CO2



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: CO2

Odoslaťod Rori » 06 Júl 2004 14:32 pm

Stuka napísal:
Spectre napísal:Pocet bubliniek neovplyvni efektivnost reaktora.
super :kiss:

Myslim si, ze to az tak nie je pravda ... Ale nemam informacie o tom ako CO2 vo vode funguje ale logika mi hovori, ze cim viac CO2 pojde do reaktora tak sa voda v reaktore bude viac nasycovat CO2 a bude menej pristupna dalsiemu pridavaniu C02. Zalezi v podstate na hranici kedy sa to nasyti a ako rychlo sa "meni" voda v reaktore. Alo toto co som napisal je len to co si myslim, bez nejakych podkladov z "odbornych kruhov" :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: CO2

Odoslaťod skala » 06 Júl 2004 14:36 pm

k nasyteniu by tak lahko nedoslo. akvaristicke schopnosti by nestacili. Okrem toho CO2 posuva pH smerom dole, vznika slaba kyselina uhlicita. pripadne dojde ku vyzrazaniu uhlicitanov, napr. na hladine, stenach...
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Spectre » 06 Júl 2004 14:41 pm

Rori napísal:Myslim si, ze to az tak nie je pravda ... Ale nemam informacie o tom ako CO2 vo vode funguje ale logika mi hovori, ze cim viac CO2 pojde do reaktora tak sa voda v reaktore bude viac nasycovat CO2 a bude menej pristupna dalsiemu pridavaniu C02. Zalezi v podstate na hranici kedy sa to nasyti a ako rychlo sa "meni" voda v reaktore. Alo toto co som napisal je len to co si myslim, bez nejakych podkladov z "odbornych kruhov" :)

Ten reaktor co mam ja je otvoreny. Pokial okolo prudi voda, co by bolo v akvarku asi vhodne :), tak nevidim dovod. Podla mna je jedno, ci ide jedna bublinka, alebo za sebou cupita 5 bubliniek - vsetky su rovnako velke a ako prechadzaju v reaktore, tak by sa mali postupne rozpustit do vody. Dufam, ze to je tak ako si myslim (v praktickych podmienkach, samozrejme) :D
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Rori » 06 Júl 2004 14:41 pm

skala napísal:k nasyteniu by tak lahko nedoslo. akvaristicke schopnosti by nestacili. Okrem toho CO2 posuva pH smerom dole, vznika slaba kyselina uhlicita. pripadne dojde ku vyzrazaniu uhlicitanov, napr. na hladine, stenach...


OKi - len sa chcem uistit - hovorim o nasyteni tej malo vody v reaktore.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: CO2

Odoslaťod Spectre » 06 Júl 2004 14:43 pm

skala napísal:dobre spectre. este aj od mnozstva svetla dost vyrazne. pri silnom osvetleni, sa CO2 "spotrebuje" rastlinami rychlejsie. to je fotosynteza. kolko volneho CO2 vo vode ma byt, to som mal na mysli, ze chces vediet. to si zistis dakym meracom, alebo cez ph a tvrdost a teplotu.


No mam vnutorny dlhodoby test. Pokial je to vyfarbene podla tej nalepky tak to snad bude all right :) Ved pokial by rastlinky CO2 nestacili spotrebovavat (a nestihalo by sa vypudit inym sposobom), tak by sa tam hromadilo a ten test by to ukazal ... dufam :lol:
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod skala » 06 Júl 2004 14:46 pm

spectre, pozor. mensia bublinka sa rozpusta viac. rozpustnost plynov vo vode nie je bohvieaka. CO2 sa rozpusta myslim 19 * rychlejsie ako vzduch, ale aj tak. preto sa ma CO2, vzduch rozprasovat co najviac.

ja vravim o nasyteni CO2 vo vode. to co vravis ty rori si neviem tak dobre predstavit, nikdy som to v rukach nedrzal :-( pozeram na to, no urcite, v mensom snad dojde k nasyteniu skor. snad aj ku vytesneniu vody.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Spectre » 06 Júl 2004 14:52 pm

skala napísal:spectre, pozor. mensia bublinka sa rozpusta viac. rozpustnost plynov vo vode nie je bohvieaka. CO2 sa rozpusta myslim 19 * rychlejsie ako vzduch, ale aj tak. preto sa ma CO2, vzduch rozprasovat co najviac.


