NANO reef tank 70l



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

NANO reef tank 70l

Odoslaťod borkax » 15 Mar 2011 02:35 am

Ahoj!

Po dlhom a narocnom prieskume som minuly tyzden zalozila male 70 litrove morske akvarium.
Mnohi teraz urcite krutite hlavou, ale da sa to!

Na Slovenskom webe toho moc nenajdete a preto treba prejst na anglicke stranky, kde je informacii neurekom. Medzi moje oblubene stranky patri - http://www.nano-reef.com a perfektna seria videi - http://www.youtube.com/watch?v=od2X9PJE ... re=related
Tiez som si myslela, ze morska akvaristika je nesmierne draha a narocna, ale nemusi to tak byt.

Moje akva ma 60x40x30 - Juwel Record 700. Vnutorny filter siel von a namiesto neho mam Tetra external filter 600. Ohrievac vody je externe pripojeny na pritokovu hadicu. Planujem dokupit este nejaku "Powerhead" na zlepsenie cirkulacie vody. Prepacte mi za moje vyrazy, ale zijem v UK a vobec neviem, ako sa niektore odborne veci povedia po Slovensky. :angel:

Nad "skimmerom" som tiez uvazovala, ale kedze menim 20% vody tyzdenne, vobec ho nepotrebujem.

Centrom filtracneho systemu je "ziva skala - live rock". Je to obycajna skala z mora aj so vsetkym zivotom na nej. Mame tu super akvaristiku, takze mam materialu dostatok. Kedze nie som az taka bohata, kupila som asi 8kg skaly, ktora nie je ziva a k nej som pridala 1kg zivej. V kratkom case sa zivot usadi vsade :roll:
Tato skala bude filtrovat a spracovavat organicky odpad v akvariu.

Piesku mam len tak 2cm, lebo ak by bol hlbsi mohli by sa tam zacat tvorit anaerobne bakterie, ktore nie su dobre.

Sol pouzivam Tropic Marin salt Pro-reef.

Teraz je moje akva v "cyklovacom" procese - (cycling - v angl.). V podstate ho necham par tyzdnov, aby sa vytvoril biofilter. Su tam len skaly, piesok a ziva skala. V priebehu par dni sa zacala tvorit hneda riasa (diatomy), na ktorej si pochutnavaju priserky zo zivej skaly. To znaci, ze tu zacina zivot!
Pocas cyklovania vzrastie amoniak a nitrit dost vysoko a preto je nevhodne mat v akva zivocichy. Ked klesne amoniak a nitrit na nulu, to znamena, ze akvarium je pripravene na novych osadnikov.

Na zivej skale som si "nechcene" priniesla aj slimaka a malicku hviezdicu :mrgreen:
Nechcem ich zabit vysokym mnozstvom amoniaku, tak som sa rozhodla menit vodu castejsie, aby bol amoniak na minime.

Obrazky dam v dalsom odkaze.

Rada si precitam vase nazory (aj tie negativne :wink: ) a rady!
Obrázok používateľa
borkax
 
Príspevky: 18
Založený: 15 Mar 2011 01:47 am
Bydlisko: Letchworth, UK

Reklama

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod borkax » 15 Mar 2011 03:16 am

Tu su slubene fotky. Vyzera to zatial ako mesacna krajina :roll: , ale treba byt trpezlivy.
photo-3.JPG
cycling process

photo-4.JPG
externy filter Tetra 600

photo-5.JPG
Hydor ETH 200 External Thermal Heater
Obrázok používateľa
borkax
 
Príspevky: 18
Založený: 15 Mar 2011 01:47 am
Bydlisko: Letchworth, UK

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod kyslik » 15 Mar 2011 09:40 am

Ahoj, chcem sa spytat , ako to zabezpecis cez leto ?( chladenie) Inac to nevyzera zle, mne sa sice 2 cm hruba vrstva piesku moc nepaci, uz to sa mi zda vela..ale cas ukaze.ten zivy kamen hned na zaciatku nabehu, dlho zivy nebude :( , asi budes musiet po nabehu kupit este jeden..
kyslik
 
Príspevky: 13
Založený: 30 Aug 2010 19:58 pm
Bydlisko: Partizanske

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod Vlado21 » 15 Mar 2011 09:52 am

