Skresľujúce akvárium



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Skresľujúce akvárium

Odoslaťod radofunny » 29 Apr 2011 23:30 pm

Ahoj, kúpil som pred pár dňami akvárium 60x30x30, nové, v akvaristike za super cenu 16,70 E ... Nastalo však veľké sklamanie keď som ho doma napustil... Dá sa naň pozerať iba kolmo na prednú stenu, pretože akonáhle človek ide trošku do uhla vyzerá akvárium deformovane, tak isto sa nemôže človek pozerať ani trocha z vrchu/spodu, len kolmo na sklo, tak isto čím bližšie je pozorovateľ pri skle, tým viac sa zadná strana deformuje... Niečo ako lupa... Vyzerá to ako keby som mal akvárium s vypuklým zadným sklom... Vôbec tomu nerozumiem, nikdy som sa s takým niečim nestretol a to som mal 5 akvárii... Myslíte že je to možné reklamovať? lebo takýto produkt som určite nechcel, neviem či tam použili nejaké treťotriedne sklo alebo čo... Za odpovede ďakujem
radofunny
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 30 Jan 2008 20:36 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Reklama

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod playman22 » 30 Apr 2011 08:13 am

urcite reklamuj... je to dost penazi za nepodarok...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod Poly » 30 Apr 2011 09:34 am

Vyzera to tak, ze sklo je krive, resp. nema rovnaku hrubku po celej ploche, urcite reklamuj! ;-)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod playman22 » 01 Máj 2011 13:02 pm

este ho mozes popripade skusit otocit o 180 stupnov... mozno pouzili na zadne sklo nejaku druhotriednu tabulu a ty si si ho otocil akurat tou stranou dopredu... v kazdom pripade ale reklamovat :)
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod tritrek » 01 Máj 2011 15:51 pm

16,70E neni majland, ale za nepoužitelné dačo je aj 1E veľa... treba reklamovať
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod radofunny » 03 Máj 2011 21:58 pm

Bol som ho reklamovať.. tety predavačky sa na mňa pozerali ako na blbca a nezdalo sa im moje tvrdenie, tak som im hneď doporučil nech ho napustia a uvidia o čom hovorím... ale k tomu nedošlo, asi vedia prečo... potom prišiel pán v monterkách (majiteľ) a tiež ma presviedčal že je to normálne... a že som prvý čo sa sťažuje (tak neviem či si iní ľudia kúpili akvária u nich pre škrečky alebo ešte nemali ozajstné akvárium) ... tak naveľa naveľa mi ho vymenili za také isté ale iný kus... doma sa ukázalo že je to o tom istom... pravdepodobne celá séria od toho výrobcu je z toho istého treťotriedneho skla, skúsil som to otočiť, že či to náhodou nieje len zadná stena ale nie, všetky sú také, som sklamaný, nechce sa mi tam znova chodiť a hádať sa no ale čo s takým nepodarkom... iba ak začať chovať škrečky :D ... zajtra ma tam majú znova a budem žiadať vrátenie peňazí a kúpim niekde inde... že mi to hneď nebolo podozrivé že akva ktoré sa všade predáva za 25 E tu stojí len necelých 17...
radofunny
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 30 Jan 2008 20:36 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod ichthys » 03 Máj 2011 22:48 pm

Ahoj, no vidim, ze by bolo vhodne dat nam ostatnym vediet, v ktorom konkretnom obchode su tieto nepodarky k dostaniu a pripadne aj kto je vyrobca. To si kupoval v Bystrici? Ani cent tam nenechat v tom obchode. Ked Ta bude presviedcat ze je normalne to, co si u 5 svojich akvarii nezazil, mas jediny dovod verit mu, ze sa nik iny nestazoval? Chyba je podla mna urcite v skle (bud je nerovnako hrube, alebo sa po napusteni akvarium deformuje), urcite reklamuj a asi aj ziadaj vratenie penazi- akvarium je predsa na to, aby sa do neho dalo aj pozerat, inak by nam stacili aj murarske vanicky za 4€ kus. A casy liatych elementiek su uz tiez davno prec.
ichthys
 
