osvetlenie LED EHEIM



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod matkooo » 21 Feb 2012 13:25 pm

ADA je fakt cenový masaker.
Myslím, že som aj v tejto diskusii našiel pár argumentov prečo ísť do tohto osvetlenia. Keď to nainštalujem dám vedieť.
matkooo
 
Príspevky: 21
Založený: 16 Feb 2012 14:01 pm

Reklama

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod VipErko » 21 Feb 2012 13:45 pm

matkooo napísal:ADA je fakt cenový masaker.
Myslím, že som aj v tejto diskusii našiel pár argumentov prečo ísť do tohto osvetlenia. Keď to nainštalujem dám vedieť.


Odkial to planujes objednavat?
VipErko
 
Príspevky: 57
Obrázky: 9
Založený: 21 Nov 2009 14:57 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 21 Feb 2012 14:11 pm

trinitysk napísal: Tato lampa nebude zle riezenie a osobne sa mi aj viacej pozdava ako predrazene a nekvalitne Dennerle lampicky, ci Amanovky lampicky do minicka...(a to nehovorim este o ich premrstenej cene, ktora ma vseobecne pri ADA dviha zo stolicky..:-))


njn, ono ako vsetko ine bude zalezat na empirickych skusenostiach .... ono, napriklad Dennerle Lampicky mam 2 ks 11W uz treti rok a ziaden problem ... funguju bez chyby ... jasnacka cena je dost uletena zvlast pokial kupujes v kamennom shope alebo cez e-shop ... uz druhy rok som aj majitelom ADA Solar Mini S (27W Twin) ...ktora sa mi podarila vo vypredaji zohnat za nejakych cca. 100,- EUR z povodnych 228,- EUR a nebola to ani ta cena ktora ma dvihla zo stolicky ..... skor kombinacia cena a kvalita spracovania .... no proste des .... teraz ked uz mam s nou svoje skusenosti ani 20,- EUR by som za nu nedal ... :oops:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod trinitysk » 21 Feb 2012 14:23 pm

Dennerle sa mi svojho casu lamali tie pacicky na uchytenie (a nebol som sam), cena nahradnych lampiciek mi prijde tiez dost vysoka, ako aj cena celej lampy vzhladom na to ako vyzera a hlavne z akeho je matrosu...navyse ak si spravne pamatam tak tam isli len origo ich patice na svetlo. Odkedy umrel stary pan Dennerle tak to ide mam pocit s firmou dost dolu kopcom...zacala robit sialenu komerciu a ich silne stranky ako napr. hnojiva su dnes uz davno za zenitom...(az na Planta Gold a tablety do dna). Este par rokov tymto tempom a cenu si neudrzia ani svojim kedysi kvalitnym menom...
ADA poznam velmi dobre, nie si jediny co bol sklamany (a to kupovali za origo ceny...) radsej to tu ani nebudme pisat ake su s niektorymi ich vecami problemy....O marketingovom masirovani ADA tiez radsej pomlcim, na to sa nechyta snad ziadna ina firma na svete...:-) No snad mozno kozmeticke firmy este takto oblbuju...:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 21 Feb 2012 14:40 pm

trinitysk napísal:Dennerle sa mi svojho casu lamali tie pacicky na uchytenie (a nebol som sam), cena nahradnych lampiciek mi prijde tiez dost vysoka, ako aj cena celej lampy vzhladom na to ako vyzera a hlavne z akeho je matrosu...navyse ak si spravne pamatam tak tam isli len origo ich patice na svetlo. Odkedy umrel stary pan Dennerle tak to ide mam pocit s firmou dost dolu kopcom...zacala robit sialenu komerciu a ich silne stranky ako napr. hnojiva su dnes uz davno za zenitom...(az na Planta Gold a tablety do dna). Este par rokov tymto tempom a cenu si neudrzia ani svojim kedysi kvalitnym menom...
ADA poznam velmi dobre, nie si jediny co bol sklamany (a to kupovali za origo ceny...) radsej to tu ani nebudme pisat ake su s niektorymi ich vecami problemy....O marketingovom masirovani ADA tiez radsej pomlcim, na to sa nechyta snad ziadna ina firma na svete...:-) No snad mozno kozmeticke firmy este takto oblbuju...:-)


jj, viem o tom taky azet zo dva kusky zlamal ... resp. sa mu ulomili pri cisteni/manipulacii ... njn, nastastie mam zatial stastie co sa tych uchytov na Dennerle lampach tyka a jasnacka patice su ich ...ale je na druhej strane pravda ze s nimi skoro vobec nemanipulujem :wink:

radsej to tu ani nebudme pisat ake su s niektorymi ich vecami problemy.


