Pridávanie CO2 počas noci



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Poly » 11 Máj 2011 20:12 pm

ichthys: Nemam predstavu, kade sa to moze do rastliny vocpat, navyse obchodny preparat nie je glutaraldehyd, ale polycykloglutaracetal a v USA je zakazany. Samotny glutaraldehyd je algicid, vcelku jedovaty, biologicky asi vyuzitelny po malych upravach (napr. nejaka haved to moze oxidovat na glutarat). Polycykloglutaracetal az tak jedovaty udajne nie je, ale je to synteticka zlucenina. Neviem ako to funguje, preto ja by som to do akvaria nelial, ale tym nechcem nikoho odhovarat :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Milan666 » 15 Máj 2011 10:32 am

Využijem pomerne dobrú učať a poprosím o ďaľšie skúsenosti a názory
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod očinta » 15 Máj 2011 12:10 pm

Ja čosi z mojej praxe.
Zdrojom CO2 je pochopiteľne i filter.
Čím viac zanesený tým viac produkcie CO2.Stalo sa mi, že som z nedostatku času akosi naň pozabudol. Ráno keď ešte nebolo zapnuté osvetlenie takmer všetky ryby pri hladine.Ihneď som upravil spínače osvetlenia, predĺžil som dobu svietenia. Život v akváriu sa dostal do normálu. A asi o dva dni vyčistil filter. Ešte spomeniem techniku. Filtrujem Eheim 2073 profi III, CO2 s elektromagnetom používam len na hlavnom osvetlení. Osvetlenie trojstupňové LED, klasika 2xT5 840 asi Philips,posledný hl. stupeň Glomat 2xT5. Rastliny mi idú úžasne práve mi ide kvitnúť echinodorus. Rybky sa pravidelne vytierajú takmer všetok poter požerú diskusy teda aj svoj.Na otázku či používať elmag ventil v mojom prípade a za seba odpovedám ÁNO. Ak by som nevypínal na noc pravdepodobne by som faunu otrávil CO2.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod taksatunga » 23 Aug 2011 09:58 am

Ahojte,
ja mam 250l akva a kedysi som mal akvarium bujne zarastene najma valisneriami. Kazdy tyzden som ich zastrihaval, rozdaval som nove vyhonky a pod. Ked som sa stahoval do noveho bytu, tak som akva musel spustit a pri tej prilezitosti som vymenil dno. Ako sa neskor ukazalo, bola to asi najvacsia chyba v mojom akva zivote. Kdesi som sa dopocul, ze dno by sa malo menit raz za 3-5 rokov, a preto som vyuzil tu moznost a vymenil som ho.
Nasadil som nazad svoje stare rastliny, samozrejme po case zacali prezivat a chatrat. Rozpad listov, vyrastli len do tretiny akvaria a dost. Postupne som teda obmenil celu floru ale uspechy to neprinieslo. Po mnohych nezdaroch som zacal prihnojovat prilievanym hnojivom, potom aj tabletovym ku korenom. Svetlo je myslim ok, mam dve trubice spolu 60W, navyse cast dna je akva obdarene aj dennym svetlom. Samozrejme sa zacalo darit ciernej ruduche, ktora uplne zlikvidovala niekolko rastlin. Pred par dnami som do externeho filtra vlozil trochu raseliny v pancuche, PH sa mi pekne upravilo na 7-7,4. Zacal som badat nove vyhonky, znova vsak vyrastli len do cca 5-10 cm a ostali stagnovat. Tak som sa naozaj nastval a zacal som s CO2 kvasnicami.
Do 1,5 l pet flase som dal 7g suseneho drozdia, 8 polievkovych lyzic cukru a naplnil asi do 3/4 flase vodou. poriadne premiesal.
Do stopla od flase som vsunul hadicku, utesnil silikonom a na druhy koniec hadicky som dal jednosmerny ventil a kamienok. Krasne to bublinkuje, na noc to vyberam. zatial to frci 3.den, tak som zvedavy ci zacnem badat nejake zlepsenie. Uz naozaj neviem kde by bol potom problem. Voda je upravena, ryb je akurat, svetlo je ok. Tak drzte palce, aby sa tie moje kedysi bujne rastliny opat prebrali k zivotu.
taksatunga
 
Príspevky: 5
Založený: 23 Aug 2011 09:47 am

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod LaXo » 15 Sep 2011 20:53 pm

tak drzim palce, ale daj potom vediet ako to dopadlo
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod mattoxx » 06 Okt 2011 21:57 pm

