Letnění živorodek



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 16 Dec 2011 20:01 pm

Milan666 napísal:Ja viem :) ja viem :) ja si so svojou pravdou vystačím sám a keďže som si istý neprizývam si nikoho, keby som si nebol istý, pomohlo by mi keby sa ma niekto zastal......ja viem, prepáčte OT

Ano, to je silně OT. Vraťme se k tématu a napiš nám, v čem konkrétně nemám pravdu.
Jak píšeš výše "poznáme sa", takže víme, že pokud nemáš argumenty, snažíš se diskutéra dehonestovat.
Takže ještě jednou - máš-li jakýkoliv důkaz nepravdivosti mých tvrzení, sem sním. V opačném případě je zbytečné reagovat.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Pavole » 16 Dec 2011 20:09 pm

Milan 666 - skús si pozrieť pôvodnú lokalitu P. wingei vo Venezuele a ešte len potom uvidíš, čo je to zelená, dokonca aj od odpadkov znečistená voda. Práve tá zelená nepriehľadná voda ich zrejme núti k lepšiemu vyfarbeniu. Myslím si ale, že toto všetko vieš, tak neviem, prečo si sa pustil do takej útočnej konfrontácie s niekým, kto má azda najlepšie (dokázateľne) vedomosti a hlavne skúsenosti v tejto oblasti na tejto stránke(myslím SoRexa samozrejme).
Pavole
 
Príspevky: 60
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2006 11:54 am
Bydlisko: Žilina

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Robo111 » 16 Dec 2011 22:01 pm

mozem teoriu k vyfarbeniu ja? Choval som niekolko druhov aj v zelenej, aj nezelenej vode - nezelenu (skoro...) som dosiahol salviniou na hladine, ktoru som nestihal vyhadzovat ako rastla. Rybky boli rovnako dobre vyfarbene, aj fit v oboch podmienkach. Myslim, ze "boli proste na vzduchu" - otuzile z kolisania teploty, nejakeho toho slnka, rastlinozrave druhy mali mali dostatocny prisun rias z okraja nadrze, vo vode bolo dost krmiva - napadane musky, larvy komarov, pakomarov,... Preto si dovolujem tvrdit, ze Milan ma recht, ked si chce na rybky vidiet...nie je nutne vyrabat zelene mlaky, nema to ziaden vplyv na vyfarbenie. Vyfarbenie si rybky mozu dovolit napr. tam, kde nemaju dost predatorov (jeden z oficialne uznavanych dovodov) - preto su anualne kaprozubky (bratranci zivorodiek) tak krasne vyfarbene.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 17 Dec 2011 01:17 am

Robo111: nezpochybňuji fakt, že v čisté vodě jsou ryby lépe vidět. Tvrdím (a nejen já), že rybám zařasená voda nevadí. Akvaristům ano, to se dá pochopit, ale rybám opravdu ne.
Nezpochybňuji ani Tvůj pokus s chovem v čisté a zařasené vodě, i když nevím s jakými rybkami probíhal. On je docela velký rozdíl mezi druhy se stabilní barevností a pasivní či aktivní barvoměnou. I to samozřejmě hraje roli. U živorodek je běžná pasivní barvoměna a ta aktivní je jen velmi okrajová a uplatňuje se jen ve stresu a spánku a to ještě jen u některých druhů.

Tvrzení "Vyfarbenie si rybky mozu dovolit napr. tam, kde nemaju dost predatorov (jeden z oficialne uznavanych dovodov) - preto su anualne kaprozubky (bratranci zivorodiek) tak krasne vyfarbene" mne trochu zarazilo, protože jej z literatury ani ze zkušenosti neznám (to samozřejmě neznamená, že to tak nemůže být, jen to prostě neznám - máš nějaký odkaz?). Naopak jsem v JA zcela běžně lovil překrásně zbarvené Austrolebias, Cynolebias a Austrofundulus na lokalitách, kde byly Hoplias a dokonce i Bramocharax.

