porovnanie CO zo sifonu a tibi



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod radovan gulka » 06 Máj 2011 15:29 pm

Robil som pokus : do zvona som napustil CO zo sifonu a cca za tri dni sa mi na 95% rozpustil,do toho istého zvonu som napustil CO z flaše kde boli tibi a za tri dni sa rozpustilo cca 10% pri rovnakých podmienkach. Má niekto podobné skúsenosti z rôznym rozpúšťaním CO z rôznych zdrojoch?
radovan gulka
 
Príspevky: 2
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2011 18:38 pm

Reklama

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod tritrek » 06 Máj 2011 16:13 pm

Som úplne off z CO2, ale nemôže byť, že TIBI tlačí CO2 pod iným tlakom a tým pádom iný difuzér by sa s ním lepšie poradil?
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod TTjopo » 06 Máj 2011 18:18 pm

@tritrek-cital si si prvi komenatar???Kto pisal o difuzore???Ja pouzivam Co2 len so sklenenym difuzorom tak neviem porovnat rospustanie Cocka do vody cez zvon ale je mozne ze Co2 z flase je ciste a TIBI okrem Co2 vyrabaju este aj nejaky iny plyn ktory je vo zvone zmiesany s Co2 a tym padom zhorsuju zmiesavanie s vodou.Len moja domienka mozno niekto ma inu skusenost.Este dodam ze tibi som nikdy nepouzival.nieje nad set s flasou je jedno o ake velke akva sa jedna.Je to co sa tyka prevadzky nie pociatocnej investycie-lacne, pohodlne,pre osadku akva bezpecne a spolahlive.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod Milan666 » 07 Máj 2011 09:39 am

radovan gulka napísal:Robil som pokus : do zvona som napustil CO zo sifonu a cca za tri dni sa mi na 95% rozpustil,do toho istého zvonu som napustil CO z flaše kde boli tibi a za tri dni sa rozpustilo cca 10% pri rovnakých podmienkach. Má niekto podobné skúsenosti z rôznym rozpúšťaním CO z rôznych zdrojoch?

Skús na jeden deň vynechať CO2 a potom pokus zopakuj ale opačne, (najprv TIBI)
Nerobil by som vedu, ide o vplyvy rozpúšťania, viac by ti rozhodne povedal test CO2, resp. test pH
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod tritrek » 07 Máj 2011 17:54 pm

@TTjopo
Klud!!! :) Cital si si moj komenatar??? :D Asi nie... Pises ze sa ti zda, ze cez zvon sa CO2 z Tibi rozpusta horsie, nez zo sifonu. Tak pisem, ze ci neni mozne, ze ine zdroje CO2 funguju lepsie s rozdielnymi "rozptylovacmi" (ak sa ti teda slovo diffuzer nepozdava). Trebars Tibi funguje lepsie s inym rozptylovacom, nez so zvonom.

Boze milujem ludi ktori sa nasieraju sami...
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod TTjopo » 07 Máj 2011 20:00 pm

Ja som kludny.Len som ta chcel uviest na spravnu cestu aby si mal v tom jasno.Zvon je zvon a difuzor je difuzor.Uplne je jedno pod akym tlakom dostavas Co2 do zvonu vo zvone bude tlak stale rovnaky ak bude ponoreny v rovnakej hlbke.Tlak vo zvone vytvori len tlak vody ktory je nad zvonom.Fyzika zakladnej skoly.Ak aj budes pustat "Co2" (preto v "" lebo je mozne ze tibi nemusi yrabat ciste Co2) a tym padom tento necisty plyn sa moze horsie rozpustat vo vode ako technicky ciste Co2.Je tym padom jedno ci bude pouzity zvon alebo difuzor.V otazke islo o to samotne rozpustanie Co-cka nie o sposob ako je dodavane do vody.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod tritrek » 07 Máj 2011 20:47 pm

Aha, to ale z prveho prispevku nebolo jasne ;) Takto to dava zmysel. Treba-lo bz najst nejakeho chemika-hobistu a spravit rozbor...
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod TTjopo » 07 Máj 2011 21:57 pm

Jasne ja netvrdim ze je to tak je to iba moja teoria.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod TTjopo » 07 Máj 2011 22:40 pm

radovan gulka napísal: Má niekto podobné skúsenosti z rôznym rozpúšťaním CO z rôznych zdrojoch?