Mam akva 100l a od vysadenia novych rastlin(asi tri mesiace dozadu), predtym asi 2 mesiace od zalozenia bolo v nom len zopar cryptocoryne affinis (asi 10 ks) a velky anubias barteri. Cize akva ma cca 5 mesiacov. Prirastky na rastlinach takmer ziadne, to znamena ako som ho vysadil tak vyzera takmer bez zmeny, objem co odhnije alebo ancici pozeru tak asi aj dorastie + nieco malo navyse. Jedine co sa trosku rozrasta ale strasne pomaly je Sagittaria subulata. Vcera som v akvaristike neodolal a kupil test Tetra Test GH + KH. Vedel som, ze mam tvrdu vodu ale vysledky KH -21 GH-20 som necakal. Hned som sa rozhodol urobit burciak na pridavanie CO2, dava mi nejakych 19 bubliniek/ minutu. Na konci hadicky mam cigaretovy filter a este co sa nerozpusti chytam do zvona z PET flase(objem asi 1-1.5 dcl). Este spomeniem, ze posledne 2 tyzdne sa u mna prejavilo biogenne odvapnovanie, hlavne na Sagittaria subulata a par listoch cryptocoryne affinis. Svietim 6 + 5 hodin s obednajsou prestavkou 3 hodiny s dvoma 18W trubicami, objem asi 70l vody co svietim, nakolko trubice nie su po celej dlzke akva.
CO2 planujem nechat bezat NON-STOP. Po dneskajsku som zaznamenak bublinkovanie zopar rastliniek. Vzduchovanie nemam, jedine co vzduchuje su kvapky z rampy padajuce na kladinu. Niekde som pocul, ze sa CO2 zle rozpusta ak je vysoka tvrdost, to by mi malo hrat relativne do karat, nakolko by sa cez noc nemala velmi zdvihnut hodnota CO2 vo voda, aspon podla mna. Kazdopadne sa dnes velmi nevyspim, nakolko asi bude treba kontrolovat akva, ci nahodou rybky nelapu po dychu.

aktualna obsadka:
3 x ancistrus
3 x SAE
5 x dopele panciernicky
3 x dospele mecune
19 x tetra neonova
a este 2 x male panciernicky asi 2cm a asi 15-20 male mecune do 1 - 1.5 cm

Rybiek je pomerne hodne, tak neviem, ci zopar kvapiek z rampy(aquael) + nahromadeny kyslik zo dna postacia od desiatej vecer po osmu hodinnu rannu kedy sa nesvieti.
mattoxx
 
Príspevky: 10
Založený: 21 Júl 2011 20:53 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod dedojozef » 06 Okt 2011 22:09 pm

Z vlastnej skúsenosti viem, že nad ránom budú rybky pod hladinou lapať po dychu a prvé si to odnesú ancistrusy. Ak budú ťažkopádne a lapať po dychu, okamžite prepláchnuť v čistej vode. Mojim to pomohlo. A od vtedy síce v noci CO2 nevypínam, ale už mám zabezpečené okysličovanie.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Milan666 » 07 Okt 2011 10:10 am

19 bubliniek za minútu?! Načo?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod mattoxx » 07 Okt 2011 12:48 pm

Aktualne buble uz len 14 bub./min. a mozno, ze aj to este klesne. Nechal som teda CO2 bublat aj cez noc, pricom som pravidelne chodil kontrolovat ci je vsetko OK. Kolko krat som pozrel tak tetry neonove "spali" takmer na dne. Na ancikoch som tiez nic nespozoroval, boli na dne alebo na skle v dolnej cast, ostatok tak isto OK. Mozno ze ta rampa dokaze zasobovat kyslikom viac nez som si myslel. Sice na hladinu padaju len kvapocky, ale vytvaraju tisice mini bubliniek, ktore su tak male ze nemaju ani tendenciu stupat k hladine ale skor to vyzera, ze klesaju a rozpustaju sa vo vode. Kazdopadne bublinkovanie rastliniek je vo vacsej miere ako vcera.
Otazne vsak, je ci sa nebude CO2 hromadit ked je produkcia vyssia ako spotreba a ci za par dni nemoze dojt k presyteniu vody a naslednej pohrome?! Alebo existuje nejaky vztah medzi mnozstvom O2 a CO2 rozpustenym vo vode, tym myslim, ze ak bude dostatok kysliku vo vode tak nepusti viac CO2 do vody?

