Voda - jej parametre,riasy, rastliny



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod puly » 14 Dec 2011 23:36 pm

Poly tam má chybu.KH testami - meriame alkalitu vody a jej veľkosť závisí na uhličitanovej tvrdosti a na NaHCO3,KHCO3...Ak do destilovanej vody nasypem sódu bikarbónu zvýšim KH ,ale uhličitanová tvrdosť bude nulová.Takto udržujem v mojom morskom akváriu stabilnú hodnotu KH.Ak voda neobsahuje hydrouhličitan vápenatý a horečnatý no aj napriek tomu má vysoké KH,uhličitanovú tvrdosť má 0.Uhličitanovú tvrdosť vody tvoria len hydrouhličitan vápenatý a horečnatý,nič viac.Niečo som už v akvaristike preskákal a posledných 6 rokov sa venujem morskej akvaristike,tak je to môj posledný príspevok k tejto téme,nechcem sa tu hádať.Na koniec KH testami nameriame u nás približnú uhličitanovú tvrdosť ,lebo naše vody sú presýtené Ca,Mg a nie Na ,K ...,česť výnimkám ,ktorí majú to šťastie a teče im z vodovodu mäkká voda.Uhličitanová tvrdosť je prechodná tvrdosť.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Reklama

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Poly » 15 Dec 2011 00:03 am

KH je uhlicitanova tvrdost - Karbonat-Härte! Testom merias alkalinitu v stupnoch dKH ako ekvivalent uhlicitanovej tvrdosti, teda to hovori asi tolko, ze "tato voda ma taku alkalinitu, akoby to bola cista voda s pridavkom uhlicitanu vapenateho v mnozstve x °dKH, preto budeme tvrdit, ze ma alkalinitu x °dKH". Spravne je hovorit "nameral som alkalinitu x °dKH, nie nameral som uhlicitanovu tvrdost (KH) x °dKH.
Zostava len problem, co je uhlicitanova tvrdost - odbornici hovoria ze len hydrogenuhlicitany vapenate a horecnate. Niektore zdroje zase uvadzaju, ze vsetky hydrogenuhlicitany su uhlicitanova tvrdost, a ze hydrogenuhlicitany vapenate a horecnate su prechodna tvrdost. Je to len hra o slovicka, nic viac. Dolezite je si uvedomit, co merias a co a ako chces dosiahnut.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod puly » 15 Dec 2011 08:40 am

Uhličitanová tvrdosť rovná sa prechodnej tvrdosti názov je odvodený tým ,že je nestála a dá sa odstrániť varením,je tvorená len a výlučne kyslými a normálnymi uhličitanmi vápnika a horčíka.Zdroj tohto tvrdenia sú významný československý akvaristi pán Krček,Frank,Zukal.Citácia z knihy prechodná tvrdosť nazývaná tiež uhličitanová je spôsobená len kyslými a normálnymi uhličitanmi vápnika a horčíka.Stanovenie prechodnej uhličitanovej tvrdosti alkality je dostatočne presné,len pre vodu ktorá neobsahuje uhličitan sodný a ktorej nebola upravovaná ph pomocou kyslého uhličitanu sodného.O tom sa píše v knihe akvaristická technika napísal pán Krček.Ak nameriam vysoké Kh,tak nameriam uhličitanovú tvrdosť vody,ktorá vysoké Kh spôsobila,ak pred meraním nebola dodatočne upravovaná pomocou uhličitanu sodného.Do slova sa píše stanovenie prechodnej uhličitanovej tvrdosti je dostatočne presné a meria sa testami na Kh.Testy na meranie Kh,merajú v jednotkách °dKH.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod triscene » 15 Mar 2012 12:21 pm

http://www.zamenej.sk/zlava/info/rozbor ... 5d1&f=link

mozno sa niekomu zide ked chce vediet infosky o vode :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod mardzo » 20 Mar 2012 20:16 pm

mam otazku, mozno hlupu, ale mne sa zda celkom logicka :)

ak v rastlinami zarastenom akvariu (resp, kubikovej nabobe) nemam nic ine iba vodovodnu vodu a dostatocne osvetlenie, bude takato voda napr po mesiaci maksia (mozno kyslejsia/zasaditejsia?) Mozno si myslim zle, ale osvetlene rastliny vodu cez seba naprefiltruju vdaka procesom pri fotosynteze? Napr aj riasy narastu vdaka roznym latkam vo vode v akvariu..

Da sa takto upravena (ak vobec je) voda pouzit na vytieranie neiktorych rybiek? alebo v mojom pripade nalevnikov?
Zaujima ma to v tomto pripade preto, lebo som cital ze na nalevnika treba cistu upravenu vodu. Zatial este neviem presne info :(
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod guppy » 21 Mar 2012 07:58 am

Niečo k odstraňovaniu prechodnej tvrdosti vody varom (Ca(HCO3)2 a Mg(HCO3)2) som napísal tu. Resp. výsledok môjho experimentu hovorí, že nejaké prevarenie vody ju zníži len minimálne, 40 min. varu ju znížilo na polovicu, takže na jej úplné odstránenie by bol potrebný var v dĺžke asi 80 min. Tak toto naozaj v praxi nemá zmysel, ako tu niekto už rozumne napísal.

http://www.akva.sk/gallery/guppy-a649/pokles-celkovej-tvrdosti-v-zavislosti-od-d-zky-varu-vody-p13379.html

Takýto var zníži však okrem GH (celkovej tvrdosti) aj KH, pretože hydrogenuhličitany sa zmenia na uhliťitany, ktoré sa usadia vo vorme vodného kameňa a teda vypadnú z vody.