Myslim si ze je to jasne od sameho zaciatku no nechajme priestor na vyjadrenie aj niekomu inemu sam som zvedavi.Trosku som googlil a zistil som ze pri kvaseni sa skutocne vytvara viac plynov len som este presne nezistil ake jeden z nich je aj Citran meďnatý.Skusim este nieco vypatrat no zatial ma to v mojej teorii len povzbudilo aj ked na druhu stranu tieto plyny ani netusim v akom velkom mnozstve su uvolnovane popri Co2 ktore je urcite nviac vytvaranym plynom pri kvaseni a vobec netusim aky maju vpliv na jeho rozpustenie vo vode takze by naozaj bolo dobre keby sa do tejto debaty zapojil aj nejaky aspon chemik zaciatocnik.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod Poly » 08 Máj 2011 00:46 am

Citran mednaty nie je plyn :)
Na to, aby zostaval vo zvone to moze byt len nejaky vo vode zle rozpustny plyn, teda napr. dusik N2, metan CH4, vodik H2, oxid uholnaty CO...
Osobne si ale myslim, ze problem bol v nespravnom postupe - po zarobeni ked flasu zavries, tak je v nej aj vzduch, ktory je lahsi ako CO2, teda postupnym vytvaranim CO2 sa z flase vytlaca najprv vzduch a zrovna ten si asi nachytal do zvona. Vzduch je zo 78% zle rozpustny inertny dusik N2, takze ten asi zostal vo zvone :) Treba to skusat s niekolko dni beziacim kvasom.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod radovan gulka » 08 Máj 2011 07:11 am

dakujem za odpovede budem to skúšať a potom dám vedieť
radovan gulka
 
Príspevky: 2
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2011 18:38 pm

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod TTjopo » 08 Máj 2011 07:38 am

@Poly-Vdaka za vysvetlenie.Chemii nerozumiem tak to bolo len take strielanie od pasa + nieco co som nahodou vygooglil o kvaseni a bol tam spomenuty Citran mednaty tak som predpokladal ze to je tiez plyn :) .Tvoja teoria je viac ako pravdepodobna co sa tyka uzavratia vzduchu do flase s TIBI a tym padom aj moju teoriu nie cisteho CO2 vo zvone aj potvrdzuje.Takze si myslim ze zahada je teoreticky vyriesena uz len ostava na Radovi urobit nejake pokusi na potvrdenie nasej teorie aj v praxi :pivo:
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod Milan666 » 08 Máj 2011 12:27 pm

Poly, povedal by som, že si to položil výborne,

Nie som chemik, ale zo skúsenosti, sa mi stalo, že pri výmene vody (myslím 1/3) sa CO2 vo zvone rýchlejšie rozpúšťalo
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod martin_s » 08 Máj 2011 13:07 pm

Milan to ze sa po vymene vody CO2 rozpusti rychlejsie (skor by som povedal ze prejde do vody väcsie mnozstvo) je normalny jav, sposobeny tym, ze pri vymene vody znizis mnozstvo rozpusteneho CO2 tym ze odoberies vodu s vyssou koncentraciou CO2 a prilejes vodu s nizsou koncentraciou. To sposobi, ze moze prejst z difuzora viac CO2 v smere koncentracneho gradientu do vody az do opätovneho dosiahnutia rovnovazneho stavu. Snad som to zrozumitelne opisal, snazil som sa to napisat co najjednoduchsie.

TTjopo zvon je v podstate tiez difuzor, kedze aj tam dochadza k difuzii.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod TTjopo » 08 Máj 2011 15:28 pm

V podstate je to pravda ze aj zvon je svojim sposobom difuzor.Islo mi o tu prvu predstavu pre dalsich citajuci po pripade tych co budu prispievat novimi komentarmi.Ked sa hovori o Co2 v akva a spomenie sa difuzor tak si povedzme uprimne kolko ludi napadne ako prvi zvon.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: porovnanie CO zo sifonu a tibi

Odoslaťod Milan666 » 08 Máj 2011 18:54 pm

martin_s, napísal si to zrozumiteľne, je to aj zároveň vysvetlenie pre @radovan gulka, prečo sa s tibi CO2 rozpúšťa pomalšie. Z toho dôvodu som mu poradil, aby pokus zopakoval, ale opačne
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.