Aky odtien trubice? (K)



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

...

Odoslaťod Michal1987 » 25 Júl 2009 20:57 pm

To Igypop:
Máte na mysli kompaktné žiarivky, alebo lineárne žiarivky (teda trubice) ?
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Reklama

Odoslaťod Wimp » 14 Aug 2009 12:43 pm

co poviete na kombinaciu 1x Phillips ADV 850 2x Phillips Aquarelle ? chcel by som neako skombinovat tri trubice phillips ale neviem ake nejlepsie by sm mohol poizit pls help Dakujem.
Obrázok používateľa
Wimp
 
Príspevky: 46
Obrázky: 1
Založený: 10 Feb 2009 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava-Vajnory

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod lubosmihula » 30 Nov 2011 21:52 pm

Raz dávno som mal akva cca 75 litrovku. Ako osvetlenie som mal 1x žiarivku TESLA 18W teplo bielu za 43 Kčs. Každý mesiac som vyhodil bunču rastlín (valisnérie, limnophily a o jávskom machu ani nevravím). Viem, sú to buriny, ale 18W na 75 litrov to je neuveriteľne málo. A to som nemal ani spínacie hodiny. Akva som zapol, keď som prišiel zo školy a svietilo do 17 - 21:00. Nemal som problém z riasami, nepridával som žiadne co2, hnojivá, PMDD (vtedy som nevedel ani čo to je), len rybky - gurama, sklaláre, pancierničky. Teraz mám miničko 30L a už mám riasy.
Možno, že čím človek viac číta (fóra, literatúra a pod.) tým viac špekuluje, zasahuje, babre a všetko kazí. Niekedy menej znamená oveľa viac.
To miničko nemám dlho, ale už som prešiel z farby svetla 6500k na 4000k a rovnako nevidím rozdiel. Každú farbu nechám 1 mesiac a pozorujem. Teraz mám 3000k. Viac sa mi páči viac teplejšia farba, ale to je len osobný vkus. Rovnako si myslím, že odtien nie je dôležitý. Ide skôr o plné spektrum. Darmo, že je farba studená alebo teplá, podstatné je spektrum, ktoré tento odtien vytvára. Je to vlastne tu už spomínaný koeficient Ra.
Raz darmo, slnko je slnko. No akva na slnku je samá riasa. Všade aj v akvaristike platí, všetko súvisí so všetkým. Ten má také svetlo, ale má inú vodu a tak nerastie nič. Druhý má dobrú vodu, svetlo horšie a rastlinky rastú ako šialené. Dokonca som sa dočítal, že filter v akva (biologický) môže byť príčinou slabého rastu rastlín.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod LaXo » 30 Nov 2011 22:13 pm

vcelku s tebou lubosmihula suhlasim, tiez mam castokrat dojem ze menej je viac. Ja mam napriklad podla "novych" zasad osvetlenie poddimenzovane, a rastlinky mi rastu. Nie sice "raketovo" ale ani cervene nemaju problem :)
Tiez sme mali ako deti 60l akva, klasicke "burinky", ziarovka na trafo z reflektoru auta MB100 :) a vsetko rastlo. No je pravda ze to boli rastlinky ktore sa svetelnou naroconostou nemozu porovnavat s tymi ktore prevladaju v dnesnych rastlinnych akvariach. Ale bolo aj menej starosti s riasami... A svietilo nam tam aj dost dlho slnko, nepametam sa na nejake extremne problemy s riasou, zelena na skle samozrejme bola, no a? skrabka do ruky a podmeee :) Inak o ciernej "stetke" som vtedy ani nechyroval.
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod Milan666 » 30 Nov 2011 22:48 pm

Otvorením sa Európe a svetu prinieslo veľa dobrých vecí, ale aj veľa zlých. Importom zo sveta sa doniesli medzi iným aj nové druhy rias, ktoré sú odolnejšie. Krížením a importom sme nielenže doviezli nové druhy rýb ale aj "nové " choroby a tak je to v celej domácej ríši zvierat.
To s tým svetlom......., no dakedy to boli prevážne cryptocoriny, valisnérie a niejaké plávajúce rastlinky. Čiže nenáročné na svetlo, no a zase sa doviezli nové druhy exotické, z iných končín, kde sú samozrejme iné svetelné "nároky".
No a k tomu osvetleniu, studená farba či teplá. V podstate rastliny vnímajú len tú teplú, čiže tiež nazývanú aj ako " červený odtieň". Studenú doplňame kvôli rybkám a kvôli sebe, živé tvory vnímajú lepšie tú studenú bielu, tiež aj ako " modrý odtieň"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod Vlado21 » 01 Dec 2011 12:57 pm

Milan666, nie je to celkom tak. Rastliny (rastlinny chlorofyl) vnimaju dobre aj modru cast spektra (okolo 440 nm). Nepotrebuju az tak zelenu a zltu zlozku, ktoru zase dobre vnima ludske oko. Inymi slovami, trubica pre ludske oko pocitovo tmava, vyzarujuca svetlo hlavne v cervenom a modrom spektre moze rastlinam lepsie sadnut ako pocitovo vykonnejsia (svetlejsia) trubica, ktora vsak podstatnu cast svetla vyziari v zeleno-zltom spektre.

