Stavba Biofiltra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Stavba Biofiltra

Odoslaťod Tonic » 11 Jan 2011 22:18 pm

Coraz viac sa priklanam k myslienke stavby biofiltra.
Mam akvarko 112 litrov. rozmer zadnej steny 80 x 40 cm.
Cely filter by bol realizovany ako dvojity chrbat akvarka.
Cca 8 cm od zadnej steny akvaria by som vlepil cierne nepriehladne sklo, za kt. by bol realizovany nakresleny filter.
Prosim niekoho, kto sa vyzna, aby mi poradil coho sa vyvarovat, alebo co v tomto pripade zlepsit.

Ake cerpadlo s co najmensim prietokom pouzit (moja poziadavka je co najnizsia hlucnost)?
Je klesanie priecok dostatocne?

Cisty objem filtracnej naplne aj so siporaxom je cca 16-17 litrov. mozno sa to zda vela, ale filter nemozem spravit uzsi ako 8 cm, inak by sa do kazdej komory nedala vopchat ruka.

dalej: je vhodne taketo pouzitie vzduchovaca(iba v noci) a CO2 zvonu?
na vstupnu dieru by som doriesil nejaku sietku kvoli krevetam.

Obrázok

dakujem za pomoc
Tonic
 
Príspevky: 23
Obrázky: 11
Založený: 22 Okt 2010 13:26 pm

Reklama

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod Tonic » 22 Feb 2011 12:43 pm

Biofilter je na svete.
mensia zmena, nacrt:
Obrázok
Po precitani clanku http://www.cichlidportal.sk/index.php/zariaovanie-nadre/228-hamburgsky-penovy-filter--iias som sa rozhodol pre mensiu zmenu a sice zasadnu. Filtracne media uz som mal kupene, tak to chcelo maly kompromis:
Posledne 2 biomolitany su namiesto 2 komor spolu v 1 komore, cim som zvacsil prietokovu plochu 2-nasobne = prietokova rychlost je polovicna.
Zmeral som vykon cerpadla EHEIM COMPACT 300 pri min prietoku = 144 l/h.
Vysledne hodnoty v poradi : BIOMOLITAN 10 -- BIOBALLS + SIPORAX S -- BIOMOLITAN 20 + 30

Prietok filtrom (cerpadlom) [cm3/min]: 2400
Filtracia [objem vody v akvariu /hodinu]: 1.5

Prietokova plocha [cm2]: 133 -- 53.2 -- 275.5
Prietokova rychlost [cm/min]: 18 -- 45 -- 8.7
Doba prechodu vody [min]: 1.75 -- 0.75 -- 3.5
Filtracny objem [cm3]: 3990 -- 2000 -- 8265

Smer prietoku filtrom je nakresleny na obrazku. prva komora je volena zamerne tak, aby pripadne vacsie necistoty zostali na jej dne. je tam par kusov BIOBALLS a vlozeny ohrev aby bola voda v bio casti co najteplejsia. (bakterie oblubuju vyssiu teplotu)

Molitan zr. 10 je pouzity skor ako mechanicka filtracia, preto mi nevadi vysoka prietokova rychlost.

V komore kde je siporax a biolopticky je naspodku umiestneny vzduchovaci kamen, aby mali bakterie v hlavnej casti dost kyslika pre zivot (nesnazil som sa o anaerobny filter)
V uplne poslednej casti je technika: cerpadlo, CO2 mixer a doplnkove vzduchovanie hydor ario (https://www.theaquaticroom.com/catalog/images/hydor_ario_2.jpg) pustim iba keby zacali rybky lapat po dychu.
inovativne vyriesene umiestnenie cerpadla a mixera je hadam dobre vidno na obrazkoch. Akvarko 112 litra, sirka 80 cm. aky je Vas nazor?
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Tonic
 
Príspevky: 23
Obrázky: 11
Založený: 22 Okt 2010 13:26 pm

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod kaktus80 » 02 Mar 2011 10:08 am

pekna praca.. a hlavne prakticke a ucinne to je...

btw... z coho mas to cierne pozadie ?
kaktus80
 
Príspevky: 113
Obrázky: 70
Založený: 27 Feb 2009 22:37 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod Maco » 02 Mar 2011 11:29 am

Kolko ta tie upravy vysli celkovo?
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod astro » 02 Mar 2011 11:35 am

no, účinné to určite je ale či aj praktické o tom by sa dalo polemizovať pretože si ubral obrovský priestor z nádrže, ak som správne počítal tak rozmery filtra sú 80x40x8 cm, ergo jeho hrubý objem je 25,6 litra čo nie je nezanedbateľná časť objemu nádrže - 112 litrov. navyše, z fotiek je zrejmé, že opticky si "hĺbku" akvária drasticky zmenšil, vyzerá to na cca 1/3... nikde neuvádzaš tento rozmer, odhadom to tipujem na cca 30 cm keďže je tam oblúkové čelné sklo. takže áno - efektivita bude super, filtrovať ti to bude fantasticky ale tým, že si ubral takú časť objemu ti to bude zbytočné pretože tam už nemôžeš dať veľa rýb, ktoré by produkovali veľa sajrajtu, ktorý by bolo treba filtrovať. každodápne oceňujem perfektné spracovanie a chuť experimentovať
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod arowana » 02 Mar 2011 11:56 am

