filter/akva a vypadok prudu



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod salik » 24 Aug 2003 22:58 pm

....tak som si dnes cital starsie clanky v novinach a pri informaciach o nedavnych vypadkoch prudu v amerike a kanade ma napadlo, ze tamojsi akvaristi - hlavne morsky, museli byt velmo nadseny, 36 hodinovy vypadok prudu im musel narobit riadnu paseku...v mojom zarastenom akva s malou osadkou ryb by som "prezil" pez prudu aj tyzden, ale take more plne koralov...alebo chovne nadrze...taky cas neutiahne ani zalozny zdroj
p.s. rozmyslam, za aky cas nastava uhyn bakterii vo vonkajsom biofiltry pri vypadku prudu? hodinku som uz zazil, bez nasledkov, viac som "neskusal"
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod majko » 25 Aug 2003 13:13 pm

Zavisi aky typ filtra pouzivas. Tak npr. pri filtry typu FBF (najucinejssi typ filtra) je otazka par hodin, kym zacne prebiehat neuplna denitrifikacia a z NO3 sa produkuje N02. Po opatovnom spusteni nastane katastrofa lebo sa otravi cele akvarko.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod salik » 27 Aug 2003 19:45 pm

majko napísal:...FBF...
:?:
majko napísal:...je otazka par hodin...
takze par hodin?....napr. u nas elektr. vypinaju cez den pravidelne, kludne na hodinku, preto ma zaujima ten cas "potrebny" na katastrofu...
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod Ceco » 28 Aug 2003 08:43 am

Myslim, ze vela akvaristov ziadne problemy nemalo, pretoze v US su dieslove/benzinove agregaty standardnou vybavou lepsej domacnosti, co majitelia morskych akvarii pravdepodobne v takej domacnosti ziju.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod majko » 28 Aug 2003 09:23 am

salik napísal:
majko napísal:...FBF...
:?:

Fluidized Bed Filter. Je to najucinejsi biologicky filter, ktory poznam. Svojim vykonom predci aj odkvapovy a kropeny filter (trickle filter). Jedna sa o nadrz, alebo ruru, v ktorej je piesok o velkosti zrna npr. 1mm. Zo spodu je privadzana voda ktora musi mat prietokovu rychlost 1m/min pre morsku a 1.3m/min pre sladku vodu (pre zrno 1mm). Piesok zacne "plavat" a vytvori sa taka zvlastna masa. Na vrchu je ta nadoba/rura rozsirena. Tym sa zmensi prietok vody a piesok znova klesa na spodok. Kedze piesok ma male zrno, aj malo piesku ma obrovsku plochu pre bakterie. Preto je velmi ucinny (dokaze odburat velke mnozstvo skodlivin). Jeho vyhodou je, ze ho netreba cistit, pretoze necistoty nim prejdu, co je zase nevyhoda. Je preto potrebne mu predradit mechanicky filter. Jeden z clankov zaoberajuci sa FBF je na http://www.calgaryaquariumsociety.com/A ... ilter.html . Ja som sa o nieco take pokusil (kombinacia "pomaly" tecuceho filtra a FBF), ale este je velmi skoro hodnotit ako to funguje.
salik napísal:
majko napísal:...je otazka par hodin...
takze par hodin?....napr. u nas elektr. vypinaju cez den pravidelne, kludne na hodinku, preto ma zaujima ten cas "potrebny" na katastrofu...
Pri FBF filtri je to horsie, pretoze ten piesok sadne a nieje tak pristup ku kysliku. Pri normalno filtri by to nemalo byt az take kriticke.Ale myslim, ze by to slo otestovat (je to samozrejme teoria). Chcelo by to kusok filtracneho materialu s filtra a akvarijnu vodu. To by bolo nutne uzavriet do nadoby bez pristupu vzduchu. Potom by bolo potrebne merat NO2. Bez pristupu vzduchu totiz napriklad zacne prebiehat denitrifikacia. Kedze bakterie nebudu mat dostatok zivin(lebo je ich prisun z akvarka zastaveny) bude prebiehat neuplne. To znamena urobi sa len prvy krok, premeni sa NO3 na NO2 (pri heterotropickej denitrifikacii). Bude to ale silne individualne. Bude to zavsiet npr. od obsahu NO3 v akvarijnej vode atd. A to by sa asi nejako malo dat merat.