Foto "ucinnosti" prevzdusnovania z rampy
Obrázok Obrázok
mattoxx
 
Príspevky: 10
Založený: 21 Júl 2011 20:53 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Poly » 07 Okt 2011 13:06 pm

O2 a CO2 sa vo vode rozpustaju nezavisle. O2 sa vo vode rozpusta velmi zle, max. len okolo 8mg/l, CO2 sa da vo vode pri atmosferickom tlaku rozpustit 1,45g/l, co je skoro 200x viac.
Ci sa bude CO2 hromadit, zavisi od vela faktorov - prudenie vzduchu nad hladinou, procesy v akvariu (hnitie, aerobne mikroorganizmy), mnozstvo pridavaneho CO2, intenzita osvetlenia, mnozstvo a rychlost metabolizmu rastlin atd. Odporucam CO2 nastavit na slabo a postupne kazdy den, alebo obden trochu pridavat, az kym sa nedostanes na ziadanu koncentraciu. Opacna cesta - od silnej davky pomaly uberat moze byt velmi nebezpecna pre osadku.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Milan666 » 07 Okt 2011 13:56 pm

O2 vytesňuje CO2 z vody, takže CO2 vlastne dávaš zbytočne. 19 bubl./minúta, je žalostne málo,preto moja otázka načo.
Čo sa týka okysličovania, stačí jemné čerenie hladiny.
Pokiaľ nechceš investovať do setu, prejdi na TIBI a dáš na fľašu dva vývody, jeden do aq a jeden so škrtitkom, ten na noc uvoľníš a ráno priškrtíš.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod mattoxx » 07 Okt 2011 15:02 pm

Tak bubliniek je nakoniec nieco cez 30, nakolko z burciaku do cistiacej flase ide hrubsia hadicka. Klasicka akvaristicka dava nieco cez 30. Viem, ze to nie je vela, ale taktiez by som netvrdil, ze je to zbytocne. Nakolko rastlinky zacali bublinkovat, pricom naposledy co som naposledy spozoroval nieco take ako prud bubliniek z listu, tak to bolo po napusteni nadrze pri anubiase, pred takmer pol rokom. Samozrejme, necakam nejake zazraky pri parametroch vody ake mam, ale na druhej strane ak uz dochadzalo k biogennemu odvapnovaniu tak toho CO2 som zrejme v akva vela nemal. Ide mi skor o to aby som nemusel kazde rano zapinat a vecer vypinat system, alebo vytahovat hadicku. Skor by som chcel najst nejaku taku cestu, ze mi pojde burciak non-stop, sice ho nebude vela ale aspon truchu zlepsit terajsiu situaciu a neotravi tych mojich zveroch :D
mattoxx
 
Príspevky: 10
Založený: 21 Júl 2011 20:53 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Poly » 07 Okt 2011 15:17 pm

O2 nevytesnuje CO2 z vody :) Podstatou uniku CO2 do vzduchu je jeho nizka koncentracia vo vzduchu. Pri vzduchovani prebublavas vodu zmesou N2+O2+dalsie plyny, CO2 sa ale v tejto zmesi nachadza len vo velmi malom mnozstve, preto CO2 ma tendenciu z vody prechadzat do tejto zmesi. Bublinky vzduchu predstavuju velku stycnu plochu, teda prestup CO2 z vody do vzduchu je tak podstatne rychlejsi. To ale nema nic s kyslikom - ak budem prebublavat vodu argonom, dusikom alebo hocicim, rovnako z nej vyfukam oxid uhlicity, ako keby som vodu prebublaval kyslikom. Ak budem vodu prebublavat cistym oxidom uhlicitym, vyfukam z vody zase vsetky ostatne plyny :)
ALE! Ak budem bezstratovou metodou (napr. zvon) rozpustat ci uz O2, N2, alebo vzduch vo vode, na rychlost prestupu CO2 do vzduchu nad hladinou to nebude mat ziaden vplyv. Rovnako ak budem bezstratovo rozpustat CO2, na unik O2, N2 a inych plynov cez hladinu to takisto nebude mat ziaden vplyv.
Takze vo vode moze byt aj spomenutych 8 mg O2 /l, ak v nej zacnem rozpustat velke mnozstvo CO2, rovnako otravim ryby, ako keby tam bolo 5 mg O2/l.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod mattoxx » 08 Okt 2011 13:00 pm

Tak opytam sa takto, v pripade ze by bolo kysliku dostatok a je zvysena koncentracia CO2 vo vode, reagovali by ryby rovnako(lapanie po vzduchu pri hladine, zrychleny pohyb ziabier)?
mattoxx
 
Príspevky: 10
Založený: 21 Júl 2011 20:53 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Poly » 08 Okt 2011 17:15 pm

