Remus 63L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Remus 63L

Odoslaťod spid3r » 14 Jún 2012 14:29 pm

Jj 2x 18 je ok, ak chces tych 15w a si mierne manualne zrucny najdi si navod ako to spojazdnit z predradnika od 15w kompaktnej ziarivky :)

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Reklama

Re: Remus 63L

Odoslaťod chnuro » 19 Jún 2012 19:07 pm

remus napísal:Inak ešte otázka.
Tých 2*24W nie je až moc ? Ide mi teda o to, že prihnojovať CO2 rastliny určite neplánujem. A aby sa mi nestalo, že pri takom silnom svetle rastliny spotrebujú všetky živiny a budú chcieť dohnojovanie, inak začnú chradnúť...
Lebo to je 48W. Pri čistom objeme akvárka 59L to je pomer 0,8W / liter..

Ja navrhujem 2x14W. Su to T5 HE (high efficiency). 24W su v rovnakej dlzke, ale typ HO (High output). Je to uplne standardny vykon, ale nie velmi pouzivany v akvaristike. Ked kupis 2 predradniky, tak ich mozes aj postupne rozsvecovať. Ked chces kupit hotove svetlo, take easy to asi nebude.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 20 Sep 2012 10:19 am

Ahoj,
tak sa zase hlásim po dlhej dobe.
Som pripravený na kritiku, že to so mnou nemá význam a mám si prečítať knihu. Ok, tí čo nechcete radiť, neraďte..

Čo teda spravím ?
1, Buď môžem kúpiť rastliny nenáročné na svetlo (poraďte prosím aké)
2, Alebo zrenovujem svetlo. Určite si chcem nechať kryt osvetlenia. Mne to tak maximálne vyhovuje. Zmiernené vyparovanie, mám na čo položiť krmitko (keď idem na 2 týždne na dovolenku), na akva kukám z postele, takže svetlo "vidím cez vodu"..
Určite kryt.
Ako teda upgradeovať ? Videl som externé pradradníky, videl som interné. Najradšej by som to mal všetko pokope v tom kryte, ale technickú stránku veci nechajte na mňa.
Určite nebudem pridávať CO2, teda aspoň neplánujem. Pri akva niekedy niesom aj 3 dni, nechcem aby sa ryby otrávili, prípadne mi buchol burčák v izbe. Takže CO2 ne, a s ohľadom na to chcem aj svetlo, také aby rastliny nespotrebovali CO2 hneď a nebol nedostatok.
2x18W T8čky budú dostatok ? Alebo za každú cenu sa tam mám snažiť napchať 2x24W T5 (čo sa mi zrejme nepodarí). Reflektory samozrejme k svetlu dokúpim. Ohľadom tých 24W HO, nie je to nejaký neštandard ? Na T8 sa mi páči, že sú lacné a všade dostupné.

Štrk. "Zničili" ste ma za to, aký mám štrk. Treba to vymeniť za menšiu zrnitosť ? Poraďte niečo konkrétne. Rád by som to mal do tmavej farby, lebo neónky je nad ním lepšie vidno, lepšie sa zrejme cítia aj ony, a malé tetričky plánujem aj dobudúcna. Keďže 10 malých tetričiek vyzerá lepšie ako jedna 10cm gurama...
Ohľadom toho štrku. Neviem či za to môže štrk, ale zle sa vysáva. Resp. aj keď povysávam celé akva a zdá sa že nikde neni špina, tak pri napúšťaní náhodou ak hadicu namierim do dna, zvíri to tonu sajrajtu.
Vzhľadom na to uvažujem ešte o zrušení koreňa. Býva v ňom prísavník, takže všetok "trus" z neho padá pod koreň, kde je to ťažké povysávať.

