Vítek, Kadlec - Halančíci



literatura, casopisy, VHS/CD/DVD

Moderátor: barky

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Milan666 » 23 Dec 2011 21:08 pm

[youtube]GCY&feature[/youtube]
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Milan666 » 23 Dec 2011 21:17 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 23 Dec 2011 23:45 pm

Robo111 napísal:...Osobne nemam dobre skusenosti s niektorymi encyklopediami, kde sa nepisu vzdy velmi korektne informacie - a je velmi zlozite, tam aktualizovat z roznych dovodov info...ak nie su prave mainstream....takto by akva mohla nastartovat celkom zaujimavy zdroj info(?) prevsetkych pre zaujemcov o skupinu a mozno aj rozsirit rady kaprikarov(?).


Encyklopedie sa žiaľ prepisujú poväčšine s citáciou zdrojov, od jedného autora k druhému, avšak s touto skupinou rýb je to v nich doslova bieda. Netuším, odkiaľ, resp. zo skúseností s ktorými druhmi, prišli autori mnohých opakovaných opisov k tomu, že sú to ryby náročné a neznášanlivé. Hlavne keď uvážim, že naši dedovia a otcovia, v 50 - 60. tych rokov minulého storočia, chovali hlavne zástupcov rodov Aphyosemion, Chromaphyosemion, Roloffia a sporadicky Fundulopanchax, Nothobranchius , Epiplatys a Aplocheilus.
Z dostupnosti druhov spomínaných rodov z dobovej literatúry, môžem povedať, že ani jeden druh po skúsenostiach z takmer 40 ročnej praxe s nimi, nemôžem definovať, ako problémové na spolužitie v spoločenských akváriách. Jediná komplikácia môže nastať s prvoodchovom niektorých spomínaných druhov, avšak po zvládnutí základných " halančíkárskych grifov ", sa stáva väčšina druhov bezproblémová aj na odchov u každého akvaristu, ktorý má aspoň základné skúsenosti s odchovom ikernatých rýb.
Som prekvapený skutočnosťou, že takmer každý dokáže vrážať nekresťanské peniaze do rastlinných akvárií, narvatej svetelnou technikou, CO systémami, pH computermi, ale nie sú schopný bez týchto moderných výdobytkov dopestovať takmer ani základné druhy rastlín a dokonca si bez týchto doplnkov nevie akvárium ani predstaviť a o rybách ani radšej nehovorím. Predstava fungovania akvária / častejšie však " lekvária " / bez filtračnej techniky, ktorú by často závideli aj v NASA, je u väčšiny dnešných "tiež akvaristov ", takmer utopická predstava.
Mám preto dojem, že táto bezo sporu najpestrejšia a najzaujímavšia skupina akvarijných rýb, pomaly a isto upadne do zabudnutia a bude naďalej odsúdená len do nádrží " killi " fanatikov.
Veľmi rád by som veril v malý zázrak a aspoň virtuálne vysníval malú skupinu chovateľov aj na Slovensku.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Robo111 » 24 Dec 2011 10:11 am

suhlas - prave preto by mohlo byt cielom tu na akve v pravidelnych intervaloch ozivovat vlakno Kaprozubky. Mozem zacat aj ja, ze tam supnem cosi o druhoch, ktore chovam, hlavne na margo znasanlivosti a stravovania - nejake podrobnosti k odchovu su prvoplanovo asi nie tak potrebne - ludia tu rybky "prehnane" neodchovavaju, ak nepocitam tych niekolko zivorodkarov a cichlidarov.
Cestou propagacie tejto skupiny by mohla byt prave vhodnost pre nanoakvaria, ktore su v sucasnosti moderne. Pri "instantnych":) - anualoch tiez "praktickost", t.j. moznost planovat si odchovy, povedzme v obdobi mensej pracovnej/studijnej vytazenosti...apod.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod KAKTUS1010 » 24 Dec 2011 14:27 pm

arowana napísal:
KAKTUS1010 napísal:Videl som na akvarista.cz že posledne 4 kusy maju no bohužial na slovensko neposielaju :(


To je úplne iná knižka.

Je od klubového priateľa Steffena Hellnera z DKG, ale je to publikácia len v stručnosti popisujúca problematiku chovu halančíkov.
Bežne ju dostať napr v Hornbachu a Pantarei.


aha tak to som si neuvedomil vdaka za upozornenie.. bol by som vdačny ak by ste sa spýtali niekoho... halančíky mi prirastli k srdcu a su to moje naj rybky zatial sice iba korthausae a palmqvisti ale dufam že sa čoskoro rozrastieme o dalšie druhy.. ak by sa niekto našiel kto by mal tu knižku a bol by ochotny sa jej vzdat tak mi napíšte...

dakujem
KAKTUS1010
 
Príspevky: 34
Založený: 22 Sep 2007 15:23 pm

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 24 Dec 2011 15:08 pm

Myslím si, že práve pre nanoakva, je mnoho halančíkov ideálnymi chovancami.
Nepotrebujú žiadne vzduchovanie ani filtráciu, neničia raslinný porast...

