hnedé riasy?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

hnedé riasy?

Odoslaťod G3ronimo » 27 Mar 2011 19:22 pm

Zdravím, chcem požiadať o radu. Nie som začiatočník, akvárium mám viac ako 10 rokov, ale s týmto problémom som sa stretol prvý krát. Po kompletnom vyčistení akvária mi začali rásť (asi) hnedé riasy, najskôr iba v oblasti kde sa nachádza ohrievač (vyzeralo to ako hrdza), neskôr aj na skalách a listoch rastlín. Rybkám to nevadí, akurát to hnusne vyzerá a rýchlo sa to šíri. Osvetlením to asi nebude, to isté osvetlenie používam už dlhý čas, ani netuším, ako som si to do akvária zaniesol, žiadne nové rybky som nekupoval. Za odpovede ďakujem.
G3ronimo
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Apr 2010 11:35 am

Reklama

Re: hnedé riasy?

Odoslaťod Mariok » 27 Mar 2011 19:48 pm

G3ronimo napísal:Po kompletnom vyčistení akvária mi začali rásť (asi) hnedé riasy, najskôr iba v oblasti kde sa nachádza ohrievač (vyzeralo to ako hrdza), neskôr aj na skalách a listoch rastlín. Rybkám to nevadí, akurát to hnusne vyzerá a rýchlo sa to šíri. Osvetlením to asi nebude, to isté osvetlenie používam už dlhý čas, ani netuším, ako som si to do akvária zaniesol, žiadne nové rybky som nekupoval. Za odpovede ďakujem.

Ak je to "hnedá riasa", tak ide ľahko oddeliť od podkladu. Dôvodov bude viac - asi si "prekopal" dno a do vody sa dostali látky, ktoré sa doteraz "skrývali" a ukladali v rôznych vrstvách dna. Zmenili sa pre ne kyslíkové pomery a mohli tak spustiť ich rozklad na iné látky, prospešné napr. riasam. Ďalším dôvodom môžu byť (aj) staré svetelné zdroje (hlavne žiarivky) ak majú viac ako 1,5 roka, treba ich obyčajne pre podstatný pokles svietivosti vymeniť za nové (to platí určite) pre T8 s klasickou tlmivkou). Častejšie výmeny vody (tak dva-tri týždne) by to mali každopádne poriešiť.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: hnedé riasy?

Odoslaťod G3ronimo » 27 Mar 2011 20:20 pm

Oddeliť od povrchu idú, na rastlinách a skle ich zotriem, na drsnejších skalách kartáčom...takže to asi budú ony, lebo presne to som spravil, prerýpal celé dno a žiarivka už má tiež svoje za sebou...dik
G3ronimo
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Apr 2010 11:35 am

Re: hnedé riasy?

Odoslaťod Giftzahn » 28 Mar 2011 07:38 am

Po kompletnom vyčistení akvária mi začali rásť (asi) hnedé riasy, najskôr iba v oblasti kde sa nachádza ohrievač (vyzeralo to ako hrdza), neskôr aj na skalách a listoch rastlín


njn, otazka je co si pod kopletnym vycistenim akvaria predstavujes ... ocividne si ho skutocne az prilis kompletne vycistil, hneda riasa sa vyskytuje vacsinou pri novozalozenych akvariach co je dost normalna vec ... ked sa rastlinky rozrastu hlavne rychlorastuce stonkove a hneda riasa ustupuje ... pokial nie, tak sluzi ako substrat pre ine druhy rias, zabi vlas, staghorn atd. cize predpokladam ze tvoje kopletne vycistenie bolo asi nasledovne ... vsetko von, poriadne "osurovat", supnut naspat atd. oprav ma ak sa mylim :wink:

cize pricinu by sme mali - kompletne vycistenie a nasledok mame tiez - hneda riasa :roll: no, nastastie sa da hnedej riasy pomerne lahko a rychlo zbavit ... nasadenim napr:

1. rychlorastucich rastliniek -Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Egeria najas, Najas guadalupensis atd. ktore svojim rastom nedaju hnedej riase sancu a za chvilu je prec
2. vhodne slimaky - napr. uplne bezne kotulky radi spasaju hnedu riasu
3. vhodne rybky - Ancistrus, Otocinclus, Gyrinocheilus a Garra tiez nepohrdnu hnedou riasou

inak nedaj nic na zazite povery typu ze hneda riasa rastie v slabo osvetlenych akvariach ... zial taketo povery sa siria ako ohen a dlhodobo pretrvavaju v mysliach viacerych akvaristickych generacii ... pricinou vzniku hnedej riasy je to ze v akva nie je pre ne vhodna konkurencia a nie primarne svetlo jeho nadbytok, resp. nedostatok ...
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava



Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.