160L u krta



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

160L u krta

Odoslaťod krto » 04 Máj 2011 08:14 am

Dostal som do daru akvarko, takže by som ho chcel využiť na nejaké experimenty 8) (layout, substrát, kombinácia typu svetla). Aktuálne ešte nemám všetko potrebné pokope, ale chcem poriešiť layout. Zamýšľané akva by malo predstavovať ranný horský chrbát s prevaľujúcou sa hmlou :angel: . Predhorie poriešené machmi, hmla Eleocharisom+nejaké solitérky na oživenie (možno sa tam nehodia.). Zo živočíchov len krevetky nejaká farebná forma-asi N. d. var. yellow . Parametre:

Rozmery: 80x50x40 (dšv)
Objem: 160l (čistý objem cca 135l)
Osvetlenie: 1-2xT8 15W 840-860, + LED pásiky (50x50) 14,4W/m 4ks po 75cm odtieň 840-865
Filtracia: Eheim Classic 2215 (z 300vky, tam namiesto neho tam pôjde ešte nekúpená čerpacia hlava Koralia nano 900L/hod http://www..akvaobchod.sk/hydor-koralia- ... l?cPath=40 )
Ohrievanie: žiadne
Substrát: podložie Filtus Floran Start 6L http://www.aquariumsklep.pl/podloze-dla ... p2058.html + Terramol kombinácia zrnitostí 1-3mm + 3-6mm
Hnojenie: PPS Pro
CO2: 1,5kg bomba cez elektroventil

Uvažované rastlinstvo:
Barclaya longifolia 1x
Cryptocoryna var.evae 1x
Eleocharis parvula
Hemianthus micrathemoides
Machy:
Vesicularia reticulata - Erect moss
Fissidens sp. Thailand
Fissidens nobilis

Zamýšľaný layout-prvý nástrel:
č.1
Obrázok

č.2
Obrázok

Hmla (Eleocharis bude všade za skalami), machy v popredí, HM-ko naľavo pri skale, Barclaya v zlatom reze napravo pred skalami, Cryptocoryna červenej farby (var.Eva) tiež napravo, ale vedľa Barclaye+na zvýšenie kontrastu trsík HM-ka celkom pri skle...

Čo vy nato?
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: 160L u krta

Odoslaťod astro » 04 Máj 2011 09:10 am

krto napísal:Objem: 338l (čistý objem cca 280l)

tu si sa trochen sekol, resp. Ctrl+C a Ctrl+V zafungovalo :P
ja nie som žiadny layout-ista ale čo viem a poznám tvoje akvárka tak to bude super zdravé, zelené a pôsobivé :pivo:
a ešte aj divoké :D
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: 160L u krta

Odoslaťod malykybel » 04 Máj 2011 13:44 pm

Uz si zohnal Fissidens nobilis?
Obrázok používateľa
malykybel
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 26 Jún 2010 08:36 am
Bydlisko: Teplička nad Váhom alebo Bytča

Re: 160L u krta

Odoslaťod krto » 04 Máj 2011 14:32 pm

to astro: :oops: , dám opraviť adminovi správne hodnoty :wink: ...
to malykybel: no, niečo je už na ceste, tak uvidím či príde, ale každopádne ho zoženiem ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 160L u krta

Odoslaťod malykybel » 04 Máj 2011 14:44 pm

OK lebo s tým poliakom to tiež nevyzerá rúžovo :-/. Neodpisuje 2x som mu písal. A musím sa pochváliť :D - Zohnal som Riccardiu :)
Obrázok používateľa
malykybel
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 26 Jún 2010 08:36 am
Bydlisko: Teplička nad Váhom alebo Bytča

Re: 160L u krta

Odoslaťod krto » 09 Máj 2011 15:22 pm

Trošičku som cez víkend popracoval, hlavne som "blitz-kami" zrušil sklenený komín vľavo vzadu, lebo žiletka a sklapel bolo slabé náradie ...