Pozadie - akým spôsobom montujete pozadie ? Ja som nalepil fóliu, resp uchytil priesvitnou páskou, no vždy sa to trocha "zduje", takže neprilieha úlpne k akva, a tak pri pohľade zboku vznikajú "zrkadlové efekty", a pozadie vyzerá čudne.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod Luker13 » 20 Sep 2012 10:50 am

pokial nechces CO2 pridavat, svetlo staci.

nenarocne rastliny su anubiasy, machy, microsorium, hygrophilly, cryptocoriny atd... daj si rybicky.net a tam podla vyhladavania najdes

strk by som cely nemenil, ale len cca polku. odsajes hadicou starsi a pokryjes vrstvou noveho tmaveho... na odkalovanie si sprav z flasky zvon, ide to lepsie ako ked len hadicou odkalujes
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Remus 63L

Odoslaťod Barbora =) » 20 Sep 2012 11:07 am

Tak, ako píše Luker13. Ak nechceš pridávať CO2, tak so silnejším svetlom si nijak nepomôžeš. Skôr naopak. Silnejšie svetlo znamená aj vyššie nároky na živiny,... Rozhodnutie je na tebe - buď sa chceš venovať rastlinám na vyššej úrovni, čo zahŕňa pridávanie CO2, hnojenie, atď., teda prispôsobíš svetlo rastlinám alebo to chceš mať ,,jednoduchšie" a prispôsobíš výber rastlín svetlu.
Štrk si musíš vybrať sám - s ohľadom na adekvátnu zrnitosť - ak chceš nejaký konkrétny návrh, mne osobne sa pozdáva tento: http://shopakva.sk/2036-akvaristicky-st ... 8-7kg.html
Tapeta - kúpiť samolepiacu a hotovo. Aby sa ti tam nevytvorili vzduchové bubliny, vezmeš si na pomoc jarovú vodu a je to. Lepiacou páskou to nikdy nenalepíš ,,dokonale".
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Remus 63L

Odoslaťod lubosmihula » 20 Sep 2012 13:39 pm

remus napísal:Mmm, dedojozef, neviem aký spínač máš ty, ale dobre si prezri schému, prípadne popis čo spína.. Podla mňa aj tvoj spína zem, len o tom ani nevieš..
Ak sa elektrine trocha rozumieš, tak sorry. Ale väčšina ludí o tom ani nevie, a berú to tak, že svetlo nesvieti, tak je všetko vpohode..
90% spínačov čo mi prešlo rukami spínajú zem, pričom fáza je stále zapojená.
Jediný, čo spínal fázu sa mi podarilo zohnať, a to mechaniku, ktorú používam na čerpadle v bazéne..

Môžem len potvrdiť - ide hlavne o spínacie hodiny, ktoré majú spínač zaradený vo vodiči "N" mimochodom aj moje spínačky sú také. Zistil som to až keď som v noci chytil žiarivku a začalo mi to slabo svetielkovať. Tak som to preveril a je to bohužiaľ tak. Treba rozobrať a prehodiť vodiče, ktoré idú na mikrospínač.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Remus 63L

Odoslaťod lubosmihula » 20 Sep 2012 13:57 pm

remus napísal:Určite nebudem pridávať CO2, teda aspoň neplánujem. Pri akva niekedy niesom aj 3 dni, nechcem aby sa ryby otrávili, prípadne mi buchol burčák v izbe. Takže CO2 ne, a s ohľadom na to chcem aj svetlo, také aby rastliny nespotrebovali CO2 hneď a nebol nedostatok.