jj, napriklad ADA Solar II Lampy ak sa nemylim nemaju CE certifikaciu .... atd. ... jj, zial nie je vsetko zlato co sa blysti :oops:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod trinitysk » 21 Feb 2012 15:15 pm

Filtre su hlucne, akoby bzucia, uz ich na to upozornovali aj Poliaci aj Madari, tak vraj s tym nieco budu robit aby aj v Europe s nasim prudom fungovalo vsetko tak ako ma...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod Richard Tokušev » 21 Feb 2012 19:19 pm

Mám odskúšané rôzne lampičky, ale za naj a cenovo dostupné považujem jednoznačne lampčky od Blau aquaristik, ktoré sa robia vo veľkostiach 9, 11, 13, a 18W. Náhradné žiarovky do 6,40€,

Led Eheim sme zatial nedoviezli na trh. Cena je 74,-€
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod Dusky » 21 Feb 2012 19:24 pm

na to ake je to drahe osvetlenie, je to riadne skarede
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod matkooo » 21 Feb 2012 22:43 pm

Blau 18 W bola hned druha volba
matkooo
 
Príspevky: 21
Založený: 16 Feb 2012 14:01 pm

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod matkooo » 21 Feb 2012 23:18 pm

VipErko napísal:
matkooo napísal:ADA je fakt cenový masaker.
Myslím, že som aj v tejto diskusii našiel pár argumentov prečo ísť do tohto osvetlenia. Keď to nainštalujem dám vedieť.


Odkial to planujes objednavat?


Z tadiaľto beriem to ako set.
http://www.zooprofi.de/info/11091/Eheim ... enset.html
matkooo
 
Príspevky: 21
Založený: 16 Feb 2012 14:01 pm

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 22 Feb 2012 09:32 am

matkooo napísal:
VipErko napísal:
matkooo napísal:ADA je fakt cenový masaker.
Myslím, že som aj v tejto diskusii našiel pár argumentov prečo ísť do tohto osvetlenia. Keď to nainštalujem dám vedieť.


Odkial to planujes objednavat?


Z tadiaľto beriem to ako set.
http://www.zooprofi.de/info/11091/Eheim ... enset.html



jj, dobry e-shop ... inak beres len Akva Set alebo beres k tomu aj stojan a aj pridavnych 7W .... ? inak na to svetlo LED 7W ...davaju 3 roky zaruku cize je to uplne v pohodke :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod trinitysk » 22 Feb 2012 11:33 am

@matkoo - myslim, ze spravna volba a dobry predpoklad pre pekne mini, akurat ten rohovy filter by som tam ja nedaval, zbytocne berie miesto...radsej by som isiel do nejakeho mensieho externeho eheimu classic, ten bude urcite aj efektivnejsi a sikovnejsi pri udrzbe...2211 by mal stacit...no a nejaky pekny glassware by to chcelo..:-) Ale je tu toho dost o minickach, niektori tu maju aj samostatne temy (azet mi napada...) tak pozri na to...ale urcite dobra volba, tie 3 roky zaruka o niecom tiez svedci...
K Blau - mne prijdu ciste esteticky nepekne a "lacne", pokial by som mal mat niekde v obyvke jedno, dve mini tak by som ho ja osobne urcite nepouzil...ale je to samozrejme vec vkusu a moj subjektivny nazor...Suhlasim ale s Richardom, ze pomer cena/uzitkova hodnota je tam velmi dobry...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 22 Feb 2012 14:28 pm

K Blau - mne prijdu ciste esteticky nepekne a "lacne", pokial by som mal mat niekde v obyvke jedno, dve mini tak by som ho ja osobne urcite nepouzil...ale je to samozrejme vec vkusu a moj subjektivny nazor...Suhlasim ale s Richardom, ze pomer cena/uzitkova hodnota je tam velmi dobry..


jj, tie mini lampicky s husim krkom nie su bohvie ake esteticke ... taky low-cost ked porovnavam ostatne HQI, PPL hlinikove svetla od blau na ktore sa da uz aj pozerat ... sam pouzivam BLAU Lumina Nano 70 HQI .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod trinitysk » 22 Feb 2012 17:12 pm

