Problémy v novom akvárku u padreho



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 09 Apr 2012 20:15 pm

našiel som niejaké prípravky do aq, čo vraj u rybiek potláčajú stres a udržiavajú šupiny v pohode. K tomu vraj prispievajú aj humínové kyseliny a samozrejme plnohodnotná potrava. Ja som sa tiež bál krevetiek, či sa im bude dariť, či mi nebudú z aq utekať preč a tak. No Milan666 mi ích zopár dal a neľutujem. Povedal by som, že nálada v aq je lepšia. Sem tam vidím ako krevetka prebehne rybe po chrbte a tá len gúľa očami, čo sa deje. Myslím, že si rozumejú. Neboja sa navzájom. Skrátka jedná veľká rodinka. Krevetky sú hrozne šikovné, čo sa týka plávania. Dávam veľký pozor na čistotu vody. Nepoužívam chémiu okrem PMDD. To tiež pridávam len vo veľmi malom množstve. A filtrujem cez rašelinu. Mal som aj sinicu, no od príchodu krevetiek a rašeliny zmizla ako šibnutím čarovného prútika. Ale iné riasy mám - vlasočnicu a zelenú riasu, no kašlem na to, vyskytuje sa v malom množstve a patrí k prírode. Tie holandské aq mi pripadajú také vyumelkované - neprirodzené. Toto je reálnejšie. Základ je zdravá osádka, ktorá sa vrhá po potrave ako besná a dobre zarastené aqo rastlinkami. Netreba špekulovať. Potom to človek len pos...e, lebo chce viac a veľa babre. To prírode veru neprospeje.
Inak máš moje sympatie, vidím, že ťa akvaristika uchvátila :pivo: nevzdávaj boj! Aj keď sú problémy tie sú všade a celý život tak čo :P
Ja tiež uvažujem o väčšom aq z dôvodu, že sa mi potomstvo rozrastá, aby mali viac miesta. No scenériu aq meniť nebudem, rastlinky blixa, anubias nana, microsorium, limnophila sesiliflora, staurogynus repens a riccia. Mám aj také maličké plávajúce, veľmi rýchlo sa to rozrastá, ale mám podozrenie, že pekne čistka vodu.
Moje hodnoty sú: NO2 - 0, NO3 cca 5mg/l, PO4 - menej ako 0,25mg/l, PH - 7,4 až 7,6 (vždy po výmene vody mi postupne klesá zo 7,8 na 7,4 KH - cca 6, GH - cca 6,
Uvažujem z pôvodných 30 l na 60 l. Všetko zostáva - filter, osvetlenie, dokúpim substrát (profisoil) u toho aj ostanem je dobrý. Prakticky vymením len nádrž a krycie sklo.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Apr 2012 23:13 pm

lubosmihula videl som tvoje 30-litrové miničko na fotkách a máš ho veľmi pekné, hotová záhradka. Gratulujem, Čítal som tiež, že je to pre tvoje krevetky hotový raj. Tiež by som chel nejaké bezstavovce, ale najprv sa musím asi naučiť zvládať rybky.
K mojej veľkej radosti som za týždňovú kúru krupičku zažehnal. Asi, že som ju zbadal ešte v začiatkoch. k môjmu žiaľu na týždenné zatmenie a vzduchovanie doplatila väčšina akvarastliniek. Bez svetla, s minimom CO2 a bez hnojiva väčšine z nich ožltli listy a na niektorých sa na listoch objavili hnedé fľaky. Čo nepošlo na to, to roztrhal a rozmetal filter pri silnom vzduchovaní.
No toto som využil na neplánovanú prestavbu a na zapracovanie novozískaných poznatkov.
1. - vyhodil som filter zo setu, CLARO 600, na ktorom sa nedal riadne redukovať prietok a nahradil ho klasikou - kompresorom, vzduchovacím kamienkom a filtrom z molitanu, ktorý nie je až tak hlučný a deštruktívny
2. - ohrievač som na radu skúsenejších, celý ponoril pod hladinu,
3. - na bledý štrk, ktorý som mal, som dal vrstvu nového červeného a hneď sa zmenil vzhľad interiéru,
4. - tenké molitanové podložky (pod plávajúcu podlahu), ktoré boli pod akvarkom som nahradil hrubším polystyrénom (bývam v bytovke postavenej pôvodne pre bývalých "okupantov" zo ZSSR z ruských panelov a možno i ruskými murármi, takže u mňa nenajdete rovnú stenu ani podlahu), lebo podstavec-stolík úplne nedám do roviny ani keby čo bolo.
No proste teraz to vyzerá nejako takto:
prerobené akva.jpg
Červený štrk a trocha prípravku Amazon dali akvarku iný nadych. Časom doplním ešte nejaké rastlinky.
tetry.jpg
Pozeral som na nete a aj v literatúre rozdiel medzi Tetrami bleherovými a červenoústymi. Jednoznačne mám Tetry červenoúste.

