Pelvicachromis pulcher (Ostriežik purpurový)



Všetko okolo akvarijných rýb

Páči sa Vám tento článok?

Anketa bola ukončená dňa 16 Dec 2011 12:12 pm

Áno
11
92%
Nie
1
8%
 
Celkový počet hlasov : 12

Pelvicachromis pulcher (Ostriežik purpurový)

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 12:12 pm

Charakteristika:

Latinský názov je Pelvicachromis pulcher a slovenský Ostriežik purpurový. Táto pestrofarebná cichlidka pochádza z oblastí Niger, Kongo, Etiópia, Kamerun. Patrí medzi mierumilovné cichlidy, ale pri strážení teritória môže byť agresívna (väčšinou v malých nádržiach a iba na ryby svojho druhu). Žije v strednej a dolnej časti nádrže. Ryby s obľubou hrabú piesok akvária. Občas vyhrabú zo dna rastlinu, ale vyhrabávanie rastlín nie je zámerné. Rybky potrebujú dobre filtrovanú vodu. Voda by nemala obsahovať dusíkaté látky, ktoré zvyšujú agresivitu rýb. Samec je v dospelosti veľký asi 10 cm a samička 7 cm. Dĺžka života je 4-5 rokov, záleží od starostlivosti majiteľa. Existujú aj dalšie a hlavne vzácnejšie formy (Pelvicachromis taeniatus, subocellatus). Cena Pelvicachromis pulcher sa pohybuje od 0,5 až po 2€


Obrázok
(Na obrázku je v zadu samec, v predu samica a mladé ostriežiky)


Nádrž vhodná pre chov:

Nádrž vhodná pre chov Pelvicachromis pulcher a aj jeho vzácnejších foriem by mala mať najmenej 60l a mala by byť husto zarastená rastlinami. Z vlastnej skúsenosti viem, že pre chov týchto cichlíd je najvhodnejší piesok o zrnitosti 1-2mm, keď by bol štrkovitý hrozilo by zapadanie ikier do dna (samica často ešte nerozplávaný plôdik prenáša po akváriu). Nedoporučuje sa chovať v nádržiach menších ako 100l viacej ako jeden pár Pelvicachromis pulcher, pretože rybky po vytvorení páru budú prenasledovať slabšie jedince svojho druhu a môže sa stať že ich dokonca usmrtia (v málo prípadoch). Voda by mala mať teplotu okolo 25 stupňov °C (keď ju zvýšime asi na 28 °C samičke budú o niečo skôr dozrievať ikry). Vhodné hodnoty pre chov sú dGH do 8 °N, pH okolo 6,5 (môžme do vody pridať dubové listy, jelšové šišky,alebo výluhy z rašeliny-ja osobne používam Sera Super peat-do externého filtra)

Obrázok

Potrava:

Najvhodnejšia strava pre Pelvicachromis pulcher sú živé patentky. Ďalej ich môžeme kŕmiť rôznymi mrazenými krmivami. Nedoporučuje sa jednostranné kŕmenie nitenkami, lebo sa ryby môžu nakaziť infekčnou vodnateľnosťou. K strave môžeme pridať aj rastlinné zložky.

Obrázok

Rozpoznanie pohlavia:

Samec je väčší a štíhlejší, dá sa ľahko rozpoznať podľa chrbtovej plutvy, ktorá má špicatý koniec zatiaľ čo u samici je koniec plutvy zaoblený. Samica má v čase trenia tmavočervené bruško. Často sa uvádza, že samci majú v hornej časti chrbtovej plutvy škvrny, ktoré samiciam chýbajú. Existujú však populácie, u ktorých je to obrátene, alebo škvrnu nemá samec ani samička.

