Nové akvárium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nové akvárium

Odoslaťod Sunkafit » 06 Apr 2011 17:41 pm

dobrý den chcem si založiť nové akvarium a neviem sa rozhodnúť do čoho ísť kedže som neni moc zbehlý v tom ale mam rôzne možnosti........takže čo si mam vybrať?? Juwel rio 125....
alebo tuto ponuku?......cena akvaria 80x35x40 s krycim sklom je 46,65 Eur . Krycie sklo tam musibyt ked tam chcete mat kryt na akvarium

- cena akvaria 80x35x40 s krycim sklom a s ciernym zadnym sklom je 53,15 Eur

- cena krytu z DTB buk prirodny s hranenim, kovanim na otvaranie a eloxovanou vetracou mriezkou je 121,20 Eur

- cena svietidla dvojiteho /na 2 trubice/ s elektronickym predradnikom je 27,00 Eur x 2 ks je 54,00 Eur

Ceny su uvedene s DPH.
Dalej som rozmýšlal takto kupim si to akvarko za 53,15 ...kamaratov otec je stolár kryt by mi urobil za cca 30 a menej euro..dalej pracujem vo velkosklade z elektroinštalačným materialom takže predradník trubice jednoducho osvetlenie cca 25 euro....len by som potreboval schemu zapojenia na predradník 4x18w na 4 trubice t5 toť vsjo ako sa rozhodnúť?
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Nové akvárium

Odoslaťod dedojozef » 06 Apr 2011 19:51 pm

- cena akva sa dá (ale netuším ako poriešili to zadné sklo)
- cena za kryt je zlodejina (kamošov otec ti istí)
- ak tam natrepeš dve trubice po 18W, to je málo. (čorkni matroš zo skladu a schému alebo elektromaniaka nájdeš aj tu :) )

P.S. čítaj témy a nájdeš horúcu diskusiu o LED svietení
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Sunkafit » 08 Apr 2011 18:21 pm

viem že je to blba a stupidna otazka ale ked budem mať na akvarku kryt ako sa tam davaju krycie skla??? neni su zbytočne?
A postači mi tam vnutorny filter Eheim biopower 160?? mate s ním niekto skusenosti?
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nové akvárium

Odoslaťod dedojozef » 09 Apr 2011 17:54 pm

S filtrom ti neporadím. Ale vyzerá zaujímavo.
No čo viem určite je, že voda sa vyparuje a ak máš nad hladinou kryt s el. inštaláciou tak z toho bude kuca-paca. Okrem zanesenia trubíc a odrazovej fólie vodným kameňom, atď atď. Preto je dobré dať nad hladinu krycie sklo kde sa tá voda vyzráža a odkvapne s5.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Sunkafit » 16 Apr 2011 13:11 pm

No ako som už písal idem si založiť nové akvárium som uplný začiatočník ale už som akvarium celkom úspešné mal...lenže ako by som povedal chcel by som prejsť na vyšši lvl toto forum mam skrz na skrz preštudované ale poprosím vás ak sa na niečo opýtam poradte mi aj ked to budu hlúposti.....takže akvarium bude mať rozmer 80x35x40 zadné sklo bude čierne cena 54 euro...dám si urobiť u kamaráta kryt z drevotriesky tipujem 20 euro...pracujem vo velkoobchode z elektroinštalačným materialom tak si urobím osvetlenie 4x18w t8...cena cca 20euro....prvá otázka zmestí sa mi v pohode také osvetlenie 4x trubica t8 ak bude akvarko široké 35cm?? nebude tam zbytočné teplo??? dalej aký ohrievač si mám kúpiť kolko w a je to vôbec potrebné?? bývam v nadstavbe v podkrový sadrokarton v lete moc teplo v zime zima......dalej chcem tam filter skusiť eheim biopower 160 bude stačiť??

pre toto všetko čo som doteraz napísal som vlastne rozhodnutý len dúfam že mi to odobríte ale teraz témy nad ktorými si už velmi dlho lámem hlavu:
Dno- chcem skúsiť 2,7kg aquabasiq + 10l jbl Manado.....bude mi toto množstvo stačiť??? prípadne môžem na toto zloženie este nasypať čiernu čadičovú drť? nebude toho manada tak škoda a pancierničkovia sa nedorežú?