Borkax, respect! O skusenostiach s morskou akvaristikou sa tu toho popise len minimalne. Som velmi zvedavy ako sa bude darit Tvojmu NANO reef tanku dalej... :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod Vlado21 » 15 Mar 2011 10:01 am

Kyslik, s tym chladenim by som to nevidel az tak tragicky, leta na Slovensku a v Anglicku su dve rozdielne veliciny... :wink: hlavne aby v tak malej nadrzi nedochadzalo k velkemu kolisaniu teplot pocas dna.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod amy01 » 15 Mar 2011 10:52 am

Odpenovač máš? a ešte by ma zaujímalo či si menenú vodu miešaš doma, alebo aký máš na to systém :)
Inak držím palce a budem sledovať :)
Obrázok používateľa
amy01
 
Príspevky: 444
Obrázky: 42
Založený: 25 Mar 2008 16:54 pm
Bydlisko: Celé zle

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod kyslik » 15 Mar 2011 11:11 am

Vlado21 napísal:Kyslik, s tym chladenim by som to nevidel az tak tragicky, leta na Slovensku a v Anglicku su dve rozdielne veliciny...


Hm asi ano, to mi nedoslo...v Anglicku som este nebol :D
kyslik
 
Príspevky: 13
Založený: 30 Aug 2010 19:58 pm
Bydlisko: Partizanske

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod martin_s » 15 Mar 2011 11:39 am

borkax napísal:Tiez som si myslela, ze morska akvaristika je nesmierne draha a narocna, ale nemusi to tak byt.

To zistis najskor az ked budes nakupovat zivocichy (aj ked v UK budu ceny asi dost odlisne od SK cien). Ak si dobre pamätam tak jeden znamy (pre pamätnikov stareho akvaria.sk - Pavel) skusal 63l reef, co ho vyslo cez vtedajsich 50 tisic Sk, pricom mu polovica po tyzdnovej letnej dovolenke uhynula (myslim ze nejaka sasanka mu vypustila nejaky toxin v akva, uz si to ale presne nepamätam).
V kazdom pripade som zvedavy ako sa bude vyvijat tvoje nano reef a aka bude jeho kalkulacia :)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod kyslik » 15 Mar 2011 12:15 pm

amy01 napísal:Odpenovač máš? a ešte by ma zaujímalo či si menenú vodu miešaš doma, alebo aký máš na to systém :)
Inak držím palce a budem sledovať :)


odpenovac nema, pisala to, a na miesanie vody som zvedavy, aj ked to nie je nic zlozite ..kvalitna voda z RO plus sol (1kg na 30 l vody z RO ) jedno cerpadlo na rozmiesanie, pockat na rozpustenie pri nejakej rozumnej teplote, blizkej 25 C a je to..pre istotu premeranie hustoty hustomerom a ak to sedi sup s tym do akva po rozpusteni...
kyslik
 
Príspevky: 13
Založený: 30 Aug 2010 19:58 pm
Bydlisko: Partizanske

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod borkax » 15 Mar 2011 16:01 pm

Dakujem za skvele prispevky!

kyslik - Chladenie v lete by skutocne nemal byt problem, kedze tu je leto 2 tyzdne a teplota sa vysplha horko tazko na 30 stupnov Celzia. Akvarko mam na prizemi, kde je chladnejsie a v tieni je tam celkom prijemne, aj ked vonku pecie.

S tym pieskom mas pravdu, najlepsie by bolo nemat ziadny. Moje akva ma cierne plastove lemovanie na spodku a ja mam piesok po jeho okraj, tak to vyzera prijemne a nerusivo.

Preco myslis, zeby ten zivy kamen mal odumriet? Ved cykluje sa preto, aby vsetko, co uz na tom kameni odumrete je, sa rozlozilo a bolo potravou ostatnym bunkam, riasam a mikrobom v akvariu, ktore tento odpad (amoniak) zmenia na nitrit a potom nitrat, rozmnozia sa a pripravia prirodnu filtraciu. Keby som tam dala dalsiu skalu po cyklovani, musela by som cyklovat odznova. Oficialne by som tu skalu mala nechat aspon mesiac v tmavom vyhrievanom kybli, kde by vsetko na nej vyhynulo a potom ju dat do akvaria. Vsak ja na to nemam srdce. :angel:


Vlado21 - s tym Anglickom mas pravdu :mrgreen:

