Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie



Všetko okolo akvarijných rýb

Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Maco » 24 Okt 2012 10:21 am

ahojte!

Mám taky trochu problém s kolizami. Do nového akvária (116 L) som si nasadil 4 Kolize medové. Síce mi ich predali ako Guramy červené, ale vedel som čo kupujem. Problém nastal na jeseň, keď sa von ochladilo a v panelákoch sa nekúrilo. Teplota vody pár krát klesla na cca 19 stupňov a 1 koliza uhynula. Bez nejakých vonkajších prejavov choroby.
Druhá koliza zmizla asi minulý týždeň. Nejavila známky choroby a ani som ju už nenašiel. Asi sa o telo postaralo osadenstvo.
Ostatné dve kolize sa správajú čudne. Teda jedna je dosť agresívna voči tej druhej. Naráža do nej a naháňa ju, až kým ju nenaženie do kúta.
Neviem rozlíšiť, akého sú pohlavia a čo som sa dočítal, u tohto druhu sa to robí ťažko.
Je toto zrejme teritoriálne správanie normálne? Myslel som, že je to pár, lebo jedna je menšia (agresor) a druhá trošku väčšia.

Akvárium:
Fauna: 3 pancierniček škvrnitý, 3x prísavnik obyčajný menšieho vzrastu + neviem koľko maličkých prísavníkov, co sa narodili nedávno a este 3 mini gubky, ktoré sa nepodarilo vyloviť, keď som sa gubiek zbavoval. 3 slimáky Clea Helena + kotulky.
Flora: Obrovský echinodorus (neviem aký druh to je) ale je velký a mohutný. Vyzerá ako veľký šalát a darí sa mu. Anubias tomus a darí tiež. Potom nejaké trávy, ale tým sa moc nedarí a sú dosť nízke, pričom v predchádzajúcom akva boli ako burina.
Technika: externý filter JBL e701, osvetlenie 2x 24W. na akva je kryt z plexiskla a kedze sa prehol, tak sa aj odvetrava:)
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Jozef_L » 24 Okt 2012 12:49 pm

Ja mam lalie, spravanie je podobne. Zvacsa samci napadaju inych samcov, ale aj samice, ale tie menej.
Obcas sa napadaju aj samice medzi sebou. Ale to je skor zriedka.
Tu ams teploty v akych by si ich mal chovat. http://rybicky.net/atlasryb/cichavec_medovy
Napadanie mozes zmiernit nejakymi stonkovými rastlinami respektive dobre porasstenym akvariom aby sa mali kam schovavat.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Maco » 24 Okt 2012 12:57 pm

Dik za odpoved. Viem ze ta teplota zrejme mohla za uhyn prve kolize zo styroch. jeden den nejak horsie plavala a dalsi den som ju nasiel tuhu. druha zmizla a neviem co sa jej stalo...

ked pri tychto medovych ani neviem ci mam samce ci samice. kupoval som ich este mensie ako mam teraz. Vraj je samec viac oranzovy a samice viac hnede. tieto moje su uplne rovnake az na velkost. mozno sa pozriem v akvaristike ake maju a ci sa daju rozlisti pohalvia.
Hej dlhe rastliny... dal som tam take dlhe uzke echinodory (myslim) co maju aj 60cm. tak tie zacinaju rast. nech to pokryju. Na hladine mavam tie plavajuce listky, ale rychlo sa mi namnozia a pokryju haldinu ako koberec. pravidelne ich potom vyhodzujem, lebo neviem ci to nevadi pri vymene kyslika.
Vystup z filtra mam cez trysku... ale mozem skusit dat aj rampu. Prud sa mi silny nezda
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Jozef_L » 24 Okt 2012 13:30 pm

Ja som myslel taketo rastliny kuk do mohlo alba
gallery/akvarium-300vka-a2385/dsc03905-p43864.html
Moje vplavaju do tych vysokych rastlin vlavo vpredu na foto. Neviem teraz ako sa to vola. Som v praci a nemam cas to hladat.
Taketo stonkovky rastu ako besne. Ja ich casom vzdy vytrhnem, skratim a vrchne casti napicham naspat do akvaria.

