aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 09:39 am

Dobrý deň,
prosila by som o radu.......zakladám nové akva....na spodok by mal ísť hnojivový substrát kvôli rastlinám.
Niekde som čítala že je dobrý Florapol..ale tu sa zas na fóre niekto vyjadril že nie je dobrý lebo ak sa dostane na povrch tak sa z neho vytvárajú riasy. Vie mi prosím niekto poradiť? mám akva 180 l.
ďakujem......
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod trinitysk » 26 Mar 2012 10:07 am

Aby sa nedostal obohateny substrat na povrch kvoli nebezpeciu nabehnutia rias plati pre vsetky vyzivove substraty, nielen pre Florapol. Treba teda tomu prisposobit starostlivost o akva najma pokial ide o odkalovanie, menenie layoutu akva, sadenie rastlin atd.
Pokial si zaciatocnik tak takyto substrat nedoporucujem, moze ti narobit viacej skody ako uzitku. Bude ovela lepsie ked zacnes s menej narocnymi rastlinkami ktore takyto substrat nevyzaduju a az nasledne ked nazbieras skusenosti mozes rozmyslat o obohatenom dne...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod Giftzahn » 26 Mar 2012 10:59 am

@rian34: ono, vo velkej vacsine pripadov pokial sa ti "vyzivny substrat" dostane na povrch je s toho akurat tak pekny problem .. u Florapolu je to viac menej na 100% ze je problem ked sa dostane na povrch ... ono, mohol by si skusit Dennerle Deponit Mix ... s tym az take problemy nebyvaju ... ale ako vravim je lepsie pokial je takyto vyzivovy substrat tam kde ma byt ... t.j. na dne ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod luko36 » 26 Mar 2012 11:04 am

mam 180l akvrium, použil som pod strk substrat, ma farbu palenej tehly a po roku sa viac menej zmiesal so strkom, pri odkalovani a presadzovani rastlin a už to tak pekne nevypada, odporucujem si to premysliet.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod azet » 26 Mar 2012 11:12 am

uz sa to tu riesilo. florapolove vlakno: http://www.akva.sk/jbl-florapol-t3185.html vsetko ma vyhody a nevyhody. bud si das pozor a ustrazis to, alebo si vsetko vyplavis.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod Giftzahn » 26 Mar 2012 11:14 am

jj, ako pise azet ... to je jedna moznost - ustrazit si aby sa vyzivovy substrat nedostal na povrch ... cize do dna nerypeme, opatrne odkalujeme a taktiez pokial presadzame rastlinky tiez je opatrnost na mieste .... a samozrejme moze sa pouzit "zatracovana" sietka na oddelenie vyzivneho dna od substratu ... samozrejme zo vsetkymi pozitivami a negativami jej pouzitia ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 12:22 pm

trinitysk napísal:Aby sa nedostal obohateny substrat na povrch kvoli nebezpeciu nabehnutia rias plati pre vsetky vyzivove substraty, nielen pre Florapol. Treba teda tomu prisposobit starostlivost o akva najma pokial ide o odkalovanie, menenie layoutu akva, sadenie rastlin atd.
Pokial si zaciatocnik tak takyto substrat nedoporucujem, moze ti narobit viacej skody ako uzitku. Bude ovela lepsie ked zacnes s menej narocnymi rastlinkami ktore takyto substrat nevyzaduju a az nasledne ked nazbieras skusenosti mozes rozmyslat o obohatenom dne...



takže by tomohlo ísť aj bez supstrátu na spodku? Stačí ak by som dala napr . len piesok a na to jemný štrk? Ja som si myslela že substrát je podmienka...tak to bola asi nejaká zlá infoška......
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 12:23 pm

Giftzahn napísal:jj, ako pise azet ... to je jedna moznost - ustrazit si aby sa vyzivovy substrat nedostal na povrch ... cize do dna nerypeme, opatrne odkalujeme a taktiez pokial presadzame rastlinky tiez je opatrnost na mieste .... a samozrejme moze sa pouzit "zatracovana" sietka na oddelenie vyzivneho dna od substratu ... samozrejme zo vsetkymi pozitivami a negativami jej pouzitia ... :wink:




nooo to vyžaduje asi odborníka.....keďže som začiatočník tak už len pri samotnom vyberaní trebárs odhnitej rastliny nastane problém.....asi do toho teda radšej nepôjdem.....
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 12:27 pm

trinitysk napísal:Aby sa nedostal obohateny substrat na povrch kvoli nebezpeciu nabehnutia rias plati pre vsetky vyzivove substraty, nielen pre Florapol. Treba teda tomu prisposobit starostlivost o akva najma pokial ide o odkalovanie, menenie layoutu akva, sadenie rastlin atd.
Pokial si zaciatocnik tak takyto substrat nedoporucujem, moze ti narobit viacej skody ako uzitku. Bude ovela lepsie ked zacnes s menej narocnymi rastlinkami ktore takyto substrat nevyzaduju a az nasledne ked nazbieras skusenosti mozes rozmyslat o obohatenom dne...