Důvody výrazného zbarvení jsou v zásadě tři:
1/ jedovaté druhy varují dravce, že po ulovení budou mít problémy
2/ v permanentně nebo často zakalených vodách (mechanicky či biologicky) je to způsob, jak zvýšit sexuální atraktivitu samců
3/ v hejnech je výrazná barevnost jedinců metodou, jak rozptýlit dravcovu pozornost a snížit jeho úspěšnost
U živorodek platí (a je to jednoznačně prokázáno) body 2 a 3.

Omlouvám se za odklon od tématu, ale nedalo mi to :roll:
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Robo111 » 17 Dec 2011 21:19 pm

SoRex - dako sa miname...:)

ja nepisem, ze zariasena voda skodi, tvoj cit.: "Tvrdím, že rybám zařasená voda nevadí" - si ma z niekym mylis - netvrdim, ani, ze ju treba. Tvrdim, ze som mal rovnake vysledky, a preto sa mi zda hovadina propagovat zariasenu vodu - ak odskusas obe alternativy, tak ako ja a preukazes lepsie zafarbenie pri riase, tak fajn - mne sa proste rybky vonku CELKOVO lepsie vyfarbovali.

Dalej, moj citat: "mozu dovolit napr. tam, kde nemaju dost predatorov " - VIDIS tam to "NAPR."??? ja negeneralizujem - je to len priklad...ja tu predsa na akve nezhrniem v jednom riadku vsetky evolucne strategie...:)

Apropo, to tvrdenie bolo pri notho, ktore su CASTOKRAT lovene zas len vacsimi notho - pretoze malo kedy sa "prelievaju" do stalych tokov - ja si to ako teoriu pamatam, a smola, ked neveris - polistuj si Kadleca alebo Hellnera, neviem uz ktory to uvadzal, ale hladat sa mi to nechce, pretoze mi to pride logicke aj bez nich. Inak tebou spominane druhy, nie vzdy su ich lokality prepojene so stalymi tokmi (a ked, neopustaju ich) - a nie su okrem nigripinnisov a povedzme whitei vo vseobecnosti velmi komercne uspesne - dobre vies ako obchodnik preco ... :)

Zasady:
1.) pri gupkach NEZMYSEL- v zivocisnej risi to sice plati, lenze tam su takto "agresivne" vyfarbene OBE POHLAVIA - pozri dendrobates, salamandre,...pri gupkach je to teda len o sexe,
2.) ja si myslim, ze ide o sutaz medzi jednotlivymi samcami - najdominantnejsi/najuspesnejsi je najpestrejsi - plati aj o kaprikoch - subdominantni samci nie su zdaleka tak vyfarbeni - u nich je to druhy extrem - napodobnuju samice, aby nedostavali permanentne na frak,
3.) co ja viem, ci su gupky hufove rybky (?)- skor si vzajomne nevadia, su spolu lebo je tam zradlo a samci furt hladaju prilezitost, ale nie su to napr. Alfaro cultratus, ktore by som medzi hufove zivorodky zaradil A TIE PRAVE PESTRE NIE SU...vobec hufove rybky nie su zvacsa velmi pestre - napr. sardinky...
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 18 Dec 2011 16:23 pm