Okolo echinodorov sa mozu tak maximalne nahanat, tam sa nema kam schovat.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Maco » 24 Okt 2012 14:36 pm

dik za odpoved. skusim teda pozriet nejake tahave buriny. ta tvoja vyzera ako egeria najas http://rybicky.net/atlasrostlin/egeria_najas
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Vlado21 » 24 Okt 2012 16:46 pm

U mna (100l) isiel samec lalie prvy den "na ferovku" s guramou perletovou. Skoncilo to nerozhodne, gurama si obsadila lavu cast akva, lalia pravu a bol klud. Potom si samcek kolizy nasiel objekt zaujmu: samicku svojho druhu. Ta mu vsak "dvorenie" neopatovala a vzdy zmizla v poraste rastlin. Nic dramaticke, ale ani idealne. Netusim, ci by sa agresivita v hufiku rozlozila, alebo by to bolo este horsie, ale skusat to uz radsej nebudem...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Maco » 25 Okt 2012 18:29 pm

diky za reakcie. tu je album akvarka. chcel som ho dat sem, ale nejak mi to neslo.

https://picasaweb.google.com/1002056787 ... directlink

maju tam ten velky salat a preto sa nemaju asi kde skryvat. v lavom rohu v zadu su nasadene velisnerie ale po par emsiacoch co bezi akva, sa im vobec nedari... asi len prezivaju. neviem co snimi, alebo za co ich vymenit. v predchadzajucom akva som mal s velisnerii hustinu, ale zase echinodoru sa nedarilo
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Milan666 » 25 Okt 2012 20:00 pm

Dole máš "pripojiť prílohu"
Prílohy
DSCI1836.JPG
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod vilo » 27 Okt 2012 21:46 pm

Maco: z tých fotiek som si nie istý, ale mám pochybnosti, či sú tie kolizy ozaj chuny. Skôr mi to pripadá ako šľachtená oranžová forma väčších kolíz (labiosa ?, labiosa x lalia ?), čo občas vídavam v predaji.

Kedysi som choval chvíľu chuny "normálnej" formy (je aj vyšľachtená žltá). Samec bol tehlovo červený, chrbtovú plutvu mal sýto žltú a hlavu+brucho+začiatok análnej plutvy tmavé, niekedy až čierne. Samica bola sivá s pozdĺžnym tmavším pásom cez stred tela. Samec bol útlejší než samica a mal ostrejší pysk.

K agresivite: z mojich skúseností je agresivita medzi 2 jedincami gurám alebo kolíz úplne bežná. Ak slabší jedinec nemá dosť úkrytov, častokrát je silnejším doslova umorený.

Moje chuny sa treli v spoločnom 70 l akváriu a samček bol brutálny obranca revíru - hoci dlhý len cca 4 cm, mal rešpekt aj u 2-násobne väčších rýb a uzurpoval si minimálne polovicu akvária (hladiny). Samica plávala zväčša v dolných partiách akvária, vyhýbajúc sa samcovi, ale aj ona bola k ostatným rybám dosť "tvrdá", hoci k zraneniam nedošlo.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Maco » 29 Okt 2012 08:44 am

vilo: no co som pozeral fotky koliz, tak chuny sa podobali najviac... v predajni to mali ako gurama cervena... nemaju vobec tmave okolo analnej plutvy. su cele oranzvoe, akurat pri lepsom pozorovani je vidiet strieborne flaky na "cele" a trochu aj na boku v oblasti ziabri. ale inak su oranzvoe.
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod vilo » 01 Nov 2012 18:53 pm

Tie "guramy červené" poznám z predajní, ale neviem, čo je to za druh. Ja by som tipoval na nejakú farebnú mutáciu od C. labiosa, možno prikrížené s červenými laliami ? . Je to zrejme produkt "ďalekého východu", kde vznikajú všelijaké akvaristické bizardnosti :)

