Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?



Oznámenia / Novinky / Články / Informácie

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod noiseless » 07 Feb 2011 21:19 pm

je to úplne jedno ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod frank profi » 07 Feb 2011 23:35 pm

Áno, je to FLUVAL105. Noiseless Ti už odpovedal. Je v podstate úplne jedno, kde umiestniš hadice. Dal som ich na jednu stranu lebo mi pripadá, že takto je prúdenie (kolotoč) vody asi najlepšie. Aj Mr.Amano ich má zväčša na jednej strane :-)). (haha) V malých akva tieto filtre aj tak "premelú" celý objem vody aj 5-6 krát za hodinu takže sa s tým netráp. Ale ozaj častejšie vídam umiestnenie ako tu:http://www.youtube.com/watch?v=Ra5URRzFsME&feature=related. Skús a uvidíš.
frank profi
 
Príspevky: 34
Obrázky: 7
Založený: 23 Nov 2007 17:38 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod lukas1 » 08 Feb 2011 19:24 pm

Ahoj ,vdaka za odpoved idem dnes prehodit ten filter a uvidime..dam vediet
lukas1
 
Príspevky: 2
Založený: 17 Nov 2010 19:03 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod ujo.plynar » 14 Feb 2011 23:28 pm

AHoj, rad by som podotkol (spominal to uz aj chnuro).

W a lumen su pri snahe vytvorit rastlinam co najvhodnejsie podmienky uplne scestne udaje (no nie totalne uplne, avsak celkom dost uplne). Lumen je jednotka, vdaka ktorej sme schpny posudzovatz jasnost svetla. Je to jednotka ktora sa odvija od spektra vnimaneho ludskym okom. Za jasne svetlo povazujeme zelenu cast spectra (zhruba 550 mn). Prave tuto cast spectra vsak rastliny viac-menej ignoruju. Ak by ste mali svetlo vyzarujuce len v casti spektra dajme tomu 500 - 550 nm.. malo by 150w a neuveritelnych 300 lumenov na watt, tak by sa pod tym nedalo vypestovat prakticky nic. BUd by to zivorilo, alebo zahynulo.

Prikaldam nejaky ten graf.

Aktivne casti spektra pre chlorofil A a B
chloroabs.gif
chloroabs.gif (7.37 KiB) Zobrazená 35484 krát


Tuna je porovnanie, na grafe su nanesenen krivky znozornujuce "vnimanie" svetla rastlinou, clovekom a je tam aj spektrum ktore vyzaruju tzv. PURple zdroje (PURple je od PUR - fotosynteticky vyuzitelna radiacia. Zhodou okolnosti sa poskladanim cervenej a modrej casti dosiahne filaovy odiet :) )
spectrum (1).jpg
Zlta - rastliny, Biela - spektrum PURple ziarivky, Zelena - ludska senzitivita
spectrum (1).jpg (15.49 KiB) Zobrazená 35484 krát


Na krivke znazornujucej PURple spectrum je vidiet ze vyzaruje v zelenom spektre. To je preto, ze pokial by ziarila len v castiach najviach vyuzivanych rastlinou, cloveku by sa javila ako prilis tmava, nejasna.

Vyberte si z toho co chcete. Robte si co chcete. Len ma prosim nekamenujte za nejake pravopisne chyby, nepresne definicie a podobne.

PS: cokolvek zive, potrebuje na to aby sa mu darilo vhodne podmienky (ako asi 10000000x napisala Raviolka). Vsimnite si slovo podmienky a jeho mnozne cislo. Spektrum nezachrani podvyzivenne rastliny, rovnako ako nesposobi bujnenie rias v stabilnom zabehnutom systeme.

Pravda je ako stale niekde v strede.

Prajem vela zdaru a vela prijemnych zazitkov.

