společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži



Všetko okolo akvarijných rýb

společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod vlada » 06 Jan 2010 22:33 pm

Rád bych se dověděl něco o zkušenostech týkajícího se společného chovu více druhů živorodek ve společné nádrži. Vím že je ideální pro každý druh živorodek samostatnou nádrž, ne vždy je však dostatek nádrží a touha mít nové druhy je neodolatelná. Druhy jako je Poeciliopsis prolifica,Heterandria formosa, Poecilia Wingei, Characadon lateralis musí mít za každých okolností nádrž samostatnou. Mám zkušenosti se společným chovem plat a pavích ok. U ostatních druhů nevím, snad by se to dalo dle temperamentu ryb. Například plaché Phallichthys amates se stejně plachými Phalloceros caudimaculatus reticulatus nebo temperamentní Xenotoca eiseni s Gambusia holbrooki ( o tom uvažuji já). Hlavní podmínka pro společné soužití bude aby se nemíchali druhy,které by se mohli křížit a také akvárium by mělo být větší nejméně 100 litrové,aby každý druh měl prostor pro sebe. Ptám se také z důvodu, že o divoké živorodky není v mém regionu Olomoucko žádný zájem a tak bych si měl méně běžné druhy zálohovat v jiných nádržích ,aby nedocházelo ke stálým příbuzenským vztahům. Děkuji předem všem chovatelům živorodek za Vaše zkušenosti třeba i neúspěšné,abych se vyvaroval stejných chyb. Vláda
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Reklama

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod Raviolka » 06 Jan 2010 23:04 pm

Heterandria sp. + Xiphophorus birchmanni = OK
(180 l; byla tam i jedna Gambusia holbrooki a musela pryč)

Xiphophorus maculatus + "Micropoecila bifurca" + Poecilia salvatoris = OK
(72 l a jsou tam i jiné klidné ryby; byly tam i Phallichthys amates, ale vůbec se jim tam nedařilo)

Ostatní nemíchám a nevzpomínám si, že bych někdy měla jiné živorodky pohromadě.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod neger501 » 06 Jan 2010 23:41 pm

Nomorhamphus liemi plus Dermogenys pusilla plus ameca splendens plus Xiphophorus birchamov 250 litrova nadrz a to este uvazujem o dalsom druhu ku nim je to riadna smeska ale dari sa im.Dalej Nomorhamphus liemi +Allotoca dugesi+Zoogeneticus tequila+gambusia holbrooki liemi maju sem tam ustipnute s chvosta ale inak vsetko je v pohode 160 litrova nadrz
Poeciliopsis prolifica moze byt kludne s rovnako velkymi rybami ja ju mam zo scarletami ale kludne by som ku nej dal aj ine mansie druhy zivorodiek pravdaze kludne.Nemusis si so mna brat priklad ale urcite je lepsie chovat viac druhov spolu ako mam akvarium so 4 rybkami jedneho druhu :)
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod vlada » 17 Jún 2010 20:20 pm

Neger 501 a Raviolka děkuji za odpověď. Nyní mám ve 114 litrové nádrži delší dobu pokusně pohromadě Poecilia reticulata, Xiphophorus maculatus a Phallichtys amates a soužití funguje ideálně. Měj jsem zpočátku obavy o Phallichtys amates,které se doporučují chovat zvlášť zda nebudou příliš plaché opak je pravdou. Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod vlada » 24 Aug 2012 16:45 pm

Jaké živorodky se hodí k Ilyodonům Whiteovým (Ilyodon whitei) . Snesou se s Poecilia wingei?? K minulým chovům. Phallichtys amates jsem měl dohromady l s Phalloceros caudimaculatus reticulatus ,ale musel jsem každý druh dát zvlášť přestože se snášely,přestali se množit. Phallichtys amates musí být samostatně ,aby se množily nemohou být ani s Poecilia reticulata.
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod Vlado21 » 27 Aug 2012 16:11 pm

Moj odhad je, ze co sa tyka naturelu, prip. rizika vzajomneho krizenia by nemal byt ziadny problem (v dostatocne velkej a dobre zarastenej nadrzi). Kazdopadne, je to tema sita na SoRexa. :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod Zero » 28 Aug 2012 11:54 am

Ilyodoni wh. nejsou vysloveně agresivní, ale pro svou velikost v dospělém věku, bych je s wingeikami dohromady raději nedal. Osobně se mi dobře snášely s jinými gudeemi - čapala, atripinnis; z jiných ryb i s mollinéskami, mečovkami a pseudoxiphophory.