Zatial by som ešte chcel v najbližších dňoch doplniť nejaké Tetry modré (poprípade Bojovnicu pestrú - uvidím) a kedže 21-eho bude vo Zvolene v DKŽ akvaristická a teraristická burza, pojdem tam tiež mrknúť.
Prílohy
001499-002252.jpg
Tetra červenoústa
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod larix » 12 Apr 2012 23:36 pm

padre napísal:Pozeral som na nete a aj v literatúre rozdiel medzi Tetrami bleherovými a červenoústymi. Jednoznačne mám Tetry červenoúste.

Nemusíš mi veriť ale ako som písal, máš tetry bleherove. Tetra červenoústa vyzerá takto. Tým tvojim chýba tmavý pás tiahnuci sa od koreňa chvosta smerom k oku.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod luko36 » 13 Apr 2012 07:31 am

neviem ci je pod tieto sety dobre davat polystyrén , su stavane tak že spodný podstavec je osadený od zeme, aspon pri mojom bolo priamo napísane pod akvarium nedavajte žiadne podložky. tiežo sa natrapil s rovinou, no podarilo sa mi nakoniec ako tak podložiť stolik.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 13 Apr 2012 08:14 am

Padre, všimol som si jeden nedostatok: PH máš cca 7,6 - 7,8 a chováš tetry. Tie majú radi kyslejšiu vodu PH okolo 6. Ak chováš rybky v prostredí so zvýšeným PH sú náchylné na kožné choroby. Podobne ako u človeka. Naša koža má PH 5,5 a preto ak by si sa často umýval mydlom tak ti koža vysychá a môžeš dosťať aj ekzém. Rybky reagujú rovnako, len s tým rozdielom, že sú v tej vode 24 hodín denne.
Ak by si sa chcel vážne zaoberať tetrami (čo som chcel aj ja) tak rozhodne nezkysľuj vodu prípravkami PH mínus, kyselinami, octom ani ničím podobným.
Najprirodzenejším riešením je zmiešať vodu z RO (reverznej osmózy) napr. 1:1 a pridať do vody buď rašelinový výluh, alebo priamo filtrovať vodu cez rašelinu. Ak by si vodu nemiešal, alebo neuvažuješ o kúpe RO tak rašelina ti zníži PH, ale len o dva max. štyri stupne, lebo voda z vodovodu má vyššiu tvrdosť (hlavne uhličitanovú) a takáto tvrdosť sa snaží dostať PH späť na pôvodnú hodnotu. Rašelina má výborné účinky aj ako prevencia proti rôznym parazitom, pliesňam, obmedzuje vo veľkej miere rast rias (ja som ňou vykynožil sinicu v prebehu pár dní bez zatemňovania aq). Skrátka znižuje PH tou najprirodzenejšou cestou a na rozdiel od chemických preparátov DLHODOBO (tzn. celé týždne) uvoľňuje do vody vzácne kyseliny, ktoré vplývajú tak ako je uvedené vyššie.Voda dostane taký nádych do čajova, je to celkom pekné. Navyše rašelina nie je až taká drahá. Ja som kúpil za 7 éčiek 500 g (sera super peat) a vydrží ti to aj pol roka. V tvojom aq ti stačí dať do silonovej punčošky 2 dl rašeliny niekde, kde prúdi voda z filtra a 1 x za 2 mesiace obsah vymeniť. Keby si miešal vodu z RO tak ti stačí aj polovičná dávka.

