Akváriová rašelina



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod Vojtek » 01 Okt 2007 16:15 pm

lúhujem to nastudeno mimo akva, lebo som nevedel, čo to spraví, variť som nechcel, ale asi vyskúšam, mmm... rašelnový čajíček
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod Igypop » 01 Okt 2007 16:30 pm

Vojto je rozdiel ked cez raselinu prúdi voda a ked je ako "cajový sácik" v pancuche.
Dalsía zásadná vec je pH a UT tvojej vody. Cím vacsie UT a pH, tým viacej a kyslejsej (az k 4,5 pH) raseliny budes potrebovat, aby si pohol s pH.

Ci raselinu varit alebo nevarit - cítal som na to rozne názory za aj proti. Rozhodne varením urýchlis luhovanie, ale neznamená, ze po prevarení sa uz s nej nic nebude uvolnovat. Raselina sa vlastne luhuje az po uplny rozklad, ked po nej nic nezostane a popri tom tam prebiehajú rozne chem. procesy.

Neviem ci si cítal, ale skus pohladat Raviolkine stránky a clánok-ky o raseline.

Ja som robil pokus, ked som cez asi 3-4 litre suchej raseliny (teda bola suchá iba na zaciatku :wink: ) filtroval cca 15l vody 24 h. Voda bola na zaciatku stredne tvrdá (presné hodnoty neviem) a po 24hod mala pH raseliny tj 4,5 a UT nemeratelné.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod Spaiky69 » 01 Okt 2007 18:29 pm

s tým "rašelinovým čajíkom" no neviem,, ale u mňa to nefungovalo,, možno som to robil nesprávne,, mohli by ste tí, čo s tým máte skúsenosti napísať,, ako presne nato,tj. ako dlho to variť, či to treba aj nechať vychladnúť,, a také,, ďakujem
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod STH » 01 Okt 2007 18:43 pm

ak chces iba znizit ph tak to uplne postacuje...co sa tyka antibakt. vlastnosti raseliny to uz neviem ci sa s tym nieco nestane ked to prelejes vodou...
ked som si ja zariadoval vytieracky pre tetry cca.40l akvo s hodnotou ph 7,2 tak mi na to stacilo cca. 0,5l toho vyluhu z asi 200g raseliny aby som to stiahol o jeden stupen.
normalne som to zalial 200g raseliny 1l vriacou vodou a nechal vychladnut a potom som to precedil cez latku a neskor aj cez filter na kavu aby to bolo co najviac ciste...a potom som to slahol postupne do akvaria,nemeral som ale hodnotu toho vyluhu takze neviem posudit ci by sa po doliati dalsieho 0,5l znova hodnota klesla o jeden stupen,ale skor si myslim,ze uz nie o moc.
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod tomas120 » 27 Feb 2010 13:57 pm

čize ak bysom si zo zahradkarstva kupil raselinu bez chemickych doplnkov , a nechal by som ju 2 tyzdne riadne povyluhovat ,s tym ze by som ju riadne popremyval, mohol by som ju normalne pouzit na dno akvarka ako hnojivo? s tym ze by mi to neublízilo rybam?
Nemam s tymto skusenost preto prosim o radu? KOlko by stala taka akvaristicka raselina ,na take cca 80.litrove akvarko?
dakujem
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod Bohdan » 21 Sep 2010 15:19 pm

chcel som vytriet tetry ,postupoval som podla pokinov sth ,ryby su v akvarku uz tri dni a nic ludia
Obrázok používateľa
Bohdan
 
Príspevky: 87
Obrázky: 13
Založený: 08 Feb 2010 16:28 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod astro » 21 Sep 2010 15:21 pm

Bohdan napísal:chcel som vytriet tetry ,postupoval som podla pokinov sth ,ryby su v akvarku uz tri dni a nic ludia

:lol: :lol: :lol: :roll:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod Bohdan » 21 Sep 2010 15:23 pm

ako mohol si to komentovat teraz neviem na com sa smejes ?ci na mne alebo na nom ?alebo na tom ze som naletel ?
Obrázok používateľa
Bohdan
 