No to je o niecom inom...Mne sa tam nepacili tie bocne upevnovacie listy ked je to na hranach akva...mam radsej visaciu Novu alebo Reflexx, ktore uz su s origo HQI od giesemanna, aj ked je to teda o trosku drahsie...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 23 Feb 2012 09:16 am

trinitysk napísal:No to je o niecom inom...Mne sa tam nepacili tie bocne upevnovacie listy ked je to na hranach akva...mam radsej visaciu Novu alebo Reflexx, ktore uz su s origo HQI od giesemanna, aj ked je to teda o trosku drahsie...


jj, tie boli aj u mna v uzsom vybere ...ale nakoniec som chnapol blau ...koli pomeru cena/vykon ... aj ked HQI od Giesemana, Aqua Medicu atd. by stali rozhodne za hriech .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod očinta » 23 Feb 2012 11:44 am

Neviem či Vám moja rada pomôže.
Niektoré LED majú deklarovaných 50 000 hod.Ale nikto už neuvádza že je to prípad laboratórnych podmienok.Už sú tu spomínané.Ja sám používam už niekoľko rokov LED osvetlenie (a to nie Čina alebo tovar z hypermarketov) a môžem povedať, že na niekoľkých sveteľných zdrojoch mi pár lediek vypadlo do 2 rokov..Stali sa prípady, že zlyhala elektronika, buď úplne alebo čiastočne. Nabehlo reklamačné konanie -"OK".A tu je otázka, čo po tých dvoch rokoch.Chodím na školenia ohľadom osvetľovacej techniky kde výrobcovia LED osvetľovacích telies sa predháňajú v ohurovaním parametrov svojich produktov. Raz na jedno školenie bol prizvaný jeden docent z eltechnickej fakulty odbor sveteľná technika a ten LED uviedol do trochu iného svetla.Myslím že trinitysk, RT a Gyftzahn ťa svojimi príspevkami kopú správnym smerom. Ale to je len môj názor.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 23 Feb 2012 11:52 am

@otcina: ja sa hlasim ze som spominal .... 50tis. = lab.podmienky... heh, vzdy najprv citam "White Papers", "Tech.Sheets" k produktom pokial su k dispozicii ... heh, stary dobry zvyk sa vzdy vyplaca .... :wink: jj, ale aj cez vsetky aktualne problemy, detske nemoci LED technologii ... je to nastastie nezvratna bududcnost :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod očinta » 23 Feb 2012 12:33 pm

Práve preto, ale aj za iné tvoje príspevky v téme som ťa dal do "futbalovej zostavy". :D
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod trinitysk » 23 Feb 2012 16:06 pm

Zaujimave ale je, ze pri HQI sa mi deklarovana vydrz vzdy naplnila takmer presne, resp. aj vydrzali aj trochu viac...to nevedia povedat ferovo aj pri LED? Alebo je to marketingovy tah ze to naschval neradi hovoria vzhladom na ceny led svetiel?
Btw. som asi pred 2M cital na nete vysledok testov Led svetelnych zdrojov (vyhrala osramka v relacii dtest, je to aj niekde na nete pre pripadnych zaujemcov) a az nejakych 80% led nedosahovalo ani 50% deklarovanej vydrze...Boli tam adepti co nemali ani 20% z toho co deklarovali...a to boli znacky ako philips, tungsram a pod...som bol dost nemilo prekvapeny...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod očinta » 23 Feb 2012 17:09 pm

Profesionálne montujem sveteľné zdroje. Napr. u vonkajšieho verejného osvetlenia som jedného času montoval žiarivkové osvetľovacie telesá rôzne typy s induktívnym alebo elektronickým predradníkom.Sám sa tomu čudujem, že i po 7 rokoch ešte bežia.Pritom stredná ročná hodnota VO je cca 4000hod.x7 rokov je 28 000 hod nasvietených vo vonkajšom prostredí a s induktívnym predradníkom - klasikou.Pričom sveteľný zdroj - žiarivku kupujem čosi pod 5 euro s DPH.Sveteľný tok je znížený pribúdajúcimi rokmi, ale to je sprievodný jav sveteľných zdrojov. U výbojok stredná hodnota životnosti sedí. Čiže ako ste spomenuli, nadobúdacia cena, údržba, životnosť hovoria za všetko.LED zdroje sú žiaľbohu stále novinka, s neustálym vývojom a momentálne lotéria pre bohatých. Ale majú i skvelé umiestnenie v praxi ako akcentné podsvietenie a v automobilizme.Bodaj by moja predposledná veta neplatila !
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod chnuro » 23 Feb 2012 17:14 pm

jedna vec je výdrž a druhá svietivosť. Jeden známy mi hovoril, že v práci objednali nejaké čínske LED žiarovky a nechali ich svietiť. Tak nachystali long thertm testy, kde merali svietivosť (resp. asi intentitu osvetlenia na rovnakej ploche z rovnakej vzdialenosti) v závislosti od doby svietenia. Samozrejme viareco svetiel naraz. Svietolo to non-stop. Nakoniec sa ukázalo, že "long-therm" je pre cinancov asi relativny pojem, pretoze tie svetla mali po 1-2 tyzdnoch polovicnu svietivost. A ako inak, ako pri rovnakej spotrebe. Snad je eheim aspon trosku doveryhodny a uvadza aspon znizenu dobu zivotnosti.