Príspevky: 232
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2010 15:00 pm

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod Poly » 03 Máj 2011 23:22 pm

No nic, treba im slusne vysvetlit, ze to normalne nie je. Nerovnosti skla sa ukazu az po napusteni vodou, teda fyzikalne - ak je na opacnej strane skla opticky hustejsie prostredie, ako na strane pozorovatela, sosovkovy efekt zakriveneho skla sa znasobi :D A kazdopadne je to dovod na reklamaciu, pretoze nesplna kvalitativne vlastnosti, ktore ma bezne akvarium splnat a ktore si od neho aj ocakaval. Ak by nechceli ani po slusnom dohovarani vratit kes, treba im povedat, ze volas SOIku, ak ich ani to nezlomi, myslim ze v SOIke ti daju za pravdu. Hlavne sa nedaj odbyt, sme na tvojej strane! :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod radofunny » 04 Máj 2011 20:17 pm

Ďakujem za podporu :) ... Bol som ho po druhy krát reklamovať... Hneď ako som otvoril dvere, tete predavačke zmrzol úsmev a mala smrť v očiach :D ... Samozrejme mi zase obe neverili, a že to nieje možné také niečo, tak im vravím že to bude celá várka taká (asi menili na paneláku okná a sklo bolo použité na tieto "akváriá" ), a onu zase tu istú pesničku, tento krát to nebolo už desať rokov čo sa stým nestretli ale už 11... tak akvárium postavili na balíky pilín, dobre počujete... :D a začali napúšťať. A vtedy sa začala sranda... pekne som im povedal z kade sa majú pozrieť a ako to vidno, ale teta predavačka stále tvrdila že ona nič nevidí a že je už asi stará ale nič nevidí, a že čo to rozprávam... zavolala si aj dve kolegyne a zhodne tvrdili že to nič nieje... tak som im povedal pár viet ohľadom fyziky, (ďakujem za vaše odborné rady ) a odporučil im nech sa pozrú z bližšia, že sa na to nedá pozerať a čím je bližšie človek, tým je to skreslenejšie... potom prišiel nejaký chlap, nejaký ich známy a povedali mu nech sa pozrie a ten mi dal nesmelo za pravdu, ze "no" ... po tomto skonštatovaní už zo mňa nemohli robiť debila že zle vidím a tak prešli na plán B :D ... Teta mi poradila že tak nech sa dívam len kolmo na akvárium keď to z iných uhlov skresluje... :D Pobavila ma otázka: "A čomu to vadí že je to skreslené?" :D ... tak som povedal že chcem vidieť rybky a krevetky v plnej kráse... tak mi teta odvetila že sa nemám pozerať na akvárium ktoré vyzerá skreslene ale na rybky... po tomto som už mal dosť a začal som vyťahovať telefón, teta sa stále čudovala že čo mi to môže vadiť a debatovala o tom s svojimi kolegyňami a povedala im že mi teda vráti peniaze... druhá predavačka mi ich bez slova dala a bolo...

ichthys: nekupoval som v BB ale vo Zvolene, pri malej železničnej stanici, taká budova kde majú zaveseného nejakého chlapa vonku na fasáde ako reklamu na obchod s airsoftovými zbraňami a je tam aj čínska reštaurácia... už tam viac nevkročím... mimochodom lepí im tie akváriá niekto z Prievidze...

ešte raz ďakujem za podporu :)
radofunny
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 30 Jan 2008 20:36 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod puly » 05 Máj 2011 07:31 am

Každé akvárium skresľuje.Je to nedokonalosťou našich očí a nie zle spraveným akváriom.Hlavne je to viditeľné pri naplnenom prázdnom akváriu menších rozmerov.Po zariadení a pridaní rastlín a koreňov , tento efekt mizne.Ak sa pozerám na akvárium kolmo ,tak vidím zadnú stranu cez 30cm hrúbku vody,ale pri rohoch je tá hrúbka vody cez ktorú vidím iná.Nie akvárium skresľuje ,ale voda v akváriu.To akvárium bolo v poriadku.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod Poly » 05 Máj 2011 11:09 am

