Jozef I - Prvá 112L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Glitter » 20 Aug 2012 14:13 pm

Do tej rovnice si zabudol prikomponovať najdôležitejšiu zložku - svetlo. Na začiatok svietiť 10 hodín do akva je holý nezmysel, jediný fakt, ktorý ťa zachraňuje, že tam nepražíš 250W, ale iba polovicou z toho, inak tam už dávno máš viac riasy ako rastlín, hlavne keď je akva nezabehnuté.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef I. » 21 Aug 2012 01:34 am

A čo mlôj problem? :)
ja som sa v podstate vratil na začiatok, svietim 5 hodin, menim vodu 1x za 2-3 dni 50% a v akvaristike mi bola poradena mrenka siamska ako požierač rias.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Sunkafit » 21 Aug 2012 07:29 am

Sae ako u koho ale mne velmi pomohli napríklad len zlikviduju potom mach a odkedy ich mam aj pogo hellferi je naozaj v biednom stave a to bola moja pýcha
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod TTjopo » 21 Aug 2012 18:55 pm

Pogostemon u mna bol pri SAE v pohode ale Fisidens ten dali do poriadku.Akonahle na nom zacne rasit nieco cerstve zelene hned sa po tom vrhnu.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef I. » 22 Aug 2012 02:02 am

ja by som si ich kôli tym riasam zobral, že by ich trochu zredukovali, ale to už narušia moju neuplnu predstavu ryb ktore chcem mať v akva.
lebo by som tam rad mal krevetky, pak ale 2ks prisavnikov (taka klasika) a ešte Apistogramma cacatuoides 1 samec a 2-3 samice.

Ale mám taky blby pocit, že tie cihlidky a krevetky asi spolu nebudu vedieť nažívať v klude...

nechcem a nepotrebujem tam mať veľa ryb, ale rad by som tam mal už niečo vyraznejšie... lebo zasa by sa mi pačilo aj pekné hejno malych rybyčiek... tak neviem.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod radusho » 22 Aug 2012 07:45 am

na krevetky a cichlidky kakadu spolu zabudni krevety v lepsom pripade neuvidis v horsom ti ich zozeru
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef I. » 22 Aug 2012 10:09 am

šak práve toto som si myslel... :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod TTjopo » 22 Aug 2012 20:14 pm

Co sa tyka SAE tak riasi vecsinou zeru len ked su mlade potom uz sem tam len tak zobnu.Skor by som sa priklonil k Otocinclus
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef_L » 23 Aug 2012 23:05 pm

Mlade myslis do kolko cm??
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod TTjopo » 24 Aug 2012 14:10 pm

To sa neda definovat na cm.Zalezi to od viacerich faktorov a jeden z nich je aj to cim krmis.Zviknu si na inu stravu a potom do rias len sem tam zobnu.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef I. » 25 Aug 2012 00:05 am

kdesi som čítal, že tak do piatich rokov života požieraju riasy, ale zaleži to aj od toho aku maju potravu "k máni". keď im dáš nejaku hladovečku menšiu, tak aj tie riasy budu viac požierať, ale nie zasa ich nechať bez žradla.

treba vyskušať...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod radusho » 26 Aug 2012 10:54 am

do 112 by som radsej kupil otikov na riasy su minimalne rovnako dobri pomocnici
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef I. » 30 Aug 2012 20:07 pm

tak dodávam aktuálne foto...

Obrázok Obrázok

Zoznam rastliniek:
Anubias afzelii
Anubias barteri var. nana; petite a coffeefolia
Cryptocoryne wendtii
Cryptocoryne lutea
Cryptocoryne affanis
Hygrophila rubella
Hygrophila corymbosa
Bacopa amplexicaulis
Vallisneria gigant
Sagitaria subulla
Egeria densa
Alternanthera reineckii

zaujímal by ma Vás nazor ako a čim by ste riešili tu prázdnu plochu v popredí. budem mať možnosť tam dať glossu blyxu a ešte niečo od TTjopa a chcel by som tam aj nejaku travu. mal som tam tenellus, ale ten mi počas jedneho nešťastneho tyždňa odišiel. stale som ho mal od riasy a neveedel som ho uplne očistiť, odsavanie riasy bolo málo.
rozmýšlam, že by som ho tam dokupil, alebo kupil sagitariu pusilu, tiež by som chcel RICCIU FLUITANS a nejaky ten mach na porast na koreňe.