... trochu hliny na spodok (Filtus Floran start 3L) ešte že som čítal článok http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-347:3 ináč dobrovoľne by som ju tam asi nedal ...
Obrázok

... na to malé balenie JBL Florapol pre istotu - dúfam že sa nebudem v tom veľmi vŕtať :?
Obrázok

... potom prepraný Terramol 1-3 mm 17L a 3-6mm 8L (pri prepieraní som si myslel že tam je rozpustená tehla), rozložiť skaly, nasadiť rastlinstvo a budem len čakať na riasy :pivo: ...
Obrázok

Takashi so mňa nebude, rozhodenie skál a ich členenie mi nijako nesedelo podľa zamýšľaného scenára - horský chrbát v hmle, tak som zmenil rozostavenie a dúfam, že pri odhadovanej explózii rastu použitých rastlín to nejako zakamuflujem 8) ...

Filter (2215) beží naplno, hadice som vyčistil po 6 rokoch (už viem prečo mal pôvodne v 300vke taký menší prietok :angel: ), svetlo zatiaľ 15W 830, LED pásiky už takmer objednané, CO2 zatiaľ nedávam. Takto by som chcel existovať len pri výmenach vody prvé 2-3 týždne, pokiaľ sa rastliny chytia. Ostatok machov som ešte nestihol naviazať - každý deň čosi naviažem a hodím do akva.
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 160L u krta

Odoslaťod fazyl » 11 Máj 2011 23:00 pm

mne sa velmi paci tvoj scape, nieco ine po dlhom case... drzim palec
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: 160L u krta

Odoslaťod Dusky » 12 Máj 2011 17:38 pm

len aby si nemal problem ked sa budes vrtat v dne s tym florapolom
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: 160L u krta

Odoslaťod krto » 10 Jún 2011 10:27 am

...tak po mesiaci bez CO2 a hnojenia, pri slabom osvetlení 15W/830 12hod/deň, výmene vody každých 5 dní môžem zatiaľ na adresu Terramolu skonštatovať, pri parametroch vstupnej vody - celk.tvrdosť 9dGH, KNK=3, ph=7, NO3=10, PO4=0, že mierne pritvrdzuje vodu, lebo parametre vody v akvárku sú - celk.tvrdosť 11dGH, KNK=2, ph=7-7,5, NO3=15mg/L, PO4=0,5mg/L, NO2=0mg/L. Terramol síce nepláva, no pri nasmerovaní výtoku filtra okolo skál pri väčšom sklone ku dnu (lepšie miešanie vody), mi dochádzalo k jeho pomalému premiestňovaniu v okolí skál s machmi, tak som pomocou drôtu musel upraviť sklon výtoku.


PO4 je zvýšená asi od Filtus floran start (obohatená zemina s jemným pieskom) a JBL Florapol. Čo sa týka rastlín, minulý týždeň nabehla jemná vláknitá riasa do Erectu a Phoenixu - inde nie je, ktorú priebežne odstraňujem. Výraznejší rast som zaznamenal až po druhom týždni, Eleocharis zdvojnásobil svoj objem, Cryptocoryna pustila 3 nové listy a konečne sa odlepili zo dna, kde doteraz len ležali, HM som už raz strihal a zahusťoval porast. Machy - Erect narástol o 2-4cm, Phoenix začal rašiť, a F.sp.Thailand sa má zatiaľ k svetu, staršie lístky síce stmavli, ale nové výhonky len tak svietia.

Konečne som namontoval CO2 set, púšťam tam 5b/sec, LED osvetlenie zatiaľ nie je, mám len vodotesné trafo ale pásiky chýbajú + mám info, že výkonné led pásiky zaliate v silikóne o mnou uvažovanom výkone 14,4W/m SMD 5050(5060) sú v prípade zlého chladenie aj často poruchovém, takže rozmýšľam nad uchytením na nejaký AL-plech alebo inou vychytávkou či vyhotovením. Zatiaľ som tam namontoval 2x18W/840 T8 trubice v kryte.