Ja som cital ze po dlhsom vypadku je dobre vodu z filtra vypustit a naplnit novou. Tym by sa malo zamedzit, ze jedovate latky, ktore vzniknu vo filtri pocas vypadku, sa dostanu do akvaria.
To ze si u Vas elektrarne kludne vypnu elektrinu povazuje za riadnu nehoraznost :!:
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod aduša » 05 Júl 2004 13:07 pm

A beźny molitanovy filter,tiez musi byt stale pusteny? ja ho zapinam len v noci aby rastlinky mali dostatok kyslika.
aduša
 

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod nino_q » 05 Júl 2004 14:42 pm

filter musi bezat stale, inak si koledujes o katastrofu (uhyn bakterii vo filtri)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod Stuka » 05 Júl 2004 15:09 pm

btw. za jak dlho zacinaju umierat?
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod aduša » 05 Júl 2004 18:46 pm

nino_q napísal:filter musi bezat stale, inak si koledujes o katastrofu (uhyn bakterii vo filtri)

A jeśte jedna poznamka.Vela spotrebuje energie obyćajny filter molitanovy? Dufam źe tie naklady nie su velke,lebo pri takom malom 30l akvarku sa mi neoplati davat velke vydavky za energiu.
aduša
 

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod nino_q » 05 Júl 2004 19:03 pm

moj odhad je do 5W, co je zhruba odber aky ma vypnuty televizor (teda skoro vypnuty, ved viete co myslim)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod aduša » 05 Júl 2004 19:15 pm

nino_q napísal:moj odhad je do 5W, co je zhruba odber aky ma vypnuty televizor (teda skoro vypnuty, ved viete co myslim)

Tak to vypada celkom fajn.Dakujem dam si poradit,lebo som len vzaćiatkoch.Odneska bude stale vchode,a rastlinkam nebude vadit tolko nadbytku kyslika?To som tieź ćitala volakde v knihe,ćlovek je úz ztoho potom domotany,lebo ´vśade piśu inak.
aduša
 

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod skala » 06 Júl 2004 10:06 am

adusa, nadbytok kyslika v akvariu - to si na hlbokom omyle. ak by si ho chcela dosiahnut, musela by si pouzit daku tlakovu bombu, a este aj nepriepustne uzavriet vodu zvrchu, aby sa Ti "nadbytok" kyslika neodplynoval. Rozpustnost O2 vo vode je obmedzena.

Okrem toho uloha filtra nie je v okyslicovani, vzduchovani. Moze to poskytovat, ale jeho uloha je uplne inde
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod salik » 11 Júl 2004 00:24 am

aduśa napísal:...a rastlinkam nebude vadit tolko nadbytku kyslika?.

vadi neustale prekyslicovanie ?
www.akva.sk/viewtopic.php?t=179
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod Stuka » 11 Júl 2004 00:41 am

ja mam zase taky problem ze mi z filtru idu stale bublinky zatial neidentifikovaneho plynu. Mam fluval 304. Uplne ale najvecsia pre mna zahada je to ze tie bublinky z toho filtru vychadzaju iba cez den ked su zapnute svetla a v noci a rano ked sa zapnu svetla tak ani jedina bublinka a k veceru je to uz ako vzduchovy kamienok :cry: Absolutne to nechapem. Filter nikde nepreteka a keby sa do nho nejak dostaval vzduch tak by to robil stale a ne iba ked su zapnute svetla. Neviem co za plyn to z neho vychadza, ale mam pocit ze cim viac sa filter zabehuvava tak je to intenzivnejsie. Aj v malom akvariu my to robi filter, ale az vecer a tiez z neho ide dost bubliniek tak som mozno myslel ze by to nejak mohlo snad suvisiet z cinnostou bakterii vo filtry... :?: Ale tie predsa robia svoju pracu aj po tme tak to fakt nechapem :x
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod skala » 12 Júl 2004 18:02 pm

ja by som to stuka typol mozno aj na cisty dusik N2 a rajsky plyn. Denitrifikacia az na plynny dusik. Redukcia NO2 na N2O a N2. Najviac dusitanov napr. v zelenine je tesne pred svitanim, cez den rapidne klesaju, vtedy zrejme "bubllinky nejdu". Ktovie, je to moj tip. Ale mozno to je kyslik, alebo nieco s O2.