Zásadně se jeden požadavek u Ilyodon whitei nesmí podcenit a to včasné obměny vody. Na zhoršenou kvalitu jsou dost citlivé a v následku mohou velmi záhy uhynout. I tato gudea patří mezi ideální druhy hodící se pro letní chov ve venkovních rybníčcích.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod SoRex » 28 Aug 2012 19:39 pm

I. whitei k endlerkám nedávej. Jsou to příliš velké a pohyblivé gudeje, které jsou sice mírumilovné, ale drobná mláďata poecilid mezi nimi nemají šanci. V přírodě běžně žijí s X. helleri, G. atripinnis a některými druhy Allodontichthys. Jistě jim nebudou vadit ani další druhy gudejí s výjimkou S. bilineata - ty by zlikvidovali, a X. eiseni - ty by naopak drbali ilyodony.

Před lety jsem z prostorových důvodů dal I. furcidens do 200 litrové dobře zarostlé nádrže s divokými gupkami a do měsíce zůstali jen ilyodoni. A to furcidens je výrazně mírnější, pomalejší, bojácnější a menší druh, než whitei.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod vlada » 28 Aug 2012 20:21 pm

Děkuji za rady, vím že ideální je chovat živorodky samostatně, někdy je však problém s tím místem. K Ilyodonům whitei jsem dal pokusně Xiphophorus xiphidium. Když se jim nebude dařit tak je odlovím zpátky do jiné nádrže.
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod SoRex » 28 Aug 2012 21:24 pm

Dospělé platy budou asi jen plašší, než je pro ně obvyklé, jejich mláďata budou mít ale pravděpodobně problém...
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod vlada » 26 Dec 2012 11:00 am

Romane máš pravdu Ilyodoni jsou příliš velcí k X.xiphidium.Je lepší Ilyodony chovat zvláť. Nádrž má 140 litrů nechal jsem tam nyní pohromadě Xiphophorus xiphidim s Poecilia reticula přírodní z La Playonu. Jelikož akvárium je v obýváku a chtěl bych, aby plnilo alespoň trochu okrasnou funkci. Potřeboval bych poradit .alesoň další druh drobných živorodek do 5cm,které bych mohl do toho akvária dát a které by se dobře snášely s X.x a P.r. Není důležité aby se v nádrži množily. Dal bych část chovu nových živorodek do samostatné nádrže. Pro rozmnožování Xiphophorus xiphidium a Poecilia reticulata také chovám zvlášť v samostatných nádržích. Děkuji za případné rady. Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod vitix » 18 Júl 2019 23:21 pm

Mam letni bazenek se Zoogoneticus tequila, mohu k nim pridat Xenotoca doadrioi (pripadne Ameca splendens) bez rizika mezidruhoveho krizeni?
vitix
 
Príspevky: 3
Založený: 18 Júl 2019 23:14 pm

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod Jirka Scobak » 19 Júl 2019 01:37 am

Křížení bych se nebál. Bál bych se, že k sobě navzájem mohou být agresivní. Slyšel jsem o případu, kdy společný chov X. doadrioi se Skiffia francesae nedopadl kvůli mezidruhové agresivitě dobře. Mě osobně omezovali Girardinus falcatus, až jich v průběhu půl roku ubylo.

Odkud jsi, že máš tyto ryby?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod Zero » 19 Júl 2019 03:37 am

vitix napísal:Mam letni bazenek se Zoogoneticus tequila, mohu k nim pridat Xenotoca doadrioi (pripadne Ameca splendens) bez rizika mezidruhoveho krizeni?