Pri miešaní vody z vodovodu a RO je dobré kontrolovať KH aby malo hodnoty také, aké rybky vyžadujú pozri si http://rybicky.net/atlasryb/cesky/
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Luker13 » 13 Apr 2012 10:20 am

PH znizis aj pridavanim CO2 a navyse podporis rast rastlin a znizis tvorbu riasy. podla hodnoty pH asi CO2 nedodavas
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 13 Apr 2012 10:34 am

to larix - možno aj máš pravdu. Čítal som, že ani odborníci sa niekedy nezhodnú pri rozlišovaní týchto druhov. Pokiaľ ide o tú čiaru od koreňa chvosta, máš asi pravdu, ale pokiaľ ide o červené zafarbenie, tak by to dávalo za pravdu mne. Smola, že v popise aj pri jednom aj pri druhom vždy uvedú, že to nemusí byť vždy presne tak zreteľné. Pre mňa to nie je až také podstatné, lebo pre mňa je dôležité či su zdravé a ako sa im darí (aj keď by som mal asi vedieť, čo sa mi preháňa po akva). :?
to luko 36 - no tu bolo pri sete vyslovene napísané, aby som použil polyuretánovú podložku (ak si dobre pamätám, mal by to byť molitan), ale u väčšiny známych som videl práve polystyrén a vôbec je ľahšie dostupnejší a aj sa lepšie tvaruje. Neveril by si ako dokázali v bývalom ZSSR robiť panely (naša bytovka je z ruských panelov). Tvrdé, že ideš príklepku pretrhnúť pri vŕtaní, hladké (pred kolaudáciou im opadli omietky, takže ich museli upraviť a dávať odznova) a krívé všetko. Nikde nemáš pravý roh, či rovinu. Samozrejme, že som stolík na ktorom mám akvarko vypodložil a aj vodováhou kontroloval, ale nejaké drobné minimálne odchylky tam sú. :roll:
to lubosmihula - no teraz som meral hodnoty, ph = 7,4, GH = cca 14 a KH = 10. Reverzná osmóza mi určite cez rodinný rozpočet neprejde. Kupodivu práve tetry (jedno či bleherove, či červenoúste)sa držia celkovo v pohode. odvtedy čo som prestal s liečbou krupičky a trochu prekopal akva, si plávu po akvarku a už sa neschovávajú. Príde mi to akoby si s neonkami podelili teritória. Nie že by neplávali po celom a spolu ale nakoniec sa vždy jedny zhŕknu na jednej a druhé na druhej strane. Skôr mi to pripadalo, že im vadí moc svetla. Lebo keď sa predtým v rozsvietenom akvarku schovávali, pri vypnutom už boli čulé a plávali aj vpredu. Teraz to vypadá, že im už ani svetlo nevadí. To s tou rašelinou môžem skúsiť, dík za tip. Akurát sa chystám ku kamošovi do akvashopu pozrieť nový tovar (tie Tetry modré), tak môžem omrknúť aj tú rašelinu. :pivo:
to luker 13 - nie CO2 nepridávam, taký fajšmekr ešte nie som. S riasami zatial problém nemám, rastlinky hnojím (akurát pred krupičkou som mal, ale už som to počas liečby nerealizoval, ale po som ich prihnojil) a pri 60 litrovom akva, neviem. No ale určite pouvažujem. Ďakujem. :)
pancierničky a tetry.jpg
Pancierničky a tetry "vo svojom kútiku"
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Luker13 » 13 Apr 2012 10:40 am

ake testy pouzivas na meranie? to GH a KH ti nejak skace. Tetry by mali mat makku kyselu vodu
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 13 Apr 2012 16:36 pm

Používam "EasyTest 5 in 1" od JBL. Teraz mohlo dojsť k posunu ph dole, lebo som dal prípravok Amazon a to asi trochu ph znížilo. Ináč hodnoty čo sa týka GH a KH sú nemenné (raz mi ukázalo tvrdšiu vodu nad 21 - viď. môj príspevok z 22. marca).
Ale aby ste si nemysleli, že tu len "hrach na stenu hádžete" a padre si nedá poradiť. :angel:
- okrem Tetier modrých a Kaprozúbky pestrej, som si dnes zaobstaral aj Natural CO2-System od Nutrafinu.
DSC01188.jpg
Uprostred akvarka už Tetry modré "obkukávajú terén".
Takže, Luker 13 dík za tip, v kvasnej nadobe to už pomaly hádam kvasí, lebo na reaktore už vidieť bublinky. Hadičku medzi kvasnou nádobou som ešte vybavil ventilčekom na vzduch. sústavu, aby sa dalo regulovať množstvo CO2 (predsa je to určené i pre 180 litrové akva) a spätným ventilom, pretože mám kvasnú nádobu pod akvarkom (neviem či by ho stena akva udržala na držiaku, ako odporúča výrobca).
DSC01187.jpg
V pozadí vidieť reaktor CO2-ky, akoby rebrík na ktorom sa robia bubliny. Rybky si z neho už urobili preliezku. V popredí zvedavá Plata.