Pri rastlinných nádržiach je takýto objem filtra vražedný, nakoľko bude nádrž neustále "podvýživená".
V praxi vyskúšané mnohokrát.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod Giftzahn » 02 Mar 2011 12:08 pm

@tonic: to co je tu prezetovane je proste spickovy high-tech "vytunovany" filtrik, prefektne spracovanie a technicka realizacia ... klobuk dolu, to sa rozhodne nevidi kazdy den :wink: ale ako pise arowana ... ak planujes rastlinne akva s adekvatne silnym osvetlenim, tak je tento filtrik brutalny overkill a "nedohnojis" sa konca kraja ... ten filtrik ti "zozerie" vsetko co do akva nalejes, rastlinky budu "podvizivene" , filter riadne "pohnojeny" .... a potom nastupi tak maximalne riasa :oops: ... inak tak ci tak drzim ti palce nech sa dari ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod Tonic » 08 Mar 2011 17:12 pm

kolko mreniek by som mohol vpustit do akva? kupil som 20ks, mozem viac?
Tonic
 
Príspevky: 23
Obrázky: 11
Založený: 22 Okt 2010 13:26 pm

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod Tonic » 08 Mar 2011 17:24 pm

kaktus80:
cierne pozadie je samolepiaca cierna matna tapeta. po celom obvode je zasilikonovana, takze sa pod nu nema ako dostat voda, prechodky maju na oboch stranach gumove tesnenia, takze ani tam sa voda nedostane, tym padom sa nemoze odlepit. povrchovo je vodeodolna.

Maco:
80-100 (neviem presne) evri financne. ale dost premyslania aby boli vychytane vsetky drobnosti... + prerobil som kryt akva, presunul som neonky, pridal led osvetlenie (takze + 50 evri). este som kupil novy cierny strk a rastlinny zaklad sera flordepot, tak dalsie love.

astro:
opticky pri napustenom akva rozdiel v hlbke nie je fatalny. aj ja som sa toho bal, ale je to fajne. mozem poslat fotky.

arowana:
navrhujes nejake riesenie? :-(

Giftzahn: pomohlo by mierne prerybnenie?

dakujem za odpovede
Tonic
 
Príspevky: 23
Obrázky: 11
Založený: 22 Okt 2010 13:26 pm

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod Tonic » 15 Mar 2011 15:10 pm

astro: uz je aj aktualna foto, hlbka akva sa nezmenila drasticky http://www.akva.sk/gallery/t-s-novy-layout-a1928/zobudzacie-a-uspavacie-osvetlenie-p38982.html
Tonic
 
Príspevky: 23
Obrázky: 11
Založený: 22 Okt 2010 13:26 pm

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod dedojozef » 15 Mar 2011 15:32 pm

Mňa by zaujímalo ako a čím si vyvŕtal diery na trubice. Pri tom si sa musel potiť až na riti :).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod Tonic » 16 Mar 2011 13:54 pm

vyvrtane v sklenarstve
Tonic
 
Príspevky: 23
Obrázky: 11
Založený: 22 Okt 2010 13:26 pm

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod Giftzahn » 16 Mar 2011 14:12 pm

Giftzahn: pomohlo by mierne prerybnenie?


njn, co sa tyka prerybnenia niesom zastanca takehoto riesenia ... skor si myslim ze pokial sa bude jednat o rastlinne akva budes musiet davat vacsie davky hnojiva ... samozrejme ze podla vyvoja akva, stavu rastliniek zistis optimalnu davku pre tvoje akva .. ale rozhodne by som neprerybnoval ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod Tonic » 04 Nov 2011 11:13 am

akvarku sa krasne dari aj napriek negativnym ocakavaniam skusenejsich akvaristov, akurat tyzdenne pridavam profito hnojivo 10-20 ml a kazde 2 tyzdne musim vystrihat pol vedra rastliniek :-D

videjko

http://www.youtube.com/watch?v=Pi1gFy7m ... re=related
Tonic
 
Príspevky: 23
Obrázky: 11
Založený: 22 Okt 2010 13:26 pm

Re: Stavba Biofiltra

Odoslaťod rybka » 04 Nov 2011 14:21 pm

Krásne akvo :) Tie mrenky machové vyzerajú veľmi zaujímavo! No a pri kŕmení je to teda riadne divoké :D
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.