto:
Pro obe akvaria by som neuplatňoval pravidlo W/G uplne rovnako, ale s nadhľadom. Toto platí aj pre tých ktorí chcú držať pravidla xx W/L.
Po zvolení svetelného zdoja môžete počítať koľko chcete, aj tak konečnú dĺžku svietenia si musíte upraviť na základe vlastných skúseností a postrehov v konktétnej nádrži s konktrétnym osvetlením.

Ja myslím, že pozorovanie vlastnej nádrže nemôže byť nikomu na píťaž :wink:
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2404
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod prasan » 30 Jan 2011 23:55 pm

Nezdá sa to ani mne. Na 40l a 40w to je na 6hod.cca Na 200l a 60w to je cca 24hod. S toho mi vychádza čím viac litrov a menej watt tým je dlhšia doba svietenia. Naopak čím menej l a viac watt tým je doba svietenia kratšia. Nezdá sa mi to. Keby som mal nano a prehnal to s osvetlením tak podľa vzorca by som mohol kľudne zasvietiť len hodinu a to by malo stačiť? Súhlasím s chnurom, je oveľa viac vecí ktoré treba brať v úvahu. /jednoducho si to musíme prispôsobiť a sledovať akva, rastliny , život v ňom/
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod chnuro » 31 Jan 2011 00:14 am

Povodny clanok v podstate hovori pravdu a nejednemu akvaristovi aspon ukaze cestu v začiatkoch. Ja som osobne takýmto článkom vďačný. Mojím prvým príspevkom som chcel povedat, ze ziadne taketo pravidlo nejde brat ako axiomu (axioma - nemenný fakt, o ktorého podstate neuvazujem).

Autora clanku by som vlastne pochvalil, lebo sa konecne niekto aj zamysla nad veciami tak a ako funguju a pouziva vlastny rozum, nie internetove poucky. Nechcel by som tu polemizovat nad tym, kde je pravda, pretoze Vam vsetkym garantujem, ze na nic nove neprideme a navyse... nie je to moja tema, iba moj nazor.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2404
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod frank profi » 31 Jan 2011 00:18 am

melbymbo napísal:nechcem ta moc kritizovat ale podla tychto vypoctou je mi 100w na 200 litrou / 52,6 galonu málo :?: to sa ani mne moc nepozdava

Keď sa chceš venovať "kobercovým" rastlinám a máš výšku akva nad 35 cm, čo pravdepodobne máš tak je to naozaj asi málo. Záleží veľmi na výbere rastlín, nenáročným (echinodorusy, anubiasy, cryptocoriny atď) tvojich 100 W určite stačí (najmä ak máš nad trubicami reflektory).
to chnuro: Súhlasím s tebou, problematika je to široká a každý si musí doladiť osvetlenie "na mieru". Ja som týmto článkom chcel poskytnúť akýsi odrazový mostík pre tých, ktorých fascinuje okrem fauny aj flóra. A tých v poslednom čase narastá. Rastlinné akváriá prezentované napr. O.Knottom, T.Amanom a mnohými ďaľšími pritiahli k akvaristike širokú základňu ľudí, čo je dobré. Aj tu na akva je čoraz viac "profíkov" (trinity, salik a pod.), ktorí to proste vedia a ktorí sa zaobídu aj bez tohto článku. Ale po zhliadnutí väčšiny foto akvárií tu na akva je jasné, že začínajúci aquascaper-i ani v otázke intenzity a dĺžky osvitu nemajú celkom jasno (napr. TOMMY770 sa nedávno 9.1.2011 v téme začínam s akvaristikou 112l-akvarium-t12058.html pýta aké osvetlenie má použiť a teraz sa mu môj článok nezdá ??? :evil: )
frank profi
 
Príspevky: 34
Obrázky: 7
Založený: 23 Nov 2007 17:38 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod frank profi » 31 Jan 2011 00:24 am

"[quote="prasan"]Nezdá sa to ani mne. Na 40l a 40w to je na 6hod.cca Na 200l a 60w to je cca 24hod. S toho mi vychádza čím viac litrov a menej watt tým je dlhšia doba svietenia..."
Asi si nečítal dosť pozorne článok, v ktorom píšem, že 12 hod je max a 2-3 WPG je optimum. Keď sa od týchto hodnôt odrazí začiatočník tak ide ďalej :)
Naposledy upravil frank profi dňa 31 Jan 2011 00:29 am, celkovo upravené 1 krát.
frank profi
 
