Mini oáza pokoja (by chnuro)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 21 Dec 2011 01:22 am

Takze je už síce dávno po akvazime, ale ja mám až teraz čas zosumarizovať niečo o mojom akváriu.
Akvárium Mini oáza pokoja skončilo nakoniec na druhom mieste, čo považujem za veľký úspech. Ďakujem všetkým, ktorí mi dali hlas. Veľmi si to vážim.

Tu je fotografia akvária z akvazimy:
Akvazima 5 046.jpg


Po akvazime nasledovanala už sľubovaná prerábka, ktorá opäť nedopadla, ako som si pôvodne predstavoval:
  • odstránil som čo najviac eleocharis parvula ako šlo a zasadil som na toto miesto spomínanú utriculariu graminifoliu
  • zriedil som poriadne blyxu a HM v pozadí a na nové voľné miesto mi pribudla Proserpinaca palustris ''Cuba'' od Ajvena
  • na koreň pribudol mach fisidens fontanus mini a keďže už nebolo kam dať ďalší, tak pribudol aj jeden mini-koreň s fisidens fontanus.
  • do dna som napichal injekčnou striekačkou a ihlou JBL florapol - dávny trinitiho nápad.
S aktualnym akva som spokojnejší, ako s verziou na akvazimu, lebo mne sa veľmi páčia "nature akvária". To na výstave bol skôr mini uhladený holanďan. A toto už JE nature akvarium, alebo nie?
DSC07766_crop.JPG

momentalne su rastlinky viac prestrihané, no do krásy to potrebuje teraz chvíľku rásť. Potom bude aj fotka bez techniky.

V blízkej dobe budem zakladať konečne nové akvárium, tak som si povedal, že môžem nechať zabehnúť aspoň filter. Podarilo sa mi výhodne kúpiť Eheim profesionell 2224 a napadlo ma, že keď vypnem čerpadlo na mojom eheim 2211, tak môžem oba filtre zapojiť do série a nechať bežať iba to silnejšie čepadlo, aby pretlačilo všetky filtračné náplne. Tento obrázok vyzerá síce komicky, ale nápad dobý nie? :-)
DSC07780.JPG

btw: výsledný objem filtračných náplní je teraz 4,3L, objem filtrov 7,5L :-D
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 21 Dec 2011 08:17 am

@chnuro : jj, dobre sa samo chvali ale sak to uz vies ... gratulujem k vydarenemu akva ... ale ... som zvedavy na verziu 2.0 cize s utriculariou a fissidensom :mrgreen:

heh, prast ja uhod cize je to holandan alebo nature ... akva je krasne no proste je to chnuro akva "oaza pokoja" a je presne tym co si s neho spravil :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod krto » 21 Dec 2011 08:37 am

... v druhom prípade došlo k zdôrazneniu hĺbky akva, viac sa mi páči táto nová verzia :pivo: ...

... ináč na burze som neodolal a kukol som pod kapotáž 8) , či Ti tam nesvieti nejaký LED čip, a bol som prekvapený trubičkami T2 :wink: ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 21 Dec 2011 09:32 am

@giftzahn, vdaka za pochvalu. Tá hydrocotyle od teba asi nebude sp. "japan". Richard mi na burze ukazoval japan a dissectu (teda asi to bola táto) a naozaj je tam rozdiel. Japan má v skutočnosti oveľa menšie listy, ako tá u mňa v akváriu, ale z druhej strany to, čo som videl u Richarda v stánku bol emerz. Navyše hatamrc (z tohto fóra) našiel fotku, na ktorej vyzerá hydrocotyle dissecta, ako moja.
http://www.aquariumparadise.eu/aquarium ... ydrocotyle
Priznám sa, ze stále neviem, ktorú z tých dvoch to vlastne máme.

@Krto, to sú T5 ;-). Nic extra, dokonca s mizernou efektivitou cca 50lm/W. Do toho akvaria sa svieti 800lm (50lm/L) - este, ze sú tam reflektory. Svietim síce 16W, ale tu je pravidlo 1W/L úplne scestné. U dlhších trubíc sa výkonom 1W/L dosahuje efektivity aj (80-100lm/L). Inak ked som tak obcas chodil okolo miniakvárií, tak viac ludí sa pozrelo pod pokrievku, takže si nebol sám.