Musim povedat, ze ten externy (hovadsky velky) ohrievac drzi extremne presne teplotu v akvariu. Mam tam 25 stupnov.

amy01 - Vodu si pripravujem doma. Mam 15l kybel. Naberiem si 3/4 studenej vody (ktora je tu dost tvrda). Nechavam si priestor, aby som vodu este mohla presnejsie doladovat :wink: . 1.5 litra dam zovriet do kanvice a potom dolejem do kybla. Tak sa mi teplota zvysi a nemusim ohrievat ohrievacom :idea: . Najprv tam dam primerane mnozstvo Tetra Aquasafe a tak sa zbavim chloru a ostatnych zlych prvkov. Podla navodu na krabici tam supnem sol a miesam, kym sa nerozpusti. Zmeriam hustotu hydrometrom, Ph a teplotu, tak aby vsetko bolo rovnake ako v akvariu. Na zvysenie Ph tam pridavam este lyzicku sody bicarbony. Ked mam toto pripravene, az potom odcerpam tych 15 litrov z akva. Voda vyteka priamo cez balkonove dvere na dvor 8) - rychla praca. A potom dolievam (pomalicky) cerstvu vodu. Netrva to dlho. A praxou sa to este vylepsi :roll:

Este tam nemam ziadne koraly, tak sa netrapim nad mnozstvom kalcia a inych dolezitych prvkov. Vsak ta sol, co mam Tropic Marin Pro-Reef Salt ma vsetko potrebne pre zdravy rast koralov. Ved uvidim casom.

martin_s - no ceny koralov su aj tu celkom vysoke. Vsak daju sa kupit 5x5cm odstiepky a tie stoja po £5. Ja mam casu dost, tak im dam sancu. Ryb sa mi tam vela nevmesti. Predpokladam, ze budem mat dvoch klaunov. Su menej narocni, dobre vyzeraju a su odchovani v UK. Musim vsak minut penizaky este na lepsie osvetlenie. Juwel ma v kryte len jedno 15w svetlo, ktore je aj pre sladkovodne akva nedostacujuce. Nechapem, na co to vyrabaju :dead:
Do povodnych uchitiek pojde fluorescentne actinic svetlo T8 a dokupim este 1 alebo 2 T5 daylight. Toto riesim uz cely mesiac :cry:

Tu som spravila taku "hrubu" kalkulaciu. Je to v librach, ale to je uz take iste ako Euro.

£120 Juwel Record 700
(http://www.warehouse-aquatics.co.uk/com ... -4746.html)
£35 stojan
(http://www.warehouse-aquatics.co.uk/gif ... -2527.html)
£57 Tetratec EX600 External Filter
(http://www.warehouse-aquatics.co.uk/ind ... 3965&cid=1)
£32 Hydor ETH External Thermal Heater 200W
(http://www.warehouse-aquatics.co.uk/ind ... 3878&cid=1)
£19 Tropic Marin Pro-Reef Salt
£7 piesok
£16 skaly (dead rock) 8kg
£15 ziva skala (live rock) 1kg
£10 Tetra Aquasafe 500ml
£7 Hydrometer
£15 SeaChem Ammonia a Ph Alert
£12 Nitrit test
£12 Nitrat test
£40 Magneticka skrabka na sklo, sietka na zbieranie necistot z povrchu vody, spongie, dlha pinzeta, kybel na pripravu vody, teplomer, “vysavac” na cistenie strku, silicone, epoxy, casovac na svetlo
_____
£397

(urcite som este na cosi zabudla 8)
Obrázok používateľa
borkax
 
Príspevky: 18
Založený: 15 Mar 2011 01:47 am
Bydlisko: Letchworth, UK

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod Caiman » 15 Mar 2011 16:34 pm

do morskeho akva lejes obycajnu vodu z vodovodu?Uz dlho poskulujem a studujem info okolo morskych akva kedze by som to chcel skusit a zatial som sa nikde nedocital o pouzivani obycajnej vody.Myslim,ze na more je voda z RO uplny zaklad.
A este som sa nedocital cim filtrujes v tom tetratecu?
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod kyslik » 15 Mar 2011 17:56 pm