Obrázok
(Na obrázku je samec Pelvicachromis pulcher s vyznačenými špicatými plutvami)


Rozmnožovanie a odchov:

Pelvicachromis pulcher patrí medzi ryby so stredne náročným odchovom. O vytieracích nádržiach sa väčšinou píše že majú mať asi 60l a viacej ukrýtov, aby si Pelvicachromis pulcher mohli vybrať. Mne sa najviac osvedčila 60l spoločenská nádrž s pieskom a zrnitosti 1-2mm. Voda by mala byť neutrálna až mierne kyselá inak hrozí zapliesnenie ikier. Najvhodnejší predmet pre výter ostriežikov purpurových doporúčam kokosový orech (vyčistený a prevarený). Pokiaľ ešte ryby nemajú vytvorený pár, dáme do nádrže jedného samca a dve samice. Najprv vypustíme samičky, ktoré si obsadia úkryty (v mojom prípade kokosy) a o jeden deň neskôr pustíme do akvária samca. Samičky sa pred ním budú točiť do S a triasť sa. Trenie sa pohybuje od prvého styku samice so samcom asi okolo jedného až dvoch týždňov, podľa viacerých faktorov (kŕmenie rýb, teplota vody, kondícia samice)
Tri dni pred trením sa začne samičke zväčšovať kladielko a začne čistiť miesto výteru.Keď spozorujeme tieto znaky je dobré zvýšiť teplotu vody asi na 28 °C. Trenie rýb zbadáme podľa toho, že samička bude lákať samca do kokosa (vidno je to na tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=lccs7GQvMN8&feature=related) Trenie prebieha asi 2 hodiny. Samička nakladie určité množstvo ikier a samec ich následne oplodní. To sa opakuje až do vyprázdnenia samice. Ikier býva asi 100 kusov, tento počet sa však každý výter o niečo zvýši. Potom samička ovieva ikry v mieste výteru a samec stráži okolie (asi 15 cm okruh). Ikry sa začnú kuliť asi 55 hodín po trení (závísí to od teploty vody) a po 3-5 dňoch sa rozplávajú. Potom začne mladých samička spolu so samčekom vodiť po akvárií. Vtedy začneme mladých ostriežikov purpurových kŕmiť naupliamy artémií. V noci sú mladí v rohu nádrže spolu s rodičmi, alebo vo vytieracej jaskynke. Po týždni môžeme začať kŕmiť mrazeným cyklopom. Mladé ryby treba nechať pri rodičoch čo najdlhšie, pretože pri skorom odobratí mladých môže samec ubyť samicu k ďalšiemu treniu. Samičke dozrievajú ikry každé 2-3 týždne.

Obrázok
(Ikry Pelvicachromis pulcher)

Obrázok
(Mladý Pelvicachromis pulcher, 2 mesiace)

http://www.youtube.com/watch?v=nRRcDXXM%20...%20r_embedded
(Mladé vzácnejšieho druhu, Pelvicachromis taeniatus Kluegei)


ADMIN : článok bol upravený autorom 16.11 2011 o 20:00hod
Naposledy upravil longstar dňa 16 Nov 2011 21:07 pm, celkovo upravené 2 krát.
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod Dusky » 16 Nov 2011 15:51 pm

zaujimavy clanok, a spravanie ostriezika k ostatnym druhom ryb? napr. k apistogrammam?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 16:06 pm

Tak dosť som sa s ním natrápil. Podvečer ho Marlo pridá k článkom officialne. To tam ešte prihodím, ale bolo písané že je to mierumilovná cichlida... A však správanie záleží aj od velkosti akva ;)
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod Luker13 » 16 Nov 2011 16:18 pm

a keby dam do 60ky jeden parik? a krmit ich malymi gupkami?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 16:22 pm

To by bolo nehumánne... Oni nie sú mäsožravci... Stačí ak im dáš za deň jednu kocku patentiek.
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod Luker13 » 16 Nov 2011 16:42 pm

tak to ja som mal len taky napad v hlave :)
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 16:44 pm

A ked ich chces skus si tu nieco searchnut na fore o nich... Tam su aj skusenosti inych akvaristov..;)
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod arowana » 16 Nov 2011 16:46 pm

Ako pokus o článok síce chválitebné, ale...