Čo sa týka fauny, od založenia sa tam nejako cez rastliny dostali slimáčiky Planorbis sp. - kotúľky, ktoré sa rozmnožujú bez problémov. Po meraniach a ubezpečení, že je všetko OK (NO2, NO3, CO2) som tam tento víkend vložil skupinku CRSiek, a za tri dni boli "ta-tam" :( . Dal som tam klasiku neocaridinu z iného akva, a tá si veselo žije, a to už CO2 beží na plné obrátky :pivo: . Nuž, asi mi nie je súdené chovať CRSky ale len klasiku Neocaridiny a C.japonicu. Ani vo veľkom zabehnutom akva mi nešli a za pár dní vykapali, a pritom som pekne pomaličky s nimi absolvoval proces adaptovania sa na nové "vodné pomery". 8)

Obrázok

Fissidens sp. Thailand sa po 3 týždňoch v akva zdá byť k svetu.

Obrázok
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 160L u krta

Odoslaťod sniper.jo » 20 Jún 2011 18:37 pm

chutne akvarko, skadial ze su tie skaly krto? nazov toho lomu ? dik...
sniper.jo
 
Príspevky: 89
Obrázky: 55
Založený: 14 Dec 2006 22:27 pm
Bydlisko: Kremnica - Zilina

Re: 160L u krta

Odoslaťod krto » 21 Jún 2011 08:15 am

... skaly sú z jedného z bočných prítokov potoka Dlhopoľka v Dlhom Poli (chodím tam na chalupu, napravo od zastávky Hlaváčová - je tam krčma :pivo: za ľudové ceny :angel: ), nájdeš rozoklané ale aj hladké skaly rôznych odtieňov ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 160L u krta

Odoslaťod krto » 27 Júl 2011 09:53 am

deň 80 - tesne po zostrihaní, fotené ráno

Obrázok

Terramol zhodnotenie po čase - zo substrátom som spokojný, v budúcnosti by som dával pravdepodobne len jednu zrnitosť, a to najmenšiu 1-3mm. Kvôli ľahkosti tohoto substrátu, asi nainštalujem rozstrekovaciu rampu alebo niečo na štýl Lily pipe, aby sa mi pomaličky nepriemiestňoval jemný Terramol a prípadne sa neodhaľoval obohatený substrát na dne. Ak by som nemal obohatený substrát, tak to preskupovanie dna pekne vypadá (modelované prúdom z filtra), ako v nejakom skutočnom prúde riečky. Ďalším odradzujúcim prvkom môže byť pre niekoho farba substrátu, ale čo som pozeral na youtube nejaké videá z riek Ázie, tak to nie je farba ďaleko od reality. Pri príprave-premývaní treba rátať z väčšou prácnosťou, lebo to fakt ešte po 4-5 premývaniach vypadá ako by tam bola "rozpustená" tehla. Tak 10x stačí na - ako tak. Vo vode, však čosi jemného asi pláva, lebo čo mám nainštalovaný dropchecker CO2, tak po cca 3-4 dňoch v prvom mesiaci od založenia bolo vidieť zospodu vzduchovej bubliny akýsi biely povlak z jemných čiastočiek. Postupne sa u mňa interval vzniku tejto "škupinky" predĺžil na cca 2-3 týždne a teraz sa už vôbec netvorí. Tento "škraloup" bol úplne jemný a krehký, ale nepriepustný, lebo CO2 indikovalo málo (modrá farba) a po jeho odstránený sa zmenila na prijateľnú hodnotu (zelená farba).