Príspevky: 34
Obrázky: 7
Založený: 23 Nov 2007 17:38 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Ricardo963 » 31 Jan 2011 00:24 am

Je to len jedna z teórií ako vypočítať dĺžku svietenia, ale ako už spomenuli predošlí, najlepšie je si to otestovať doma.
Nastaviť dĺžku, silu a farbu osvetlenia je tak široký záber, že neexistuje vzorec, podľa ktorého sa dá presne určiť aké svetlo použiť do kvária.
Existuje mnoho názorov koľko, no presný nie je ani jeden. (Vzhľadom k osadeniu akvária)
Takže skúšať, skúšať, skúšať.....
Obrázok používateľa
Ricardo963
 
Príspevky: 177
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 15:33 pm
Bydlisko: Košice-KVP

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod frank profi » 31 Jan 2011 00:34 am

tak, tak, a potom už len skúšať. (Apropo Ricardo, nové foto tvojej 480-ky nebude :) )
frank profi
 
Príspevky: 34
Obrázky: 7
Založený: 23 Nov 2007 17:38 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Ricardo963 » 31 Jan 2011 00:48 am

Bude asi zajtra večer, dnes som prišiel domov-nestíham
Obrázok používateľa
Ricardo963
 
Príspevky: 177
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 15:33 pm
Bydlisko: Košice-KVP

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod melbymbo » 31 Jan 2011 00:52 am

tych mojich 100w s reflektormi zatial postacuje, koberce v akvatiu sa mi sice pacia ale to je pesnicka dalekej buducnosti pretoze moje akvarium je koncipovane inak.taktiez nedavam ziadne rady ani odporucania lebo aj ja len zacinam.no pri prepocitani podla spominanych vzorcou mi vo vseobecnosti odrazovych 0,5 W/L neda ani 2WPG, ak by som chcel dosiahnut aspon 3,5WPG pre narocne rastliny(ktore nemam), by som potreboval 185 watov.v takom pripade mi pre zacinajuceho akvaristu pride vhodnejsie tvrdenie 0,5W/L, ktore by som pouzil ako odrazove a podla pozorovania akvaria dodatoce zvysoval W/L alebo menil dobu osvetlenia. mozem mat pravdu mozem sa mylit som zaciatocnik a moc toho v tomto smere neviem.

na zaver chcem aj ja podotknut ze tomuto claku som vdacny, v nom aj v dalsej diskusii je vela veci kre som nevedel a poucil som sa.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Mariok » 31 Jan 2011 01:01 am

Tá teória je dobrá. Treba si ale uvedomiť, že platí pre rastlinné akvária Holandského typu. Je známe už minimálne 30 rokov, že do týchto nádrží ich majitelia doslova "pražia" oproti väčšine obyčajných akvaristov. A je známe aj to, že to nerobia pre to, aby v nádržiach mohli pestovať valisnerie, cryptocorine, egerie, hygrophily a pod, ale podstatne náročnejšie rastliny, o ktorých sa nám ostatným môže iba zdať. Vychádzajú z dĺžky tropického dňa, preto tých 12 hodín. Neznamená to však automaticky, že pri slabšom svetle nič neporastie... porastie, len to bude podstatne menší počet druhov a podstatne pomalšie, ale zasa je možné, že sa úspešne vyhneme nutnosti použitia hnojenia, čo pri "holanďanoch" jednoducho nejde. Je to skrátka vec prístupu.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Ricardo963 » 31 Jan 2011 01:06 am

Pre ukážku môj výpočet:
Rozmery: 160x50x60 tj 480l
480/3,8 = 126,3157gallon
Svetlo: 4x80W T5 tj 320W
320/126,3157 = 2,53WPG
24/2,53 = 9,486hod

Takže by som mal svietiť 9 až 10 hod
Svietim 10hod
Obrázok používateľa
Ricardo963
 
Príspevky: 177
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 15:33 pm
Bydlisko: Košice-KVP