Klasické chuny, čo som mal ja, som videl v predajniach len výnimočne. Je to škoda, že taká pekná rybka je v súčasnosti zriedkavosťou :(
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Maco » 19 Nov 2012 11:16 am

vilo diky za info. trochu som teda patral a vyzerato ze si mal pravdu.
http://www.qianhu.com/qianhu/productcat ... sp?id=1769
je to presne tato potvroka. takze hybrid kolize lalia zvany boold red.

mozem ich miesat s inymi koliza lalia? mam uz len dve... vyzeraju ulne rovnako, tak asi su rovnake pohlavie. chcel by som pariky.
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod vilo » 19 Nov 2012 13:08 pm

Maco: ten link je na červenú formu (mutáciu?) C. lalia. Sú však v akvaristike červené kolizy, ktoré evidentne tvarom tela a niekedy aj sfarbením úplne neodpovedajú červeným laliam, ale sú zrejme inými druhmi, resp. krížencami (hybridmi).

Moje pátranie po histórii farebných kolíz na nete bolo zatiaľ neúspešné... Viem akurát, že červené lalie sú minimálne od 80. rokov. Niekedy začiatkom 90. rokov sa objavil vo vtedajšom časáku Akvárium Terárium článok o oranžovo sfarbených C. labiosa (údajne ich mal chovateľ zo Západu, kde ich volali "Pfirsich Gurame"). Matne si spomínam, že v inom článku v ešte staršom čísle AT bola zmienka o oranžovej forme C. fasciata. Podobne z akva literatúry 80. rokov mám info o zlatej forme C. chuna.
Či tieto farebné formy vznikli len výberovým chovom, alebo krížením rôznych druhov, to už neviem... príde mi to ale možné, najmä vo východnej Ázii krížia za komerčným účelom kadečo (viď Flowerhorny, Parrot chichlidy a pod.). Možno tak ako červené mečovky vznikli vraj pred cca 100 rokmi prikrížením "divých" zelených s červenými platami, že by aj rôzne červené/oranžové kolizy niesli v sebe prímes krvi od červených C. lalia ?

Ja na tvojom mieste, keď chceš pozorovať správanie párov (prípadne rovno skúsiť rozmnožiť?), by som dokúpil "normálne" lalie, oboch pohlaví, ideálne nie tie z ázijských fariem, ale od nejakého chovateľa tu (SK, ČR). Je totiž otázne, či mutant/kríženec bude mať rovnaké vzory správania... nemám s tým skúsenosť, ale u mutantov/krížencov je prirodzené správanie častokrát narušené. Konkrétne si napr. pamätám z toho článku AT, že oranžové labiosy na rozdiel od klasických vraj rozpačito pristupovali k treniu a starostlivosti o ikry.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Nita » 28 Aug 2014 13:50 pm

ahojte mam otázku, aký je názov pre modrú formu? všade po nete je medová a krpatá a rôzne červené varianty.
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod vilo » 28 Aug 2014 15:19 pm

Modrá forma kolizy medovej asi neexistuje. Bývajú modré lalie, myslím že sa tá forma volá kobalt, ale nie som si istý.

Pre vyjasnenie: sú známe (vedou uznávané) 4 druhy "kolíz", kedysi patriacich do rodu Colisa, dnes je to Trichogaster
1)Colisa lalia /= Trichogaster lalius/ - k. krpatá - od nej sú vyšľachtené formy ako červená, modrá (kobalt) a iné... najbežnejšia koliza v chovoch
2) Colisa chuna, prípadne niekedy uvádzaná ako Colisa sota /= Trichogaster chuna/ - k. medová - je známa aj žltá forma, ale chová sa zriedkavo
3) Colisa labiosa /= Trichogaster labiosus/ - k. pyskatá - tiež má viacero chovateľských foriem (slivkovohnedá, červená - možno krížená s C. lalia ? ), celkovo málo chovaná
4) Colisa fasciata /= Trichogaster fasciatus/ - k. páskovaná - málo chovaná
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Koliza medova (Trichogaster chuna) - napadanie

Odoslaťod Nita » 28 Aug 2014 16:16 pm

ďakujem presne toto som chcela :) a našla som na zahraničných stránakach tiež názov colisa lalia cobalt blue :) je to presne ona.... som nováčik u týchto rýb
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.