Biologický filter



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Biologický filter

Odoslaťod janofer » 07 Apr 2011 07:27 am

Ako vypadá zabehnutý biologický filter?Sú kolonie nitrobakterií víditelné okom?Na lavových kamienkoch a molitane sa mi po3-4tyždnoch tvoria hnedé chuchvalce bez zapachu.Začinam po rokoch znova s akvarístikou.
janofer
 
Príspevky: 6
Založený: 23 Feb 2011 22:24 pm

Reklama

Re: Biologický filter

Odoslaťod denkz0ne » 07 Apr 2011 07:50 am

tie hnede chuchvalce budu asi usadeniny z akva a bakterie volnym okol neuvidis:) aspon ja ich nevidim :D
Obrázok používateľa
denkz0ne
 
Príspevky: 69
Obrázky: 47
Založený: 15 Mar 2008 22:19 pm
Bydlisko: Bratislava, Podunajské Biskupice

Biologický filter

Odoslaťod maccoy » 31 Jan 2012 12:39 pm

Ak som dobre hľadala, takú tému som tu nenašla, teda niečo áno, ale z roku pána a s nedostatočnými info.
Tak sa chcem spýtať tých, čo biologický filter v akva majú, či sú s ním spokojní a ktorý majú konkrétne. A hlavne, či im zárove§ prosperujú aj rastliny.
Uvažujem nad ním teraz pri zriaďovaní nového akva - popri normálnom filtri.
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Biologický filter

Odoslaťod martin_s » 31 Jan 2012 13:06 pm

V prvom rade si poloz otazku co to ten biologicky filter je... V skutocnosti nejde o nejake zvlastne zariadenie, ide o akykolvek filter ktory okrem mechanickej filtracie plni aj funkciu biologickej filtracie, t.j. su vnutri usadene kolonie uzitocnych bakterii ktore premienaju dusikate latky na inu, menej toxicku formu... Cize ak bude mat tvoj "normalny" filter dostatocnu a vhodnu filtracnu napln, bude plnit popri mechanickej filtracii aj funkciu biologickeho filtra.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Biologický filter

Odoslaťod luko36 » 31 Jan 2012 13:21 pm

ono sa odlisuju možno naplnami, neviem presne popisať swoj BIOflow 3, ci aký to mam, je tam 4-5 druhov naplni, najvrchnejsie po týždni preperiem v rukach vo vode a este 1-2krat použijem a potom dam nove. dalsie naplne su čierna s aktivnim uhlikom -výmena raz za 4-5mesiacov a zelena napln 1-2krat do roka, najspodnejsie naplne som este nemenil,mam filter rok. ma napada si pozriet kedy by som ich mal meniť :D inak som spokojný velmi až na náklady na filtračne naplne.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Biologický filter

Odoslaťod martin_s » 31 Jan 2012 13:38 pm

Aktivne uhlie vyber...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Biologický filter

Odoslaťod luko36 » 31 Jan 2012 13:44 pm

dovod?

je to štruktuovane normalna napln predpisana, dane uhlie je v tom molitane vlisovane.

ak mi prosim napises v com je to zle rad sa poučim a napln odstranim.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Biologický filter

Odoslaťod martin_s » 31 Jan 2012 13:50 pm

Napr. jeden z dovodov je aj ten ze nejde o selektivny adsorbent, ale viaze ti z vody aj latky ktore su potrebne napr. pre zivot rastlin.
Viac o tom kedy je pouzitie aktivneho uhlia vhodne a kedy nevhodne najdes napr. v temach (uprimne - nechce sa mi opisovat dookola to co je vo fore uz vela krat spominane):
aktivne-uhlie-t37.html
aktivne-uhlie-a-rastliny-t12307.html
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Biologický filter

Odoslaťod luko36 » 31 Jan 2012 13:54 pm

dakujem za info, toto ma naozaj neako nenapadlo, clovek sa uči celý život, nahradim ho inou naplnou,
dakujem este raz.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Biologický filter

Odoslaťod maccoy » 31 Jan 2012 14:26 pm

martin_s napísal:V prvom rade si poloz otazku co to ten biologicky filter je... V skutocnosti nejde o nejake zvlastne zariadenie, ide o akykolvek filter ktory okrem mechanickej filtracie plni aj funkciu biologickej filtracie, t.j. su vnutri usadene kolonie uzitocnych bakterii ktore premienaju dusikate latky na inu, menej toxicku formu... Cize ak bude mat tvoj "normalny" filter dostatocnu a vhodnu filtracnu napln, bude plnit popri mechanickej filtracii aj funkciu biologickeho filtra.

Mala som na mysli taký ten dnový filter, ktorý nie je mechanickým /normálnym, bežne používaným/ filtrom a je v tvare mriežok, resp. roštov, ktoré sa umiestnia na dno akvaria pod štrk /tam sa potom usídľujú kolónie užitočných baktérií/. Mojou predstavou je skombinovať ho spolu s mechanickým filtrom a možno po čase prejsť výlučne na biologický - je tu niekto taký, komu sa toto podarilo? Zároveň by ma zaujímalo, či takýto mriežkový bio filter nejako negatívne neovplyvňuje rast rastlín, ich koreňové systémy, atď.
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Biologický filter

Odoslaťod astro » 31 Jan 2012 14:34 pm

Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Biologický filter

Odoslaťod maccoy » 31 Jan 2012 14:56 pm

astro napísal:http://www.akva.sk/podny-filter-t2362.html?hilit=p%C3%B4dny%20filter

podnetná diskusia, ďakujem! áno, presne pod názvom pôdny filter som ho našla v eshope. zrejme to skúsim :)
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Biologický filter

Odoslaťod maccoy » 31 Jan 2012 15:37 pm

njn, názory sa rôznia :roll: napr. tu: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm

půdní filtry - Skládají se z plastového roštu položeného na dně pod štěrkem odkud je voda čerpána a proudí přes dno od shora dolů případně i opačným směrem. Tyto filtry jsou sice zpočátku dostatečně účinné, ale posléze se špatně čistí a jsou naprosto nevhodné pro rostliny, neboť díky nepřirozenému proudění ve dně omezují jejich růst tím, že dochází k blokaci příjmu živin kořeny.
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.