Napíšem ti prečo CO2 áno:
1. chováš (ak sa nemýlim neónky) sú to rybky, ktoré potrebujú PH mierne pod 7
2. čím vyššie PH tým agresívnejší NH3 a NH4 (amoniak) poškodzuje rybkám žiabre, teda aj veľmi malé koncentrácie sú pri PH 8 veľké, ale dajme tomu, že máš vynikajúcu biofiltráciu a hodnoty amoniaku sú 0,0 (ak dávaš vodu z kohútika tak máš PH cca 7,8 - 8 a to je dosť )
3. Myslím, že sa predávkovaniu co2 sa obávavať nemusíš. Zmeraj si KH a GH. Ak máš stredne tvrdú vodu, tak sa CO2 do takejto vody rozpustí len do určitej hodnoty, rozhodne nie do takej aby sa ti rybky priotrávili.
Voda sa ti nasýti len mierne pod priemer.
Mne fičí TIBI nonstop a nestalo sa aby mi rybky lapali po vzduchu a to som mal vodu v aq na 30 st. c. - mám teplý byt.
Nebol úplne žiaden problém.
4. Rastlinám to len pomôže a potlačí riasy. Jednoduchá prevencia proti sinici 8)
5. čo sa týka "výbuchu" burčiaka, stačí, ak použiješ ako difúzor filter a ten ti bude sám z fľaše vyťahovať CO2 podtlakom, takže nikdy (iba ak by sa upchala hadička) nevzikne pretlak vo fľaši.
Pre istotu môžeš dať spätný ventil obrátene a to tak, že ak by vznikol vo fľaši pretlak, vyfučí ti cez spätný ventil von druhou hadico (z fľaše pôjdu dve hadice). Ak vznikne vo fľaši podtlak, spätný ventil sa zatvorí a filter cez difúzor odsáva z fľaše CO2.

Na záver: co2 je jeden z najprirodzenejších ovspôsob zníženia PH na akceptujúcu hodnotu pre rybky z dažďových pralesov. Ak k tomu pridáš filtrovanie cez rašelinu, tak máš razom znžené z PH 7,8 - 8 na PH 6,5 - 7 a to bez kyselín.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 20 Sep 2012 15:39 pm

Luker13 napísal:pokial nechces CO2 pridavat, svetlo staci.


Momentálne mám 15W T8čku. Nemám teda pridávať nič ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod Luker13 » 20 Sep 2012 16:04 pm

nepisal si ze mas 2x18? asi som zle cital :D podla mna by bolo fajn mat aspon 0,5W/L
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Remus 63L

Odoslaťod M.i.s.o » 20 Sep 2012 16:06 pm

no bez CO2 by som nad 0,5W/l T8 neziel, s T5 este menej
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod lubosmihula » 20 Sep 2012 17:18 pm

remus napísal:
Luker13 napísal:pokial nechces CO2 pridavat, svetlo staci.


Momentálne mám 15W T8čku. Nemám teda pridávať nič ?


Ja mám na 70 litrovke (čistý objem), hrubý objem 95 litrov 2 x 18 W T8 a svetlo je postačujúce :idea:
Viem to tak, že ak ráno zmeriam PH, tak je 6,8 a večer pred vypnutím osvetlenia je PH 7,2. Cez noc to znova klesne, lebo sa voda jemne nasýti CO2. (Už som aj celý deň nesvietil a rybky nelapaly po dychu a rovnako aj PH mi pod 6,8 nekleslo).
Cez deň zasa rastlinky rozštiepia CO2 - bublinkujú a rastú tak, že min. 1 x do týždňa musím čo to prestrihnúť, lebo mi to zaberie celú hladinu.