Radofunny napisal, ze to pripomina lupu a zadne sklo vyzera ako vypukle, to naozaj bezne akvarium nerobi.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod puly » 05 Máj 2011 17:35 pm

To je ten klam,zadné sklo vyzerá ako prehnuté ,ma tvar luku.Ani jeden výrobca akvárií si v dnešnej dobe nedovolí použiť nekvalitné sklo a pri dnešnej výrobe skla je to dosť aj nepravdepodobné.Ja to mám tiež a akvárium je robené z kvalitného skla.Oko sa dá ľahko oklamať.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod puly » 05 Máj 2011 18:23 pm

Ak nevidel to zakrivenie pri prázdnom akváriu čo by spôsobilo nekvalitné sklo,takmer nepravdepodobné a zbadal to až po napustení ako aj píše,tak je to spôsobené vodou , ktorá spraví tento očný klam.Treba si lepšie prečítať príspevok.Takto spravil zo seba len blbca.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod Poly » 05 Máj 2011 19:57 pm

Mam dve akvaria a ani jedno nevyzera ako popisuje.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod roer » 05 Máj 2011 21:30 pm

No takže musím sklamať Radofunny, a dať za pravdu Pulymu. Teraz som sa vrátil z pivnice kde mám akváriá, a mnohé sú holé, len s rybami. Napustil som aj jedno 150 litrové akvárium, ktoré som pred 3 dňami lepil. Všetky, ale naozaj VŠETKY akváriá - ak sa pozriem z jednej strany blízko pri čelnom skle je bočná protiľahlá strana kratšia. Tak isto ak pozriem zhora čelného skla asi cca 5 -10 cm od skla je spodná strana zadného skla vypuklá. Je to normálne - optika. V každom akváriu vyzerajú ryby a rastliny absolútne normálne, neskreslene, prirodzene. Niekedy, a možno aj častejšie sa oplatí byť menším vedcom. Bez urážky...
roer
 
Príspevky: 49
Založený: 28 Máj 2010 19:35 pm

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod TTjopo » 05 Máj 2011 21:58 pm

Samozrejme ze je to uplne normalne. Je to sposobene prechodom svetla cet rozne media.voda sklo vzduch.na kazdom prechode prichadza k zakriveniu svetelneho luca.staci ak sa pozriete napr do jazera s priezracnou vodou.Na dne je kamen v hlbke cca 4-5m a vam sa zda ze je na dosah ruky.Precodd svetla medzi vzduchom a vodou sposobil to priblizenie ako v akvariu tym padom sa zda ze bocne steny akva su kratsie-lajcky vysvetlene z toho co si este pamatam zo skoly-ak si dobre pamatam
Snellov zákonObrázok
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod puly » 05 Máj 2011 22:35 pm

Som rád že sme si to vysvetlili a Radofuny si môže isť bez obáv kúpiť akvárium,len by som navštívil asi inú predajňu ,lebo v ktorej kupoval akvárium mu už asi nič nepredajú.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod radofunny » 06 Máj 2011 17:36 pm

Ibaže mám ešte jedno akvárium presne tých istých rozmerov- 60x30x30 (zo setu vyrobeného v nemecku) a mám ho bez zariadenia, môžem porovnávať, a vidím riadny rozdiel... mám aj akváriá menšie od tohoto (22 litrov) aj vačšie (112 litrov) a v žiadnom sa tento jav nevyskytuje...

isté skreslenie je možné, ako ste tu popisovali, ale nie v takej miere ako sa vyskytovalo u týchto akvárii z tejto predajne...

To rozhodne nebolo v poriadku, keď vidím že mám vedľa také isté akvárium a tam sa to nedeje tak asi niekde bude chyba...