Riasy:
Problemy s riasami vizera to tak že su zažehnane. zelena riasa mi viditelne odchadza a ta hneda je pod "kontrolou" a v norme. momentálne som začal svietiť 7 hodin, po väčšej očiste pre dvoma tyždnami som opäť svetlo stiahol na 5 hodin, bol som zufali a bal som sa že by sa mi riasy znova rozbujareli. Do akva bucham co2 cez droždie(pernamentný test mi ukazuje cca 50mg/l) a plus EC (5mg/100l). !Upozorňujem, že rybky tam ešte nemám! a od dnes už aj Hnojivo Tropica, ktore som tiež kôli riasam vysadil. inteznitu osvetlenia som zvyšil, radili ste mi že mi postačí tych 2x24w a ja som bol zvädavy čo sa bude v akva diať, pokiaľ bude intenzita vyžšia (+ šalších 2x11w) a zatiaľ sa deje len to, že mi akva bublinkuje ako soda :). Aj rastlinky už maju lepši farku, hhlavne ten veľky echinodorus na ktorom sa mi robil hnedy povlak a mal nezdravu farbu, teraz je to uplne ine. je krasny zeleny a rovnako tak aj Alternanthera reineckii, ktora mi spočiatku len prežívala, teraz už je to s ňou lepšie a vizerá to tak, že sa pozbiera a ešte ukaze svoju krásu.

Rybyčky:
tuna nemám jasno a nemam taky prehlad, tak by ma zaujímal váš nazor, čo by ste mi sem doporučili. nemam zaujem o veľa ryb. ryby by mali byť len taky pekny doplnok, tak som zvedavy čo by ste mi poradili, tak aby im vyhovoval tenbto môj vytvorený "biotop" :)

Testy vody.
pokiaľ sa mi podari, dodam ešte dnes vysledny testov vody. Mám kufrik od sery, ktorý som kupil vo vypredaji vďaka typu od TTjopa...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef I. » 30 Aug 2012 21:23 pm

Testy vody:
ph - 6,5
gH - 21
kH - 16
NO2 - 0 mg/l
NO3 - 10 mg/l
NH4 - 0-0,5mg/l
PO4 - 1mg/l
FE - 0,25mg/l
Cu - 0mg/l
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef_L » 30 Aug 2012 22:28 pm

Musím uznať, veľmi pekné to máš. Parádne to takto ukáže. Ani nie je vidno, že by si mal nejaké problémy s riasami.
Do predu by to chcelo nejakú trávičku, aby to nebolo holé.
S rybami ti neporadím, denska som sa len tak prechádzal po predajni a pozeral čo by som si chcel kúpiť ja ale nemám páru čo by som tam dal.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod chnuro » 31 Aug 2012 09:26 am

@Jozef I - prekvapili ma 2 veci v tvojom príspevku:
- vypustiť hnojenie, keď sú riasy nie je najmúdrejšie. To by som nechal a hral by som sa skôr s CO2 (na to by si musel mať tlakovú fľašu) a svetlom (intenzita a doba osvitu). Pridávaním intenzity osvetlenia a CO2 z burčiaku si koleduješ o riasový prúser.
- čo sa stalo tomu tenelusu? Veď ho bolo kvantum a bol v dobrej kondícii :shock:
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef I. » 31 Aug 2012 22:57 pm