Zdá sa, že Filtus Floran štart (zemina s pieskom) ešte stále uvolňuje do vody hlavne PO4, nakoľko pri poslednom meraní som po dvojtýždňovej nevýmene vody nameral nasledovné parametre: NO3=0mg/l, NO2=0mg/l, PO4=2mg/l, ph=6,5, KNK=3, GH=5 (nakoľko mi došiel test, nemohol som zopakovať meranie-treba brať z rezervou), CO2=20mg/l (pri 4dKH indikuje zelenú až svetlozelenú farbu). Stále nehnojím okrem "pravidelnej" výmeny vody 1x7dní, a občasného pridávania Easy Carbo 1-2x7dní. Momentálne rozmýšľam nad koncetráciou N, ktorú by som denne dodával do akva. Chcem začať na NO3=5mg/l, a tú budem prípadne zvyšovať. Rastliny rastú, hlavne Eleocharis vivipara ide ako o život, HM ideálne rastie-zástrih raz za 3 týždne, machy celkom fajn - Phoenix bez rias, Erect s vláknitou kvôli vyššej koncentrácii P, F. sp.Thailand taktiež bez rias pekne rastie.

V layoute drobné zmeny, HM mi napravo akosi nesedelo pri plnej výške do hladiny, tak som sem pridal skalný blok, a Erect moss som musel povymieňať z Phoenixom, lebo celkom zakryl nižšie skaly v strede , napravovo medzi HM som pridal Prosepertina palustris Cuba a na skalu vedľa Riccardiu chamedryfoliu (z ebay - Malayzia 3 balenia á 5x5cm za 27€, zostatok je v 300vke), ktorá sa celkom uchytila a zdvojnásobila svoj objem.

Faunu tvorí skupinka Poecilia endleri var.Scarlet (5+7) a 1ks Neocaridina denticulata z 10.6. ako živý indikátor kvality vody, N.d. var. Yellow som si zatiaľ nezohnal, nie je čas na seriózne oslovenie chovateľov a na burze v ZA odkedy ju zháňam nebola, takže až po prázdninách :angel: ...

Ku svetlu som sa zatiaľ nedostal, a tak výkonové LED pásiky čakajú aj s trafom na spracovanie do osvetľovacieho krytu. Stále svietim 2x18W T8 840 od 8:30-20:00.
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 160L u krta

Odoslaťod krto » 10 Okt 2011 11:07 am

150 dní - prázdniny a dovolenky = zanedbaná údržba, zanechali v akva zelenú riasu

Obrázok

Konečne som sa dostal ku plánovanej úprave v akva (teda okrem svetla) a zamenil som výtok z filtra za rozstrekovaciu rampu. Nerovnomerné prúdenie vidieť hlavne na HM-ku, v trse naľavo je vývod difúzora z CO2-jkou a do trsu napravo by sa prúdením mala CO2-ka dostať - avšak doteraz nedostatočne.

Meraniami počas uplynulých mesiacov som si definitívne potvrdil, Filtus Floran start (obohatená zemina) uvolňuje P, a následne pri nedodávaní N (pravidelná týždenná výmena vody=obsah NO3u nás vo vodovode 10-20mg/L, alebo cieleným hnojením) dôjde v priebehu 2týždňov k nábehu jemnej vláknitej riasy (zelená riasa).

Eleocharis som výrazne ostrihal - 90% riasy odišlo do koša, prečistli zvyšok rastlín od rias, Erect moss som úplne vybral, layout jemne upravil, zarobil hnojivá osobitne (N, P, K, Mg, mikroprvky) a v tomto akva pridávam iba N a K, po mesiaci-dvoch pridám foto ako zmeny pomohli.

Parametre vody v akva pred výmenou vody: NO3=0mg/L, PO4=1mg/L, ph=7, KNK=2, GH nemerané. Roztok NO3 mám nastavený na týždennú dodávku 20ppm, K na 27ppm, samozrejme PO4 (ale aj NO3 - rastlinstvo bolo zredukované) budem priebežne merať a pri vyčerpaní dodávka na 2ppm. Mg podľa potreby a stavu rastlín. Mikro priebežne 1-2x za týždeň.

Nakoľko pri vrchnom substráte Terramol je nemožnosť odaľovania (nasáva drobné čiastočky+dôjde k vytiahnutiu Filtusu a Floranu), tak tesne nad dnom odkaľovacím zvonom kývaním zo strany na stranu rozvírim usadený detrit a odsajem cca 80-90% usadením.
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.