Robo111: asi se pravdu míjíme :|

1/ Zařasenou vodu tu nikdo nepropaguje (já už vůbec ne) - Mariok pouze tvrdí (a správně), že v zanedbaných vodách s vyšší koncentrací dusíkatých látek je k dobru věci.
2/ Tvůj příklad jsem nezpochybňoval, jasně jsem napsal, že jej z literatury ani ze zkušenosti neznám, což neznamená, že neplatí. Uvedl jsem pouze moje zkušenosti z přírody, které jsou jiné. Ale jistě - beru to tak, že výjimky jsou možné na obě strany. V biologii je opravdu málo dogmat, v tom jsme zajedno.
Úplně na okraj, pokud je onen příklad z "Kadlece", potom bych si skutečně dovolil nevěřit. Kadlec byl vynikající, až nedostižný praktik, ale jeho behavioristické vývody jsou velmi často úplně mimo (např. běžně přejímané tvrzení o halančících žijících v zavodněných sloních stopách)
3/ Obsah třetího odstavce jsem vzhledem k barevnosti ryb vůbec nepochopil, domnívám se, že ta tvrzení jsou naprosto irelevantní. Možná je tu ale nějaká jazyková nebo mentální bariéra. :D
4/ Mnou uvedené tři důvody výrazného zbarvení jsou jasným a neoddiskutovatelným faktem. Uvedl jsem zároveň, že pro gupky platí pouze 2 a 3 bod.
5/ Uvedl jsem, že živorodky mají běžně (gupky 100%) pasivní barvoměnu (barva jedince je ovlivněna prostředím, ve kterém vyrůstá - voda, záření, potrava, ad. - a nemůže ji sám měnit podle nálady), takže operovat s barvou dominantních a subdominantních samců je liché (a téma je primárně o letnění živorodek, konkrétně gupek).
6/ Gupky samozřejmě hejnové ryby jsou, důvody k houfování, které uvádíš jsou pochopitelně správné, ale to na faktu nic nemění. Samice a odrůstající mláďata plavou vždy uprostřed, samci vytvářejí kordon při okrajích. Je to dokonalý příklad ochrany hejna proti predátorům. Barevní samci na okrajích rozptýlí jeho pozornost, hejno se rozprchne a úspěšnost úlovku se snižuje.
7/ Alfara naproti tomu hejnová nejsou. Jsou to proudomilné živorodky, žijící v čistých tocích. Vytvářejí skupinky 10-20 kusů, ale nedrží se přímo spolu, jsou jen vzájemně na dohled a skupina je tak rozptýlena cca na 1 čverečném metru. Mimochodem, v přírodě se velmi snadno chytají, protože pokud se postavíte za ně po proudu, snadno je sítí podeberete a chytíte všechny, které si usmyslíte. Jejich nebarevnost je právě pěkným příkladem ochrany v čistých vodách. Samci poutají pozornost samic velmi zvláštním předkopulačním rituálem, ke kterému barvy "nepotřebují".

Vím, že jsme už výrazně mimo původní proud.
Nereaguji na Robo111 proto, abych se přel, ale proto, že si asi opravdu trochu nerozumíme a hlavně proto, že téma mi přijde zajímavé.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Robo111 » 18 Dec 2011 19:30 pm

ja uz fakt z teba nemozem "alfara nejsou hejnova, ale drzi se na dohled"...a pod. odporujuce si veci - nehnevaj sa, ale odporuje to s logikou, ci semantikou...

tema ma fakt, zaujima, len by som chcel oponenta, ktory kriticky uvazuje, a nielen hadze nejake svoje dogmy, ktore vzapati zaprie..:(
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 18 Dec 2011 21:51 pm

Tak malé cvičení z logiky :!:
Tvrdíš, že si odporuji tvrzením "alfara nejsou hejnova, ale drzi se na dohled" , což je podle Tebe logický spor. V tom případě by byly např. cichlidky, jichž na čtverečném metru může bez problémů 5 párů žít, také hejnovými rybami, protože se také drží navzájem na dohled :)
Takto argumentovat je nesmysl, JÁ si toho jsem vědom.

Skupinka 10-20 ryb rozptýlených na 1 čtverečném metru se opravdu nedá považovat za hejno. To mi nevymluvíš. Naproti tomu gupek může být na stejné ploše i několik set.
Ano, můžeme se přít o to, zda je hejno 20 kusů, nebo až 100, případně 500 kusů.
Alfara však, narozdíl od gupek, postrádají charakteristické hejnové chování.
Alfara chovám s přestávkami jistě přes dvacet let, pozoroval jsem je a lovil na několika lokalitách v Kostarice a Nikaragui. Opravdu neteoretizuji a nedogmatizuji. Ona prostě hejnová nejsou.