Najzložitejšia téma rastliny tu mam nulove skusenosti všetky rastliny si objednám od rataja a tu je moja myšlienka pri tom netuším moc ako vyzerajú a ako sa správajú tu prosím o rady
zadná časť nádrže.....Egeria Najas
Ludwigia repens
Stredná..................Sagittaria Subulata
Echinodorus Bleherae
Echinodorus Ovalis
Echinodorus Schlueteri
predná časť.............Lobelia cardinalis
Staurogyne Repens
môže to byť takto alebo čo tam este pridať alebo ubrať??
A kolko kusov týchto rastlín ak mi ich schválite mám vlastne od rataja objednať?? tam ako si to vkladám unho do košíka tak je myslené tak že on mi pošle košík z rastlinou a v tom košíku bude len jeden kus??? ved to su potom nehorázne sumy ak si napr chcem pozadie z egerie musim objednať 20 kusov napríklad nie???

A na koniec nebudem pridávať Co2.......hnojivá do substrátu a do vody prichádzajú do úvahy v pohode......akvarko chcem spoločenské aby maly aj rybičky priestor na plavanie nie moc zarastené.......osádku planujem 4xpancierniček este neviem aký....2x sae 2x ramirezka a nejaké platy prípadne Rasbory.....prerybniť to určite neplanujem.....vodu netuším akú mám je mestská Nitra asi je dosť tvrdá.........za všetky rady dakujem
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nové akvárium

Odoslaťod ivca161 » 16 Apr 2011 20:30 pm

Ahoj, skúsim ti poradiť ohľadom pár vecí. Čo sa týka ohrievača jednoznačne ho tam daj, na tento objem stačí 100W. V zime nemusíš vykurovať celý priestor, stačí ti zapnúť ohrievač a v lete budeš musieť ochladzovať, kedže v podkroví máš teplo (najlacnejšia metóda je ľad). Rastlinky do pozadia máš vybraté dobre, len vyžadujú dostatok svetla. Sagittariu by som presunula do prednej časti akvária. Z Echinodorusov by som ja osobne použila asi len jeden druh - sú to dosť robustné rastliny, často sa používajú ako ústredné. Staurogyne je trošku náročnejšia rastlina, ale do popredia vhodná. Lobeliu by som do popredia nedávala, patrí k vyšším rastlinám - 15 až 25 cm. Egeriu v košíkoch balia po niekoľkých výhonkoch - asi tak 6 ks som mala ja, keď som kupovala. Tak ti stačí kúpiť niekoľko košíkov, rýchlo rastie, nové výhonky potom odrežeš a zasadíš do substrátu. A co2 pri týchto rastlinách nie je na škodu, tak to skús ešte zvážiť. Aspoň obyčajný burčiak.
Obrázok používateľa
ivca161
 
Príspevky: 36
Obrázky: 2
Založený: 11 Jún 2010 19:56 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nové akvárium

Odoslaťod CaneCorso » 17 Apr 2011 00:04 am

Ja som osvetlenie,rozmer ako potrebuješ ty,riešil T5-kami (podľa rád,tu na fóre)a v pohode sa pomestili.Porozmýšľaj o tomto riešení.Foto v mojej galérii.
Obrázok používateľa
CaneCorso
 
Príspevky: 108
Obrázky: 25
Založený: 12 Jan 2011 19:19 pm
Bydlisko: Tisovec

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Sunkafit » 17 Apr 2011 16:32 pm

dakujem zatial za rady.............chcem velmi dno z Manada ale mám velké obavy kedže je dosť lahké zo sadenia rastlin nebudu mi vyplavávať a pancierničkovia to cele nerozhrabú ? rozptíli niekto moje chmúrne myšlienky? A kolko toho manada vlastne mam kupiť aby som mal vpredu dajme tomu 4 cm a vzadu 8 .
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Ajven » 17 Apr 2011 16:51 pm