Avárium sa správalo presne ako lupa- t.j. stojíš 2 metre od akvária, a je to ok, približiš sa, a čím viac sa približuješ, tým viac sa vydúva- keby sa nastriekala zrkadlová vrstva tak by z toho bolo veľmi vtipné zrkadlo do cirkusu :D ...

Ďalej to, že do každého akva sa môžem pozrieť mierne z vrchu, z uhla a vidno čo tam je, pekne, ostro, žial pri tomto výrobku to bolo nemožné, vyzeralo to presne ako keď sa pozrieš z toho uhla na zaváraninový pohár s vodou... taktiež som nahmatal pri napustení vodou prstami nerovnosti na skle, normálne to nebolo cítiť ale pod vodou áno, keď prejdem po skle nemeckého akvária, ale aj jedného slovenského čo mám tak tam je to absolútne rovné, tu som cítil "hrče" na pár miestach...

čo sa týka toho či si to môže v dnešnej dobe výrobca dovoliť alebo nie, v tomto štáte je možné všetko, a keď ide o takéto malé litráže, nehrozí že človek v prípade nehody vytopí celý panelák, takisto taká tenká hrúbka skla pri tom stačí... pri väčších litrážach si určite musia dať pozor... zamýšľal som sa aj nad tým ako to dokáže vyrobiť a predať v obchode za 16 E keď najlepšie ceny cez net sú minimálne 20 E, a v iných predajniach 25 E... a teraz už viem prečo...

ttjopo: áno, vyzerajú kratšie, nepopieram zákony fyziky, ale normálnych akváriách sa to nevyskytuje v takej miere ako pri tomto...

keby som vedľa neho nemal také isté akva ktoré tieto vady nevykazuje tak by som zo seba mohol spraviť blbca, ale takto asi chyba nieje na mojej strane...
radofunny
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 30 Jan 2008 20:36 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod ichthys » 07 Máj 2011 02:03 am

Aby som sa zastal radofunnyho - to skreslenie linii aj zdanlive skratenie v predozadnom smere v dosledku lomu svetla na akvariu je sice normalne, ale ked je z kvalitneho nedeformovaneho skla tak nedochadza k tomu, ze ked pozerate z uhla, mate rozostreny, nepozeratelny obraz, a to je druhy problem, o ktorom tu Radofunny pise. Mam predstavu, ako to asi Radofunny videl, lebo podobny pocit som zazil, ked som sa pokusal fotit makroobjektivom kvety anubiasov v akvariu. Ked som pozeral len ocami, tak ci som pozeral do akvaria kolmo alebo z uhla, videl som ostro. Cez makroobjektiv som ale nedokazal ziskat ostry obraz ked som ho nemal kolmo na celne sklo. Jednoducho som nedokazal zaostrit ani autofocusom ani rucne. Celkom ma to zaskocilo a pre oko to bolo dost neprijemne, skusal som to opakovane, ostry obraz bol len ked bol objektiv kolmo. Predpokladam, ze to sposobuje zlozitejsia opticka sustava s viac sosovkami, ktore musia byt dokonale paralelne (a vycentrovane) aby bol obraz ostry v hladaciku a ked sa do drahy svetla dostane este rozhranie voda-sklo ktore nie je paralelne so zvyskom optickej sustavy, tak obraz nie je ostry tam, kde treba, teda v hladaciku alebo na snimaci. Myslim si, ze deformovane sklo na akvariu moze sposobit podobny efekt. Ja by som na Radofunnyho mieste tiez reklamoval-myslim, ze ked clovek uz nejake tie akvaria mal, tak rozozna, ked nieco nie je v poriadku...
ichthys
 
Príspevky: 232
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2010 15:00 pm

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod puly » 07 Máj 2011 08:57 am