[Preco myslis, zeby ten zivy kamen mal odumriet? Ved cykluje sa preto, aby vsetko, co uz na tom kameni odumrete je, sa rozlozilo a bolo potravou ostatnym bunkam, riasam a mikrobom v akvariu, ktore tento odpad (amoniak) zmenia na nitrit a potom nitrat, rozmnozia sa a pripravia prirodnu filtraciu. Keby som tam dala dalsiu skalu po cyklovani, musela by som cyklovat odznova. Oficialne by som tu skalu mala nechat aspon mesiac v tmavom vyhrievanom kybli, kde by vsetko na nej vyhynulo a potom ju dat do akvaria. Vsak ja na to nemam srdce. :angel:

Neviem co mas na mysli s tym cyklovanim.. zivy kamen sa tam dava preto aby zivot ktory v nom je, co ostal po preprave z mora, vcetne bakterii ostal v akva..aby sa zachoval, to je biologicka filtracia -potrebne bakterie a drobny zivot..nabeh akva je amoniak, potom No2 a potom No3 a to trva par tyzdnov .. v takych podmienkach Ti moze vsetko zive skapat, kvoli vysokym hodnotam No2 a NO3 na zaciatku nabehu...Zive kamene sa davaju az nakonci, ked su hodnoty No2 nemeratelne a No3 v jak-tak prijatelnych hodnotach..t.j. 5-20 mg/l.
mam akva 300l 7 rokov, takze nejake skusenosti uz mam.

A voda z vodovodu ???? Bez reverznej osmozy ??? Tak to ti drzim palce...hrozia Ti neustale sinice a riasy...



[
kyslik
 
Príspevky: 13
Založený: 30 Aug 2010 19:58 pm
Bydlisko: Partizanske

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod borkax » 15 Mar 2011 20:18 pm

Caiman - Ahoj! Ano pouzivam obycajnu vodu, tak ako mnohi ini skuseni akvaristi. Ano, budem mat viac rias a tym padom aj viac jedla pre kraby a ine "riasozruty" :D
Dalo by sa ist aj drahsou sterilnou cestou RO, ale ja mam na plane jednoduche a lacne nano. Nevravim, ze to bude jednoduche 8)

Vo filtri mam zatial to, co tam bolo originalne. Da sa to najst na nete. Casom sa uvidi, ci bude potrebna zmena.
Obrázok používateľa
borkax
 
Príspevky: 18
Založený: 15 Mar 2011 01:47 am
Bydlisko: Letchworth, UK

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod borkax » 15 Mar 2011 20:24 pm

kyslik - tak, ak si spravne myslim, tak "cyklovanie" je vlastne "nabeh akva" alebo to , co sa deje, ked akva zalozis. Rychli narast amoniaku atd...Ziva skala sluzi na to, aby sa do vody dostali prve mikroorganizmy, ktore by tam bez tej skaly asi neboli. No teda, riasy by urcite zacali rast aj bez skaly :)

Ak vies po anglicky, tak to je lepsie vyvetlene tu: www.aquarticles.com/articles/saltwater/ ... cycle.html
Obrázok používateľa
borkax
 
Príspevky: 18
Založený: 15 Mar 2011 01:47 am
Bydlisko: Letchworth, UK

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod Caiman » 15 Mar 2011 20:38 pm

borkax ak si chces trochu zjednodusit situaciu tak porozmyslaj nad tou RO,u nas idu najlacnejsie okolo 60€,v UK urcite zozenies do £40...Ta originalna napln filtra ti je v mori "zbytocna".Miesto toho tam daj aspon Zeovit a Phosex
inak tomu akvariu uz vobec nedavam nadej,ale dufam,ze sa mylim a bude fajn.Drzim palce :)
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod kyslik » 15 Mar 2011 20:50 pm

borkax napísal:kyslik - tak, ak si spravne myslim, tak "cyklovanie" je vlastne "nabeh akva" alebo to , co sa deje, ked akva zalozis. Rychli narast amoniaku atd...Ziva skala sluzi na to, aby sa do vody dostali prve mikroorganizmy, ktore by tam bez tej skaly asi neboli. No teda, riasy by urcite zacali rast aj bez skaly :)

Ak vies po anglicky, tak to je lepsie vyvetlene tu: http://www.aquarticles.com/articles/sal ... cycle.html


Sorry, ziva skala uz nie ziva prave vdaka NH3-NH4-NO2 co sa momentalne deje v Tvojom akva.Takze si zabila vsetko zive co v tej skale bolo..Ale O.K. ak si nedas poradit od skusenejsich, nebudem Ta prehovarat...Ak chces mat akva plne rias a sinic prosim..Nechapes ze tie zive organizmy zahynu vdaka prave nabehu akva ked je koncentracia NH4 a NO2 hrozne vysoka ? Preto sa ma zivy kamen dat az po nabehu...