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod melbymbo » 31 Jan 2011 03:08 am

este ma tak napadlo...
svietivost napriklad 20w riarovky a 20w trubice nieje rovnaky.konkretne ide o udaj v LUMENoch.WATTy su skor udaj pre elektrikara aby vedel aky ma svetlo odber a aku zataz na vodic(kabel)
1. nemalo by nas skor zaujimat aku ma to ktore svetlo svietivost?
2. ma pre rastliny vecsi vyznam waty alebo lumeny?
3. zlozenie svetelneho spektra neriesim pretoze to povazujem uz za extrem, a kazde bezne svetlo ma siroke svetelne spektrum.rastliny si to ktore potrebuju uz najdu
toto neberte z mojej strany ako tvrdenie..su to otazky.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Giftzahn » 31 Jan 2011 08:20 am

no, pekne napisane a mozem len potvrdit "funkcnost" tejto "metody"... velmi dolezity je ako bolo spomenute prave "nabeh" svietenia t.j zacat napr. 6 hod cyklom a pomaly sa prepracovat az k vypocitanej hodnote a presne tu prichadza do hry pozorovanie akva nakolko sa neda zovseobecnit kedy prejst na dlhsi cyklus svietenia, samozrejme ze treba tomu prisposobit aj hnojenie a ratat s tym ze aj rast rastliniek bude pomalsi, u mna v 38L akva som zacal prvy tyzden so 6 hod. a postupne do dvoch mesiacov som sa prepracoval az k vypocitanej hodnote t.j. u mna 7,27h podla horeuvedenej metody, takze som to supol na 8 hod. ... samozrejme ze usilovne hnojim a CO2 udrziavam na rozumnych hodnotach, taktiez "cistota" akva tu hra dolezitu ulohu, pravidelne vymeny vody 2 x tyzdenne 30%, cistenie filtra atd.

takze pri 38L akva pouzivam 3 x 11W 6500K Daylight s reflektorom co robi 38/3,8= 10g, 33/10=3,3 WPG, 24/3,3=7,27 hod. samozrejme ze pokial by som pridal este 1x 11W co by bol istym sposobom dost extrem pre moje akva musel/mohol by som zakonite ubrat na dlzke osvetlenia

plus su tu viacere pozitiva dlhsia zivotnost ziariviek + nizsia faktura za elektricku energiu+ziadne problemy s riasou, to ze popisovana "metoda" funguje si moze kazdy vyskusat hned pri dalsom zalozeni akva :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod chnuro » 31 Jan 2011 09:15 am

@melbymbo,
ide hlavne o lumeny, nie o wataz. Spektrum ale nesmies zanedbat s vyhovorkou, ze to je hardcore.
Mam na to prakticky dokaz.

Vyššie som spomenul, že som robil kryt s osvetlenim pre 130L akva s trubicami T5 SERA:
SERA DAYLIGHT BRILLIANT 35W -> ~85,7lm/W
SERA PLANT COLOR 35W -> ~42,9lm/W (svieti na ružovo)

Hádaj, z ktorej strany, vybehli prve riasy? Zo zadnej casti vsetkych kamenov -> vzadu bola umiestnena trubica PLANT COLOR. To znamena, ze lumeny nie su vsetko, lebo tato trubica ziari v spektre pre cloveka velmi slabo viditelnom, ale rastlinkam velmi prospesnom.

Po vymene trubic (PLANT COLOR dopredu) sa riasy zacali presuvat dopredu!

Toto je velmi ojedinely pripad, kedy malo lm je vlastne viac ;). Je to ale profesionalna akvaristicka trubica určena špeciálne na podporu rastu rastlín, tak to neporovnavaj so žiarovkami, alebo trubicami s nižšou efektivitou.

Myslim, že toto je odpoveď na všetky 3 tvoje otázky.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2404
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod smik » 31 Jan 2011 10:58 am

No nechci nikomu kazit radost, ale tak jednoduché to nebude. Podle většiny teorií by tohle akvárko nedostatečně osvětlené, nemohlo vypadat tak jak vypadá a HCčko by byl jeden velký omyl.

http://www.aquaticplantcentral.com/?p=vB58534
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod melbymbo » 31 Jan 2011 11:24 am

v tomto pripade ma ist o figel so spominanym svetelnym spektrom?
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod prasan » 31 Jan 2011 11:49 am

Chcel som napísať dlhší duchaplný príspevok len ma nas...a o....e internet. Vždy pri dlhšom písaní ma odpojí a musím sa znova prihlásiť a znova písať. Tak ho asi zruším -nemám toľko času.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Giftzahn » 31 Jan 2011 12:18 pm

smik napísal:No nechci nikomu kazit radost, ale tak jednoduché to nebude. Podle většiny teorií by tohle akvárko nedostatečně osvětlené, nemohlo vypadat tak jak vypadá a HCčko by byl jeden velký omyl.