Ešte chcem opraviť jeden výrok, že acidita sa meria pomocou pH. To nie je pravda.
Alkalita aj acidita sa merajú titráciou. Ide o pufračnú (tlmivú schopnosť vody), ktorá súvisí so stabilitou hodnoty pH. Preto sa po pridaní pH mínus do vody s vysokým obsahom hydrogenuhličitanov pH zníži, ale po určitom čase sa "vráti." Samozrejme vytrvalé dávkovanie by nakoniec hodnotu pH definitívne znížilo, ale až po vyčerpaní pufračnej schopnosti = hydrogenuhličitanov.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod guppy » 21 Mar 2012 08:05 am

Naozaj si stačí prečítať Raviolkine články a nemusí sa to tu rozoberať.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod mardzo » 21 Mar 2012 18:06 pm

guppy to bolo pre mna? ak ano tak vdaka za usmernenie
idem si pozriet teda Raviolkine clanky :)
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod guppy » 21 Mar 2012 21:03 pm

mardzo, nie pre teba, to bolo na iné príspevky :-)
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod PEHAC11 » 31 Mar 2012 21:10 pm

Cafte.Mam akva zalozene od 18.2.2012 teda celkom na novo 60/30/30 dnes som pomeral vodicku pred pravidelnou vymenou :
PH 6,5-7,0
KH 6
GH 10
NO3 12,5 mg/l
Fe 0,25 mg/l
PO4 0,25 mg/l

prevazne rastlinky plus osadka krevetiek Caridina Japonica a neritinka .Zbadal som Nezmara,z botanickeho hladiska zaujimavy zivcich ale z nazvu sa siri respekt .vie mi niekto poradit co s nim aby sa nepremnozil?Dakujem
PEHAC11
 
Príspevky: 90
Obrázky: 21
Založený: 21 Jan 2012 09:30 am
Bydlisko: Bratislava Stare Mesto

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Rpnecro » 06 Máj 2012 12:12 pm

Tak po masívnom prestrihaní som sa zase ocitol na pokraji riasovej kalamity. Tentokrát sa príroda vytiahla a namiesto źabiaku si na mňa pripravila zmiešanú armádu začínajúc žabiakom v machu, štetinkou na kameňoch až po ruduchu na echinodore a GDA na sklách. Tak som sa dokopal zo zvedavosti objednať nejake testy a dať aj niečo potestovať známym aby som zistil čo sa v akva pomenilo a objavil som také malé prekvapenie.

PH: 7,0-7,8 - toto je pre mňa záhada
KH: 3-5
GH: 4-5
NO3: 0-5 mg/l
NO2: 0 mg/l
PO4: menej ako 0,1mg/l

čo ma zaujalo je hodnota PH vždy som som mal totiž za to, že ak je nízka tvrdosť (čo je) lezie dole aj PH. Nepresnosť testov by sa myslím dala vylúčiť, keďže na každý parameter boli použité testy od 2-4 výrobcov (podľa toho kto čo mal preto aj tie rozsahy).
Je možné, že by takýto nárast PH mohlo spôsobiť, že voda steká po pozadí (emerznej nadstavbe) a teda sa dosť prekysličí :| ?
Dá sa táto hodnota PH dáko stiahnuť dole aj bez použitia CO2 (rád by som udržal akva v low-tech režime)?
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Glitter » 06 Máj 2012 13:35 pm

Koľko a čím tam svietiš? Taktiež málo NO3 by som povedal.. Chýba údaj o Fe, taktiež dôležitý.

Ak nechceš CO2, tak ma napadá len chémia, a to PH MINUS od Sery napríklad.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Luker13 » 06 Máj 2012 13:40 pm

raselina s jelsove sistice tiez znizuju ph nie?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Rpnecro » 06 Máj 2012 15:06 pm

Čo sa týka rias jasne je tam blbý pomer N-P to budem musieť neak poriešiť. Riasy ma ale až tak veľmi netrápia tých sa viem zbaviť.

Skôr mi ide o ten pomer KH-PH to je mi záhada. Z akého dôvodu sa tak dvíha PH?
Navyše s rašelinou je pokrytá cela nadstavba po ktorej steká voda + vo vode slušných par kíl driftwoodu a dubového lístia takže znižovačov PH je myslím dosť a PH je aj tak vysoké to ma trápi a neviem tomu prísť na kĺb ...
Čo sa týka svetla popísane je v mojej téme 400l-juzna-amerika-t12542-24.html
Čo sa týka FE tam žial aktuálne nikto test nemal . Ale na dopĺňanie odparu a výmeny vody miešam studničnú a dažďovú (cca. 1:4) a studničná mala PH 7,4 / NO3 10 / NO2 0/KH 6/ GH 7/ Fe 1+ /P 0 keď som ju meral na posledy (minuly rok)
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Milan666 » 06 Máj 2012 17:06 pm

No a čo vstupná studničná?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Rpnecro » 06 Máj 2012 18:26 pm

? teraz trochu nechápem otázku...

