Parik Synodontisov



Všetko okolo akvarijných rýb

Parik Synodontisov

Odoslaťod aduša » 04 Sep 2004 12:30 pm

Kto chova druh sumcov SYNODONTIS.A ci sa daju zohnat v chovaku.Vie niekto blizsie nieco o tychto rybach, popripade ci choval. .
aduša
 

Reklama

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod SoRex » 04 Sep 2004 14:18 pm

Nezapojuji se často do tohoto fóra, ale přeci jen mi to nedá. Adušo, to, co Ti psala v jednom z přízpěvků Maja, je stále platné: zkus nejdřív vyhledat co nejvíce informací samostatně - na webu jich je dost - diskuse bude přehlednější, pokud zde nebudou dotazy tohoto typu.
A až si o nich něco přečteš, zjistíš (bez urážky), že to nejsou ryby pro Tebe, Tvé schopnosti, ani Tvůj typ akvária (nemáš-li ovšem ještě něco, s čím si se nepochlubila).
Beru, že jsi citlivá duše, ale zástupci rodu Synodontis se jen s empatií, byť evidentně výjimečnou, chovat nedají.
Vyžadují 1/ značný prostor, 2/ znalosti a 3/ rutinní zkušenost. První podmínka je splnitelná snadno, druhá s jistým osobním úsilím a třetí přichází až s lety praxe.
Z Tvých předchozích příspěvků vyplývá, že nesplňuješ žádnou z nich.
Importy Synodontisů není problém sehnat (alespoň v Čechách), ale domnívám se, že by to v Tvém případě nebyla šťastná investice.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Spectre » 04 Sep 2004 18:57 pm

aduśa napísal:Kto chova druh sumcov SYNODONTIS.A ci sa daju zohnat v chovaku.Vie niekto blizsie nieco o tychto rybach, popripade ci choval. .


Nebudem ti nadavat, proste ti odpoviem.

Ja ich chovam v robote. Na bezny chov nie su az tak hrozne narocne (tym nemyslim, ze su ako gupky, jednoducho taka priemerna rybka), avsak rozmnozit ich nie je sranda. Samozrejme potrebuju vysoko kvalitnu (NO2=0, FILTER!) vodu a maju radi skryse.

Predpokladam ze si niekde zazrela na fotke alebo tak... Preventivne sa pytam... dufam, ze ich nechces dat do tvojho maleho akvarka. Ja ich mam v akvariu o rozlohe 1m * 0.5m a aj to je pre nich MALO. Su to velke rybky.

Co sa tyka ich spravania, su to taki zvacseni panciernickova :) ... tiez su relativne hufove, ale javia sa na nich aj znamky teritoriality. Vdaka svojej velkosti s oblubou likviduju vyzdobu v akvariu ... no a su vhodne napriklad do cichlidoveho akvarka, lebo tam nerobia bordel (predstav si, ked sa taky 20cm panciernicek zacne prehrabavat v strku). Ja ich mam aj s rastlinkami, ale su to velke echinodory, takze by sa museli velmi snazit, aby ich vykorenili.

Mimochodom rybka je to nie prave najlacnejsia, tusim sa predavaju okolo 200Sk/kus
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod andy.betta » 05 Sep 2004 01:26 am

Adusa, adusa. Vsimol som si, ze mas uz aj prispevok v kolonke kupim , kde uz chces kupovat ryby, co nepoznas. Priznam sa, aj ja som mal niekedy take maniere, ale si tu uz relativne dost dlho, aby sa na Teba nieco nalepilo. Aspon to zakladne - najprv si rybu nastuduj, potom priprav podmienky a az potom kupuj. Salik Ta uz mozno stopol, takze nebudes moct reagovat.
Co sa tyka ceny, v kosiciach na zvonarskej som asi pred pol rokom kupil parik synodontisov 1 ks-30az60 Sk,presnejsie si uz nepamätam. 200 asi za nejakeho exotickejsieho. Synodontisovia mi nejak extra nerastu, Ale ked vyrastu, caka ich 300l domov u brata. Budu mi chybat, pretoze su velmi milucke. Hnevaju ma iba vtedy, ked sa zacnu skryvat v listoch anubiasu. Vzdy v strede vyhryzu otvor a list potom odumrie, potvorky.
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Peter » 05 Sep 2004 08:30 am

SoRex napísal:Nezapojuji se často do tohoto fóra, ale přeci jen mi to nedá. Adušo, to, co Ti psala v jednom z přízpěvků Maja, je stále platné: zkus nejdřív vyhledat co nejvíce informací samostatně - na webu jich je dost - diskuse bude přehlednější, pokud zde nebudou dotazy tohoto typu.