Príspevky: 87
Obrázky: 13
Založený: 08 Feb 2010 16:28 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod astro » 21 Sep 2010 15:39 pm

oki, tak ja to doplním. máš tam tie ryby AŽ!!! 3 dni a stále nič? ty by si chcel aby sa ti vytreli hneď vo chvíli ako ich vložíš do akvária? si si istý, že máš podmienky vhodné? meral si hodnoty? tie ryby si ešte ani nestihli poriadne omrknúť svoj nový domov a ty už po nich chceš aby sa rozmnožovali. daj im čas :mrgreen:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod Bohdan » 21 Sep 2010 16:10 pm

ale vsade na nete pisu ze sa rozmnozuju zo dna na den a hodnoty som nemeral ,ale dnes mi pride ph meter ale urcite pH kleslo
Obrázok používateľa
Bohdan
 
Príspevky: 87
Obrázky: 13
Založený: 08 Feb 2010 16:28 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod MAUceu » 21 Sep 2010 18:01 pm

Raselina nie je patent na rozmnozovanie tetier. A uz vobec nie za 3 dni. Bolo by vhodne poznat tvrdost vody, vodivost, teplota...
Ja som pouzil dazdovu prevarenu vodu v ktorom sa luhovala raselina a microsorium tak ako bolo doporucovane par chovatelmi a vysledok ziaden. :) Treba skusat...
Niekedy sa to nedari aj rok.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod kenny » 22 Sep 2010 09:53 am

ak ma voda spravne hodnoty tak ked sa tetry vecer vlozia do vytieracky tak na druhy den musia byt vytrete, ak nie tak o dva dni...
iba ak by si vybraty parik nesedel....
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod tomas1 » 22 Sep 2010 11:45 am

mne sa tetry nevitreli nikdi a to sa o to snacim uz 3 roky :cry:
tomas1
 
Príspevky: 312
Obrázky: 17
Založený: 21 Feb 2010 08:18 am
Bydlisko: bratislava

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod kenny » 22 Sep 2010 15:29 pm

tomas1 napísal:mne sa tetry nevitreli nikdi a to sa o to snacim uz 3 roky :cry:

a o ake tetry si sa za tie tri roky snazil?
skus najprv nieco jednoduche. ako napr. tetry kopijovite. tie sa vytru v hocicom....
tetry cierne tiez nieje daky problem vytierat...
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod Bohdan » 23 Sep 2010 15:06 pm

kenny ja som sa pokusil vytret tetru ciernu ,a velmi mi to po prvy krat neslo ,
Obrázok používateľa
Bohdan
 
Príspevky: 87
Obrázky: 13
Založený: 08 Feb 2010 16:28 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod GuBa » 08 Mar 2012 11:08 am

Dobry den prajem. Uz dlhsi cas mi v 54 l akvariu nerastu egerie (pustili nove krasne vyhonky, no v urcitej faze sa rast zastavuje). Predtym rastli krasne rychlo a nove vyhonky som nachadzal skoro kazdy den. Nedavno sa mi v akvariu objavila sinica, takze sa urcite nieco zmenilo.
Parametre vody:
NH3 - medzi 12 - 25 mg/l
pH - medzi 7.5 - 8
gH - 11

Chel by som tie egerie nejako nastartovat. Cital som, ze maju rady maksiu vodu, nakolko v tej mojej nemusia dobre prijimat ziviny. Rozmyslal som nad pridanim raseliny priamo do filtra. Viem, ze existuje v roznych formach a napriklad aj ako granulat. Natrafil som ale na malicky problem. Zatial mam tento filter http://www..akvariumonline.sk/1686-tetra ... -nano.html. Neskor planujem kupit nejaky externy, ale zatial si necham tento. Akym sposobom don pridat raselinu? Nechcem, aby sa dostala do vody, chem len vyluh. Rozmyslal som nad jej pridanim do sietky v ktorej su plastove gulicky. Ta sietka je umiestnena pod telom filtra. Aky sposob by bol najlepsi? Posielam aj ciastocny rez filtrom (ta sietka s ciernymi plastovymi gulickami je v spodnej casti) http://www..akvariumonline.sk/img/p/1686 ... ickbox.jpg . Prosim, poredte, kde by som ju mal umiestnit a aku formu raseliny kupit. Dakujem za pomoc. Pekny den vsetkym...
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod MAUceu » 08 Mar 2012 13:21 pm

Ved vyber gulicky a daj na miesto nich raselinu v pancuche, alebo sietke. Voda tadial prudi, tak v tom nevidim problem.
Ake su tie granule neviem, a teda tazko posudit ako a ci zfarbi vodu.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod GuBa » 08 Mar 2012 13:51 pm

MAUceu napísal:Ved vyber gulicky a daj na miesto nich raselinu v pancuche, alebo sietke. Voda tadial prudi, tak v tom nevidim problem.
Ake su tie granule neviem, a teda tazko posudit ako a ci zfarbi vodu.