Dôležitý je aj vodný stĺpec. Môj je 28 - 30 cm. Ak však máš vodný stĺpec viac ako 40 cm je osvetlenie fakt slabé, no s CO2 (tibi alebo burčiak) nič nepokazíš, lebo ako sa rastlinky ťahajú k hladine, zvyšuje sa aj intenzita svetla dopadajúca na listy a vzrastá spotreba CO2.
Mylné je si myslieť, že len osvetlenie má vplyv na premenu CO2 na C + O2 :wink:
Ak nebudú mať rastliny čo len jednu zo zložiek živýn ktoré potrebujú (mikro alebo makro) nebudú rásť a tak isto nebudú dostatočne premieňať CO2 na C a O2.
Čiže svetlo je len jednou z mnohých činiteľov pri kvalitnom raste rastlín.
Ak by si dal veľmi silné svetlo napr. 5 x HQI 70 W výbojku a nemáš živiny, tak rastlinná hmota nepribúda a spotreba CO2 je minimálna.
No vrátim sa späť čo som už napísal, ak má voda KH viac ako 10 a rovnako aj GH, nemusíš sa vôbec báť presýtenia vody a vonkoncom nie úhynom rýb.
Co 2 je pre rastliny hravo štiepiteľný plyn na C + O2.
Z toho jasne vyplýva jednoduchá vec. Keby v aq nebolo žiadne CO2 tak rastlinky nevedia vyprodukovať kyslík (O2) a rybky by sa ti podusili keby si akokoľvek svietil.
Ak ho tam pridáš v primeranej miere, tak tento plyn sa mení na kyslík a dáva živočíchom život - teda CO2 je dôležité rovnako ako O2 a C.
Na záver: v tvojom aq produkujú CO2 aj baktérie (nitrifikačné), ryby a všetky živočíchy a dokonca cez noc aj samé rastlinky. No ak budeš mať rastlín veľa budú postupne chátrať, lebo taká masa potrebuje aj z niečoho žiť.
Teda čím viac rastlín, tým viac živýn.
Jedinou hrozbou by mohla byť voda z RO do ktorej pumpuješ CO - z toho by si mohol spraviť aj limonádu :lol:
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 20 Sep 2012 21:40 pm

Toto je na mňa už zložité.
Akvo je 60x30x35 (dlžka, širka, vyška), pričom v priemere je tam 5cm štrku, 1cm od hladiny voda, takže mám vodu tak 29cm.
CO2 100% nie. Som dosť lenivý na to za tie 3 roky kúpiť čo i len PH testy, nie to ešte sledovať CO2.

Chcem akvo, ktoré "sa postará samo o seba" - teda ryby produkujú CO2, ktoré rastliny papajú a opäť vyrábajú O2 pre rybičky.
Štrk dám asi menšiu zrnitosť.
Čo s tým svetlom ? Pridať / nepridať ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod M.i.s.o » 20 Sep 2012 21:52 pm

urcite by som pridal, ale ako som pisal, bez CO2 to netreba prehnat
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod Giftzahn » 21 Sep 2012 09:17 am

Som dosť lenivý na to za tie 3 roky kúpiť čo i len PH testy, nie to ešte sledovať CO2.


njn, sak to je v poriadku ... "lenivost je moja cnost" ze ano ....a je to rozhodne narocna cinnost ...:lol: ...a prave preto nam "nebesia, pan boh a sudruh precseda" podarovali super nastroj ktory sa vola "dropchecker" ... das do neho kvapalinku a mozes byt kludne aj cely mesiac lenivy ... (to je priblizne doba po ktorej ti naplnka v DC vybledne) a stale vies kolko CO2 ma priblizne v akva .... cize kludne si dovolim tvrdit ze CO2 je aj pre nas lenivych ..... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 22 Sep 2012 09:53 am

Nediskutujme prosím nad CO2. To proste zatial nehrozí.
Vysvetlím vám ako to je u mňa.
Mne sa páčia rybičky. No pre vytvorenie prostredia pre ne potrebujem nejaké rastliny. Takže mi je vpodstate jedno aké budú, ak bude akvo pekne zarastené a rôznymi druhmi rastlín. Rastliny ako také nie sú pre mňa teda priorita. Ešte raz teda - CO2 nie. Možno raz, "keď budem velký" - ale nakolko mojmu akvu sa nikdy nedarilo a ani neviem ako pekné rastliny vyzerajú, nechcem špekulovať ešte aj s CO2.

Riešme teda svetlo bez CO2. Momentálne mám 1x15W T8čku, namontovaná odrazová lišta od Juwel-u. Farbu nechcem tresnúť, ale myslím že to je 840ka, žiadna extra špeciálna ultra super za 20€. Čistý objem po odrátaní hrúbky stien akvária je asi 59 litrov. Keď odrátam ešte priemernú 5cm vrstvu štrku, dostávame sa na asi 50l vody.