Jaké další z mých tvrzení Ti přepadá nelogické, dogmatické, odporující si, či nepravdivé?
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 19 Dec 2011 11:29 am

Pro GAJDIN : Na fotce jsou k vidění při společném pobytu venku gold molly, platy, mečovky, paví očka a dánia.
Prílohy
197  Letněné živorodky..jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 19 Dec 2011 11:52 am

V tomto vlákně se vede zbytečný spor o tom, kdo má a nemá v čem pravdu. Zabývám se chovem akvarijních ryb v letním období pod širým nebem mnoho let a jsem schopen probíraná témata vysvětlit, ale je to ve spojení s konkrétními případy a doložením příloh na obsáhlejší " článek ", jenže musím do práce a i doma mám co dělat, takže tomu nemohu teď věnovat nemalý osobní čas k předání svých zkušeností. Snad někdy se mi to podaří. Zero.
Prílohy
198 Akvarijní rybky venku..jpg
Čistou vodu v jezírku po celou chovnou sezónu lze mít i při vysokém zarybnění bez jakékoliv použité pomocné techniky. Zero.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod prasan » 19 Dec 2011 12:09 pm

@Zero@SoRex už sa teším na túto tému.I keď ja som bytovkár a letniť nemôžem.(možno na streche,to by ma však susedia asi ukameňovali)Téma je zaujmavá a rád sa dozviem niečo nové.Ďakujem.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Pavole » 19 Dec 2011 12:43 pm

pripájam sa s očakávaním aj ja. Táto téme sa začína veľmi dobre rozvíjať s odbornými argumentami a skúsenosťami. Aj keď už tu je podobná téma, odborných argumentov a hlavne praktických skúseností nikdy nie je dosť. Takže som veľmi rád, že ste ochotní sa s nimi podeliť (SoRex, Zero, Robo111 a iní).
Pavole
 
Príspevky: 60
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2006 11:54 am
Bydlisko: Žilina

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 19 Dec 2011 13:33 pm

Zero napísal: Zabývám se chovem akvarijních ryb v letním období pod širým nebem mnoho let a jsem schopen probíraná témata vysvětlit...

Vítej v klubu :D
Rád si porovnám zkušenosti s dalším praktikem. Připrav se ale na to, že kdo nechce, stejně neuvěří. Viz.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Robo111 » 19 Dec 2011 13:48 pm

Zero priprav sa nato, ze ta Sorex zacne presviedcat, aby si zo svojho jazierka kazdopadne urobil zelenu mlaku, pretoze to je podla neho pre zivorodky to najlepsie, co mozes urobit, aby mali tu NAJfarbu:)
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 19 Dec 2011 15:17 pm

Robo111, teď už ale opravdu začínáš trochu zlobit :!:
Ani jednou v žádném svém příspěvku zařasenou vodu nepropaguji. Pouze opakuji (pokolikáté už?), že zelená voda rybám nevadí. Co je na tom tak nepochopitelného?
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Milan666 » 19 Dec 2011 15:22 pm

Robo111 napísal:Zero priprav sa nato, ze ta Sorex zacne presviedcat, aby si zo svojho jazierka kazdopadne urobil zelenu mlaku, pretoze to je podla neho pre zivorodky to najlepsie, co mozes urobit, aby mali tu NAJfarbu:)

Presne tak, mne sa to stalo a ešte som aj teoretik :D
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Milan666 » 19 Dec 2011 15:24 pm

SoRex napísal:Robo111, teď už ale opravdu začínáš trochu zlobit :!:
Ani jednou v žádném svém příspěvku zařasenou vodu nepropaguji. Pouze opakuji (pokolikáté už?), že zelená voda rybám nevadí. Co je na tom tak nepochopitelného?