chnuro:
no to s tým hnojivom som čital niekde tu a už neviem presne kde,,, zjavne zla info, ale vypustene bolo, len na par dni a vlastne už zasa hnojím... tak to už je vyriešene.
S intenzitou osvetlenia sa prave tymto "hrám" proste som vyskušal, dať intenzivnejšie svetlo, kedže dávam už viacej co2 a toho hnojiva by som za takychto podmienok asi tiež mal trochu pridať, alebo sa mylim?
tomu riasovemu pruseru uplne nerozumiem,,, viem, že kvasnice su nie práve idealna voľba, ale tiež musím povedať, že za posledny týždeň čo davam to co2 o niečo intenzivnejšie a zvyšil som intenzitu svetla, tak podmienky v akva sa viditeľne zlepšili. zelena riasa mi mizla "pred očami" a hnedej som tak malo, ako jej mám teraz ešte nemal a skôr sa pomaly straca ako rozrasta, plus všetko čo najdem, odsajem. rastlinky vizeraju podla mňa super, echinodorus s którým som mal problemy (možno si spomínaš) je teraz krasne zeleny a dokonca sa pozbierala aj Alternanthera ´Reineckii´ o ktorej som myslel, že odide, skôr preživala ako sa rozvýjala a teraz vizera omnoho lepšie. Väčšiu časť som dal aj jopovy, neviem ako jej kondiciu zhodnotí on. takze pokiaľ to mám hodnotiť z tohoto pohladu, tak to bol dobry krok, no pokiaľ tvrdíš, že mi tam môže vybuchuť časovana bomba vo forme rias, tak by ma zaujímalo na zaklade čoho.

tenellus.
prvou a zakladnou chybou bolo to, že som ho nesadil hned ako mi prišiel a to preto, že som si vôbec neuvedomil, že mi to zaberie toľko času ktorý som vtedy nemal. sadil som ho tuším asi až za 2-3dni a to už bola jeho kondicia narušena a v akva sa nezlepšila. viac krat som tu pisal, že ho mám zariaseny a jedine čo som vedel bolo riasy odsavať ale to bolo málo, napokon sa mi riasy rozšiliri a už to išlo do haja a z tenellusu už bol len zdroj riasy, tak napokon som ho dal celý preč, to bolo asi pred dvoma tyždňami, akvarko som prečistil a teraz je to už ina basnička.
človek sa nevyhne učeniu sa aj na vlastných chybach.. teraz ked kupujem rastlinky tak sa snažím tak aby som ich ešte v ten deň sadil a hlavne pokiaľ pôjde o sadenie travničkou ako z tenellusu alebo glossy a inych.. čo je dosť piplačka. a zabere kopu času.
Ale ozaj ma to dosť štvalo...

A raed budem ak sa aj vrátime k mojim dotazom z predchadzajucich prispevkov a teda navrhy na rybky, rastlinky. A tiež ma zaujíma či nemám malo Fe a PO4, či su to dostačujuce množstva a pripadne.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod TTjopo » 01 Sep 2012 10:51 am

Pokial nemas stabilne Co2 tak by som zo svetlom moc nespekuloval.U burciaku to stabilne nebude nikdy.Pokial budes mat stale burciak tak sa drz s osvetlenim na nzsich hodnotach co sa tyka casu aj vykonu , hlavne vykonu.Predpokladam ze chnuro to myslel aj tymto smerom s tou riasovou pohromou.
Alternanthera co si mi priniesol na vrchu nevyzerala v najjorsom stave ale jej korienky neboli pekne biele skor tmave do cierna co znaci o nedostatku draslika.Jej farba tiez nebola 100%na no to mze byt aj slabsim svetlom co by som pri nestabilnom Co2 neriesil alebo nedostatkom Fe a Mg.Som zvedqvi ako sa jej bude pacit u mna.Nemam pre nu zatial urcene miesto tak som ju v rychlosti pichol na miesto lde bude mat dostatok svetla tak ked sa preberie a ujme tak jej najdem to spravne miesto.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod chnuro » 01 Sep 2012 14:48 pm