Ja vychádzam z toho, že bublinky sú rovnako veľké, akurát sa mení frekvencia toho, ako sú do vody vypustené.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod skala » 06 Júl 2004 15:03 pm

dohodli sme sa spectre ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Stuka » 06 Júl 2004 16:04 pm

ten reaktor umiestnim tesne vedla nasavania vonkajsieho filtru cize nasytenu vodu hned odvedie na druhy koniec akvaria kde je vyustenie....ked ten reaktor dokaze lepsie rozpustit CO2 do vody nez vzduch. kamienok tak to mi bude uplne stacit...
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: CO2

Odoslaťod Spectre » 06 Júl 2004 18:24 pm

Stuka napísal:ten reaktor umiestnim tesne vedla nasavania vonkajsieho filtru cize nasytenu vodu hned odvedie na druhy koniec akvaria kde je vyustenie....ked ten reaktor dokaze lepsie rozpustit CO2 do vody nez vzduch. kamienok tak to mi bude uplne stacit...


Eh... neviem, ci CO2 nebude vadit bakteriam vo filtri :)
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Stuka » 06 Júl 2004 19:27 pm

zeby s toho reaktora vychadzala tak silna koncentracia CO2 ze by ich to mohlo zabit? :?
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: CO2

Odoslaťod Asterix » 07 Júl 2004 06:44 am

Podla mna nie je vhodne prehnat co2 celym filtrom, lebo Ti to zabije bakterie vo filtry. Mal by si to napojit na vypustaciu hadicu z filtra. A ten reaktor je urceny na to, aby to CO2 rozdrtil na male bublinky a aby zabezpecil max. rozptyl vo vode, tak naco to chces este prehanat aj filtrom? Ja to pustam asi 4 hodiny denne cez vzduchovaci kamienok a uplne to rastlinkam staci.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: CO2

Odoslaťod skala » 07 Júl 2004 08:14 am

do filtra nie. to akoby si chcel pouzit peroxid vodika na ranu a najprv si s nim polial vlasy ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Stuka » 07 Júl 2004 11:01 am

dobre tak to teda do k nasavaniu radsej nebudem davat...

neviem ako sa sprava plyn vo vode ci sa sam roztlaci do celeho akvaria rovnomerne, alebo ostane v jednej casti akvaria viacej CO2 nez na druhom konci? Preto som to chcel strcit do filtru :angel:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: CO2

Odoslaťod Ig » 07 Júl 2004 11:18 am

Stuka napísal:neviem ako sa sprava plyn vo vode ci sa sam roztlaci do celeho akvaria rovnomerne, alebo ostane v jednej casti akvaria viacej CO2 nez na druhom konci? Preto som to chcel strcit do filtru :angel:

Pretoze je to rozpustna latka v kvapaline a nie je to hydrostaticky tlak, tak mozes mat rozne koncentracie na roznych miestach. Potom je to uz len vecou filtracie, ktora zabezpecuje aj premiesavanie vody prudenim. Cize zaver je taky, ze to zavisi od prudenia. A myslim si, ze pokial nemas naozaj velke akvarko, z hluchymi miestami, kde sa prudenie neprejavi (napr. zakerne zakutia zo skal alebo korenov :o ), nemusis mat starosti s nerovnomernou koncetraciou.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: CO2

Odoslaťod skala » 07 Júl 2004 11:37 am

stuka, dost homogenne sa to rozpusti. podporim Iga
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Stuka » 07 Júl 2004 11:44 am

no a myslite ze keby som dal ten reaktor 20 cm od nasavania filtru bolo by to v pohode? Inak by som musel zase robit "velke" upravy...keby som to chcel dat na druhu stranu akvaria
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: CO2