Tu vidím práve možnosť dlhovekých druhov rodu Aphyosemion, Chromaphyosemion a pre väčšie mniníčka, aj druhy rodu Fundulopanchax.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Robo111 » 24 Dec 2011 16:21 pm

ved prave - pre trio staci u mnohych druhoch 10 l, rastlin sa ani nedotknu. Nano moze mat chovatel aj na intraku alebo podnajme...

Bolo by dobre vypichnut, pripadne problemove druhy, aby to zacinajucich neodplasilo, tak ako som to ja mal v minulosti s Fundulopanchax gardneri a Nothobranchius guentheri, kde je moznost agresivity k inym druhom, pripadne vnutrodruhovo - ci definovat, kde su rizikove faktory. Nasmerovat zacinajucich na druhy, ktore problemove nie su, t.j. vytvorit skalu narocnosti - "zaciatocnici, mierne pokrocili, pokrocili". Pri anualoch opisat osvedceny sposob zalievky, priprav pred zalievkou - chapem, prave tu sa najviac prejavuje schopnost pre detail (pozornost?) u chovatela - t.j. mat naliahnute krmivo, ktore treba, zabezpecit prevenciu pred skokanmi,..

Dalej, sledujem tiez zvyseny zaujem o letnenie, kde je potencial "vyuzit"kratkovekost anualov pre ludi, ktori nemozu mat v byte vela akvarii. A rybky s dlhou inkubaciou ku kratkemu veku su pre nich moznostou chovat "daco naviac" hlavne, ak by islo o rybky so subtropickych oblasti, ktore by dobre znasali nase podmienky pocas leta, a este by im vycistili rybnicek od komarov - "na konci leta by si potom nasli zasobu ikier ako nasadu pre dalsi rok..."

Prave priestorova nenarocnost, adaptabilita (prip. schopnost dlhsej inkubacie) by mohli by tym zaujimavym pre viacero typov hobbistov, aj chovatelov(?). Nevyhody vidim len agresivitu/dravost alebo nepriebojnost niektorych druhov (arowana, asi vies co myslim, uz sme to v minulosti preberali) a vyzadovanie si mrazenej/zivej potravy u mnohych druhov v pripade zaujmu o uspesny chov, co nemusi byt pe kazdeho komfortne.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 24 Dec 2011 18:04 pm

Osobne som rád, že téma ožila, hoci škoda je, že len medzi nami dvomi, ako dialóg.
Pokiaľ by bol záujem o širší záujem, nie je problém tému širšie rozvinúť a prípadný záujemcovia by mali možnosť vyskúšať aj praktický chov, nakoľko ikry sa dajú bez problémov zasielať poštou.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Aaron » 25 Dec 2011 13:42 pm

arowana napísal:Osobne som rád, že téma ožila, hoci škoda je, že len medzi nami dvomi, ako dialóg.
Pokiaľ by bol záujem o širší záujem, nie je problém tému širšie rozvinúť a prípadný záujemcovia by mali možnosť vyskúšať aj praktický chov, nakoľko ikry sa dajú bez problémov zasielať poštou.


Tiež som rád že sa oživila táto téma, pretože akurát zvažujem osádku do nového západoafrického akva k pelvikáčom. Mal by to byť húfik menších rýb. Pôvodne som zamýšlal Kongo tetry ale tie sú na môj vkus dosť živé a veľké a mrenky ako B. hulstaerti alebo barilioides sa ťažko zháňajú. Nakoniec ma napadli kaprozúbky a to P. annulatus. Prípadne bol by som rád keby ste poradili aj iné vhodnejšie. :pivo:
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 25 Dec 2011 14:04 pm

K Pelvicachromis-om by som neodporúčal P. annulatus. Sú drobné a môžu skončiť prípadne ako potrava, nehovorím už o tom, že P. annulatus si vyžadujú vzhľadom k svojej subtílnej konštitúcii primerane veľké rybky a zároveň s kľudnejšou povahou, nakoľko sú dosť plaché, prípadne radšej ich chovať v monokultúre.
K Pelvicachromis-om by som rozhodne odporúčal väčších zástupcov rodu Epiplatys, alebo ešte vhodnejšie zástupcov rodu Fundulopanchax, prípadne niektorých zástupcov rodu Aphyosemion, príp. Chromaphyosemion.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod LaXo » 25 Dec 2011 14:46 pm

Tak fajn, snad som sa trafil do temy, rad by som sa opytal na chovatelsku narocnost Aplocheilus normani. Velmi sa mi pacia, a rad by som im doprial vo svojom rastlinnom akva ako spolocnikov Paracheirodon innesi, v com ako predpokladam by problem nemal byt. A este otazka, na Slovensku sa daju vobec zohnat?
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 25 Dec 2011 17:39 pm

Aplocheilus normani nemá žiadne extra nároky na samotný chov.
Je to bežná , drobnejšia húfová rybka a občas sa objaví v ponuke importérov. Cena je na úrovni bežnejších halančíkov.