Premýšľal som nad upgrade na LED, ale ešte mám doma jeden pár týchto trubíc, tak som LED upgrade odložil. S LED by som šiel minimálne na 1200lm, nech mám z toho nejaký benefit a spotreba by mala ešte klesnúť. Navyše, plánované druhé akva (to, pre ktoré bude ten filter) bude osvetlené LEDkami - závesné, niečo na štýl HQI, aby som dosiahol shimmering effect. Bude to za cenu trosku nizsej efektivity, ale o tom už v inej téme, alebo článku ;-)

Dnes ráno ma napadlo, že tým filtrom v zábehu som zvýšil čistý objem akvária z približných 13L na 19L, čo je nárast o 46% a mal by som asi upraviť aj hnojenie...
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod krto » 21 Dec 2011 09:46 am

... no ja som len tak ukradomky nakukol, a hrúbka sa mi zdala v tej rýchlosti ako ceruzka, ale beriem pomýlil som sa 8) , čo sa týka plánovaného zvýšenia sv. toku pri takomto zabehnuto akva o cca 30%, aj keď zavesené už nad hladinou v určitej výške, som zvedavý ako zareagujú na túto zmenu rastliny v tejto zostave (ktorým to bude vyhovovať viac a ktorým menej), predpokladám o niečo rýchlejší rast a tým máličko vyššiu spotrebu makro a mikro prvkov oproti terajším dávkam ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 21 Dec 2011 10:16 am

no, neviem, ci sa chapeme spravne:

Minicko:
-2xT5 - ostáva do neurčita v kryte, plánujem zdvihnúť osvetlenie až na 10h, no teraz je to dosť rozrýpané, chce to čas. Velkost trubíc skresľujú reflektory. Na výstave sa svietilo 10h denne a zbadal som tam vela dobrého, napr. viditeľné čerstvé prírastky na machu za jediný deň, alebo sklo bez rias. Po navrate domov sa znova zacali chytat na sklo riasy. S tým hnojením máš pravdu, už po návrate z výstavy boli viditelné nedostatky Fe a K.
-filter eheim 2211 (bol aj bude)

plánované akvárium 65L (po založení a zábehu založím novú tému)
-60W závesné LED
-filter eheim 2224 (v zábehu v miničku)
-bude sa na čo tešiť - 60x30x36cm, sklo CV, dno ADA amazonia normal 9L, ADA amazonia powder 3L, ADA power sand special 2L. Dam to tam všetko, snad sa mi podarí vytvoriť breh, mám k tomu 2 fingerwoody, jeden pomerne veľký, mal by trčať z vody.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 21 Dec 2011 14:43 pm

Dnes ráno ma napadlo, že tým filtrom v zábehu som zvýšil čistý objem akvária z približných 13L na 19L, čo je nárast o 46% a mal by som asi upraviť aj hnojenie...


jj, zvysil ...jasnacka a nezabudaj ze taky filtrik tiez nieco z hnojivka spapa ... cize urcite budes musiet upravit davky hnojiva ... urcite by som zo zaciatku zvysil o 30% davku a neskor ked bude filtrik "plne zabehnuty" vy som isiel az +50% davky hnojiva ... samozrejme vsetko je odhadom ono pozoruj rastlinky v akva a mas hned najlepsie info o potrebnej davke hnojiva :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod fazyl » 21 Dec 2011 15:02 pm

chnuro napísal:no, neviem, ci sa chapeme spravne:
plánované akvárium 65L (po založení a zábehu založím novú tému)
-60W závesné LED
-filter eheim 2224 (v zábehu v miničku)
-bude sa na čo tešiť - 60x30x36cm, sklo CV, dno ADA amazonia normal 9L, ADA amazonia powder 3L, ADA power sand special 2L. Dam to tam všetko, snad sa mi podarí vytvoriť breh, mám k tomu 2 fingerwoody, jeden pomerne veľký, mal by trčať z vody.

Prepac za offtopic ale presne takuto nejaku zostavu planujem do buducna ja (rozmer,CV alebo OW, ADA substrat, skrinka ala ADA...)takze sa celkom tesim a vychytam chyby u teba :mrgreen: Nieje eheim 2224 az moc vykonny na 63l akva? ja som uvazoval nad EHEIM ecco 2032 co by malo podla mna dostatocne zvladat filtrovat 63l. co ta viedlo k tomu modelu? ci uz si hladel do buducna? :P
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 21 Dec 2011 15:16 pm