Ano studničná práve trpí podobným javom, ale po namiešaní s dažďovou je PH dolievanej vody do akva 6-6,5 niekedy aj pod 6 (ako mi ruka ujde) a aj napriek tomu je v akva viac a to mi nejde do hlavy.
Proste neviem čo tento jav spôsobuje a rád by som to zistil ...
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Milan666 » 06 Máj 2012 18:42 pm

Tu studničnú musíš používať?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Rpnecro » 06 Máj 2012 20:28 pm

Hmm teoreticky nie ...
U dolievania odparu bez problému ale pri výmene (10-20% mesačne) je potom otázka ako by sa zachovalo akva po čase hlavne rastliny, keďže dažďová je v podstate bez mikro/makro prvkov.
Tie by som musel dodávať dodatočne komerčným hnojivom a v tom práve vydím problém (na 400l už toho treba ponalievať dosť) čo mi príde finančne nerentabilné...
Alebo to potom riešiť silnejším zarybnením aby sa stíhali živiny pre rastliny dodávať prirodzene ?
Hold rad by som zostal u cieľa a to low-tech - minimum chémie bez CO2 s minimálnou výmenou vody.
Ale stále je otázka čo tie zmeny PH spôsobuje...
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Milan666 » 06 Máj 2012 21:17 pm

Raz som tu podobný problém riešil s chlapíkom, ktorý tu už nechodí. Mal problém s tvrdou vodou, teda i s pH. Poradil som mu zásobník na vodu v ktorej mal dlhodobo kopec lístia a jeľšové šištice. Z toho potom dolieval do akva a bol veľmi spokojný.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Rpnecro » 06 Máj 2012 22:20 pm

Ale ja mam vodu mäkkú iba mi PH z nejakého dôvodu lezie hore a snažím sa prísť nato prečo... :wink:
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod triscene » 25 Máj 2012 00:14 am

ak mam momentalne v akvariu pH 7.2 a mam v plane sa dostat na uroven okolo 6-6.5 tak ako to urobit priebezne ?
mam RO a planujem ju remineralizovat stylom ze bude mat hodnotu jemne vyssiu ako je povodna RO..teda okolo 6-6,1.
bude to podobne ako s menenim tvrdosti vody ze po par cykloch menenia sa mi znizi alebo ako urobit zmenu aby vo finale to pH bolo v rozmedzi ako chcem? :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Glitter » 25 Máj 2012 09:18 am

A čisto COočkovaním sa nevieš dostať na úroveň 6.5 či prečo má tak relatívne vysoké pH ?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod triscene » 30 Máj 2012 16:36 pm

ja aj viem asi preco mi ide pH hore, pojde o Seiryu kamenom ktore do nejakej miery ovplyvnuju GH aj pH.
dnes som meral pH a pred zapnutim CO2 bola uroven okolo 7.5-7.8...pri vrchole svietenia mi skakal ph meter okolo 6.8-7.
teraz poobede pocas vypnuteho CO2 a svetla je pH opat na tej vyssej urovni.
teoreticky ho viem asi aj CO2 supnut na uroven 6.5 ale bojim sa ze ryby aj CRSky budu pak plavat hore pupkom :)

vstupna voda ma okolo tych 7.7 cca...co som bol optimista s mojom RO tak ked urobim permeat tak ma pH 6.4-6.5 co je super ale chvilu som do nej vzduchoval a potom som meral a bolo 7.7 :/
uz rozmyslam nad raselinou co je asi aj kapanek risk s CO2...konkretne mozno Sera Super Peat, pripadne radsej vyluh? cisto raselinu nechat luhovat a potom pridavat po danu hranicu? Purigen mam tak by som sa zbavil aj tej tmavsej farby..dufam :)

GH je okolo 4-5, kh okolo 2-3...cez vikend si idem po jeden GH+ kreveti zazrak, ktory by nemal ovplyvnovat kh takze teoreticky dalsim miesanim cisto RO a mineralnej soli sa bude blizit k nule. to moze byt kapanek risk ked je tam CO2.
uz som aj rozmyslal ze bombu odpojim ...a budem sledovat ze ako sa bude darit glosse, HMku a rotale bez neho a cisto len hnojenim, pripadne davkovanim EC.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Voda - jej parametre,riasy, rastliny

Odoslaťod Giftzahn » 30 Máj 2012 16:40 pm

jj, Seiru ( OHKO tiez ) reaguju s vodou cize ph moze stupnut ... sak preto sa kombinuju s Amazoniou ktora naopak ph tlaci dolu ... + Co2 a je po probleme .... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.