Odoslaťod Asterix » 07 Júl 2004 13:22 pm

Daj ho pod vypustnu hadicu u filtra a nemas problem. Ako sa Ti CO2 bude rozpustat vo vode, tak ho voda z výpustnej rampy bude premiesavat v celom akvarku.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: CO2

Odoslaťod Stuka » 07 Júl 2004 16:51 pm

dobre teda...
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: CO2

Odoslaťod andy.betta » 02 Aug 2004 10:22 am

V navode ku filtru Aquael fan 2 som sa docital o moznosti davkovania CO2 cez hadicku vzduchovania. Ze vraj to bude rozprasovat CO2 na tie najmensie bublinky. Chcel by som to vyskusat. Mam original vytokovu rampu, moze to nejako ovplyvnit mnozstvo Co2 vo vode? Bojim sa, ze sa tam bude hromadit na nejakom mieste, kam nevidim. Ma s tym niekto osobnu skusenost?
P.S. CO2 chcem klasiku burciak vo flasi
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: CO2

Odoslaťod skala » 02 Aug 2004 10:30 am

kludne. to s tou rampou, to netusim. ale vnutorny filter aquael co ma ten dzindzik hore, kludne tam zapoj CO2 z flase
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod andy.betta » 11 Aug 2004 21:44 pm

Urobil som vcera burciak podla navodu v clanku, pripojil som na filter a .....
Odvtedy len nadavam na svoju predcasnu radost a celkovu neskusenost. Ked to zacalo bublat, napojil som hadicku z precistovacej flase do filtra, sadol do kresla a vytesoval sa. Filter ale zacal vyrabat podtlak vo flasi, co malo za nasledok jej zdeformovanie ( pouzil som makku flasu :twisted: ) a hrozilo, ze to zacne nasavat vodu. Tak som hadicku odpojil z filtra, nasadil vzduchovaci kamienok a sup do akva. Odisiel som z izby a ked som sa o 3 hodiny vratil, neveril som vlastnym ociam - CO2 neslo do akva, ale voda vytekala z akva na koberec a parkety :twisted:
V akva chybalo asi 1 cm stlpca vody. Co bolo pricinou? Inac mi to asi dobre netesni, lebo ked som supol kamen len tak do vanicky s vodou, ziadne bublinky(buble to iba bez kamena). Musim sa ale trosku ukludnit, lebo ma to normalne rozhodilo :twisted:
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: CO2

Odoslaťod Anet » 12 Aug 2004 00:23 am

andy.betta
Mne sa kedysi stalo nieco podobne. Mala som vzduchovaci kamienok, ktory bol vadny. Vobec neprepustal co2. Dala som ho do akva a o nejaky cas pozeram a akva bolo cele zakalene. Ten kamienok vystrelil do akva a asi nejaky podtlak alebo co my nasal burciak do vody. Okamzite som menila vodu a nastastie vsetko dobre dopadlo a rybky to prezili.
Takze skus vymenit kamienok. :wink:
Obrázok používateľa
Anet
 
Príspevky: 69
Obrázky: 26
Založený: 25 Nov 2003 22:15 pm
Bydlisko: Dunajska Luzna

Re: CO2

Odoslaťod skala » 12 Aug 2004 08:47 am

andy, dve rady. aby si sa zbavil vytekania - postav flasu nad uroven hladiny.

ale, to by nemalo byt potrebne. mal by si mat tu "kvasnicovu vodu" len tak dopoly az do 2/3 objemu flase, a zrejme fakt je tvoj kamen dost ucpany. pouzi bud novy, alebo ho vykefuj, alebo tam nacpi cigaretovy filter, staci kludne polovicka - na koniec hadicky, aby nic z neho netrcalo. a hadicka musi ist z flase skor dohora, ako do dola. A ked davas kamen s hadickou do vody, zatras s flasov, az potom uzaver zavri, nech tlak hned zacne stupat nahor.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.