Avsak, doporucujem nekonzumovat rannu zeleninu a ovocie, pockat radsej do 10:00. Samo, ak to trhate, vyberate v ten den zo zeme
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod gabriela » 13 Júl 2004 09:37 am

skala asi som to zle pochopila, ale stuka povedal, ze mu tie bublinky rano nejdu. najviac ich ma vecer.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod skala » 13 Júl 2004 11:05 am

ano, rano uz zacina oxidacia N, teraz svita dost skoro, takze, ked sa nam stuka zobudi, uz je po parade, bublinky nejdu.

Najprv na NO2, potom na NO3. Bacha, ale vravime o nitrifikacnych bakteriach vo filtri, nie v celom akvariu.

este by si stuka moho napisat, co je presnejsie vecer. svieti vtedy este slnko? vela mi to nepovie, ale mozno predsa
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod Stuka » 13 Júl 2004 12:07 pm

po 1. vdaka za zaujem za sa mi snazite pomoct...

po 2. no Skala ide o to ze rano mam na mysli 11h rano kedy sa zapinaju svetla dovtedy bublinky nejdu aj ked vonku je uz svetlo a pozvolna sa to do vecera stupnuje do 23h kedy sa svetla vypnu a potom sa zase pozvolna bublinky uplne vytratia a takto sa to opakuje den co den
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod skala » 13 Júl 2004 13:56 pm

hmm, stuka, tak asi ide o aerobnu nitrifikaciu amoniaku. nitrifikacne bakterie ti rozkladaju hmotu, bielkoviny a aminokyseliny.

opravujem sa, vdaka vai. no nie je mi to jasne. mozno je toho O2 privela, myslim, ze o N2 nejde, to skor v noci. ale nejaky suvis zo svetlom to ma. ale je mozne, ze ide o vec, ktora funguje stale, len cez den dojde ku nasyteniu, a je to vidno tak, ze sa vytvaraju bublinky. inak celkom rad by som to videl na vlastne oci ;-)
Naposledy upravil skala dňa 14 Júl 2004 10:22 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod aduša » 13 Júl 2004 18:46 pm

vadi neustale prekyslicovanie ?
www.akva.sk/viewtopic.php?t=179

SALIK....prestudovala som si to na tej adrese.ale tam zase podaktori vypinaju filtre,a uz sa tu spominalo...ze ak budem vypinat koledujem si o katastrofu v akvarku...uhyn uzitocnej bakterie.Kazdy pise inak.Jeden ma nonstop pusteny filter a dakto na noc zapina.Lenze zase akna noc by som iba zapinala,tak by sa do vody dostali mrtve uzitocne bakterie,ktore boli v molitane.Ja by som bola rada ked mam uz tolko rastlin v akvarku,len na noc zapinat filter..
aduša
 

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod salik » 13 Júl 2004 20:34 pm

aduśa napísal:prestudovala som si to na tej adrese.ale tam zase podaktori vypinaju filtre,a uz sa tu spominalo....

neviem kde si to citala, ale nikto tam ziadny filter nevypina :?:
citaj pomalsie...
nieco si na tu temu mozes precitat aj tu - http://planta.aquariana.cz/kyslik_jed.htm
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod Vai » 14 Júl 2004 07:57 am

skala napísal:hmm, stuka, tak asi ide o aerobnu nitrifikaciu amoniaku. nitrifikacne bakterie ti rozkladaju hmotu, bielkoviny a aminokyseliny a vyrabaju kyslik.

??? Cože??? Výroba kyslíku ???
Pokud vím, tak při aerobní nitrifikaci se kyslík při probíhajících oxidačních procesech spotřebovává. Raději tvůj mystifikující příspěvek smaž nebo oprav.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod Ceco » 14 Júl 2004 08:22 am

Mne sa nezda, ze by bakterie vo filtri boli take naslapane, ze by boli schopne stiepit NO3 takou rychlostou, az by bolo viditelne uvolnovanie bubliniek z filtra. To by snad museli slapat na nejakom kokse, alebo co. Skor si myslim, ze sa tie bublinky (pravdepodobne vzduch) dostavaju nejakym sposobom z vonkajsieho prostredia. Aj ked je podozrive, ze v noci je situacia ina ako cez den. Ale to moze byt len nejaka blba zhoda nahod, alebo nejaky zaujimavy jav, o ktorom ani srnka netusi.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: filter/akva a vypadok prudu

Odoslaťod bolek » 14 Júl 2004 09:07 am

ceco zaujímavé slovné spojenia... ;-) ako vPetržalke "pod barákom".... :o
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.