(šírka x hľbka x 0.4) x 1.5 = počet litrov manada, šírku a hľbku udávať do vzorca v decimetroch
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Sunkafit » 17 Apr 2011 17:28 pm

Ak som dobre rátal tak 10l mi tesne postačí + 2kg aquabasicu
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Sunkafit » 19 Apr 2011 15:28 pm

prosím poradte mi nejaké pekné tmavé dno kde sa rastliny a rybičky budu cítiť príjemne od toho Manada ma ludia nejak odhovárajú...........čo tak hagen 1-2 mm???
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nové akvárium

Odoslaťod dedojozef » 19 Apr 2011 17:20 pm

Sunkafit napísal:Ak som dobre rátal tak 10l mi tesne postačí + 2kg aquabasicu


Neviem ako tebe ale mne na tvoje rozmery (80x35x40) vyšlo 16,8 :)
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Sunkafit » 01 Máj 2011 09:34 am

Kedže som si všetko premyslel a vybral........som uplny začiatočník poradte za čo by som peniaze vyhadzovať nemal a čo by som mal este dokúpiť
Akvarium 80x35x40....50 euro
Kryt+osvetlenie 4x18w.20euro
Sera air set..............3eura
Sera podložka pod akva..3eura
Jbl Easy test 5in1........11 euro
Jbl cristalprofi e700......69 euro
Jbl Ferropol 250ml........7 euro
magnetická stierka.......13euro
Jbl sieťka na ryby 10cm..1,5 eura
Aquel termostat 100w....12 euro
teplomer....................3eura
pinzeta zahnutá 26 cm.....12euro
Jbl aquabasic plus 5l........15 euro
Jbl Manado substrát 25l.....32 euro

Rastliny: Egeria Najas,Valisneria Corksrew,Ludwigia Repens,Sagittaria Subulata,Bacopa Monnieri,Staurogyne Repens,Pogostemon Helferi,Alternanthera Reineckii

živočíchy: krevetky, 5xprísavník, 2x Sae......možno nejake platy ramirezky alebo neviem este som sa nerozhodol.
Hnojenie..Co2 z kvasníc

tak čo nejaké rady čo vynechať a čo pridať?
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Milan666 » 01 Máj 2011 10:17 am

Ty sa máš.......hmmm, veľmi vďačný zákazník.
Sera air set, zbytočný, iba ak by si komponenty použil pri CO2 z kvasníc, samozrejme okrem tych vzduchovacích kameňov.
Aquael termostat, predpokladám, že tým myslíš ohrievač. 100W je veľa stačí ti na tvoje akva 50W
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Sunkafit » 01 Máj 2011 10:22 am

dakujem hlavne tie rastliny ma zaujimajú čo myslite uchytia sa tieto ??mám tvrdú vodu a nikdy som rastliny nesadil xD a viem že tam mám vybrané nie celkom lahké druhy na pestovanie.
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Milan666 » 01 Máj 2011 10:37 am

Začni tými prvými štyrmi rastlinami a neskôr po zabehnutí uvidíš
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nové akvárium

Odoslaťod martin_s » 01 Máj 2011 11:03 am

Sunkafit napísal:...som uplny začiatočník poradte za čo by som peniaze vyhadzovať nemal a čo by som mal este dokúpiť
...