@fazy, ja sa bojim, ci to nebude malo ;-). Ved teraz mi ide eheim 2211 naplno (sice 2 mes. nečistený) v 16stke a od včera 2224. Tak ten už škrtím :-D, ale na 65L to bude tak akurát. Ved to bude mat 60cm. Každému tu radím prúdenie, prúdenie, prúdenie a nakoniec by som dal 2211 do 65-tky? Ak by aj, tak som planoval k tomu aj koraliu nano. Kukni sem:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/zaklada ... -towers-38
je tam svetlo >80W a filter Eheim proffesional II 2028 (1050 litrov /hodina) na rovnake akvarko 65L. Fakt sila a giftzahn mi dokonca tvrdil, ze ten chlapik podla originalnej stranky pouziva este koraliu - to som už neoveroval.
velmi podobny pripad je tu: http://www.rostlinna-akvaria.cz/zaklada ... -forest-24

ved ty sam mas dobru skusenost s prudenim a s tym, ze nie je filter, ako filter.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Dusky » 21 Dec 2011 19:23 pm

chnuro, pekny posun dopredu, vyzera to paradne, mohol by si mi odfotit ten sera difuzor ako to tam mas zapojene? :)
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Glitter » 21 Dec 2011 19:30 pm

Veru, 2 filtre nie sú na škodu, ja teraz aj celkom ľutujem, že som dal preč tú 2213.. Pokiaľ v akva nie je doslova výrivka, tak je to len PLUS.

Btw. chnuro, hodil som ku mne post od Toma Barra a jeho skúsenosti s AS / PS a doplnkovým hnojením s týmito substrátmi.. určite sa ti to bude hodiť.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 21 Dec 2011 22:16 pm

Dusky napísal:chnuro, pekny posun dopredu, vyzera to paradne, mohol by si mi odfotit ten sera difuzor ako to tam mas zapojene? :)

Dusky, vsetko tu najdes, staci hladat.
mini-oaza-pokoja-by-chnuro-t12195-96.html#p183043
  • reaktor má prípoijky na hadice 16/22mm, co je pre mna trosku privela (rovnako aj pre eheim 2224 ma iba 12/16). Takze som od kolegu splašil kúsočky hadíc 16/22 a cez redukcie (origos eheim) na 12/16. Na obrazku su uz hadice s redukciami poskladané.
  • tie 2 prisavky som nakoniec nepouzil a to plastové čudo som skrutkami chytil vo vnútri skrinky, aby som vedel zafixovať reaktor v zvislej polohe.
  • celé je to poskladané na fotke v mojej galérii: gallery/mini-oaza-pokoja-a1975/mini-strojovna-2-p39534.html

Glitter napísal:Veru, 2 filtre nie sú na škodu, ja teraz aj celkom ľutujem, že som dal preč tú 2213.. Pokiaľ v akva nie je doslova výrivka, tak je to len PLUS...

Ja to stale hovorim a kto si to vyskusal vie, o com hovorím. Samozrejme aj mne to niekto len poradil.
Inak, čo sa týka spracovania 2224, tak túto radu som ešte nemal možnosť si ohmatať a musím povedať, že na tom nevidím jedinú chybičku. A to som perfekcionista. Je na tom takmer všetko 2x poistené - uchytenie hadíc, pretečenie guľového ventilu, uloženie a tesnenie košov tak, aby voda prúdila tak, ako má, no celkovo je to asi najlepšie spracovaná rada od eheim-u. Všetky som ešte v rukách nemal, ale aj to príde :-). Osobne sa mi to páči viac, ako profesionell 3.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod TTjopo » 21 Dec 2011 23:29 pm

krto napísal:... v druhom prípade došlo k zdôrazneniu hĺbky akva, viac sa mi páči táto nová verzia :pivo:

Co sa hlbky tyka tak to bude len fotkou podla mna.Chnuro je asi lepsi fotograf ako ja co sveci aj o tej prepalenej fotke pred zmenou no lepsie mi to nejako neslo.
Musim povedat ze zasluhu na novom layoute mam tak trochu aj ja.Keby som mal kam pichnut ten moj fisidens tak ti tam ten korienok nepribudol :wink:
PS-Dakujem za vianocny darcek dufam ze ten moj ti bude chutit
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 22 Dec 2011 08:58 am