Aj lubosmihula mi dal radu ohľadne rašeliny, ktorú práve uvádzam do praxe. No dúfam, že v takom "čajíku" tie svoje rybky uvidím.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 13 Apr 2012 17:29 pm

No už som ten lubosmihulov nápad s rašelinou zrealizoval a zatial sa voda nejak neskalila. Ale veď dáme tomu čas. Zatial sem dávam schému rozmiestnenia techniky v akvarku. Nejako mi veľmi nesedelo dať reaktor CO2-ky v podstate vedľa vzduchovania (odeľuje ich iba Egeria densa), ale kde ho dať ? :shock: Na druhej strane sú samorasty a vyvýšené dno, svah, tam by mi celá rampa nevošla pod hladinu. Hádam to nebude mať na CO2-ku nepriaznivý dopad. :roll:
technika v akva.jpg
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Luker13 » 13 Apr 2012 17:32 pm

vzduchovanie zapni iba na noc a pocas svietenia maj zase CO2 pustene.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 13 Apr 2012 18:30 pm

Rašelina nezafarbí vodu hneď. Daj tomu aspoň 3 dni. Zafarbenie je len sprievodný jav. Oveľa dôležitejšie sú kyseliny, ktoré sa z rašeliny vylučujú. No o prár dní uvidíš ako to zaberá. O týždeň zmeraj KH a PH a uvidíš rozdiel. Ja som mal KH 10 a išlo na 6. GH sa mi drží tiež zhruba na 6.
V SERA brožúrkach sú odporúčané výmeny rašeliny po 2 dvoch týždňoch, to je ale len obchodný ťah, aby sa viac spotrebúvala a aj viac predávala. Rašelina vylučuje kyseliny, lebo sa vo vode rozkladá (kysne) a tým je prospešná. Rovnako tak pôsobia aj drevené dekorácie. Je lepšie ak máš v aq tvrdé drevo. Kamene možno sú pekné tiež, ale nijako nie sú prospešné. Naopak môžu vodu pritvrdzovať a zavápňovať. Aj skúška octom nie je 100% tná. Mal som pár kameňov, čo som musel veľmi dobre počúvať či šumia. Šumeli, len slabúčko, skoro som to ani nepočul a to som mi kameň dotýkal ucha. Takže ak niekto horšie počuje, alebo je trocha hluk (rádio a pod.) môže ľahko šumenie prehľadnúť.

Môžeš si pripraviť dve vrecká s rašelinou. Jedno dáš do aq a druhé ak budeš dávať vodu odstáť šupneš do vedra. Tak sa ti voda predpripraví a nebude ti pri jej výmene tak kolísať hodnota PH.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 13 Apr 2012 18:48 pm

Padre tu je zopár foto, kde mám rašelinu nasypanú priamo na dne aq. Neviem či je to esteticky pekné, no krevetky sa v nej radi prehrabávajú. Tá biela hadička je Tibi. Kvalita foto je zlá, mám hrozný foťák tak sorry. V skutočnosti to vyzerá lepšie :lol:
Prílohy
potvrdenie z NÚP 003.jpg
Matka vyprevádza dcéru do škôlky
potvrdenie z NÚP 002.jpg
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Luker13 » 13 Apr 2012 19:05 pm

lubos keby mas tmavsie dno, tak by tam tu raselinu ani vidiet nebolo
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 13 Apr 2012 20:16 pm

To je pravda. Uvažoval som aj nad tým, že rašelinu podrvím a zamiešam do substrátu. Videl som to v jednom obchode a vyzeralo to super. Len je to piplačka.
Padre: čo to máš za CO2 generátor mapíš značku a tak :wink:
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 13 Apr 2012 20:54 pm

Padre: čo to máš za CO2 generátor mapíš značku a tak

To zaujíma aj mňa. Mať reaktor vedľa filtra v ktorom sa vzduchuje nieje najlepšie riešenie. Okysličovať kamienkom nemusíš vôbec.
Daj vývod filtra tak, aby čeril hladinu a máš poriešené :wink:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 13 Apr 2012 21:26 pm

Padre, čo by si povedal na toto je to dosť, ale nie až tak veľa
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvaobchod.sk/reverzna-osmoza-c80-304l-za-den-p-454.html?cPath=138_10_97