Usetrit mozes ked skrtnes polozky:
Sera air set..............3eura
Sera podložka pod akva..3eura
magnetická stierka.......13euro
pinzeta zahnutá 26 cm.....12euro

Namiesto tej podlozky mozes dat kludne polystyren. Je to sice mala uspora, ale pytal si sa na com mozes usetrit.
Vzduchovanie cez kamen nie je nutne (navyse je malo ucinne).
Mozno aj akva sa ti podari zohnat lacnejsie (obcas mavaju akciu na akva s takymi rozmermi napr. v Hornbachu).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nové akvárium

Odoslaťod PanFiluta » 05 Máj 2011 13:40 pm

Čaute, aj ja som úplný začiatočník, ako som písal vo vlákne, ktoré mi zavreli, idem si zariaďovať 45 litrové akvárko. Chcem ryby, ktoré sú čo najjednoduchšie, teda nenáročné a odolné (aby hneď neskapali) a malé (keďže akvárko je malé). Budú to asi paracheidon innesi alebo tie im podobné paracheidon axelrodi. Je mi jedno ktoré. Spolu som myslel 12 kúskov, to je pekné číslo.

V sobotu idem do Viedne, zastavím sa aj v tej veľkej predajni, čo je pri SCS, možno kúpim nejaké pekné drevá, kameň a hlavne ten substrát. Už viem, že kameň nesmie obsahovať vápnik.

Poraďte mi prosím, čo majú innesi alebo axelrodi radi ? Myslím na spodku akvária, aký piesok, kamienky, substrát ? Akú značku, veľkosť kamienkov či zrniečok, farbu, iné ?

Mimochodom, otázka k rastlinám - budú tie rastliny rásť a budú ich rybky obkusovať ? Nechcem im dávať do akvárka umelé rastliny, ale ani nechcem kupovať nové rastliny každý mesiac. Keď si uvedomíte, že jedna rastlina stojí euro i päť, tak to môže byť drahý špás.
PanFiluta
 
Príspevky: 67
Založený: 01 Máj 2011 19:01 pm

Re: Nové akvárium

Odoslaťod PanFiluta » 05 Máj 2011 13:46 pm

Ozaj a keď kúpite ten substrát (tu som zachytil, že sa to tak označuje - myslím samozrejme kamienky, zeminu či piesok na spodok), tak to pred daním do akvárka premývate sprchou, alebo to vyvaríte alebo to rovno vysypete dnu ?

Môžem akvárium zabehávať takto :
- dnes tam dám vodu, tých 40 litrov,
- o týždeň pribudne ten substrát,
- o ďalší týždeň okrasné drevá a kamene,
- o ďalší týždeň rastliny a nejaký ten slimák,
- o ďalší týždeň rybky.

Môže mi niekto skúsený poradiť v akom časovom slede mám do akvária dávať jednotlivé súčasti ? Dik
PanFiluta
 
Príspevky: 67
Založený: 01 Máj 2011 19:01 pm

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Vlado21 » 05 Máj 2011 13:56 pm

Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Ajven » 05 Máj 2011 13:58 pm

- dnes tam dám vodu, tých 40 litrov,
- dnes pribudne ten substrát,
- dnes okrasné drevá a kamene,
- dnes rastliny
- dnes filter
- dnes svetlo

Na ryby mas cas
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nové akvárium

Odoslaťod Milan666 » 05 Máj 2011 16:52 pm

Dal by som najprv substrát a potom dolial vodu a ................
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nové akvárium

Odoslaťod PanFiluta » 05 Máj 2011 18:29 pm

Aký mám dať neónkam ?
PanFiluta
 
Príspevky: 67
Založený: 01 Máj 2011 19:01 pm

Re: Nové akvárium

Odoslaťod martin_s » 05 Máj 2011 18:49 pm

PanFiluta napísal:Čaute, aj ja som úplný začiatočník, ako som písal vo vlákne, ktoré mi zavreli, ...

Tema bola zamknuta z dovodu ze islo o duplicitu, kedze vsetky tvoje otazky su vo fore niekolko krat zodpovedane, staci pouzit search.php a vyhladat si ich. (Pravidla diskusie: 9. Skôr než položím novú otázku sa vždy pokúsim nájsť odpoveď v skôr rozdiskutovaných témach. Aj tvoj čas je vzácny tak prečo nútiť ostatných aby svojím časom plytvali?)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.