no ešte že som sa opýtala......je s tým asi viac starostí.......zaujímavé že substrát píšu ako základ pri novozaloženom akva.....
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 12:30 pm

luko36 napísal:mam 180l akvrium, použil som pod strk substrat, ma farbu palenej tehly a po roku sa viac menej zmiesal so strkom, pri odkalovani a presadzovani rastlin a už to tak pekne nevypada, odporucujem si to premysliet.




dík za info........bojím sa toho odkalovania......asi od toho upustím....len dúfam že rastliny nevykapú.....
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod Giftzahn » 26 Mar 2012 12:31 pm

@rian34: hmm ...odbornika vravis ... predpokladam ze dva doktoraty a jednu profesuru bude treba ( jj, uplna jadrova fyzika) ... :lol: neblazni potrebujes si veci nastudovat porozmyslat a hlavne vyskusat .... ano neboj sa aj ked si zaciatocnik nic ti nebrani co to vyskusat ... inak zial sa nikam nepohnes ... uspechy dojdu az po neuspechoch :wink: ... naopak to len zriedka funguje ...

:shock: aky problem budes mat ked ti rastlina odhnije ... hmm? ... predpokladam ze ta von vyplava aj sama cize aj keby si mal "vyziny" substrat nic zle sa ti nestane ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod M.i.s.o » 26 Mar 2012 12:45 pm

rian34 napísal:takže by tomohlo ísť aj bez supstrátu na spodku? Stačí ak by som dala napr . len piesok a na to jemný štrk? Ja som si myslela že substrát je podmienka...tak to bola asi nejaká zlá infoška......

ten piesok by som tam nedaval uplne staci jemny strk, na dohnojovanie sa daju potom pouzit rozne tablety do dna
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 13:00 pm

Giftzahn napísal:@rian34: hmm ...odbornika vravis ... predpokladam ze dva doktoraty a jednu profesuru bude treba ( jj, uplna jadrova fyzika) ... :lol: neblazni potrebujes si veci nastudovat porozmyslat a hlavne vyskusat .... ano neboj sa aj ked si zaciatocnik nic ti nebrani co to vyskusat ... inak zial sa nikam nepohnes ... uspechy dojdu az po neuspechoch :wink: ... naopak to len zriedka funguje ...

:shock: aky problem budes mat ked ti rastlina odhnije ... hmm? ... predpokladam ze ta von vyplava aj sama cize aj keby si mal "vyziny" substrat nic zle sa ti nestane ... :wink:


a ešte jedna ,,sprostá,, otázka..keď kúpiš rastlinu v tom umelohmotnom kohlíku je zabalená v takej vate...pred sadením sa tá vata dáva preč alebo sa to zasadí aj s tým?...hmmmmm
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 13:04 pm

M.i.s.o napísal:
rian34 napísal:takže by tomohlo ísť aj bez supstrátu na spodku? Stačí ak by som dala napr . len piesok a na to jemný štrk? Ja som si myslela že substrát je podmienka...tak to bola asi nejaká zlá infoška......

ten piesok by som tam nedaval uplne staci jemny strk, na dohnojovanie sa daju potom pouzit rozne tablety do dna



viem že sa dávajú aj rôzne vodičky......ale to mi príde také ,,zlé,, pre rybičky......zvolím potom asi možnosť tej tablety pod každý zasadený koreň.....to som tiež niekde čítala.......do toho substrátu nepôjdem.....
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 13:05 pm

M.i.s.o napísal:
rian34 napísal:takže by tomohlo ísť aj bez supstrátu na spodku? Stačí ak by som dala napr . len piesok a na to jemný štrk? Ja som si myslela že substrát je podmienka...tak to bola asi nejaká zlá infoška......

ten piesok by som tam nedaval uplne staci jemny strk, na dohnojovanie sa daju potom pouzit rozne tablety do dna


piesok vravíš nie?? tak stačí len vrstva 3-4 cm štrku? nič viac? a dať tie tablety pod koreň?
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 13:33 pm

Ďakujem za rady.......takže dám na spodok len štrk a tablety pod koreň rastlín......bude to takto o.k.?
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod Luker13 » 26 Mar 2012 13:44 pm

rastliny bez vaty. Inak na youtube mas kopec videii co a ako sadit
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod luko36 » 26 Mar 2012 13:47 pm

hlavne je fajn že hladas najskor rady, svetla výnimka :-D 99% ludi tu piše pevý krat až ked im kapu rybky
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 13:58 pm

luko36 napísal:hlavne je fajn že hladas najskor rady, svetla výnimka :-D 99% ludi tu piše pevý krat až ked im kapu rybky



aj ja som si už prešla všetkým..od 10l po 50 l.....ani radšej nepoviem čo som všetko postvárala.....lebo by sa to tu asi nikomu nepáčilo....ale teraz chcem mať všetko tak ako má byť tak sa radšej radím ako keby mi celé osadenstvo 180l vykapalo....to by som asi neprežila. :cry: :cry: :cry:
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec

Re: aký hnojivový substrát je naj.... na dno novozaloženého akva

Odoslaťod rian34 » 26 Mar 2012 13:59 pm

Luker13 napísal:rastliny bez vaty. Inak na youtube mas kopec videii co a ako sadit




kuknem....to ma ani nenapadlo...... :shock: :shock:
rian34
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2012 13:45 pm
Bydlisko: Senec



Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.