Lubosmihula, suhlas, viac ako nahananie sa za K by si mal clovek zistit spektralny graf svetla, ktory dana trubica vyzaruje (do akej miery je aj spolahlivy, je druha vec).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod Sunkafit » 01 Dec 2011 12:58 pm

965 trubice by som dával ja
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod papar » 01 Dec 2011 14:03 pm

Ja som kúpil priamo v NARVE trubice po asi 2,50 eur a to LT 30W/958 ,,som spokojný,,mám 3ks ale jednu by som vymenil za niečo studenejšie do 10 000 K
Zářivková trubice "Bio Vital"

Barevné spektrum velice podobné přírodnímu světlu.

Energetická třída: A
Střední životnost: 20 000h
Patice: G13
Jmenovitý příkon: 30W

Barevné podání 1A
Jmenovitý světelný tok (lm) 2000
Kód barvy 958
Odstín BIO VITAL
Provedení zdroje zářivka s plným spektrem
Rozměry (mm) 26x895
Teplota chromatičnosti (K) 5 800
Značka NARVA
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod papar » 01 Dec 2011 14:39 pm

Doteraz som toho prečítal neúrekom, zisťoval v akva obchode a aj obyčajných predajniach na osvetlenie a moje skúsenosti???
Neoplatí sa kupovať trubice v akva obchode za vysoké sumy, stačí skočiť do nejakého veľkoskladu ako je napr. NARVA vo Zvolene ,,,,veľmi ochotný - znalý chlapík ktorý sa tiež zaoberá akvaristikovu, alebo do predajne ktorá má dostatočný výber trubíc T5 a T8 a hlavne odborných a ochotných predavačov. Podľa mojich skúsenosti, stačí trubica ktorej svetlo je najbližšie podobné k dennému svetlu a doplniť nejakou trubicou so studením svetlom a to len na krajšie sfarbenie rýb.Niekto si môže doplniť trubicu s teplým svetlo, lebo sa mu páči teplé biele svetlo- každý podľa vlastného vkusu. Denné svetlo má široké spektrum svetla a rastliny berú skoro z každého to čo potrebujú, buď viac alebo menej. Mám 3 trubice spomínané predchádzajúcom príspevku, takže chcem kombinovať denné biele 2ks s jednou studenou trubicou.
Ja som mal ako dieťa 20l akvarko, tiež som svietil 12V žiarovkou danú do reflektoru od škodovky a rastliny rástli,,gupky, mečúne som vyhadzoval čo sa premnožili, riasi som nemal žiadne. Teraz sa so 150L akvarkom prplem, vymýšľam niečo čo by bolo lepšie a stále pchám ruku do akva, mením dno a podobne a nie som stále spokojný. Preto najlepšie je vybaviť akvarko a nezasahovať do neho,,vykonávať len bežnú údržbu.
Mám suseda, ktorý kedysi mal 500l akvaria po celej izbe, predával ryby a keď príde ku mne a hovorím mu čo stále vymýšľam, tak zalamuje rukami a smeje sa aké hlúposti a zbytočnosti robím. Všetko je to vraj nanič, lebo mal raz zarastené akva rôznymi rastlinami, tešil sa ako mu to rastie, rozdával rastliny kamarátom až raz narušil dno a všetko mu vyhynulo. Proste narušil biorytmus a rovnováhu svojho dna v akvárii.
Sorry za dlhý príspevok :-)
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod LaXo » 01 Dec 2011 15:48 pm

heh, preco sorry, ved tam je cela pravda. Suhlas!
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod Sunkafit » 01 Dec 2011 16:14 pm

ale to každy normalny akvarista dávno vie :D nevadí XD...........ale problem je napríklad u mna že som si kupil juwel kryt a inu trubicu ako za pekných 14e tam nedám tak sa možem bozať :lol:
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Aky odtien trubice? (K)

Odoslaťod LaXo » 01 Dec 2011 16:58 pm

heh, no to su zase tie ich "specialitky" vymykajuce sa standardom :( dokonca aj reflektory maju robene na mieru. No ale zase mas nadupanu trubicu :lol:
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.