Ale asi to pisem zbytocne...Zrejme po 7 rokoch mojho akva neviem nic...Vzdavam to.
kyslik
 
Príspevky: 13
Založený: 30 Aug 2010 19:58 pm
Bydlisko: Partizanske

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod borkax » 15 Mar 2011 20:54 pm

Dakujem Caiman! Ak to bude moc zle, porozmyslam aj nad RO. Som otvorena roznym rieseniam. Vsak nechcem byt obetou obchodneho priemyslu, ktory sa nas snazi manipulovat do kupy velakrat nepotrebnych veci. A preto si vsetko treba premysliet, ci to skutocne treba.
Ta napln je taka priemerna, idealna pre sladkovodne akva. Ale zatial to staci. Neskor to postupne povymienam.
Ja tomu akva davam celkom dobru nadej, lebo robim len to, co uz mnohi predo mnou urobili a to v este horsich podmienkach. Sanzim sa moc neimprovizovat a ist po istej ceste mojich predchodcov :)

www.nano-reef.com
Obrázok používateľa
borkax
 
Príspevky: 18
Založený: 15 Mar 2011 01:47 am
Bydlisko: Letchworth, UK

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod borkax » 15 Mar 2011 20:56 pm

Obrázok používateľa
borkax
 
Príspevky: 18
Založený: 15 Mar 2011 01:47 am
Bydlisko: Letchworth, UK

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod amy01 » 15 Mar 2011 21:07 pm

Ďakujem za odpoveď :) a odpeňovač nebude treba kvôli rybám?
Obrázok používateľa
amy01
 
Príspevky: 444
Obrázky: 42
Založený: 25 Mar 2008 16:54 pm
Bydlisko: Celé zle

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod borkax » 15 Mar 2011 21:35 pm

kyslik - nemyslim si, ze tvoj sposob je zly. Je mnoho sposobov, ako rozbehnut a udrziavat morske akvarium. Ten moj je jednoducho iny. Je na tom nieco zle? Dufam,ze nie.
Nahodne som na nete nasla dalsi clanok o zakladani morskeho akvaria a pociatocnom "nabehu". Ak chces, aby som to prelozila, tak to spravim, daj mi vediet.

http://www.fishkeepingforum.co.uk/forum ... p?TID=2375

Toto je vycuc ohladom zivej skaly:


"Cycling Your Tank

Every new nano reef must first go through a process that is referred to as "cycling." This involves the creation and growth of the biological filtration that will keep your system alive. The nitrogen cycle will be the most painful waiting period you will have to endure with your new nano reef, but it is vital that the cycle is allowed to complete.
The process begins with the conversion of solid wastes put into the system by fish, into ammonia. In a cycled system there are bacteria known as nitrifiers that transform the toxic ammonia into less toxic products. The ammonia is transformed into nitrites which are then converted into nitrates. Nitrate removal is done via the weekly partial water changes of 15-20%.
When a new aquarium system is created, these bacterial colonies are not immediately present. They will be introduced into your system when your liverock is added and will grow within the porous rock. The process that triggers the cycle into starting is kind of like a reverse process. There will be denitrifying bacteria present on the rock that you add, but there will be no waste available to feed them. As the bacteria and other life dies off on the rock, ammonia will be created. This new ammonia feeds the remaining bacteria, which will then start the cycle process. Other methods may be used to start the process sooner, such as adding a small piece of uncooked shrimp, that will decay into ammonia.
When the tank is cycling it is well known for the rock and substrate to be covered in brown slime, this is quite normal and once it has finished cycling the clean up crew can get to work cleaning it all up."