Plynar
ujo.plynar
 
Príspevky: 13
Založený: 25 Sep 2009 13:45 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod chnuro » 14 Feb 2011 23:49 pm

@ujo.plynar - bravo, bravo,....
domnievam sa, že tu som popísal experiment dokazujúci, že chlorofil reahuje na červenú a modrú farbu v spektre:
blyxa-japonica-t7706-72.html#p177588
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2404
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Ajven » 15 Feb 2011 10:20 am

Treba si tiez uvedomit, ze ak kupite ziarivku, ktora je oznacena ako 6500K, ze to automaticky znamena ze svieti iba do "modra". Napriklad mam teraz ziarivky, ktore maju nasledovne spektrum:
pl-6500-spectrum.jpg
pl-6500-spectrum.jpg (19.67 KiB) Zobrazená 35437 krát

Vacsi obrazok som nezohnal, ale je tam este rozoznat, ze ma maxima aj v oblasti 450 aj 620 nm.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod chnuro » 15 Feb 2011 10:48 am

mas pravdu, ale z toho obrazku sa mi zdá, že farby blízke modrému spektru zaberajú väčšiu plochu, ako červená. To je jednoduché a reálne vysvetlenie, prečo svieti do modra.

Tu je spektrum mojej teplej a studenej bielej, ktorú som popisoval v príspevku vyššie:
Lumilux de luxe 954.PNG
Spektrum studenej bielej
Lumilux de luxe 954.PNG (28.46 KiB) Zobrazená 35430 krát
Lumilux de luxe 930.PNG
Spektrum teplej bielej
Lumilux de luxe 930.PNG (28.52 KiB) Zobrazená 35430 krát

Vyzerá to tak, že na kompletné (a kvalitné) svetlo pre rastlinky musia svietiť trubice vždy spolu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2404
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod ujo.plynar » 16 Feb 2011 11:58 am

zdar

Zdielam nazor, ze kvalitne osvetlenie znamena vyvazene osvetlenie.
Naiel som skvely clanok o svetle spektre a tak, vlastne vsetko v predchadzajucom prispevku je odtial. Bohuzial nie je v slovenskom jazyku, a nejak extra sa mi nechce pustat do prekladu, no snad sa prekonam.

Len pre zaujimavost: Teplota chromaticnosti [K] (uf, neviem ci som to napisal dobre) je vlastne teplota na ktoru by sme museli nahriat uhlik (v kelvinoch) aby sme dosiahli rovnaky odtien aky vyzaruje svetelny zdroj s tymto oznacenim ;)

No a kedze uhlik neziari na zeleno pri ziadnej teplote, neexistuje teplota pre zeleny odtien :o :mrgreen: Super "potrebna" informacia, ale nedalo mi to.

Majte sa pekne, prajem malo rias.

Plynar
ujo.plynar
 
Príspevky: 13
Založený: 25 Sep 2009 13:45 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod ranosi » 07 Mar 2011 14:38 pm

No ja to robim tak...Kupim si casovaciu zastrcku a nastavim cas na 5 hodin potom na 2 hodiny je pauza svetlo je zahsnute a o 2 hodiny sa zapne znova svetlo na 5 hodin. Doteraz sa mi podarilo drzat rozne rastliny bez toho aby stracali farbu alebo aby zvedali. Inac pestovat rastliny nieje len o tom ake mas osvetlenie ale aku mas aj podu. Vyslovene drzim podu len znacky DENNERLE. Ako zaklad pouzivam hnojivo a potom na to nasypem specialnu podu. A ked sa k tomu prida este CO2 zariadenie tak rastliny vyzeraju tak ako nove....
ranosi
 
Príspevky: 7
Obrázky: 6
Založený: 05 Mar 2011 22:41 pm
Bydlisko: Trier - Nemecko

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod remus » 14 Máj 2011 21:11 pm

:) Dnes som podľa tohto išiel počítať.
Pri mojich 15W a akva vonkajšieho objemu 63l musím svietiť 26 hodín denne :D :D
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod chnuro » 14 Máj 2011 21:26 pm

nezabudaj, ze 12 je maximum ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2404
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 15 Máj 2011 06:47 am