doplním môj predchádzajúci príspevok - CO2 z burciaku ide raz pomaly, raz slabo, čo spôsobí výkyvy PH. So zmenou PH sa mení dostupnosť živín pre rastliny a tie sa musia pripôsobiť. To niekoľko dní až týždňov. Riasam však stačí pár hodín.
Takéto informácie nájdeš na http://maniakva.sweb.cz/odkazy.htm
Čím viac svetla máš, tým citlivejšie je akvárium na výkyvy a zmeny PH, lebo fotosyntéza je rýchlejšia a rastliny potrebujú rýchlejší prísum živín. V prípade nedostatkov je potom o to horší dôsledok.

k tomu tenelusu: preco myslis, že sa rastliny posielajú prvou triedou (do 24h u adresata)?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef I. » 03 Sep 2012 01:59 am

Ahojte chalani.

no v prvej rade napíšem že si uvedomujem riziko spojene s burčiakom a je my jasné že s flašou sa porovnávať nemôže a aj ja už pracujem na tom aby ta flaša bola a čo najskôr.

A čo sa tyka nestability kvasnic a ph v akva. možno sa mylim ale ja mám za to, že nestabilita kvasnic spočiva hlavne v tom, že ich reakcia je spočiatku silná a potom pomaly pozvolna klesa až utíchne, teda pokiaľ nie je žiadna vyraznejšia zmena teploty ktora by reakciu urychlila. teplota ktora mi ovplivnuje reakciu sa vlastne meni len cez den a noc, kedy o pár stupňov klesne. to či už toto sa dá považovať sa väčši vykyv dodavky co2 do akva posudiť neviem. môj laicky rozum hovory, že nie, kedže teplota sa v noci v izbe zniži len o ozaj par stupňov.

Myslím si, že horšie a väčši vykyv nastane ak burčiak na noc vytiahnem z akva a dáme ho tam ráno... viem, že to takto robí mnoho ľudi. daju ho 2 hodiny pred zapnutím svetla a vytiahnu po zhasnuti svetla a to aj pri flaši. nehrozí aj tu veľky vykyv ph?

najbližšie kroky:
takže určite zohnať tu flašu a mať s co2 na dlho pokoj a do vtedy sa s tym trochu pohrať a najsť take množstvo kvasnic aby my neohrozilo akva. teraz používam 1/4 kocky a vidím, že je to moc, ak by som mal ryby bolo by po nich, ale slimaky my tam žiju.

Bez ohladu na to ako dodavam co2 a čo môže spôsobiť, ostava tiež faktom, že to akva teraz skutočne vizera lepšie a o dosť lepšie.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod chnuro » 03 Sep 2012 08:14 am

len v jednej vete si spomenul hned 2 faktory, co ovplyvnuju mnozstvo dodavaneho CO2. Docital som sa, ze rastliny sa prisposobuju zmenam PH rádovo v týždňoch. A burčiak rádovo v týždoch asi aj funguje. Skrátka pre tie rastliny je burčiak prirýchly.

Zabudol som dodať, že sa vždy jedná iba o PH a množstvo CO2 počas doby svietenia. Na noc vypína veľa akvaristov CO2 - dlhšie vydrží fľaša, ryby si trošku vydýchnu. Včera mi došla fľaša, tak som ju odpojil, aby som ráno s ňou mohol skočiť na plničku a do rána stúplo PH z 6,3 na 6,78 pri KH okolo 5. To len tak pre ilustráciu...
Ak by som rozsvietil svetlo, PH by kleslo ešte viac. Nechal som zhasnuté, pokiaľ nenahodím druhú fľašu a neustáli sa PH na mojích 6,3.

S burčiakom by to malo byť podobné. Hral by som sa so svetlom tak, ako rýchlo bublinkuje burčiak ;-). Da sa tomu prisposobit pauza v svieteni (na obnovu mnozstva CO2), dlzka doby osvitu a intentita osvetlenia.

