Prasknuty ohrievač



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod playman22 » 04 Feb 2012 00:28 am

ten vodik som myslel zo srandy :-D
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Reklama

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod očinta » 05 Feb 2012 09:43 am

Doplním martin-sa on pochopil kam smerujem.. Pravdepodobne sa nevieme chytiť za spoločnú niť. V prípade, že vnikne voda do ohrievača v závislosti od vodivosti vody v akva, by mal vzniknúť nadprúd v napájaní. Prejavovať by sa to malo zvýšeným ohrevom vody. V závislosti od sily istenia predpokladám že (16A) ampérov a čo na tej ochrane (istič,poistka) je nabalené mohla i nemusela by zareagovať. V prípade, že nie a vtedy by si vložil ruku do vody a stál by si na čomsi vodivom, poprípade by si sa druhou rukou dotýkal (dobre PEN vodičom uzemneným) osv.telesa tak to by bolo skutočne nepríjemné.
S tým H2 od je možné v prípade napájania jednosmerným prúdom. Ale tušil som že sa jedná o srandu inak chcelo sa mi skôr zareagovať. Je to podobná hovadina ako keď mi jeden dospelý chlap tvrdil, že počas varu vody v hrnci sa uvoľňuje vodík a ešte sa búchal do hrude.Alebo ten čo sa ma spytoval v Rakúsku, že aký výkon musia mať motory na veterných elektrárňach že dokážu potočiť tými vrtuľami.Myslel, že sa rakušanom prehrievajú hlavy tak si tam namontovali ventilátory.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod Mariok » 05 Feb 2012 19:55 pm

Ak som to narýchlo spočítal dobre, tak s ističom, resp. poistkou v zásuvkovom okruhu (čo je 10-16A) sa v prípade prasknutia ohrievača nedá počítať ako so záchranou/vypnutím... V tvrdej vode s vodivosťou 500 mikroS/cm pri 230V dosiahne prúd v poruchovom obvode pri vzdialenosti živých častí 1cm len 58mA!!! :cry: :oops: :dead:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod očinta » 05 Feb 2012 20:20 pm

A čo ďalej čo tvrdím s tými rukami.Nevytvára sa priestor úraz el. prúdom.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod Mariok » 05 Feb 2012 20:44 pm

Ďalej? Začínam Vážne rozmýšľať nad kúpou ističa s prúdovým chráničom. AJ keď zatiaľ za 35 rokov mi žiaden ohrievač v akva nepraskol.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod chnuro » 05 Feb 2012 22:25 pm

@Mariok, prudovy istit ti vypne, iba ak pretečie prud medzi L/N do PE. V akvariu po prasknuti ohrievaca bude pretekat maly prud medzi L a N. Prud sa skratka uzavirie standardou cestou, co prudovy chranic nerozpozna. Toto nie je riesenie.

Riesil by som to skor kvalitnym ohrievacom. Napr Sera, Jager robi ohrievace z pomerne hrubeho skla a maju zabudovanu teplotnu ochranu. To znamena, ze pri nejakej "havarii" sa odpoji ohrievac od siete este predtym, ako praskne sklo.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod Mariok » 06 Feb 2012 00:27 am

chnuro nerozumieme si. Máš pravdu. Ja som už ale uvažoval o riešení prípadu, že by sa niekto (aj ja) chytil druhou rukou radiátora... A tam by ma už ten prípadný prasknutý ohrievač, bez prúdového chrániča vedel pekne vyobracať... Ako som spomenul, ešte mi ohrievač v akva nepraskol a istič s prúdovým chráničom pre akvária vyjde oveľa lacnejšie, ako výmena ohrievačov za Jägre s tepelnou ochranou.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod očinta » 06 Feb 2012 09:50 am