Prednedávnom (mesiac) som trpel takou zelenou riasou, dlho, čo sa ťahala cez celé akva a omotávala všetko čo našla, tvorili sa od nej aj také chumáčiky. Aj na filtri ostali zbytky nejakej zelenej riasy, ale to zatial neriešim. Dokonca na keramických krúžkoch je pouchytávaná riasa mám pocit. To som svietil 12 hodín (10:00-22:00).
Naštvalo ma to, tak som sa rozhodol skrátiť čas osvetlenia 11:00-21:00. Zelená riasa ustála, teda už sa tvorila minimálne, no všimol som si čiernu riasu, voláte ju tu tuším "štetka" - také 0,5cm chĺpky uchytené na stonkách, listoch, pri výpusti filtra... Listy na anubiasoch začali žltnúť. Cryptocorina tiež akosi chradla, mala vela listov ožltnutých a zariasených, musel som ich odstrihnúť.
Čo teda ? Dávam tam málo svetla, a treba pridať, alebo čo ďalej ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod Milan666 » 22 Sep 2012 18:17 pm

No to je to, čo ďalej. To je taký "začarovaný kruh" Rastliny potrebujú byť konkurencií odolné a to dokážu iba silné, zdravé a odolné. Len tak dokážu byť "silnejšie" ako riasy a tým pádom získavajú výhodu odoberania si živín. Takto sa dokážu nasýtiť a riasy sú potom vyhladované a miznú, resp. netvoria sa a ak, tak nie na dlho. Obávam sa, že bez CO2 to asi nepôjde.
Dajme tomu bez CO2 niejaké cryptocorínky, microssoria, anubias, egeria a......teda nenáročné, bude im trvať stráááášne dlho kým sa prispôsobia a povedzme, že prispôsobia , no čo bude prebiehať kým? Budú odhnívať listy, korene, stonky, (čo sa ti deje teraz) a tým sa tam bude hromadiť množstvo odpadných látok, dusíka, čiže vraciame sa opäť "do kruhu" pretože takéto prostredie veľmi, ale veľmi vyhovuje riasám.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 22 Sep 2012 19:29 pm

Takže mi chcete povedať, že ak sa nepodvolím, a nepridám CO2ku, tak akvo mám hodiť do koša ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod M.i.s.o » 22 Sep 2012 19:57 pm

to urcite nie, problem je vsak v tom, ze rastliny mozes obmedzit v raste hlavne svetlom, da sa ich obmedzit aj zivinamy, ale ak ich obmedzis CO2 tak mas problem. Kedze toho CO2 tam moc nebude tak si vpodstate stale na hrane. Preto som ti pisal ze svetlo pridaj (ta jedna 15W T8 je fakt malo) ale musis odhadnut kolko, ked das viac rastlinam stupne spotreba CO2 viac nez tvoje akva dokaze vyprodukovat a nastupia riasy.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 22 Sep 2012 20:17 pm

Tak to bude ešte zaujímavé.
Skúsim asi dorobiť tú T8čku ešte jednu. Bude teda dokopy 30W na 50l čisto vody.
Čím potom svietiť ? Momentálne tam mám phillipsku 840nu.
Ak by sa stalo, že rastliny by šli ako besné, buď začnem púšťať CO2, alebo prinajhoršom skrátim dobu osvitu nie ? Namiesto 12 hodín, čo mám teraz by som svietil povedzme 8-10..
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod Milan666 » 22 Sep 2012 20:50 pm

Daj si tam ešte jednu 865-ku a začni so svietením 5 hodín ak riasy budú na ústupe tak pridáš na 6 hodín. 10-12 hodín svietenia je už na CO2. Pridávanie CO2 rovnako znížuje pH, takže musíš hľadať náhrady
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Remus 63L