On začína zlobit? Ospravedlň ma prosím, ale ja mám opačný pocit
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Milan666 » 19 Dec 2011 15:29 pm

GAJDIN napísal:Dobry den,.chtel bych vas poprosit o radu a zkusenosti.Mam na zahrade mensi jezirko asi 700l,..s hloubkou max.50cm.Jezirko je vsak bez vzduchovani a bez filtru a voda je napustena z reky(v lete je voda uplne zelena),bylo by mozne tam na leto vpustit kvuli rozmnozeni a vybarveni na leto zivorodku endlerovou?dekuji za odpovedi a za radu

Stačilo by keby bolo jazierko trochu väčšie a aspoň pár čísiel hlbšie, dajme tomu 80cm až 1 meter, trochu pritienené a téma by sa zaoberala niečím iným
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Robo111 » 19 Dec 2011 17:22 pm

SoRex - to, ze ta hnevam, no uprimne - mas smolu:) - ja uz som taky, ked nesuhlasim - melem si svoje, ale v tom sme koniec koncov rovnaki.:)

Inak, min. dvaja nezavisle "z roznych kutov krajiny":) ta tu chapeme rovnako, co uz by stalo pre teba za zamyslenie. Pre tento krat (definitivne??) si vediem, ze "SoRex nie je za zelenu vodu" - chapeme sa spravne??...:)
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod ludviko » 19 Dec 2011 18:11 pm

Možná to bude ta jazyková bariéra :-). Já to narozdíl od od Robo111 i Milan666 chápu opačně, SoRex zelenou vodu rozhodně nepropagoval, jen se několikrát zmiňoval, že není na škodu. Ale byl bych rád kdyby se už v diskuzi neobjevovali osobní útoky a věnovali jsme se tomu co nás všechny zajímá, tedy praktickým zkušenostem. Ve skrytu duše doufám, že se zapojí i tajemný Zero, protže jeho příspěvky mi vždy přijdou přínosné.
ludviko
 
Príspevky: 9
Založený: 21 Dec 2009 16:01 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Pedio » 19 Dec 2011 20:29 pm

Ja si myslím,ze to nieje v jazykovej bariére,ale v mentálnej.Bolo by dobré,keby teoretici nepoučovali praktikov,lebo za chvíľu tu nikto rozumný prispievať nebude.
Pedio
 
Príspevky: 45
Založený: 05 Feb 2007 22:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod GAJDIN » 19 Dec 2011 20:54 pm

Dobry den,zdravim vsechny,....jen bych chtel rict,ze SoRex nepropaguje zelenou vodu.Jen mi poradil a utesil me tim,ze muzu vesele v lete vyletnit sve pavi oka v mensim jezirku,ktere neni pruzracne a v lete diky horkum je nazelenala voda.
GAJDIN
 
Príspevky: 84
Obrázky: 0
Založený: 14 Dec 2011 20:58 pm
Bydlisko: Černožice

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Robo111 » 19 Dec 2011 22:53 pm

Takze to ani nikdy netvrdil? Tu SoRex argumentuje o 11:34 am- 16eho Milanovi666: "Narozdíl od Tebe si myslím, že chovat v létě ryby v zelené, zařasené vodě má smysl, i když je nevidím. Budou výrazně vitálnější a barevnější." Druha veta sa podla mojich skusenosti nezaklada na overitelnej pravde a ani SoRex nepotvrdil, ze skusal paralelne dve vzorky za rovnakych podmienok s rozdielom zelena/nezelena voda. Ja som take paralelne chovy mal, a na zaklade toho som zakladal svoje tvrdenia.

Milan 666 Vam tu radil podla mna dobre ako PREDIST nechcenym chybam, ja sa pri letneni riadim podobnymi zasadami, ale mate moznost sa ucit aj na vlastnych chybach, co hlavne pri vzacnejsich a drahsich rybach nie je vzdy prijemna skusenost...
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 20 Dec 2011 09:57 am

Tak to si opravdu nerozumíme.
Věta "Budou výrazně vitálnější a barevnější" se vztahuje k předchozí větě - k letnění, které má smysl i v zařasené vodě.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.