Preklad:
Kazde nano reef akvarium musi ist najprv procesom, ktory sa vola "cycling" (volajme to nabeh). Toto zahrna stvorenie a rast biologickej filtracie, ktora bude udrzivat system pri zivote. Nitrogenovy cyklus bude najbolestivejsie cakacie obdobie, ktore budes musiet vydrzat, ale treba nechat akvarium dokoncit tento cyklus.
Proces zacina premenou pevneho odpadu stvoreneho rybami na amoniak. V zabehnutom systeme su bakterie (nitrifiers), ktore transformuju toxicky amoniak na menej toxicke produkty. Amoniak sa meni na nitrit a ten potom na nitrat. Nitrat sa potom odstranuje pravidelnymi ciastocymi vymenami vody 15-20%.
V novom akvariu tieto kolonie bakterii este neexistuju. Tieto budu uvedene do systemu, ked bude ziva skala pridana a ony budu rast v tejto porovitej skale.Proces, ktory spusta "nabeh - cyklus" je nieco ako spiatocny proces. Na skale bude bakteria rozkladajuca amoniak (dufam, ze to prekladam spravne :) Na skale nebude zatial ziadny odpad, ktory by tuto bakteriu krmil. Ako bude bakteria a ostatny zivot odumierat, amoniak sa zacne tvorit. tento amoniak bude zivit zostavajuce bakterie, ktore potom zacnu "cyklovanie alebo nabehnutie akvaria". Ine metody mozu byt pouzite, aby proces zacal skor, napr. pridanie kusku neuvarenej krevetky, ktora sa rozlozi na amoniak.
Pocas tohto procesu sa na skalach a substrate vytvori hnedy sliz, toto je uplne normalne a ked sa cyklus ukonci "cistiaca jednotka" (slimaky, kraby...)to ocisti.
Obrázok používateľa
borkax
 
Príspevky: 18
Založený: 15 Mar 2011 01:47 am
Bydlisko: Letchworth, UK

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod Aquanaut » 15 Mar 2011 22:29 pm

držím palce a čakám na postrehy a podnety, myslím, že ideš správnou cestou,
v teplote máte pravdu hoc ma niekedy počasie v Manchestri prekvapilo bolo dosť ustálené a priaznivé aj tam, svetlo rozhodne treba lepšie a poprosíme fotočky ak sa dá, :roll:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod tomsk1 » 15 Mar 2011 22:35 pm

Ahoj, zaujimava tema, clovek sa dozvie vela novych veci :) Zelam vela uspechov Borka
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod kyslik » 15 Mar 2011 22:46 pm

ten preklad je zbytocny ale dakujem... Je to co som pisal , najprv nabeh akva (NH3-NH4-NO2-NO3 ) a potom ziva skala... pokial das nezive kamene tak tento nabeh -cyklus sa vytvori aj tak, bez zivej skaly a pridanie na koniec procesu ziveho kamena mas podstatne viac zivych potrebnych organizmov... Ty si ju dala na zaciatok procesu..uz to tu pisem asi po treti krat... Vsetko zabijes...
Zjavne si nerozumieme... nevadi.. drzina palce a vela uspechov...
kyslik
 
Príspevky: 13
Založený: 30 Aug 2010 19:58 pm
Bydlisko: Partizanske

Re: NANO reef tank 70l

Odoslaťod kyslik » 15 Mar 2011 23:03 pm

Dakujem Caiman! Ak to bude moc zle, porozmyslam aj nad RO. Som otvorena roznym rieseniam. Vsak nechcem byt obetou obchodneho priemyslu, ktory sa nas snazi manipulovat do kupy velakrat nepotrebnych veci. A preto si vsetko treba premysliet, ci to skutocne treba.
Neskor to postupne povymienam.


Üz mi je to trapne... neskor to povymienam... nezda sa Ti ze usetris viac, ak to zalozis od zaciatku tak ako to ma byt ? alebo potom budes investovat viac, ked budes musiet vsetko vymenit ? RO,napln filtra pre sladkovodne akva sa lisi od morskeho atd...
Na reef .sk su skusenosti morskych akvaristov, ktory maju more 10 a viac rokov a vsetkymi tymito procesmi presli a vedia odhadnut co je dobre a comu sa treba vyvarovat.Radim len to co mam z vlastnej skusenosti.preco sa nepoucit z chyb inych ? Tymto co prechadzas teraz Ty som presiel a poucil sa aj ja...normalne takto nepisem na forum lebo som toho nazoru ze je to v mnoha pripadoch zbytocne..a je to tak.
kyslik
 
Príspevky: 13
Založený: 30 Aug 2010 19:58 pm
Bydlisko: Partizanske

Ďalšia

Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.