Odoslaťod M.i.s.o » 22 Sep 2012 20:52 pm

2x15W T8 bude stacit. Zacni 8hod. (predpokladam ze akva je zabehnute) a urob v svieteni pauzu 2-3hod, cez tuto pauzu sa ti nazbiera trochu dalsieho CO2. V tomto pripade sa ti oplati skor vyhnojit dno ako hnojit do vody, ale niakou mensiou davkou komercneho hnojiva nic nepokazis, doporucim ti napr. Profito pretoze o nom viem ze obsahuje aj trochu K
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod M.i.s.o » 22 Sep 2012 21:09 pm

Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 23 Sep 2012 07:31 am

M.i.s.o dik,
presne takéto niečo som hľadal ?
Čo na dno ? Aquaclay / čierny štrk 1-3mm a základové hnojivko tak, ako radí v článku ?
Kremicity strk som totiz mal raz v akva, a ste ma tu vsetci znicili, ze to dno je strasne svetle..
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod Giftzahn » 24 Sep 2012 09:18 am

remus napísal:Nediskutujme prosím nad CO2. To proste zatial nehrozí.
Vysvetlím vám ako to je u mňa.
Mne sa páčia rybičky. No pre vytvorenie prostredia pre ne potrebujem nejaké rastliny. Takže mi je vpodstate jedno aké budú, ak bude akvo pekne zarastené a rôznymi druhmi rastlín. Rastliny ako také nie sú pre mňa teda priorita. Ešte raz teda - CO2 nie. Možno raz, "keď budem velký" - ale nakolko mojmu akvu sa nikdy nedarilo a ani neviem ako pekné rastliny vyzerajú, nechcem špekulovať ešte aj s CO2.

Riešme teda svetlo bez CO2. Momentálne mám 1x15W T8čku, namontovaná odrazová lišta od Juwel-u. Farbu nechcem tresnúť, ale myslím že to je 840ka, žiadna extra špeciálna ultra super za 20€. Čistý objem po odrátaní hrúbky stien akvária je asi 59 litrov. Keď odrátam ešte priemernú 5cm vrstvu štrku, dostávame sa na asi 50l vody.

Prednedávnom (mesiac) som trpel takou zelenou riasou, dlho, čo sa ťahala cez celé akva a omotávala všetko čo našla, tvorili sa od nej aj také chumáčiky. Aj na filtri ostali zbytky nejakej zelenej riasy, ale to zatial neriešim. Dokonca na keramických krúžkoch je pouchytávaná riasa mám pocit. To som svietil 12 hodín (10:00-22:00).
Naštvalo ma to, tak som sa rozhodol skrátiť čas osvetlenia 11:00-21:00. Zelená riasa ustála, teda už sa tvorila minimálne, no všimol som si čiernu riasu, voláte ju tu tuším "štetka" - také 0,5cm chĺpky uchytené na stonkách, listoch, pri výpusti filtra... Listy na anubiasoch začali žltnúť. Cryptocorina tiež akosi chradla, mala vela listov ožltnutých a zariasených, musel som ich odstrihnúť.
Čo teda ? Dávam tam málo svetla, a treba pridať, alebo čo ďalej ?



njn, podla mna robis jednu zasadnu chybu .... pozeras sa na svetlo / hnojenie / CO2 / vymenu vody / hygienu akva ako na oddelene veci .... co je podla mna zasadny problem u teba .... ono nema vobec ziaden zmysel riesit jedno napr. update osvetlenia bez riesenia ostatnych ktore s nim suvisia ... vplyvaju nan atd. atd. atd. ... cize asi tak nejak ... pokial nemas stabilne akva so sucastnym svetlom ... update by som neriesil .... skor ponechat sucastne svetlo tak ako je a knemu "dopasovat" hnojenie, vymenu vody/ cistenie filtra, prudenie vody po akva, dlzku osvetlenia a vyber spravnych rastliniek pre dane podmienky a samozrejme ze bez CO2 ( co ty momentlane nechces) .... cize opdoved na tvoju otazku = rozhodne tvoj problem nie je v osvetleni ako takom .... ( ono, zbytocne spekulujes koleso zial nevymyslis ... to tu uz raz bolo ) ...:wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.