Zafarbenie je v mojom pripade zelane. To sa mi paci.. Ide mi hlavne o tu upravu vody a nastartovanie egerii.

Dakujem za radu, to bude asi najlepsie, nebol som si iste ale tym, zi ju mam umiestnit pred, alebo niekde za molitan s bakteriami. Ci im to nejako neuskodi.
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod MAUceu » 08 Mar 2012 23:56 pm

Neuskodi to nicomu... Skus a uvidis. Ak ti nepomoze raselina, tak potom sa preorientuj na ine rastlinky ktorym tvoje podmienky vyhovuju. Je to najjednoduchsie. ;)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod Giftzahn » 09 Mar 2012 12:46 pm

Bohdan napísal:ale vsade na nete pisu ze sa rozmnozuju zo dna na den a hodnoty som nemeral ,ale dnes mi pride ph meter ale urcite pH kleslo


:lol: neblazni sak aj pan Boh potreboval plnych 7 dni ak sa nemylim .... :lol: ale ak ma pamat neklame tak jedine Chuck Norris bol este rychlejsi :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod Jimbo » 17 Mar 2012 00:38 am

Máte niekto skúsenosti s rašelinami od AQUA EXOTIC a od Dajana Pet?
Čo myslíte, ktorú radšej zobrať, za účelom prípravy výterovej vody?
Jimbo
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Mar 2012 22:06 pm

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod horský vlk » 17 Mar 2012 17:16 pm

Jimbo napísal:Máte niekto skúsenosti s rašelinami od AQUA EXOTIC a od Dajana Pet?
Čo myslíte, ktorú radšej zobrať, za účelom prípravy výterovej vody?

ja používam záhradnícku rašelinu..názov:vrchovisková rašelina,dovozca:SWITRACO sro,balí ju KORAVOS Turčianska Štiavnička.som s ňou absolútne spokojný.10 litrov stojí do dvoch eur.
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod zabacik181 » 21 Apr 2012 16:14 pm

chlapi ktorý mate skúsenosti z používania záhradníckej rašeliny. Koľko krát je vhodne prevariť rašelinu a urobiť z nej výluh? ako dlho ju možem nechat vo filtri? vo filtri mám v pančuche trochu raseliny (veľkú asi ako päsť) už asi 2 tyždne mozno aj viac. chcem totiž upraviť vodu aby sa mi vytreli cichlidky vysokoplutvé Mikrogeophagus altispinosus. viacerý mi radili spraviť rašelinový výluh ale stále sa mi veľmi nedarí. rašelina má pH od 3,5 do 5,5. hodnoty vody GH 8, KH 6, pH 7. to uz bolo po použití rašeliny vo filtri asi 1,5 týždňa.
poradte ake asi množstvo a ako dlho je či uz prevárať alebo nechať luhovať vo filtri.
zabacik181
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 01 Júl 2011 11:40 am
Bydlisko: TN okolie

Re: Akváriová rašelina

Odoslaťod vikino » 25 Jún 2012 16:28 pm

Ja by som raselinu neprevaral, nechal by som ju radsej luhovat samu vo vode v kybli a pouzival prefiltrovany vyluh...
Dobry clanok o raseline je tu: http://maniakva.sweb.cz/raselina.htm.
Sam potrebujem upravit vodu v chovni na pozadovane pH pod 7.0, tak idem skusit umiestnit raselinu do vonkajsieho velkeho filtra.... som zvedavy ako sa to bude tvarit. Objednal som si nemecku raselinu: kyslá ph3,5-4,5 vláknitá.
Moja vodovodna voda ma pH 7,5-7.8 a celkova tvrdost okolo 12-15st N. Do filtra umiestnim zhruba 10L raseliny a uvidim co mi porobi s vodou... :-)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.