26 hod?? dobre :-D to potesi.
HASEMANIA_NANA
 

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod remus » 15 Máj 2011 07:27 am

Nakoniec som nastavil od 9:30 do 21:30, takže 12 hodín.
Ryby tak majú trocha simuláciu rozodnenia a zotmenia. Lebo do 9:30 je v izbe už dostatok okolného svetla, a večer po 21:30 ešte často svietim v celej izbe, takže majú kvázi zotmenie :))
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod TTjopo » 15 Máj 2011 11:05 am

Remus- V tvojom pripade ryby ani nepotrebuju simulovat vychod a zapad Slnka lebo tam mas polarnu tmu az na to ze u teba je ta tma 365dni v roku.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod remus » 15 Máj 2011 12:58 pm

:D
Veď "pracujem" na zmene osvetlenia, lenže momentálne neviem ako už do tohto krytu zabudujem ďalšiu žiarivku.
Proste nie je o čo uchytiť pätice, pretože predradníky sú v zadnej časti krytu. Predok je prázdny, nič o čo by šlo nové pätice chytiť - ešte aj dvierka sú tam. Preto jediná vec, čo mi ostáva,
je :
1, buďto komplet vymeniť kryt osvetlenia, čo moc nechcem lebo keď som pozeral na ceny, skoro ma šlahlo
2, alebo navŕtať a uchytiť nové pätice do plastu, čímž sa stane, že na vrchu krytu budú vidno šróby čo nebude 2 krát estetické
3, alebo tretia možnosť - nechať si od vás poradiť ako by sa to tam dalo uchytiť (po skúškovom, predpokladajme za 2 týždne budem robiť údržbu akva, potom nafotím aj kryt..).
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod remus » 15 Máj 2011 12:59 pm

oops, 2 krát mi odoslalo príspevok, nejde to zmazať.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod juri89 » 26 Júl 2019 20:07 pm

Ahojte,čítal som na internete nejaké komentáre,že niektorí ľudia majú periodu svietenia rozdelené na doobedne svietenie a poobedne napríklad 3+6. Vraj sa im menej vyskytuje riasa. Rastliny sa vraj na toto dokážu prispôsobiť,im stačí len tá dĺžka svietenia a riasami sa darí menej. Máte s tým nejaké skúsenosti?
juri89
 
Príspevky: 17
Založený: 21 Mar 2019 11:47 am

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Pruderchose » 27 Apr 2021 09:24 am

Ahojte. Teraz som kapánek zmetený. Mám akva 60x30x30cm (54litrová šesťdesiatka) nenáročné rastliny a podľa WPG mám hodnotu 1.818181 periodických. Pritom svetlo vyžiari 94lm/W. Svetlo je Chihiros A II 601 s výkonom 26W.
Zauímalo by ma či je možné svietiť 14-16 hodín denne s obedním šlofíkom 3 hodiny?
Pruderchose
 
Príspevky: 3
Obrázky: 1
Založený: 29 Mar 2021 18:10 pm

Re: Koľko hodín treba svietiť v rastlinnom akváriu?

Odoslaťod Pruderchose » 27 Apr 2021 10:21 am

juri89 napísal:Ahojte,čítal som na internete nejaké komentáre,že niektorí ľudia majú periodu svietenia rozdelené na doobedne svietenie a poobedne napríklad 3+6. Vraj sa im menej vyskytuje riasa. Rastliny sa vraj na toto dokážu prispôsobiť,im stačí len tá dĺžka svietenia a riasami sa darí menej. Máte s tým nejaké skúsenosti?


To by zauímalo aj mňa. Viem sa pohrať z intenzitou svetla na jednotky percent ba dokonca automatizovať periódu na viac tmavých hodín. Podmienkou je od 22:00 do 06:00 úplná tma
Pruderchose
 
Príspevky: 3
Obrázky: 1
Založený: 29 Mar 2021 18:10 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Oznámenia / Články

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.