V prvom príspevku píše ,akvárium vyzerá ,ako keby malo vypuklé zadné sklo.Nerovnosti cíti iba pri napustenom akváriu.Vidí ako vyzerajú skreslene ryby v akváriu,ale žiadne tam nedal.To by musel mať celú prednú stranu dokonale nerovnú.Ak by som pripustil nekvalitné sklo,tak by som to videl aj pri prázdnom akváriu.Cítiť nerovnosti iba pri plnom akváriu a pritom ich volným okom nevidieť .Pokiaľ cítim nerovnosti na skle, tak ich budem cítiť aj za sucha a budem ich aj vidieť.Veľkosť každého predmet po vložení do akvária sa opticky zmení. Musel by sa zmeniť jeho tvar,deformácia ,skrivenie a nie veľkosť,takzvaná lupa , aj to pri určitom pohľade a v určitom úseku a nie po celej dĺžke akvária a potom môžme uvažovať o nerovnosti skla.Predmety v akváriu sa nám zdajú byť väčšie ,ako v skutočnosti sú.Ale pokiaľ ma prednú stranu zo skla ,ktoré ma na krajoch hrúbku 5mm a v strede 8 mm, tak to beriem.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod radofunny » 07 Máj 2011 10:33 am

ide o to že pri napustenej vode to lepšie "kĺže" a tak skôr zistím že sa niekde niečo zmenilo, po suchom sa kĺže prstom dosť ťažko a prest sa "zadrháva" , preto to skúšanie pri napustenej vode. Nepíšem že vidím ako vyzerajú ryby, ani som ich tam nedával, ide mi o to ako vyzerá akvárium ako celok- planoval som Aquascape... veď ešte aj rodina a známy sa čudovali že to čo má byť keď to videli...
Ono sa to správa podľa toho z kade sa človek pozrie, pozrieš sa z predu, kolmo... z väčšej vzdialenosti, tak je to v poriadku, ale keď sa priblížiš tak vidíš "lupu" ... najprv lukovité prehnutie, potom už aj "preliačeninu" alebo ako to nazvať, vždy oproti miestu kde sa človek pozerá, nieje tam rovná plocha ale má to tvar lyžice (obrazne povedané, až také hlboké to nieje).... a keď sa zase pozrieš trocha z uhla tak zadná strana ide pekne rovno, a zrazu z ničoho nič zákruta... keby som to tak vedel nakresliť... skúsim...
radofunny
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 30 Jan 2008 20:36 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod puly » 07 Máj 2011 14:53 pm

Ja som sem napísal len preto,aby začínajúci akvaristi po náhodnom prečítaní tejto témy,nechodili reklamovať novo zakúpené akvária,len z dôvodu opticky prehnutej zadnej strany akvária.Z prvých príspevkov to tak vyznelo,že je to nekvalitným sklom.Akvaristike sa venujem 30 rokov a také akvárium o ako Ty píšeš, som ešte nevidel.Asi si mal väčšie šťastie ako ja.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod martin_s » 07 Máj 2011 16:50 pm

Mna len napadla jedna tema co tu uz raz bola (a niekde aj je), ze ktosi tu kupil akvarium, ktore bolo nekvalitne zlepene, resp. malo poddimenzovanu hrubku skla a bolo bez vystuzi, co malo za nasledok prave mierne prehnutie skla pri napusteni... Netvrdim ze je to rovnaky problem ako v tomto pripade (iba som si spomenul na tu temu), kedze vlastne o tomto akva nevieme v podstate okrem rozmeru a popisu problemu prejavujucom sa prave pri napusteni nic, teda ani hrubku skla a ani ci malo vlepene vystuze.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Skresľujúce akvárium

Odoslaťod TTjopo » 07 Máj 2011 17:13 pm

Ja neviem o co m sa tui este bavime.V prvom prispevku chcel poradit co by sme na jeho mieste urobili.Nakoniec to dopadlo tak ze akva vratil a dostal spet € co si myslim ze obstal na 1*.Akva si moze teraz kupit v inej predajni po pripade dat vyrobit niekomu inemu.Ked sa tak stane moze porovnat a napisat ako mu to cele dopadlo do tej doby je tu uplne zbytocne o niecom polemizovat.Tiez ma napadla ta moznost co nacal martin_s ale uz to neriesim
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.