Červík trčí z rybky



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Červík trčí z rybky

Odoslaťod vladow » 13 Sep 2012 12:33 pm

prosím neviete čo je to za parazita a ako sa ho zbaviť?
Prílohy
IMG_1.jpg
IMG_2.jpg
IMG_3.jpg
vladow
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Sep 2012 12:06 pm

Reklama

Červík trčí z rybky

Odoslaťod spid3r » 13 Sep 2012 12:43 pm

Ja to vidim na tobogan :(

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod vladow » 13 Sep 2012 13:38 pm

Ide o spoločenské akva s obsahom cca 650l + filter 150l, sú v ňom aj diskusy a iné ryby potrebujem sa zbaviť zárodkov prípadne pripadne hostiteľa. Inak ryby sú čulé, chutí im jesť (žiadne chudnutie som si nevšimol), farba je sýta a výkaly majú pevné žiadne vlákna apod., lakavosť sa nezvýšila a o dekoráciu sa tiež moc neobtierajú.
vladow
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Sep 2012 12:06 pm

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod vladow » 13 Sep 2012 14:19 pm

V sobotu som skúsil Tremazol 50ml ale ako vidno na fotkách zo stredy nezabral skôr mám pocit že ten parazit podrástol. Je ich tam samozrejme viac, zatiaľ sú vidieť len na neónkach tak dúfam že to tak aj zostane.
vladow
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Sep 2012 12:06 pm

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod lubosmihula » 14 Sep 2012 11:02 am

No neviem čím to bude, ale ja som kúpil do akva neónky a odkedy ich mám riešim bakteriálny rozpad plutiev (pre zmenu) dočítal som sa, že savo v pomere 1ml na 50 l vody vraj vyhubí také parazity.
Vyskúšal som a 70% rybiek je zdravých - chvosty sa zrástly celkom no pár ich má stále chytené.
Keď som dal savo tak po cca 10 minútach sa mi vo vodnom stĺpci objavili tiež niejaké červíky - už zdochnuté (ako malé biele nitky dlhé cca 0,8 - 1 cm) rozvíril ich filter. Neviem kde boli a ani som netušil, že také niečo v aq mám.
Najviac som sa bál o krevetky, ale prežili všetky :roll: no dúfam, že to nezanechalo následky.
Skús takú kúru.

Navyše savo ti vyprchá z vody do 3 hodín - ide o jednorázový MASAKER.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod VladoM » 15 Sep 2012 12:42 pm

Môže to byť niečo s nematod, hlístice, rod Eustronglydes, alebo Capillaria, parazitujú na sladkovodných rybách, u živorodiek,ale aj botií, alebo niektorých kaprovitých chovaných v akva. Dokonca to môže byť aj druh pásomnice, hoci tie väčšinou parazitujú v tráviacom trakte
VladoM
 
Príspevky: 41
Obrázky: 8
Založený: 21 Máj 2006 10:12 am
Bydlisko: Senica

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod vladow » 21 Sep 2012 00:54 am

Nakoniec som skúsil soľný kúpeľ (čo mi poradil clarkii) v dávkach 3-6g/l (podľa anglickej receptúry), zabral len na tie väčšie čo trčali a tie malé pokračujú v raste.
vladow
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Sep 2012 12:06 pm

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod Mart » 05 Okt 2012 13:36 pm

Vie niekdo o aké presne sa jedná ochorenie? Je to baktéria, plieseň alebo parazit?
Obrázok používateľa
Mart
 
Príspevky: 27
Založený: 25 Sep 2004 23:28 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod Dusky » 06 Okt 2012 11:12 am

podla obrazkov to vyzera na parazit
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod maro-g » 15 Okt 2012 11:48 am

Ahoj, nechcem zakladat novu temu, tak sa pridavam k tejto. Na tetre medenej som si vsimol "zvacsene" oko a v hornej casti oka bieleho cervika. Je to mozno rovnaky problem, ako bol popisany v prvom prispevku. Ma s tym niekto skusenost? Viete poradit, aky je to parazit a ako to liecit? Vdaka!
Prílohy
tetra_medena_parazit_1.jpg
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod arowana » 15 Okt 2012 14:04 pm

maro-g napísal:... v hornej casti oka bieleho cervika...


Na diaľku sa radí ťažko, ale mohlo by sa jednať o metacerkárie motolíc.
Ryby sa v akváriách najskôr infikujú z mrazeného žrádla, ktoré pochádza zo zamorenej lokality.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod maro-g » 16 Okt 2012 08:37 am

to arowana: vdaka za odpoved, pozrel som neake informacie a malo by to byt ono.

da sa to liecit alebo je lepsie rybku odstranit?
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod Mart » 16 Okt 2012 17:53 pm

Presne to čo je na fotkách na začiatku tejto témy sa mi objavilo aj na mojich neonkách červených. Akési "pluzgiere" v ktorých je biely "červík". Napadnutú rybu som zlikvidoval, no neviem či to postačuje. Takéto pluzgiere (tentoraz bez "červíka") sa časom objavili aj na ďaľšej neonke, takže len odstránenie napadnutej ryby asi nepostačuje. Okrem neoniek mám aj akary hnedé a zlaté, kančíkov červenohdlých, pár prísavníkov, tetry priesvitné, molinézie čierne - choroba sa objavila len na neonkach.