Je to na článok prislabé a vidím to len ako rešerš z internetu, ktorý je nielen nesprávne preložený, ale obsahujúci kopec pravopisných chýb, ktoré by nemali byť nielen na fóre, ale tobôž nie v nejakom článku.
Obsahovo je v tom príspevku nielen kopa poloprávd a nepresností, ale aj protirečení.
Odporúčal by som autorovi, nech sa radšej venuje zbieraniu skúseností z vlastného chovu a nie z internetu a štylizovať obsah článku skôr zdieľaním vlastných pozorovaní, ako pokus o opis nejakej nepodarenej druhovej karty.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 16:54 pm

Dakujem za kompliment, ale...

Z internetu nepochadza ani 1% celeho clanku, Cerpal som z mnoha knih a aj ceskych takze pravopisne chyby nevylucujem... Cele som to daval do kopy asi 2hod a potom sa chyby uz tazsie po sebe hladaju... ;) Toto je clanok s mojimi skusenostami, takze protireceni moze byt cela kopa ;) Tento clanok nie je urceny pre profesionaloch, ktory samozrejme najdu odlisnosti, ktore su prirodzene, lebo vsetci nechovame ryby tym istym sposobom. ;) Je to polopaticky clanok pre ludi, ktory sa chcu dozvediet nieco o tejto nadhernej cichlide ;) To je z mojej strany vsetko :)
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod michal.chvostac » 16 Nov 2011 17:27 pm

ale bolo by to urcite lepsie ked opravis tie chyby. neje ich tam zas tak vela a zbytocne ti to kazia. ak si po dvoch hodinach pisania uz nevidel chyby tak si mal radsej par hodin/den pockat a urcite by si ich videl keby si to len tak preletel. inak celkom pekne (ak to ma byt polopatisticky clanok, ako si sam napisal).
napr. aj toto by som skusil napisat nejak inak: Ďalej ich môžeme kŕmiť rôznymi mrazenými krmivami. Nedoporučuje sa jednostranné kŕmenie nitenkami, lebo ryby môžu trpieť infekčnou vodnateľnosťou.
skus to sformovat nejak tak ze: mozu sa nakazit. mozu trpiet tam velmi nepasuje.
ale to su len blbosti. snaha sa ceni. priznam sa ze ja by som sa nepustil ani do nicoho takehoto ak by som z toho potom nieco nemal.
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 18:23 pm

bolo to tazke, este som aj odfotil samca a v skicary to upravil a dal tam tie znaky... A ked si po sebe citas clanok pripada ti to ze je to dobre, pri tomto moze byt uplna blbost... Teraz uz pomaly nachadzam chyby...:)
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod michal.chvostac » 16 Nov 2011 18:41 pm

druhovy nazov druhu by sa mal pisat malym pismenom.
tie sisky su skor jelšové, nie jeľšové
nadrz zarastena rastlinami, nie rastlinami
mozno by stacilo keby si pri opakovanom pouziti Pelvicachromis pulcher pisal uz len P. pulcher.

mas tam este vela chyb. posnaz sa este. viem ze v 14 rokoch nie je lahke napisat takyto clanok, ale skus s tym este nieco urobit. dost to pomoze.
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 18:43 pm

Hovoril som ze pred uverejnenim textu ako clanok budem muset spravit este par zmien... takze to aj upravim... ale myslim ze skratky P. pulcher je to najmenej co by ma malo trapit..:D
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod michal.chvostac » 16 Nov 2011 18:45 pm

tak drzim prsty nech tam ostane co najmenej chyb
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod prasan » 16 Nov 2011 19:05 pm

Podľa článku a tvojich komentárov,usudzujem.I keď si ich odchoval,stále nemáš dostatok skúseností s chovom.(neviem prečo je teraz trend,že keď sa niekomu podarí niečo odchovať-a stačí len raz-hneď si myslí,že je preborník v chove a má potrebu sa prezentovať napr.takto článkom).V článku sú nie len chyby!.Arowana má pravdu,aj mne to pripadá ako napol z netu.Snaha sa cení,ale dve hod.je na poriadny čánok málo.Skús to upraviť podopĺňať,viac upresniť. :(
Naposledy upravil prasan dňa 16 Nov 2011 19:14 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 19:07 pm

Nechapem co je zle, aky poznatok?
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod neger501 » 16 Nov 2011 19:38 pm