Chnuro máš pochopiteľne pravdu ale má ju i Mariok.U spotrebičov druhej triedy označujú sa značkou štvorček v štvorčeku nebude prúdový chránič reagovať.Ale v prípade že vložíš ruku do akva vytvorí sa prúd medzi L a PEN a ak tam máš "FI" s 30mA po jeho prekročení už by reagovať mal. Mne sa osobne stalo, že pri údržbe akvária som občas pozabudol vypnúť ohrievač. Stiahol som hladinu a filter mi chvíľu zostal z časti visieť vo vzduchu.Časť bola vo vode ponorená.Je to sklenený Jager čo keby bol praskol z prehriatia. Teraz som to urobil tak, že mám filter aj ohrievač na osobitnej rozvodke s vypínačom. Tú vždy pred údržbou nezabudnem vypnúť lebo pri znížení hladiny by ma výtoková rampa filtra ošpliechala vodou.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod Giftzahn » 06 Feb 2012 16:24 pm

chnuro napísal:@Mariok, prudovy istit ti vypne, iba ak pretečie prud medzi L/N do PE. V akvariu po prasknuti ohrievaca bude pretekat maly prud medzi L a N. Prud sa skratka uzavirie standardou cestou, co prudovy chranic nerozpozna. Toto nie je riesenie.

Riesil by som to skor kvalitnym ohrievacom. Napr Sera, Jager robi ohrievace z pomerne hrubeho skla a maju zabudovanu teplotnu ochranu. To znamena, ze pri nejakej "havarii" sa odpoji ohrievac od siete este predtym, ako praskne sklo.


jj, istotne pri ohrievacoch by som teda nesetril a radsej bral znacky -Sera, Jeager, EHEIM atd. ... pripadne aj ked nie som velkym fanusikom Aquaelu .... Aquael ponuka plastovu variantu orievaca aj s termostatom ... a ten sa len tak lahko nerozbije :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod Mariok » 07 Feb 2012 01:04 am

Neviem, či nechcete chápať, ale pokúsim sa to vysvetliť znova: Ja neriešim rozbitý ohrievač, ja riešim možný úraz osoby el. prúdom všeobecne. Preto istič s prúdovým chráničom. Ten porieši nielen rozbitý ohrievač, ale aj pripadnú poruchu izolácie prívodných sietových šnúr k ostatným spotrebičom, napr. aj filtračným čerpadlám.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod chnuro » 07 Feb 2012 09:08 am

Mariok napísal:chnuro nerozumieme si. Máš pravdu. Ja som už ale uvažoval o riešení prípadu, že by sa niekto (aj ja) chytil druhou rukou radiátora... A tam by ma už ten prípadný prasknutý ohrievač, bez prúdového chrániča vedel pekne vyobracať... Ako som spomenul, ešte mi ohrievač v akva nepraskol a istič s prúdovým chráničom pre akvária vyjde oveľa lacnejšie, ako výmena ohrievačov za Jägre s tepelnou ochranou.

OK, fakt sme sa asi nepochopili. Ja som to bral tak, ze u mna ide jedno, v blizkej dobe 2 akvaria v byte a tam nie je problem kupit nove kvalitne ohrievace a mam pokoj na dlhe roky. Prudovy chranic je v tomto pripade dobry napad.

Mne v minulosti odisli 2 ohrievace. Jeden sklenený a jeden plastový, ale ani jeden nepraskol. Vzdy som si to vsimol az znizenou teplotou vody.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod pipper » 07 Feb 2012 21:06 pm

no nakoniec sa z mojej temy stala akasi poradňa na urazy :D
ale aj tak aspoň na niečo to bolo dobre :)
ste podebatovali
a ten istič ši poistku to nevyhodilo ani nič, všetko klapalo aj ten ohrievač išiel len prasklo sklo a nejak sa z neho dymilo vo vode, taky nejaky efekt to bol
pipper
 
Príspevky: 106
Obrázky: 3
Založený: 14 Feb 2010 16:13 pm

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod pipper » 07 Feb 2012 21:50 pm

tu je ukažka ako to vyzera tyždeň po ... :( http://www.youtube.com/watch?v=IoFctNHS ... e=youtu.be
určite je tam nejake plynove skupenstvo, vidno to aj na hladine kde su bublinky a aj pomaly na všetkom ...
neviem či to je CO2 ale pochybujem ...
viete poradiť?
pipper
 
Príspevky: 106
Obrázky: 3
Založený: 14 Feb 2010 16:13 pm

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod Milan666 » 08 Feb 2012 10:07 am

Môže to byť hocičo len nie CO2, testy nemáš?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Prasknuty ohrievač

Odoslaťod pipper » 08 Feb 2012 19:58 pm

mam len na ph plus dake kgh či čo ....
pipper
 
Príspevky: 106
Obrázky: 3
Založený: 14 Feb 2010 16:13 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.