Uvažujem niečo také :roll: no potreboval by som v tomto trochu poradiť - či mi treba aj deionizáciu a pod.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Luker13 » 13 Apr 2012 22:01 pm

lubos ten link co si sem hodil, tak mi bolo povedane, ze ta RO je na prd a lepsia je tato :

Kód: Vybrať všetko
http://www.mangala.cz/ro-31050-filtracni-jednotka-p-197.html


mam ju doma a som spokojny. PS neviem naco sa tu zacala rozoberat osmoza :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 13 Apr 2012 22:08 pm

to mám na svedomí ja - problematika tvrdšej zásaditej vody a tetrovitých rýb ako to vyŕiešiť prirodzenou cestou
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 13 Apr 2012 23:26 pm

lubosmihula napísal:Padre: čo to máš za CO2 generátor mapíš značku a tak :wink:

:shock: No ten CO2 generátor je Natural CO2-System od NUTRAFINU: http://www.aquapage.cz/produkty/1743-nu ... m-co2.html . Kvasnú nádobu som dal pod stolík a zabezpečil ju proti prevrhnutiu. Hadičku som vybavil ventilčekom a spätným ventilom. :roll:
Ćo sa týka RO, aký je rozdiel medzi vodou z RO a destilačky ? Destilovanú vodu si viem zabezpečiť v práci, kde ju kolega robí v sklenenom "riade". A už som dal do akva 2x po cca 4-5 litrov pri výmene, ale na tvrdosti sa to neodrazilo. Pomer si netrúfam určiť a bolo mi tiež naznačené, že zriedenie väčším množstvom može mať pre osadenstvo akva fatálne následky.
Skúšam teda menej "drastické" metódy, ktoré mi tu radíte. Nehovoriac, že by mi "polovička" pri pohľade na sumu za RO otrhla asi hlavu a hodila ju rybám. :mrgreen: Takže zatial ju musím pomaly spracúvať systémom "padla kvapka na kameň". :?
Luker 13 radí:
Luker13 napísal:vzduchovanie zapni iba na noc a pocas svietenia maj zase CO2 pustene.
Ale ako sa s tým vysporiada fauna ? Neublíži rybkám odstavenie kyslíka a prísun CO2 cez deň ? :shock: Čo sa týka rastliniek, logiku by to samozrejme malo.
Lubo, kámoš mi sľúbil nejaké bezstavovce - malé ráčiky, že vraj červené. Tak už sa teším. :D
A za kvalitu fotiek sa neospravedlňuj, lebo tie tvoje sú oproti mojim ešte extra trieda. Ja fotím mobilom X-periou a tak to aj vypadá. :oops:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Luker13 » 14 Apr 2012 08:48 am

no rastliny pocas svetla fotosyntezuju a tvoria kyslik .... ja vzduchovanie vobec nepouzivam a ryby sa maju dobre. tak pocas svetla maj pustene CO2 a ked ho vypnes zapni okyslicovanie alebo nadstav filter aby ceril hladinu a aj to postaci.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 14 Apr 2012 13:15 pm

Okysličovanie naozaj netreba
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 14 Apr 2012 17:21 pm

Ćo sa týka RO, aký je rozdiel medzi vodou z RO a destilačky ? Destilovanú vodu si viem zabezpečiť v práci, kde ju kolega robí v sklenenom "riade". A už som dal do akva 2x po cca 4-5 litrov pri výmene, ale na tvrdosti sa to neodrazilo.


Destilovaná voda je lepšia, ak si ju vieš zadovážiť grátis - super! Do tvojho aq nestačí naliať 10 litrov, zrieď to na 1:1 alebo 1:2 (jeden diel vody z vodovodu a dva diely destilovanej) to uvidíš rozdiel. Budeš mať mäkkú a mierne kyslú vodu, presne ako v dažďových pralesoch.
Potom pomeraj KH aby nebolo pod 3 a PH nesmie klesnúť pod 5 - 5,5 - pozri podľa požiadaviek na rybky čo máš v aq.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 15 Apr 2012 20:59 pm

Díky za radu. Dnes som po prvý krát videl v akvarku vpredu Kaprozúbku, len teraz presne neviem, či je to
Aphyosemion amieti, alebo Aphyosemion gardneri.
Kaprozúbka.jpg
Aphyosemion amieti , alebo Aphyosemion gardneri ?

Chrbát je do zelenomodra a brucho žlté, takže by to mala byť amieti ale podľa obrázku v Atlase akvarijných rýb mi skôr pripomína gardneri, teda Kaprozúbku červenú. :?
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.