Ale no tak longstar má 14 rokov a klobúk dolu že sa aspon trošku snaží spravit toto inak nudné fórum o niečo zaujmavejšie.
Tu na akvu chodia povedčinou začínajúci akvaristi a tým určite tento článok ako tak pomože ak budú mat záujem túto inak krásnu rybku chovat.
Konečne aj nejaký článok o rybe (aj ked amatersky) nie len o akvazáhradkárstve a riešenia vecí okolo toho.
Odomna máš longstar plus už len za tú snahu.
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod prasan » 16 Nov 2011 19:42 pm

Napr.Nie je len z Nigérie.Obýva rieky a potoky Beninu dokonca je jedna izolovaná populácia v Kamerúne.Samica sa stará o ikry a samec stráži okolie-to je pravda-chcelo by presnejšie uviesť,že neskôr sa o poter stará i samec.Nie je to len záležitosť samice.Uvádzaš min.objem nádrže 50l (to je málo) pre pár si potom protirečíš,že 100l a následne odporúčaš na odchov 60l.Pre tento druh je vhodná nádrž o min.dĺžke 80cm čo nie je ani 50l ani 60l.Takže ja by som menšiu ako 100l nedoporučoval.Atď....atď.....
Ja ho nechcem odradiť,len nech sa posnaží ešte trocha viac :wink: :pivo: , hlavne doplniť a upresniť informácie.Zmena názvu témy by tiež pomohla.(lat.názov plus v zátvorke slov.)Dalo by sa to takto omnoho jednoduchšie nájsť,ak by niekto hľadal.
Naposledy upravil prasan dňa 16 Nov 2011 19:52 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 19:47 pm

všade sa uvádza v celej literatúre že min objem je 50l... Ostriežov som v 50l choval aj ja...Samozrejme nie dospelých... Ale 5-6cm... Potom je nutné ich dať do väčšej nádrže... Viem že oblasti som nevymenoval všetky... Ale na niečo som aj zabudol...Až teraz mi prichadzaju myšlienky čo všetko tam mohlo byť a aj to tam pridám, neboj sa všetko poopravujem, nech sú všetci spokojní ;)
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod prasan » 16 Nov 2011 20:02 pm

V celej literatúre asi nie.Ja to ani v jednej z mojich kníh nemám. :)
Ok ty máš zrejme inú literatúru,to beriem. :wink:
Na 14 rokov tak to je úcty hodné,že sa venuješ niečomu rozumnému.To sa vidí v dnešnej dobe zriedka.Moja prvá reakcia bola možno trocha hŕ.Asi preto,lebo sa tu začína častejšie opakovať mnou spomenutý trend.To už po čase začne človeka nas....ť.
Téma tu je založená mohol si to dať sem pelvicachromis-pulcher-ostriezik-purpurovy-mlade-t1256.html alebo
ostriezik-purpurovy-t2155-264.html
Naposledy upravil prasan dňa 16 Nov 2011 20:50 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod michal.chvostac » 16 Nov 2011 20:27 pm

aj tak takmer nikto kto bude citat takyto jednoduchy clanok nebude brat ohlad na to ci ma mat ryba 5O L vody alebo 80. vidite aky je teraz trend..co najviac najkrajsich a najvacsich ryb do co najmensieho akvaria. ak si da novacik ostriezika do 50L akvaria tak to je uspech.
ja vidim hlavny problem v tej gramatike a stylizacii viet. ale ved radsej pockajme na definitivnu verziu a tam sa uvidi.. :)
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod longstar » 16 Nov 2011 20:31 pm

Už na tom makám...Do 15min to bude, dúfam..:) A bude to pestrejšie, lepšie štylizované... :)
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod arowana » 16 Nov 2011 20:33 pm

Zabudol som ešte na jednu poznámku, že ani fotky bez autorizácie by si nemal používať.
Hneď tá prvá je notoricky známa od Horsta Linkeho...
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Farebný kráľ rieky Niger

Odoslaťod michal.chvostac » 16 Nov 2011 20:40 pm

radsej sa neponahlaj a poriadne to skontroluj, resp. to radsj daj skontrolovat niekomu inemu
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.