Ak sa jedná o motolice mohol by podľa informácií z netu pomôcť Tremazol od Sery. Stále ale s jeho použitím váham - nie som si 100% istý čo tá choroba presne je a chémiu sa mi do akva len tak naslepo liať nechce - vzdy to rozkýve biologickú rovnováhu...
V takomto prípade je dobrá rada fakt drahá :(
Obrázok používateľa
Mart
 
Príspevky: 27
Založený: 25 Sep 2004 23:28 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod VladoM » 16 Okt 2012 20:10 pm

Na larválne štádium motolice, sú na fotografiách dané "červy" pomerne veľké, ak by to boli predsa len mezo či metacerkárie, mohli sa dostať do akva skôr cez medzihostitela a to najskôr nejakým ulitníkom. Proti cerkáriam je aj fakt ,že majú veľmi krátku životnosť, rádovo hodiny, treba odsledovať danú rybu ako dlho parazit " na nej funguje" Ak by to bolo ono Tremazol by mohol fungovať.
VladoM
 
Príspevky: 41
Obrázky: 8
Založený: 21 Máj 2006 10:12 am
Bydlisko: Senica

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod maro-g » 13 Nov 2012 11:32 am

Tak som sa dostal po dlhsej dobe k pisaniu - ten cervik nad okom pekne prezival asi tyzden az dva. Najprv bol vacok nad okom s cirou tekutinou, po cca tyzdni sa zakalila do biela. Potom sa cervik rozpadol (zrejme dalsia vyvojova faza), vacok praskol a obsah sa dostal von. Rybka bola stale cula a vo forme, ale otvorena rana na oku sa mi uz zdala dost nebezpecna, tak som si dal poradit u Fulierovcov v Bytci a pouzil som Aradol od JBL. Oko sa uplne zahojilo a za tri tyzdne od aplikacie som nezaznamenal dalsie parazity. Neviem, aky dlhy je ich vyvojovy cyklus, tak to budem dalej sledovat.
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod Zdendo2652 » 24 Mar 2013 10:55 am

Seruste ludkovia,
čítam vaše články aby som zistil odpoveď na moj problém.
Ak to teda je problém.
Niečo podobné, ako máte vy, sa mi vytvorilo v akárku.
Je to niečo ako červík, aj keď to nevykazuje život.
V akárku mám 2xprísavníka, dve malé black molly a samca so samicou mloka Cynops Orientalis.
Čo s tým?? čo je to?? ako sa toho dá zbaviť?
Asi pred troma dňami som dal mlokom mrazené patentky, môže to byť z toho?
Vďaka za odpoveď a radu.
Poprípade mi napíšte na zdeno.dvonc@gmail.com
Prílohy
P3240016.JPG
Obrázok používateľa
Zdendo2652
 
Príspevky: 5
Založený: 24 Mar 2013 10:22 am

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod arapaima » 24 Mar 2013 11:01 am

Vyzerá to ako ranné vyprázdenie čriev... 8)
Obrázok používateľa
arapaima
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2012 10:11 am

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod Maja » 24 Mar 2013 20:28 pm

Prikláňam sa k názoru, že "červík nejaviaci známky života" je ho.no. Čierna stolica u človeka znamená, že buď jedol čierne uhlie, alebo je to strávená krv (krvácanie žalúdka, tenkého čreva), u rybyčky- žrala niečo čo obsahuje dosť krvi, alebo oškrabávala drevo mangrove. V mojom akváriu majú čierne hovienka ryby ktoré s obľubou oškrabujú a konzumujú drevo. V podstate je čierne hovno super, prúser je čím belšie hovno (dlhééé a nie a nie sa odtrhnúť rybe od zadku).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod Milan666 » 24 Mar 2013 21:56 pm

A čo nezožraná komária larva?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Červík trčí z rybky

Odoslaťod doktorito » 06 Okt 2015 10:42 am

Ahoj,
mám ten sám případ jak na fotkách na začátku tématu, velmi často na neonkách, nyní napadají tetry krvavé.

Ví někdo jak s tím zatočit? Léčil jsem to omnipurem, ale bez výsledku. Tobogán nic neřeší - zárodky budou v celém akvárku.
doktorito
 
Príspevky: 11
Založený: 08 Okt 2010 22:30 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.