Dovolim si na tuto temu trochu. Pretoze sa podobne vytky opakuju aj na ceskom fore/diskusii. Ja som si nastudoval a kupil dva ks motylkovcov Pantodon buchholzi. Napriek tomu som tu otvoril temu na tuto rybku. Neodpovedal nikto. Ze preco pisem. Riadky sa pekne citaju, ale nie je nad nadsenu diskusiu medzi akvaristami o tom co rybky stvaraju, ako sa spravaju, co jedia atd. V knihach je to vsetko dost suche, naozaj len zakladne informacie. Zivot v akva je vsak iny. Motylkovce zatial ziju. Ale ja som nespokojny. Krmim ich prakticky jedinym moznym krmivom a to sa mi nepaci. Obcas sa snazim im nanutit aj nieco ine. Niekedy sa mi zda, ze potravu neprijmaju. Je zaujimave ked s obaja stretnu... pravdepodobne podla popisu z knih je jeden samcek, jedna samicka. Ale taketo pravdepodobnosti ma neuspokojuju... Nechcem zastavat Adusu, ale mozno si o tychto rybkach aj dost precitala. Nevieme. Vyssie uveeny prispevok od Spectra je zaujimavy, hodnotny. Chcel som len povedat, ze niekedy otazka o konkretnej rybke na akvaristov, nemusi automaticky znamenat, ze si nic nenastudovali... Ved keby sme si stihali vsetko nastudovat, nemuseo by existovat ziadne forum... ale je mi jasne, ze zavisi aj temy ci druhu otazky... mnohe sa fakt casto opakuju... 8)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Spectre » 05 Sep 2004 12:00 pm

andy:

Akych velkych ich mas? Ked sa dokazu skryvat v anubiase, tak musia byt fakt o velkosti panciernickov :) ... Inak sice pomaly (samozrejme treba velke akva), ale isto z nich narastu velke hebeda. Keby to akvarko (aj ked je 200l) nebolo koncipovane tak, ze na rozlohu, ale bolo by na vysku, tak by sa tam chudaci ani neotocili. Uz takto tam nemaju moc miesta...

Nejake info je inac klasicky na http://www.catfish.cz/popisy/mochok/mochok.htm
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod andy.betta » 05 Sep 2004 22:07 pm

Spectre: Maju velkost asi 5cm. Hned ako som ich zbadal v akvaristike, tak si ma podmanili. a k tomu akvariu-moje ma asi 89l, brat ma 300l akva rohoveho typu s sirsim dnom, vela skrysami a malo zarastene. Ked vyrastu, bude o nich dobre postarane.

Peter: V niecom mas pravdu, ale ja som reagoval tak preto, lebo si adusa vobec neuvedomila , do akej garsonky ich chce napratat.

Adusa: Synodontis je dost placha ryba. Ak mas velke akva, tak to nevadi, pretoze mas tam aj kopu inych ryb. Ale ak das do mensieho akvaria parik synodontisov, neostane Ti vela volnej litraze pre ostatne ryby a nakoniec sa v tom akvariu nebudes mat na co pozerat. To akvarium, co mas zabehnute si nechaj pre svoje gubky a ine zivorodky a po case, ked sa Ti podari zohnat vacsie akvarium, tak si tam daj aj ryby podobneho druhu ako synodontis. Inac ja ich krmim ako klasicke panciernicky- mrazena potrava, tabletky s rastlinnou zlozkou. Krm ich ale vecer pred vypnutim osvetlenia, lebo pri svetle ich niekedy z ukrytu nevyzenu ani larvy pakomarov. P.S. Rad sa pozeram do ich fantastickych oci.
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Spectre » 05 Sep 2004 23:06 pm

andy.betta napísal:Spectre: Maju velkost asi 5cm. Hned ako som ich zbadal v akvaristike..

Ti tvoji mali su este fakt uplne deti. Velky synodontis je ale dobre hebedo, aj vyrasteny samec-prisavnik je oproti nemu taky maly prcek :). Velky synodontis by sa Aduske v tom akvarku neotocil. Do takeho akvarka davat synodontisov je - bez pardonu - najvacsia blbost, aku si dokazem predstavit. Hovorim... aj 200vka je im dost mala.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod andy.betta » 06 Sep 2004 08:07 am

andy.betta napísal:Spectre: Ti tvoji mali su este fakt uplne deti.

Sak ja mam rad deti :P
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Spectre » 06 Sep 2004 15:41 pm

Nedas na net fotku? Rad by som ich videl, nakolko pri tychto hebedach tu si to neviem predstavit ... to musi byt fakt velke ako panciernicek :)
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Eduscho » 08 Sep 2004 10:30 am

Ja mam este mlade asi 6 - 7cm. Vedia sa velmi dobre najest, potom maju strasne velke bruska. Radi plavaju hore bruskom a su trosku plache. Neradi sa fotia :D .
Akurat neviem zistit co su zac. Predpokladám vsak ze Synodontis nigriventris.