__________________________
EDIT: moj otec dllho používal burčiak a myslel si, že koľko CO2 tam dáva (128L akva). Dal som mu tam drop checker a bol stále modrý. Potom som nainštaloval poriadny CO2 set.
btw: jeho štetinka po inštalácii CO2 setu a jej detailnom odstránení sa už nevrátila.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod Jozef I. » 03 Sep 2012 16:51 pm

Nemal si na mysli, že ak by si svetlo rozsvietil ph by ti stúplo ešte viac?

teraz rozmýšlam, že na zaklade toho čo si tu píšeme, je asi lepšie burčiak na noc nevypinať, lebo ak ho vypnem, za noc mi stupne ph a počas dna mi zasa klesne. ak ho necham na noc pustený a teda stále, tak cez noc len ph niečo ešte klesne, podla toho ako sa nahromadi co2 a cez den by ph pozvolna zasa stupala ako by rastliny vstrebavali ph... Ale otazne je ake veľke vykyvy spôsobi vypinanie alebo nechanie burčiaku cez noc.
ja sa s tým každopadne budem hrať tak aby som sa približil k "optimu" aj keď to bude take ladenie na hrubo. ideal je ako to ma jozef, keď mi to ukazoval... privod co2 sa mu reguluje sám podla toho ake ma ph a ake hranice má nastavene a netreba nič riešiť :D

otazka:
mám v akva anubias afzelii a černaju mi na ňom listy. pomaly od špičky až napokon zčerná (zhnedne) cely. nie je to vo veľkom,len mi takto odišlo pár listov a zaujímalo by ma čím to je spôsobené.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod TTjopo » 03 Sep 2012 17:09 pm

Na noc to az tak nevadi lebo rastlinky bez svetla zivin vela nespracuju mozno nespracuju nic.Tym padom nepotrebuju Co2 a tym padom im nevadi na noc ani mensia zmena pH.Pokial sa pH stabilizuje nez sa zasvieti tak aby mohli rastlinky brat ziviny z vody ktora ma pH na ktore su adaptovane tak je to ok.Ja mam difuzor urobeny z cerpadla ktore mi robi aj lepsie prudenie vody co ste obaja sami videli.Na noc Co2 vypinam lebo je to dost hlucne ked bublinky Co2 rozbija vrtulka cerpadla.Bolo to najlacnejsie,najrychlejsie a najefektivnejsie co ma v rychlosti napadlo lebo cerpadlo som mal doma a stacilo pripojit hadicku.No do buducna to budem urcite riesit lebo mi to takto vadi ked to zacne bubliky rozhanat po celom akva,len teraz mam trosku ine priority ale to uz zachadzam inde.
V podstate ide o to aby bolo kazdy den pH stabilne vtedy ked to rastlinky potrebuju.
Jozef -trosku som sa stratil v tvojom orijentovani pri stupani a klesani pH.Cim viac dodas Co2 tym viac pH klesa.To znamena ze ked svietis a rastlinky ti zacnu z vody Co2 spracuvat tak pH bude stupat.Preto chnuro vypol svetlo pokial nevymenil flasu.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Jozef I - Prvá 112L

Odoslaťod doors010 » 03 Sep 2012 17:29 pm

ja by som s az tak nesuhlasil ja ked som na noc vypinal co2 tak mi PH do rana stuplo z PH 6,6 na 7,2 rano som co2 pustal asi o 7:00 a svetlo sa zapinalo az o 15:00 cize o cca 9:00 som mal PH na 6,6 coz ale aj tak nestacilo dlho som bojoval so stetinou a inymi riasami a nechapal som preco ked hodnoty vody boli priam idealne...potom mi clenovia tohoto fora poradili nech drzim PH na 6.6 nonstop a riasi behom 5-7 dni uplne padly za vlast.... neviem kazde akvarko je ine ale mojemu pomohlo stabilne co2 po celu dobu ...
a to nevravim o rybkach ktorym sa tiez asi nepaci ze ph sa v akvarku stale meni ale to uz je na inu debatu....
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.