To je pravda, Fisidensu som mal povodne menej. TTjopo si u mna uskladil svoj fisidens, aby si ho neskor vybral s urokmi :-). Potreboval som oddelit 3 druhy machov, aby sa nepomiesali. Uznávam, teraz to vyzerá lepšie. Neboj, si prvý na rade, ked sa bude strihať. Včera večer som pozeral a vidieť nové, svetlo zelené prírastky už na oboch machoch z burzy. Takze nieco z toho asi bude :-).
PS-dakujem za vianocny darcek, dufam, ze ti moj bude svietit ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod astro » 22 Dec 2011 09:08 am

chnuro môžeš ma zaradiť na druhé miesto do poradovníka na machy?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 22 Dec 2011 10:30 am

chnuro napísal:To je pravda, Fisidensu som mal povodne menej. TTjopo si u mna uskladil svoj fisidens, aby si ho neskor vybral s urokmi :-). Potreboval som oddelit 3 druhy machov, aby sa nepomiesali. Uznávam, teraz to vyzerá lepšie. Neboj, si prvý na rade, ked sa bude strihať. Včera večer som pozeral a vidieť nové, svetlo zelené prírastky už na oboch machoch z burzy. Takze nieco z toho asi bude :-).
PS-dakujem za vianocny darcek, dufam, ze ti moj bude svietit ;-)



heh, vidim ze o dobre rastuci fissidens je teda zaujem :mrgreen: jj, usilovne hnojit nech ho je poriadne aj na rozdavanie :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 22 Dec 2011 10:36 am

astro, rad. Je tu ale problem - chcel by som ho dat do noveho akvarka na cele korene, ale na to by som musel mat farmu, aby som vypestoval dost aj pre seba. Mam nachystane 2 pomerne velke fingerwoody a ked sa raz na koreni chytí napr. javsky mach, uz ho dole nedám. Cize mám len jednu volbu machu na jeden koren a toho fisidensu musim dat najskor jopovi. Budem mat malo aj pre seba. Cize este by som aj ja este potreboval do daru. Najskor bude na rozdavanie mozno v lete, mozno aj neskor.

edit:
vlastne giftzahn si pytal prvy, takze ten je druhý (po jopovi) a potom astro ;-). Objednavky na 2012 naplnené 8)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 22 Dec 2011 11:07 am

jj, pohodka so mnou si problem nerob ... ked nahodou kusok omylom odsajes bude uplne stacit .... :wink: hlavne aby sa rozrastol nechytila so don riasa a bolo co rozdavat ... nie ako v tej rozpravke s "medvedou kozou" resp. v rozpravke o fin.prispevku s Eurofondu :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod TTjopo » 22 Dec 2011 20:33 pm

Chnuro zatial si setri pre seba ja ho tak skoro nebudem mat kam dat a ked sa najde miesto dam ti v cas vediet nemaj obavu
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 30 Dec 2011 12:59 pm

@chnuro: tak ako sa u teba ta utricularia adaptovala ... uz ti zacina pomaly zaburinovat dno ? ... som hlavne zvedavy ci "podstreknutie" utricularie hnojivkom prinieslo nejaky badatelne pozitivny effekt co sa rastu tyka .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 02 Jan 2012 21:52 pm

S malym oneskorenim (sorry Giftzahn), ale musím sa pochválit, ze utricularia sa chytila lepsie, ako som povodne cakal. Posudte sami:
rast utricularie_crop.jpg


Akvarium nie v uplne 100% stave, nieco je prestrihane/pretrhane, nieco este iba pojde pod nože. Neosvedcilo sa mi v minulosti robit radikalne zostrihy naraz. K tomu som teraz nemal moznost par dni hnojit, takze sa mi akvarium odmenilo riasou - len takou recesistickou. Ked som uz tu, tak aktualny stav:
DSC07853.JPG
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Dusky » 03 Jan 2012 09:14 am

pekne sa ti rozrastla ta utrcicularia, drzim palce nech to este lepsie pokracuje, lava strana je akasi tmava na tej fotke samizda
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 03 Jan 2012 10:22 am

@chnuro: jj, pekne sa ti utricularia chytila ... ono akurat teraz bude tazke zistit ci to bolo tym "podstreknutim" alebo tym ze mas fajne zabehnute akva s "nahnojenym dnom" alebo kombinacia oboch .... ale je fajn vidiet ako dobre ti rastie :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 03 Jan 2012 10:29 am

Ohladom svetlosti fotografie:
je tam trubica necelých 30cm (T5/8W) a to ešte nesvieti celá dĺžka. Aby vsetci vedeli o com hovorím, tak kuknite na vlastné trubice. Pri koncoch svieti trubica slabšie. Akvárium má 40cm, takze sa svetlo az tak dobre nerozptýli.
Ked pozrieš na blyxu, tak vidíš, že je vlavo zelená a vpravo ide dočervena. To tiež hovorí o intenzite svetla. Pokiaľ tam nebola blyxa, nevšimol som si to. No, a fotak spravi tiez svoje, ked nechces mat prepalene miesta ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.