Znizena doba zivotnosti neznamená totálny výpadok, ale pokles svietivosti napr. pod 85%, pretoze to je cas, kedy je rentabilné zdroj svetla vymeniť. Teda aspon by sa to tak malo udavat. Tato degradacia je tym rychlejsia, cim viac je poddimenzovane chladenie.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2404
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod trinitysk » 23 Feb 2012 18:09 pm

@ocinta - som niekde cital ze vraj uz aj led a xenony tiez koncia na autach, ze vymysla bmw a audi nejake laserove svetla (neviem presne ako sa to vola, len si toto pamatam, asi budete vediet) s minimom spotreby a nasobne vacsou svietivostou, vraj uz to testuju na nejakych prototypoch aut...tak az toto prijde do akvaristiky..:-) ale nevyznam sa v tom ci je to vobec mozne a ako to cele funguje...
Ja sa priznam, ze ani pri rocnych HQi som nevidel volnym okom ze by sa zmenila farba alebo intenzita osvitu nadrze...akurat horsie nabiehali, dlhsie to trvalo...rastliny rastli uplne normalne ako vzdy takze ja som HQI zivotnost doteraz neriesil, ked sa vypali tak dam novu ale nemenim po roku ako doporucuje napr. amano u svojich...
@chnuro - ja eheimu verim aj ked aj tam som uz mal nejake problemy (nie so svetlom). Sposob ich komunikacie ked som mal problem ako aj celkovu kvalitu vseobecne hodnotim u eheimu na vysokej urovni...akurat by som im do toho trochu kecol, ze zacinaju trosku komercionalizovat a'la dennerle, ked som si pozeral ich katalog na 2012 tak ma pri niektorych vyrobkoch nadnasalo..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod Mariok » 23 Feb 2012 19:37 pm

Testoval som kruhové terče G4 a E27 a G10 Led žiarovky z Honkongu nonstop 24h.denne. Bez merákov. len na výdrž.
Problém u E27 je pravdepodobne kvalita zdroja - svietivosť po cca 32000h. je sotva tretinová - tam by som chybu chladenia vylúčil - sú to klasické vysokosvietivé diody neurčené na chladič a teplota zdrojovej časti (teda jeho krytu neprekročila teplotu tela.
G4 - dvakrát po sebe roztrhalo SMD budiace integráče po cca troch mesiacoch, LEDky sa zdali byť v pohode-rozumej nespálené. Možno bol problém aj v tom, že som nepoužil špeciálne zdroje, ale nahradil som nimi pôvodnú 12V halogénku v lacnej stolovej lampe.
Najviac sa mi zatiaľ ekonomicky javia G10 v rozsahu výkonu 3-4W (deklarované) tie som však netestoval na výdrž 24h. denne-tam bol zatiaľ jediný problém-odliepanie plošáku s LED-kami od korpusu, čo možno opraviť vhodným lepidlom (možno aj silikón). Pre veľké akva to však zatiaľ nebude a čiastočná nevýhoda je použitých 230V, aj keď ich zatiaľ bežne používame... Tipujem ich ako výhodné do hĺbky nádrže do 30cm - samozrejme berte to len ako odhad bez meraných podkladov.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: osvetlenie LED EHEIM

Odoslaťod matkooo » 24 Feb 2012 12:38 pm

Beriem to ako zostavu. Samostatne hlavu svietidla este nikto nema v ponuke. Inak tie rozdiely v cene pri vsetkom co som si objednaval, nielen sete, je zarazajuci vysoky. Ak by to niekoho zaujimalo postovne za set 20€.
Ten filter rozmyslal som nad vonkajsi, len nemam ho kam velmi polozit a podlahol som strachu zaciatocnika s vytecenia akvarka.
K HQI giesemann no vzdy sa da lepsie a drahsie. Tak uvidim ako to bude fungovat.
matkooo
 
Príspevky: 21
Založený: 16 Feb 2012 14:01 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.