Osobne sa u tohto druhu prikláňam k rodovému menu Aplocheilichthys, nakoľko s rodom s Aplocheilus ho nič nespája, len páni systematici už nevedia čo nové vymyslieť, tak neuvážene robia somariny a má spoločné znaky ako aj výskyt s rodom Procatopus.

http://www.aquabase.org/fish/view.php3? ... ys-normani
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Robo111 » 25 Dec 2011 18:42 pm

A. normani sa mne osobne javi ako dobre nafotena bledulka, arowanom spominane Protacopusy maju uz vyraznejsich zastupcov. Ale proti gustu ziaden disputat.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod LaXo » 25 Dec 2011 19:07 pm

Pani, dakujem za odpovede :pivo:
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Aaron » 25 Dec 2011 21:01 pm

Ďakujem za odpoveď. Je ich možné chovať aj v húfe? Lebo akva bude mať 200 litrov. A ešte by ma zaujímalo ako dlho je možné uchovávať ikry v rašeline v sáčku. Treba dodržiavať inkubačné doby? Alebo sa vyliahnú aj po dlhšom čase? Teda ak by som zabudol na ne. Dík
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Milan666 » 25 Dec 2011 21:19 pm

Nechodí aj on tu?
http://rybicky.net/nadrze/12807
Ja čítam a teším sa
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 25 Dec 2011 22:16 pm

Milan666 napísal:Nechodí aj on tu?
http://rybicky.net/nadrze/12807
Ja čítam a teším sa


Kto ?
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod astro » 25 Dec 2011 22:28 pm

Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Robo111 » 25 Dec 2011 22:48 pm

to aaron: ked zmeskas nejaky ten tyzden nic sa pri klasickych anualoch nedeje. Min. inkubacne doby su rozne - zavisi od druhu k druhu - pohybuje sa to od cca 2 do 7 mesiacov...ale toto je naozaj velmi vo vseobecnosti.

to milan: dik za avizo na fotky tomska - musim uznat, ze tomsk to velmi pekne naaranzoval a nafotil.

Pre arowanu je azda potesujucou spravou, ze tu takych chovatelov je viac - ja viem cca o desiatke, ktori brali odo mna ikry alebo mlade rybky. Tak snad sa kaprici uchytia a vznikne tu daka zakladina. Vlastne si to inicioval ty. :pivo:
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 26 Dec 2011 03:43 am

Robo111 napísal:Pre arowanu je azda potesujucou spravou, ze tu takych chovatelov je viac - ja viem cca o desiatke, ktori brali odo mna ikry alebo mlade rybky. Tak snad sa kaprici uchytia a vznikne tu daka zakladina. Vlastne si to inicioval ty. :pivo:


Neviem síce o tom, že by to bola práve moja zásluha, nakoľko moje propagačné a chovateľské aktivity sú v ČR a ďalej za hranicami, ale je potešiteľné, že aspoň niekoľko chovateľov sporadicky niečo namnoží aj u nás.
Možno by bolo na zváženie, spraviť nejaký neoficiálny fan klub aj u nás na Slovensku, hoci aj prostredníctvom facebooku / aj keď nie som fanatickým userom sociálnych sietí /.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Milan666 » 26 Dec 2011 10:54 am

@arowana, posledná veta-súhlas aj s tým, že tiež sociálne siete nemusím
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Robo111 » 26 Dec 2011 11:13 am

to arowana - nemusis byt zbytocne skromny - tu na akve si najaktivnejsi v oblasti prave ty. Keby si na temu nediskutoval, ani by si mnohi hobbisti mozno neuvedomili, ze taka skupina ryb existuje. Neviem kolko ludi si len tak dnes listuje v atlasoch, a teda nepriamo na skupinu natrafi, pretoze v obchodoch nic moc...

Ja tiez nemusim socialne siete, ale tak sa teraz zamyslam, aj akva je vlastne skoro socialna siet, zavisi ako sa na to pozrieme: ludia komentuju, organizuju sa...:) S tym fan klubom suhlas, aj ked v mojom pripade, su akva kapacity tak na tri druhy...mozno by sa dal poriesit s prebytkov na povedzme akvajari (netusim kedy bude), aj nejaky stanok, aj ked ja mozem postavit max. cca dva druhy. Ale uz asi predbieham.:)
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Aaron » 26 Dec 2011 14:09 pm

Robo111: dík za odpoveď. Tie Nothobranchius sú ozaj nádherné :)
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Milan666 » 26 Dec 2011 17:03 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Literatúra

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.