http://www.aquaticplantcentral.com/?p=vB58534


njn, rozhodne pekne akva ... presiel som si clanok jediny udaj ktory mi chyba je ako dlho svietil (tipujem ze tych 10-12hod. denne pri tych 76W) ... plus zaujimave info je ze pouzival T8 Daylight HO 6000K trubice + reflektory ... jj, podla "teorie" W/L je to cca. 0,32W/L cize "slabe osvetlenie" a zodpovedajuca tomu bola aj rychlost rastu rastliniek :wink:

njn, HC je rozhodne besna burina ale nie som presvedceny, ze by nutne potrebovalo extra silne osvetlenie ... 1W a viac /L skor si myslim ze dostatok pisunu CO2 a zivin - mikro, makro spolu s moderatnym osvetlenim a HC "fici ako o dusu" :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod prasan » 31 Jan 2011 12:58 pm

Niektoré druhý potrebujú 10-12 hod osvitu inak sa nepária. Potom musím ísť s wattažou dole inak by som vzdoroval nástupu rias /to platí pri akv bez rastlín u mňa/ Akvárium s rastlinami čo mám- svietim 12hod rastliny rastu v pohode len majú veľkú spotrebu živín a je potrebné co2 inak im chýbajú po čase rôzne prvky. Je potrebné dopĺňať/hnojíť+co2/
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Tommy770 » 31 Jan 2011 13:02 pm

frank profi napísal:Keď sa chceš venovať "kobercovým" rastlinám a máš výšku akva nad 35 cm, čo pravdepodobne máš tak je to naozaj asi málo. Záleží veľmi na výbere rastlín, nenáročným (echinodorusy, anubiasy, cryptocoriny atď) tvojich 100 W určite stačí (najmä ak máš nad trubicami reflektory)..

A vies preco ? Nie som zaciatocnikom akvaristom .Len som mal pauzu 5 rokov,ale predtym som sa tomu 10 rokov aktivne venoval. Clovek vela veci za ten cas pozabuda, technika ide dopredu. Preto som sa pytal. Vela veci som si poprekladal z anglickych clankov, a za ten mesiac odkedy som sa to pytal na diskusii uz mam jasno. Nic to nemeni vsak na tom, ze ten vypocet je cisto orientacny (vela parametrov si nezohladnil). Pripada mi to ako buchnute do vetra. Nie je to podlozene nicim, co by naznacovalo, ze by to mohlo byt pravdive.
Tommy770
 
Príspevky: 33
Založený: 09 Jan 2011 18:32 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod smik » 31 Jan 2011 13:07 pm

Giftzahn napísal:njn, rozhodne pekne akva ... presiel som si clanok jediny udaj ktory mi chyba je ako dlho svietil (tipujem ze tych 10-12hod. denne pri tych 76W) ... plus zaujimave info je ze pouzival T8 Daylight HO 6000K trubice + reflektory ... jj, podla "teorie" W/L je to cca. 0,32W/L cize "slabe osvetlenie" a zodpovedajuca tomu bola aj rychlost rastu rastliniek :wink:

njn, HC je rozhodne besna burina ale nie som presvedceny, ze by nutne potrebovalo extra silne osvetlenie ... 1W a viac /L skor si myslim ze dostatok pisunu CO2 a zivin - mikro, makro spolu s moderatnym osvetlenim a HC "fici ako o dusu" :mrgreen:


Já si taky myslím, že doba osvitu bude cca 12 hodin.
Je potřeba si taky uvědomit, že povětšinou T8 mají menší svítivost než T5.
Ohledně HC a osvětlení, to stejné jako ty si myslím i já, ale existuje spousta příspěvků na fórech, že HC lze pěstovat pouze za pomocí silného osvětlení.
Ano tak jak píšeš, je to o rychlosti růstu. Proto tvrdím, že světlo by mělo sloužit jako plynový pedál u auta. Kdo chce rychlý růst musí víc přisvítit, ale tím také může dojít k větší poptávce po živinách a je potřeba reagovat. Všechno je to o souvislostech.
Je dobré si také všimnout kolik je do toho akva přidáváno NO3 týdně a že není měněna voda, ale to jen na okraj.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Ďalšia

Naspäť na Oznámenia / Články

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.