Obrázok
Eduscho
 
Príspevky: 33
Obrázky: 17
Založený: 25 Jan 2004 18:28 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod drda1 » 08 Sep 2004 12:08 pm

Aj ja sa pridam.
Synodontysov mam, celkom 3 kusy. Su to uz celkom pekne kusky - 15 ? cm.
Mile rybky, ktore si plavaju aj pol dna hore bruchom, popripade zaujimaju aj ine zvlastne polohy. Ja zaujimave pozorovat, ako obcas synodont vyplava od dna k hladine, tam sa otoci hore bruchom a zacne zrat vlocky.
Tieto ryby maju zaujimave pekne oci.
Plati pre ne vsetko co bolo popisave vyssie o velkosti akvaria a dostatku plochy dna. Moje zda sa dorastli, inak neviem, bolo by im urcite tesno.
Su kludne - aspon v mojej 360 litrovej nadrzi. Inak obcas zvedu mensi uzemny spor, pri ktorom sa zviri par sekund strk, ale inak su spolu s prisavnikmi najkludnejsie ryby, ake mam.
Zaciatocnikom vsak neodoporucam, hlavne pre naroky na velkost akvaria. Nie kazdy zacina tak ako ja s 500 litrovou nadrzou.

Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Day » 08 Sep 2004 13:59 pm

Vie mi niekto z Vás poradiť, kde nájdem niečo (Hlavne foto a znaky typické pre druh) o Synodontis velifer. Tento druh mi pripadá ako duch. Každý predajca, výkupca sa oháňa názvom velifer, ale z doterajších skúseností viem, že na 105% sa vždy jedná nie o velifer, ale o eupterus.
Podobné sa dá povedať aj o literatúre, internete, či už z nemeckých, anglických alebo českých prameňov. Buď nie je žiadna fotka, informácie alebo sa na pripojenom obrázku ako zázrakom opäť zjaví S. eupterus miesto popisovaného velifer .
Z hľadiska nomenklatúry viem dátum určenia, kto ho určil, ale foto chýba. Neviem sa jednoducho dopátrať k relevantnej odpovedi na otázku ako vlastne vyzerá Synodontis velifer?!? Mám isté indície, ale to je všetko.
Ďakujem za každú odpoveď.
Naposledy upravil Day dňa 09 Sep 2004 02:00 am, celkovo upravené 1 krát.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Boris » 08 Sep 2004 14:22 pm

Ak chces vediet nieco o synodontisoch tak ich robia v castej sterlet.sk tam najdes kontakt na nich. Kludne im volaj...
Obrázok používateľa
Boris
 
Príspevky: 29
Založený: 10 Mar 2004 10:57 am

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod xDodox » 08 Sep 2004 14:47 pm

2Day: Co tak pozriet tu alebo tu alebo tu
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Day » 08 Sep 2004 15:59 pm

Boris-
O Častej viem. Chovňa sa nachádza v areály Výskumného ústavu. Bol som tam asi pre pol rokom, ale čo si pamätám chovali eupterus nie velifer. Pomocou hormonálnej stimulácie rozmnožujú pár náročnejších druhov, vyznajú sa.

xDodox-
Tie stránky poznám a čo sa týka velifer, tak chybička se vloudila. Na každej z nich je eupterus. Ak poznáš ešte nejaké odkazy ohľadom velifer, tak mi ich prosím napíš.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Zajoci » 28 Sep 2004 11:52 am

Obrázok


Ja chovám 3ks Synodontis aterrimus v 54 litrovom akva a nezdá sa mi že by sa tam mali zle ale čo som sa dočítal na nete dosahujú max 7,5 cm.



Dobrá stránka aj s fotom.
http://www.scotcat.com/photo_gallery_page.html
Zajoci
 
Príspevky: 21
Obrázky: 11
Založený: 30 Aug 2004 20:49 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod Zajoci » 28 Sep 2004 14:05 pm

Ešte by som chcel dodať že na tej stránke sa nachádza dosť veľký zoznam akvarijných rýb aj s popisom a fotom.Kto hľadá názov pre svoju rybu v akváriu možno ju nájde na tejto stránke ako ja.

Nie všetky ryby sa predávajú v našich akvaristických predajniach pod originálnym názvom.
Zajoci
 
Príspevky: 21
Obrázky: 11
Založený: 30 Aug 2004 20:49 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Parik Synodontisov

Odoslaťod andy.betta » 30 Nov 2006 01:40 am

Ak chcete vidieť masaker synodontisov a ste v Košiciach, na omskej ulici je pneuservis a na jeho poschodí je reštaurácia. No a v nej môžete vidieť v ani nie 100 l akváriu minimálne 7 kusov. Chodím sa tam pravidelne stravovať nejaký ten čas. Čuduj sa svete, ryby sú v akváriu v pohode (relatívnej), a ani nejakú ekologickú katastrofu som si tam nevšimol. Zaujímavé. Nič nie je nemožné.
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.