Kazdy druh aj jedinec reaguje inak, ale vo vseobecnosti prvym priznakom vysokej konc. CO2 je zrychlene dychanie, a to aj pri dostatku kyslika vo vode. Ryby sa pri davkovani CO2 nedusia kvoli nedostatku kyslika, ale kvoli nadbytku CO2 a to aj vo vode nasytenej kyslikom.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod zabacik181 » 16 Okt 2011 22:02 pm

ludia ked mate cez den pustene CO2 tak uplne vypinate vzducovanie? ci nieje potom CO2 zbytocne.
co hovorite na to keby mi islo CO2 non stop a na noc by som riadne vzduchoval. sice viem ze Poly tu pisal ze ryby sa dusia z CO2 a pomocou O2 sa CO2 z vody len uvolnuje ale chcem vediet ake s tym mate ostatny skusenosti.
zabacik181
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 01 Júl 2011 11:40 am
Bydlisko: TN okolie

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod triscene » 16 Okt 2011 22:29 pm

otazkou je ze naco vzduchovat ak mas filter zapnuty stale a viri ti hladinu a dostatok rastlin ktore produkuju pocas svetla dost O2
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod dedojozef » 16 Okt 2011 22:34 pm

Pýtaš sa na skúsenosť, tak ti poviem ako to mám v praxi ja. CO2 ide nonstop. Mám to spravené tak, že krycie sklo sa opiera o prítok z filtra. Cez deň sklo posuniem k trubke, tá sa ponorí a funguje bez bublín. Na noc sklo jemne posuniem s5 a prítok z filtra sa nadvihne nad hladinu a strháva so sebou vzduch - vzduchovenie ako vyšité :) . Bez takéhoto vzduchovania by ráno u mňa ryby lapali po dychu. CO z tibi.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod zabacik181 » 16 Okt 2011 23:16 pm

ide mi o to ze som zacal pouzivat CO2 z burciaku. 3 dni do tyzdna niesom doma a spoliehat sa na niekoho aby to kazdy vecer vytiahol a rano dal spat sa nemozem. preto by som tam nechal hadicku stale (na konci je cigaretovy filter) a vzduchovanie pustal cez spinacie hodiny iba cez noc. bojim sa totiz ze by som mohol rybky cez noc otravit.
triscene: ano filter dost vela viri vodu v akva. ale tak predsalen to vzduchovanie tiez cosi prispeje....ci myslis ze nema zmyslel pridavat tam CO2?
dedojozef: nebojis sa ze niekedy zabudnes alebo sa stane cosi necakane a to sklo nedas s5? ci svetlo vypinas manualne?
zabacik181
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 01 Júl 2011 11:40 am
Bydlisko: TN okolie

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod triscene » 17 Okt 2011 00:59 am

zabacik, ja vravim o zbytocnosti O2 ak mas dost rastlin a filter ti ceri vodu.. CO2 potesi kazdu rastlinu.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod dedojozef » 17 Okt 2011 20:23 pm

Všetko manuál :) . Aspoň viem že ho mám :).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod zabacik181 » 17 Okt 2011 20:55 pm

cize co by ste spravili na mojom mieste? CO2 non stop a vzduchovanie zapinat len cez den? asi najlepsie ako to mozem teraz spravit.ci nie?
zabacik181
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 01 Júl 2011 11:40 am
Bydlisko: TN okolie

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Milan666 » 18 Okt 2011 09:43 am

Na tvojom mieste by som si túto stranu ešte raz a poriadne prečítal
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod taksatunga » 08 Nov 2011 10:20 am

Tak teda po par tyzdnoch pisem ako sa mi dari. Kvasnice som nahradil dusikom z bombicky do prevratenej nadoby v akvariu.
Je to praktickejsie. Raz za dva dni ju naplnim a rastliny si beru kolko potrebuju (na noc nadobu nevyberam). Ked ho spotrebuju, tak ho znova dostreknem z bombicky. Rastliny zacali rast ako dive. Zohnal som si valiseriu giganteu a ta postupne zaplnila cele akvarko (uz som musel aj prestrihavat). Z troch korienkov mam uz asi 10 a narastli zhruba do 1m dlzky. Popri tom mam este par dlholistych a par rastlin plaziacich sa pri dne. Takze to, ze mi nerastli rastliny som vyriesil (co2). Avsak, nie vsetko je ruzove ako sa zda. Z mnoziacimi rastlinami za zial rozmohla aj ruducha (tmava aj stetinkova). Dokonca narastla aj na slimakovi, ktory vyzera ako keby mal afro uces :D Znizil som teda osvetlenie akva (uz nesvietim dvomi ale len jednou trubicou) a skratil som cas svietenia z cca 12 hodin na 10 hodin denne. Takisto som zredukoval krmnie na 1x denne a v mensom mnozstve. Nakupil som nejake siamske mrenky (prisavky). Zatial v tomto rezime fungujem 4 dni, uvidim o mesiac, ci pridu vysledky. Dam vediet.
taksatunga
 
Príspevky: 5
Založený: 23 Aug 2011 09:47 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.