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

@ vitix, křížit se nebudou, jen to jezírko má být větší, než menší a s dostatkem rostlinného krytu ve vodě, ať se mají čerstvě narozená mláďata možnost ukrýt. V krajní nouzi lze do okrajů položit čerstvé, ne zatuchlé a plesnivé seno, které mimo krytu pro potěr, podporuje i rozvoj přirozené drobné živé potravy. Z počátku plave u hladiny, ale za dva - tři dny se zanoří ke dnu. Bylinné luční seno uvolní do vody i léčivé látky a výluh ztemní zabarvení vody. Nesmí se toho dát příliš, ať se později nezkazí kvalita vody. Aby to nehnilo, tak se přidá dostatek plžů, kteří se na tom živí a zároveň čistí od bakterií a plísní. Mám to tímto způsobem řešeno ve skleníkové nádrži s chovem přírodní - divoké formy Poecilia sphenops.

Fota: 1. Mladé rybky mezi stébly sena. 2. Čerstvé luční seno v nádrži . 3. Síťový izolátor s dafniemi. Navíc tam je potěr japonských medak, modré krevetky a azola na hladině.
Prílohy
imageresize[1] (3).jpg
imageresize[1] (2).jpg
imageresize[2].jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod Zero » 19 Júl 2019 03:44 am

Další možností je vytvoření krytu z kořenů od rostlin z břehu, které navíc napomáhají udržet čistou vodu, viz foto. Rostlina pod hladinou je Aponogeton ulvaceus .
Prílohy
imageresize[1].jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod vitix » 21 Júl 2019 19:16 pm

Jirka Scobak napísal:Křížení bych se nebál. Bál bych se, že k sobě navzájem mohou být agresivní. Slyšel jsem o případu, kdy společný chov X. doadrioi se Skiffia francesae nedopadl kvůli mezidruhové agresivitě dobře. Mě osobně omezovali Girardinus falcatus, až jich v průběhu půl roku ubylo.

Odkud jsi, že máš tyto ryby?


Jsem z Pribrami. Tequily mam uz dyl, Xenotocy jsem privezl ted z Vivaria.cz ... X. jsem zatim dal samostatne do zahradniho aq, 200l zarostle Egerii, ale nejak se tam neciti dobre, plizi se u dna mezi drevy a porad se ukryvaji. Jak je vyrusim tak jezdi jak blazni, takze fyzicky vypadaji ok. Jedine mne napada, ze by jim vadilo castecne bile dno? aq je na polystyreny a nema vsude pisek ... nicmene v poslednich letech bylo na stejne dispozici mnoho ryb a bez problemu. Nebo ze by na ne bolo velke aq?
vitix
 
Príspevky: 3
Založený: 18 Júl 2019 23:14 pm

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod vitix » 21 Júl 2019 19:18 pm

Zero napísal:Fota: 1. Mladé rybky mezi stébly sena. 2. Čerstvé luční seno v nádrži . 3. Síťový izolátor s dafniemi. Navíc tam je potěr japonských medak, modré krevetky a azola na hladině.


To je paradni! ... dik za info.
vitix
 
Príspevky: 3
Založený: 18 Júl 2019 23:14 pm

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Júl 2019 00:31 am

Je fakt, že mé X. doadrioi mají tmavé dno s detritem a zakrytou hladinu ceratophyllem https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... 5435871724
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod Žralok2 » 12 Jún 2020 08:57 am

Dobrý deň,
Ospravedlňujem sa ak sa jedná o stratu času, no mal by som otázku, či je pri spoločnom chove teoreticky možné, že by sa skrížili Limia nigrofasciata a Poecilia reticulata.
K predpokladu ma vedie to, že veľkostne i náročnosťou sú si druhy oba podobné, geneticky sú si oba druhy blízke, z vizuálnej stránky sa zdajú i gonopódia samcov oboch druhov takmer identicky.
Za akékoľvek informácie a skúsenosti veľmi ďakujem.
Žralok2
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Feb 2019 17:46 pm

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod SoRex » 12 Jún 2020 09:48 am

Je to teoreticky možné, ale velmi vzácné.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: společný chov více druhů živorodek ve společné nádrži

Odoslaťod Žralok2 » 20 Jún 2020 21:03 pm

Ďakujem za odpoveď.
Žralok2
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Feb 2019 17:46 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.